Finansal Bağımsızlık İçin Okunması Gereken Kitaplar

Etrafta bir çok borsa kitabı var. Tasarrufla ilgili de çok kaynak bulunabiliyor. Çok fazla çeşit olması da insanda kafa karışıklığı yaratıyor.

Peki finansal bağımsızlığımızı kazanmak için neleri okumalıyız?

Borsaya tekrar ilgi duymaya başladığımda aklıma ilk gelen: “hangi borsa kitaplarını okumalıyım?” olmuştu. Forumlardan araştırmalar yaptım fakat çok bölük pörçük bilgilere ulaşabildim.

Sonra hasbelkader blogla birlikte, bazen rastlantı ile bazen de büyüklerden ve ünlü yatırımcılardan öğrendiğim bilgilerle yeni kitaplar keşfettim. Yeni derken benim için yeni tabii:)

Şimdi yeni başlayan arkadaşlar için kendi okuduğum ve sevdiğim borsa, tasarruf ve yatırım kitaplarını paylaşacağım.

Umarım faydası olur.

literature-3091212_1920
Kitap okurken çay içilir:)

Kitapları okuma sırasına göre yazıyorum. Bende bu kitaplar hem tasarruf hem de yatırım yönünden çok etkili oldu. Umarım sizde de aynı etkiyi yapar.

1) Babil’in En Zengin Adamı

Yatırım yapmak için tasarruf yapmalısınız. Bunun için de para ile olan ilişkinizi düzeltmeli, onu biriktirmeyi, korumayı ve çoğaltmayı öğrenmelisiniz.

Babil’in En Zengin Adamı bundan beş bin yıl önce yazılmasına rağmen günümüze ışık tutuyor. Size boş keseyi altınla doldurmayı, o altını korumayı, üçkağıtçılara aldanmamayı ve en önemlisi paranın kölesi olmamayı öğretiyor.

Ben olsam Babil’in En Zengin Adamı ile başlardım. Kitap incelemesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Fakat şunları da eklemeliyim. Piyasada iki çevirisi var, biri çok kötüymüş. Ben denk gelmedim ama ona dikkat edin.

İkincisi de kitaba çok basit diyenler oluyor. Eğer tasarruf konusunda sıkıntınız yoksa bunu geçip ikinci kitaptan başlayabilirsiniz.

2) Zengin Baba Yoksul Baba

Tasarruf ve yatırım konusunda tüm bildiklerinizi unutturacak ve beyninizi bu konuda baştan kodlayacak bir kitap.

Robert Kiyosaki ile aktif ve pasif kavramını öğrenecek, sizden para götüren şeylerin yatırım olmadığını kavrayacaksınız.

Zengin Baba Yoksul Baba’yı okuyarak temel bilgilerimizi tazeliyoruz ve doğru bildiğimiz yanlışları öğreniyoruz.

Kitap incelemesine buradan ulaşabilirsiniz. 

3) Warren Buffett Tarzı

Nasıl tasarruf edeceğimizi ve parayı nasıl muhafaza edebileceğimizi öğrendiğimize göre artık dünyanın en iyi uzun vadeli yatırımcılarından birini inceleyebiliriz.

Bu kişi tabii ki Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett. Kitabın yazarı Robert Hagstorm. Çeşitli örneklerle Warren Buffett’ın yatırım tarzını anlatan bu kitapla, yatırımın temellerine giriş yapabilirsiniz.

Bu kitaptaki öğelerden bazıları ( olmazsa olmaz dürüst yöneticiler, büyük ekonomik hendekleri olan, rekabetçi üstünlüğü sağlam şirketler, kelepir fiyat) sizin daha baştan yatırım hayatınızı kurtaracak bilgiler içeriyor.

Mutlaka değerlendirin. İncelemesine buradan ulaşabilirsiniz. 

4) Warren Buffett’ın Hissedarlarına Yazdığı Mektuplar

Burada kendime biraz torpil geçeceğim. Warren Buffett’ın mektuplarını çevirmeden önceki Yiğit ile sonraki arasında çok büyük fark var. Onun için üşenmeden bu mektupları okumaya çalışın.

Warren Buffett’ın yatırıma bakış açısını kavramanın yanında, iyi bir CEO nasıl olur ilk elden okumuş olacaksınız.

Sanırım Amazon ve Apple gibi devleri kaçırsa da Warren Buffett’ı dünyanın en zengin insanlarından yapan yatırım tarzını yabana atamayız.

Warren Buffett’ın mektuplarının çevirilerine buradan ulaşabilirsiniz. 

5) Peter Lynch Kitapları

Ünlü fon yöneticisi Peter Lynch’in üç tane kitabı var. Bunlar;

Zamanınız olursa üçünü de okuyabilirsiniz. Ama üzerinde durmanız gereken “Borsada Tek Başına” kitabı olsun.

6) Philip A. Fisher’ın “Sıradan Hisseler Sıra Dışı Kârlar” Kitabı

Warren Buffett’ın ustalarından olan Philip Fisher’ın bu kitabını mutlaka okumalısınız. Açık bir zihinle okursanız doğru bildiğini yanlışları farkederek, büyüme hissesi nasıl seçilir öğrenebilirsiniz.

Ünlü yatırımcı yerinde hiç durmaz sürekli şirketleri araştırır ve ziyaret edermiş. Kaçımız bir şirketi ziyaret ettik ki?

Kitap üç bölümden oluşuyor ve yazarın hayatı boyunca yazdığı üç kitabı bize birlikte sunuyor. Bunlar;

En sevdiklerim Sıradan Hisseler Sıra Dışı Kârlar ve Bir yatırım Felsefesi Geliştirmek kısımları.

7) Benjamin Graham’dan Akıllı Yatırımcı

Eğer altı kitabı da okuduysanız artık “Akıllı Yatırımcı”ya hazırsınız demektir. Diğerlerinden daha ağır olan bu kitap Warren Buffett’ın hocası tarafından yazılmıştır.

Özellikle 8. ve 20. bölümleri çok dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

8) Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı, Karışıklığın Karmaşası

Buraya kadar sabırla geldiyseniz zaten yatırım ve tasarruf ile ilgili çoğu temel şeyi öğrenmişsiniz demektir.

Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı ile toplumun paranın peşinde koşarken nasıl delirebildiğini okuyacaksınız.

Karışıklığın Karmaşası’nda ise bir 17. yüzyıl borsacısı size dersler verecek. Benzerliklere şaşıracaksınız.

9) Borsa Sihirbazları

Yeni bir keşfim var. Borsa Sihirbazları kendisi de ünlü bir trader olan Jack Schwager tarafından, birçok dahi trader tarafından yapılmış 17 mülakattan oluşuyor.

Nasıl desem… Mutlaka okumanız ve altını çizmeniz lazım. Nasıl başarılı olunur ve nasıl başarısız olunur gibi bir çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

10) Buffett Bir Amerikan Kapitalistinin Yükselişi

Warren Buffett’ın nasıl dünyanın en zengin insanlarından biri olduğunu, insani yönlerini ön plana çıkararak, çocukluğundan alıp 1994 yılına kadar getiren bir kitap.

Buffett bir Amerikan Kapitalistinin Yükselişini, Warren Buffett hakkında daha çok bilgi edinmek isteyen ve yatırım felsefesini anlamak isteyen herkese tavsiye ederim.

11) Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Edvin Lefevre’nin yazdığı, ünlü spekülatör Jesse Livermore’un anılarını anlattığı “Bir Borsa Spekülatörünün Anıları“nı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bir spekülatör nasıl düşünür, bir insan sıfırdan nasıl borsayı, daha doğrusu kendini yener, öğrenebilirsiniz.

İçinde çok değerli bilgiler var.

12) Para Nasıl Kaybedilir

Para nasıl kaybedilir çok özel bir kitap.

Bıkmış Broker “Babo” nam-ı diğer Mustafa Nedim Kutan (ismini sonradan yazdım çünkü yıllarca Bıkmış Broker olarak tanımıştık) benim borsadaki kahramanlarımdan biridir. 2010 yılında ufak ufak bir şeyler yapmaya çalışırken Hisse.net’teki topiğinde yazdıklarını her gün takip eder, dersler çıkarmaya çalışırdım.

Bu yüzden kitap yazdığını duyunca ne kadar heyecanlandığımı anlatamam. Hazine bulmuş gibi oldum ve elime geçtiği gibi bir çırpıda okudum.

Hem ülkemiz borsasının tarihini hem de usta bir yatırımcının öğütlerini okumak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

13) Ekonomi 101

101 serisinin ekonomik terimleri anlatan kitabı… Yazarı Alfred Mill Ekonomi 101‘de en temel terimleri biraz eğlenceli bir dille anlatmış. Eğer ekonomi ya da iktisat okuduysanız ve basit terimlere aşinaysanız okumanıza gerek yok. Fakat ekonomi ile ilgili hiçbir bilgini yoksa bu kitaba mutlaka göz gezdirmelisiniz.

14) Atomik Alışkanlıklar

Uzun zamandır borç içinde yüzen insanların emeklilikleri için, sonuçlarını bildikleri halde neden birikim yapamadıklarını, uzun vade için alınan portföylerin neden sürekli bozulduğunu anlamaya çalışıyoruz.

Zararını bildiğimiz halde kötü alışkanlıklarımızı devam ettirirken, iyi alışkanlıkların yararlarını bildiğimiz halde onları edinemiyoruz.

James Clear tarafından kaleme alınan Atomik Alışkanlıklar – Kötü Alışkanlıklardan Kurtulup İyi Alışkanlıklar Edinmek İçin Kolay ve Etkisi Kanıtlanmış Bir Yöntem isimli kitap, bu soruların ve sorunların üzerine gidiyor.

Bu yüzden de Finansal Bağımsızlık İçin Okunması Gereken Kitaplar listeme ekliyorum.

Umarım kötü alışkanlıklarda kurtulup iyi alışkanlıkları yeşertirken bu kitaptan faydalanırsınız.

15) Bilinmeyen Borsa Sihirbazları

Borsa Sihirbazlarının pandemi döneminde yazılan ikincisi de Türkçemize çevrildi. Eğer ilkini beğendiyseniz, bunu da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

En iyi işlemcilerin yatırım süreçleri, psikolojilerini nasıl yönettikleri gibi bir çok bilinmeyene ışık tutan Bilinmeyen Borsa Sihirbazlarının size çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Toparlarsam

Bu yazıyı çok sevdiğim bir abimle yaptığım borsa sohbetinden sonra yazma ihtiyacı hissettim. Kendisi ayıptır söylemesi borsadan hiç anlamaz. Alım satıma başlayalı 1 ay olmuştur.

Alıp sattığı hisse senetlerini söyledi. Dehşete düştüm. Bu kadar zamandır borsanın içindeyim ama adını hiç bilmediğim senetler vardı içlerinde.

Patronu kim? Bilmiyorum. Kârı ne? O da yok. Rakipleri ne alemde? Bilmiyorum.

Neden aldın dediğimde ise grafiği güzel gözüktü gibi karşılıklar aldım. Teknik analiz bilse yine bir şey demeyeceğim ama tahmin edersiniz ki o da yok.

Sonra da ona okuması için bir kaç kitap tavsiye ettim.

Anladım ki 16 aydan sonra artık bana normal gelen bazı olgular ve kurallar çoğumuz için hala çok yabancı olabiliyor ve gidecek çok yolumuz var.

Bu kitapların toplamını hesapladım. 190 TL civarı tutuyor. Sonradan yaşayacağınız pişmanlıklarla karşılaştırdığınızda bence küçük bir bedel.

Not: Bu arada sponsor falan almadım 🙂 Kendi okuduğum ve beğendiğim kitapları sizinle paylaşmak istedim.

Saygılar.

34 Yorum

 1. Ali demiş ki:

  Mektupların tercümelerini kitaplaştırsana bro. Hem kalıcı bir eser olur hem de sana 3-5 gelir olur

  Temmuz 2, 2018
  Yanıtla
  • erkan demiş ki:

   Mantıklı :):)

   Temmuz 2, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ali Bey,

   Düşünebilirim ilerde ama çok zaman harcaman lazım. 🙂

   Temmuz 3, 2018
 2. Abdullah demiş ki:

  Yiğit bey yaktın beni 🙂

  Pdf lerini okumak, sayfalarını karıştırarak not ala ala, çize çize okumak kadar zevkli gelmediği için hepsini toplu sipariş geçtim.

  Fazladan Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabını da sipariş ettim. İdefix te fiyatlar diğerlerine nazaran daha uygun almak isteyen arkadaşlar karşılaştırabilirler.

  15 TL indirim kuponu ile birlikte 193 TL tuttu.Gitti bizim 8 lot Aselcan 🙂

  Temmuz 4, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Abdullah Bey,

   Biraz fazla tutmuş ama pişman değilim:)

   Benjamin Franklin “En yüksek temettüyü bilgi öder” demiş.

   Umarım buralardan öğrenecekleriniz size kat kat temettü ve aselsan olarak döner:)

   İyi okumalar.

   Temmuz 4, 2018
 3. yunus emre demiş ki:

  Bende okumuş olduğum ve beğendiğim kitapları buraya not olarak düşeyim. Tamamını ingilizce olarak okudum bu sebeple tercümeleri nasıldır bilemiyorum. Tercümesi olanların ismini Türkçe olmayanlarınkini ise İngilizce yazacağım.

  1. Hedge Cambazları (Barton Biggs)

  2. A mathematician plays the stock market (John Allen Paulos)

  3. Yatırımın Dört Temel Taşı (William Bernstein)

  4. Tanrılara Karşı (Peter Bernstein)

  5. The Little Book of Value Investing (Christopher Brown)

  6. The Little Book of Common Sense Investing (John Bogle)

  7. İnsanları Etkileme Yolları (Robert Cialdini) (Bu kitap direkt finansla ilgili olmasa da insanın karar verme sürecinin nasıl etkilendiğini görmek açısından çok faydalı.)

  Sizlere çok faydalı olacağına inanıyorum. İyi okumalar.

  Temmuz 6, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Yunus Emre Bey,

   Katkınız için çok teşekkür ederim. Şu anda sırada Saatleri Ayarlama Enstitüsü var. Onu bitirdikten sonra listedeki kitapların hepsini okumak isterim.

   Tanrılara Karşı’yı eskiden okumuştum. Çok beğendiğim bir kitap. Tanrılara Karşı: Riskin Olağanüstü Tarihi diye çevirdiler burada.

   Özellikle 6 numarada yer alan The Little Book of Common Sense Investing, Warren Buffett’ın çok önerdiği bir kitap. Ondan başlarım artık.

   Çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Temmuz 7, 2018
 4. zeze demiş ki:

  çok teşekkürler tavsiyeleriniz için. Türkiye için özellikle tavsiye edebileceğiniz yalın içerikli bir kitap var mıdır acaba?

  Nisan 9, 2019
  Yanıtla
  • Yunus Emre demiş ki:

   Burada yazmış olduğum kitaplardan dördünü Türkiye’de finans alanında tanınmış bir akademisyen tavsiye etmişti. Kendisi beni tanımaz ama sağolsun her Mail’ime cevap verir:) Bu arada beşinci kitap daha vardı şuan onu fark ettim. Kitabı okumasam da internetten teorilerini araştırmıştım ve çok hoşuma gitmişti. O da=> Hızlı ve yavaş düşün (Yazar Daniel Kahnemann) Mhtemelen kitap da çok iyidir kendisi Nobel ödüllü bir yazar. Ayrıca şuan da Aswath Damadoran’ın How to value a company? Adlı kitabını okuyorum. Finansal terimlere biraz uzak olduğum için zor gelse de bir şirketi değerleyebilmek için yazılmış en basit kitaplardan biri muhtemelen. Son olarak Türk borsası ile ilgili kitaplar muhtemelen vardır ancak ben okumadım. Genel olarak insan davranışları benzer olduğu için bu kitapları okumanız sizlere ciddi bir bilgi birikimi kazandıracaktır. Teşekkürler.

   Nisan 9, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Ben teşekkür ederim Azize Hanım, saygılar.

   Nisan 10, 2019
 5. […] zorunda kalacaksınız, kendinizi inanılmaz şekilde geliştirmeniz gerekecek. O kadar ki, benim temettü emekliliği için gerekli gördüğüm kitaplar gibi bir çok kitap okuduktan sonra geçmişe dönüp ben de hiçbir şey bilmiyormuşum, nasıl cesaret etmişim diyeceksiniz. Ama […]

  Haziran 7, 2019
  Yanıtla
 6. Yusuf demiş ki:

  Merhaba ben fx trade ediyorum. Buradaki borsa kitaplari bana yardimci olur mu? Yoksa daha cok hisse yatirimi anlatan kitaplar mi? Ornegin 5 ve 6
  Maddedeki kitaplar. (2, 9 ve 11’i onceden okmustm)

  Temmuz 29, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Yusuf Bey,

   Buradaki kitaplar yatırım ve tasarruf için okunması gereken kitaplar. fx için yani işlemcileri konu alanları zaten okumuşsunuz. Ama genel yatırımcı davranışları ve bilgi düzeyini arttırmak için hepsinin faydasını görürsünüz.

   Saygılar.

   Temmuz 29, 2019
 7. […] “Finansal Bağımsızlık İçin Okunması Gereken Kitaplar” yazımı da mutlaka incelemenizi isterim. Unutmayın ki birileri bizim geçtiğimiz yollardan 100 yıl önce geçmiş. Kazık yemiş, aldatılmış, batmış, çıkmış, zengin olmuş, fakirleşmiş, ailesinin rızkını kumarda kaybetmiş ya da onlara güzel bir gelecek hazırlamış. […]

  Ağustos 3, 2019
  Yanıtla
 8. cüneyt yılmaz demiş ki:

  Tekrar merhaba Yiğit bey,
  Bir sene önce sizin sitenizle tanıştım ve şimdiye kadar bana çok büyük faydalar sağlamış oldunuz tşk birinci senenin sonunda 7. sıradaki kitaba akıllı yatırımcıya geldim arada sadece buffet mektuplarını atladım ki bunun nedeni kitap şeklinde olmaması idi bu arada başka kitaplarda araya sıkıştırdım akıllı yatırımcıyı 4yıl önce okumuştum ama tekrar okumayı ve üzerinden daha sağlam geçmeyi düşünüyorum sıradan hisseler sıradışı karları da okumuştum yine tekrar etmiş oldum borsa sihirbazlarıda keza öyle sırası gelince okuyacağım inş seriyi tamamlarım herşey için tekrar tşk iyi akşamlar

  Ekim 8, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Cüneyt Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Umarı kitapların faydasını görmüşsünüzdür. Benim çok işime yaradılar. Ama tekrar okumam lazım:)

   Saygılar.

   Ekim 10, 2019
 9. […] iyi kötü kitap okuma fırsatım oldu. Bu kitaplardan sevdiklerimi ve bana katkı sağlayanları “Finansal Bağımsızlık İçin Okunması Gereken Kitaplar” başlığı altında topladım. Bu açığı kendimce kapatmaya çalıştım. Bu blog yazısı […]

  Mayıs 16, 2020
  Yanıtla
 10. Haldun Yetkin demiş ki:

  Merhaba bende yaklaşık 2 haftalık kazanç ve kaybetme yaşadığım günlük alış satışlarla borsaya dahil oldum ama temettü olayı çok ilgimi çekti günümüz Türkiyesi de emekli olmak bir hayal gibi olduğu için bu yola meyil ettim soylesilerinizi yazılarınızı okuyup tabi farklı kanallarda oldu ilham aldığım temettü emekliliği olayına gözümü dikmis vaziyetteyim bu onerdiginiz kitapları okuyarak araştırarak bu sonu olmayan denize inşallah bilinçli bir şekilde gireceğim yararlı bilgiler için teşekkürler

  Ağustos 3, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Haldun Bey,

   Hoş geldiniz. Finansal özgürlük yolculuğuna başladıysanız işin yarısı hallolmuş demektir. Sonrası kendinizi geliştirmenize bağlı.

   Gerçekten de öğrenecek çok şey var. Ama en önemlisi irade ve disiplin.

   Başarılar dilerim.

   Saygılar.

   Ağustos 3, 2020
 11. Ertuğrul demiş ki:

  iki sene önce tüm listenin 190 TL tuttuğuna dair bir bilgi paylaşımışsınız. şu an itibariyle hesaplamaya kalktığımda 450 500 TL ye denk geliyor. kendimizi geliştirmenin bile mümkün olmadığı bir dönemde yaşıyoruz gerçekten çok acı. şimdi bu kitaplara uzaktan bakmakla yetinecegim

  Eylül 7, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ertuğrul Bey,

   Dövizdeki artışın kağıt maliyetlerini etkilediği söyleniyor.

   Fakat o kadar da umutsuz olmayın, ikinci ellerine bakmaya çalışın. Yakınlardaki kütüphanelere bakın, eğer öğrenciyseniz kütüphanenize istetin, alsınlar.

   Umutsuzluğa kapılmak yerine bir çıkış yolu aramalıyız. Finansal özgürlüğümüzü böyle kazanacağız. Pes etmeyerek…

   Saygılar.

   Eylül 7, 2020
 12. […] Sonra dünyanın büyük yatırımcıları ile tanışırsınız. Onların tecrübelerini paylaştıkları kitapları okumakla işe başlarsınız. Türkiye piyasasının ABD ve diğer piyasalara benzemediği ve bu yüzden de kitapların yararsız olduğunu söyleyenlere kulak asmayın. Ticaretin ilk değiş tokuşun yapıldığı zamandan beri benzer kuralları vardır. Tabii ki zaman ve mekana göre değişen kısımları olabilir fakat insan hâlâ aynı insandır. Bu kitaplarla da ucuza tecrübe edinme şansına sahip olursunuz. […]

  Temmuz 24, 2021
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.