Atomik Alışkanlıklar – James Clear Kitap İncelemesi

Herkese selamlar.

Sonunda yeniden “Finansal Bağımsızlık İçin Okunması Gereken Kitaplar” listemi güncellemem gerekecek çünkü mutlaka okumamız gereken bir kitap buldum.

James Clear tarafından yazılan “Atomik Alışkanlıklar – Kötü Alışkanlıklardan Kurtulup İyi Alışkanlıklar Edinmek İçin Kolay ve Etkisi Kanıtlanmış Bir Yöntem”, finansal bağımsızlık yolunda tasarruf ve yatırım alışkanlığı oluşturma konusunda yaşadığımız boşluğu dolduracak.

İleride zorluk çekmememiz için tasarruf etmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Ama tasarruf etmiyoruz.

Uzun vadeli yatırım yaparken ekrana sürekli bakmamamız gerektiğinin farkındayız ama bakıyoruz.

Daha bunun gibi birçok şeyi sırf alışkanlıktan ötürü yapıyoruz. Buna rağmen yapmamız gereken birçok şeyi de yapmıyoruz.

Peki neden ve bunu nasıl değiştirebiliriz.

Bu kitapta bunların cevaplarına ulaşacağınızı düşünüyorum.

Hadi bu kısa kitap incelemesine başlayalım.

Genel Bilgiler

Kitabın uzun ismi “Atomik Alışkanlıklar – Kötü Alışkanlıklardan Kurtulup İyi Alışkanlıklar Edinmek İçin Kolay ve Etkisi Kanıtlanmış Bir Yöntem”.

Orijinal ismi “Atomic Habits: An Easy & Proven Way to Build Good Habits & Break Bad Ones”.

Yazarı James Clear.

Orijinal olarak 16 Ekim 2018’de ABD’de basılmış.

Türkçe’ye Sevinç Seyla Tezcan tarafından çevrilmiş. Ellerine sağlık. Kendisine bu güzel eseri bize kazandırdığı için çok teşekkür ederim.

Pegasus Yayınevi’nden Mart 2020’de ilk baskısı çıkmış.

Türkçe çevirisi toplamda 341 sayfa.

Atomik Alışkanlıklar 4 ana başlıkta 20 bölümden oluşuyor. Benim gibi çabuk sıkılanlar ya da çok uzun süre kitaba bağlı kalamayanlar için bölüm bölüm okuması çok kolay.

Okunuşu, Düşünceler ve Bölümler

“Atomik Alışkanlıklar”ı bu kadar önemsememin ve Finansal Bağımsızlık İçin Okunması Gereken Kitaplar Listesine almamın sebebi, alışkanlıkların tasarruf ve yatırımda çok önemli bir yer tuttuğunu fark etmemdir.

Nasıl bilginin ve paranın bileşik getirisi varsa alışkanlıkların da bileşik getirisi var. Bu da finansal özgürlük süreci ile doğrudan bağlantılı.

Finansal özgürlük sürecini bir kişilik özelliği ve alışkanlıklar bütünü olarak tanımlayabiliriz.

Bizi gelirimizden çok harcatan, tasarruf ettirmeyen, sürekli borsa ekranlarına baktıran, hisselerimiz değer kaybederken üzen, artarken sevindiren, uzun vadeli planlar yapıp bozduran, hedeflere bağlı kaldırmayan da hep bu alışkanlıklar.

Ama her zaman kötü olacak değiller ya… Yine uzun vadeli servet sahibi olmamızı sağlayacak, kendimizi sürekli geliştirmemizi sağlayacak yine bu alışkanlıklar olacak.

İşte bu kitap da kötü alışkanlıklarımızdan kurtulup, yerlerine iyi alışkanlıkları yavaş yavaş yerleştirerek, nasıl daha iyi versiyonumuzu oluşturabileceğimizi anlatıyor.

Bunu yaparken de 4 temel yasadan faydalanıyor. Bunlar;

 • Görünür Kılın: Kitaba göre davranış değişikliği her zaman farkındalıkla başlar. Bu yüzden de önce alışkanlıklarımızın farkına varmalıyız. Bunun için yaptığımız her şeyi alışkanlık skor kartı denen kayıt tablolarına yazıyoruz. Sonra da bu alışkanlıklarımızı zaman ve yer gibi iki işarete başlıyoruz. Onları görünür kılıp farkındalığımızı arttırıyoruz. Kötü bir alışkanlıkta da tam tersini yapıp onu görünmez kılmaya çalışıyoruz.
 • Cazip Kılın: İyi ve kötü alışkanlıkların “alışkanlık” olmasının sebebi bie dopamin salgılatmasıdır. Maalesef genellikle kötü alışkanlıklar kısa vadede dopamini daha fazla salgılatırlar. İyi alışkanlıklarsa uzun vadede yarar sağlayacakları için hazzın ertelenmesini gerektirirler. Bu yüzden de iyi alışkanlıkları yer etmesi için cazip kılmamız gerekir.
 • Kolaylaştırın: İnsan doğası gereği en az iş ile en çok faydayı sağlama eğilimindedir. Beynin bir enerji tasarrufu makinası olduğunu unutmayalım. Bu yüzden yeni alışkanlıklarımızı kolaylaştırmamız gerekir ki vazgeçmeyip tam bir alışkanlığa dönüşsünler ve tercih edilsinler.
 • Tatmin Edici Kılın: İlerleme ve başarma duygusu en tatmin edici duygulardandır. Bu yüzden de iyi alışkanlıklar tatmin edici kılınmalıdır. Kötü alışkanlıkları ise tatmin edici olmaktan çıkarmalıyız.

Kitabın türkçesi olduğu için bölümleri kısa kısa geçtim. Okurken kendinizle ilgili gerçekler yüzüne çarpacak, uyanacaksınız. Mutlaka faydasını göreceksiniz.

Bundan sonra referans kitaplarımdan biri olacağını ve buna tekrar tekrar döneceğimi biliyorum.

Size de finansal bağımsızlık yolunda kötü alışkanlıklarınızdan kurtulma ve yavaş yavaş iyilerini inşa etme sürecinde çok yardımcı olacağının farkındayım.

3 Yorum

 1. Tolga demiş ki:

  Selamlar. Kitabın bende en çok kalan bölümü, her gün %1 ilerlemenin bir yıl sonunda bizi başlangıçtaki durumumuzdan 37 kat daha iyi noktaya taşıyacağını vurgulayan grafikti. Bu da, bu blogda sıkça tekrarladığınız bileşik getirinin önemiyle oldukça paralel. Her gün %1 ilerlemek herkesin yapabileceği bir şey, ama bunun sürekliliğini sağlamak esas farkı yaratan nokta.

  Haziran 24, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Tolga Bey,

   Her gün %1 belirttiğiniz gibi mucizeler yaratır. Kişisel gelişimin yanında kişisel tatmin de sağlar.

   Zinciri koparmamak çok önemli. Bu kitabın bunu sağlamakta yardımcı olacağını düşünüyorum.

   tasarrufa, yatırıma, okumaya araştırmaya devam.

   Saygılar.

   Haziran 24, 2021

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.