“Muhafazakar Yatırımcı Rahat Uyur” Kitap İncelemesi

Philip A. Fisher’ın 1978’de yazdığı ve ülkemizde “Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar” kitabının içinde yayınlanan 2. kitabı olan “Muhafazakar Yatırımcı Rahat Uyur” isimli kitabı inceleyeceğim şimdi.

Benim de uygulamak için uğraştığım “al ve tut” stratejisinin çok büyük bir bölümü Philip A. Fisher’ın kitaplarında yazdıklarının üzerine kurulmuş oldu. Warren Buffett’ın eylemlerinin de bu kurt yatırımcıdan etkilendiğine şüphem yok. “Al” ve “tut” kelimeleri çok kolay ağızdan çıksa da sadece buz dağının görünen yüzü. Altında bir felsefe olduğunu bile daha yeni yeni öğreniyorum.

İlk zamanlar her senedi alıp sonsuza kadar tutmak arzusunda olan bana, yaptığımın ne kadar yanlış olduğunu, her şirketin değil bazı şirketlerin alıp tutulması gerektiğini anlattı bu kitap. Bu kararı verirken hangi özelliklere bakmam gerektiğini ayrıntılı bir şekilde öğretti (en azından gösterdi). Ama tabii ki bunları beynime kazımam için bir kere okumam yetmeyecek. Tekrar tekrar okuyup uygulamam ve yanlışlarımı düzeltmem gerekecek.

Hadi şimdi kitabın incelemesine geçelim.

IMG_1225

Genel Bilgiler

Muhafazakar Yatırımcı Rahat Uyur kitabı Scala Yayıncılık tarafından yayınlanan “Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar” kitabının 2. bölümünü oluşturuyor. 217-284 sayfaları arasında okuyabilirsiniz.

İlk yayınlanma tarihi 1 Ocak 1975 – Amerika.

Çeviren Neşenur Domaniç. Ellerine sağlık.

Okunuşu

Kitabın sade bir okunuşu var. Aslında Philip Fisher’ın tüm kitaplarında aynı sadelik var. Fakat hikaye kitabı ya da roman olmadığını belirteyim. Altını bol bol çizip notlar almanız gerekecek. Sonra dönüp tekrar bakmanız gereken çok yer olacak.

Kitap ve Bölümleri Arasındaki Düşünceler

Altı bölümden oluşan kitap 4 ana bölüme ayrılmış durumda. Muhafazakar diye tabir edilen yatırımcının alıp tutacağı hisselerinin özellikler bu dört başlık halinde verilmiş. Muhafazakar yatırımın boyutları da denilen bu özellikler;

 • Üretim, pazarlama, araştırma ve finansal beceriler üstünlük,
 • İnsanlar faktörü,
 • Bazı işletmelerin yatırım özellikleri,
 • Muhafazakar bir yatırımın fiyatı olarak belirtilmiş.

Bölümler

1) Muhafazakâr Yatırımın Birinci Boyutu

Üretim, Pazarlama, Araştırma ve Finansal Becerilerde Üstünlük

Bu bölümde aslında ilk kitapta anlatılan iyi bir şirket hangi özellikler taşımalı sorunu irdeliyor ve bunu üretim, pazarlama, araştırma ve finansal becerilerde üstünlük olarak sınıflandırıyor.

Artık her hissenin arkasında bir şirket olduğunu bildiğimize göre o şirketi derinden araştırmaya başlayabiliriz değil mi? 🙂

Alıp tutacağımız şirketin rakiplerinden düşük maliyetli bir üretim yapısı, güçlü bir pazarlama örgütü, finansal konularda çok becerikli ve yetkin kabiliyetleri olmalıdır. Araştırma geliştirme faaliyetleri ile de sürekli kendini ve ürünlerini yenileyebilmelidir.

2) İnsan Faktörü

Dünyanın hızla değiştiğini bilen, çalıştıkları şirketi gerçekten seven yöneticiler ve yönetim disiplini birlikte insan faktörünü oluşturur.

Ünlü yatırımcı bu faktörün şirket için en az birinci boyut kadar önemli olduğunu belirtiyor ve bu bölümde bunu ince ince anlatıyor.

3) Bazı İşletmelerin Yatırım Boyutu

Burada ünlü yatırımcı ortalamanın üzerinde uzun vadede kârlılık için yapılması gerekenleri sıralıyor.

Mutlaka dikkatle incelemek gerekir burayı. Maalesef ben buradaki soruların %10’unu düşünmemiş ve sormamıştım.

4) Muhafazakar Yatırım Fiyatı

Burası kitabın en sevdiğim bölümü oldu. Olması gereken fiyatı nasıl belirleyeceğiz. Bir hisse senedinin fiyatı neden yükselip düşer? Yani kısacası burada yatırımlar ilk üç boyuta göre uygunsa dördüncü boyut olan fiyat boyutunu nasıl değerlendirmeliyiz? Bunu anlatıyor ünlü yatırımcı.

Diğer bölümlerde dördüncü bölümün etrafında dönüyor.

Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar kitabını okuduktan sonra ikinci kitaba mutlaka göz atmalısınız. Dersler devam ediyor.

Hisse senedi biriktirirken rahat uyumak hepimizin hedefidir herhalde. Bunu Philip A. Fisher’dan öğrenmek ayrı bir şans oldu benim için.

Tabii uygulamak tamamen irademe ve yeteneğime kalmış.

Birazda sizden dinleyelim. Siz “Muhafazakar Yatırımcı Rahat Uyur” isimli kitabı beğendiniz mi? İlk kitapla karşılaştırdığınızda ne düşündürüyor size?

Saygılar.

6 Yorum

 1. Hulusi C. demiş ki:

  Kitap incelemeleri, Warren Buffett’ın hissedarlara yazdığı mektuplar serisi ile beraber bu blogda en sevdiğim bölümler. En yakın zamanda “Buffett Tarzı” ve “Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar” kitaplarını okuyacağım. Emeğinize sağlık Yiğit Bey, teşekkürler.

  Nisan 13, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hulusi Bey,

   Ben de okurken ve çevirirken çok zevk alıyorum.

   Okursanız çok faydasını görürsünüz eminim:) Desteğiniz için ayrıca çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Nisan 13, 2018
 2. ermangg demiş ki:

  abi ilk kitap “uzun vadeli hisse senedi yatırımı 101” gibi çok temel bi kitap, ama ikincisi bence onun yanında biraz sönük kalmış sanki… 🙂

  Haziran 13, 2018
  Yanıtla
 3. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Ermangg,

  Üçüncüsü benim en çok sevdiğim:) İkincisi hakkındaki düşüncelerine katılıyorum.

  Saygılar.

  Haziran 13, 2018
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.