“Warren Buffett Tarzı” Kitap İncelemesi

Warren Buffett Tarzı, Warren Buffett ile ilgili okuduğum ilk kitaptı. Ünlü yatırımcının ismini biliyordum ama derinlemesine incelememiştim.

Kitabın bir yerinde şöyle diyor yazar:

“Eğer bir şirket iyi işler yapıyorsa ve akıllı insanlar tarafından yönetiliyorsa, hisse fiyatı eninde sonunda hakettiği fiyata gelir. Buffett bu yüzden çoğu enerjisini hisse fiyatını takip etmeye değil de işletmenin temelini incelemeye ve yönetimini araştırmaya ayırırdı.”

İşte bu eser ömrü boyunca kitap yazmamış ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın dikkatle incelenmiş yatırım tarzını anlatıyor. Yaklaşık 10 gün beni meşgul etti ama büyük bir heyecanla okudum.

Şimdi de size kitapla ilgili kısa bir bilgi vereceğim. Kitabın zaten Türkçesi var ve mutlaka okumalısınız diyerek anlatmaya başlıyorum.

Ekran-Resmi-2019-04-03-18.18.24.png
“Warren Buffett Tarzı” Kitap İncelemesi

Kitap 309 sayfa

Yazarı Robert G. Hagstorm

Yayıncısı da Scala.

Büyük bir heyecanla okudum ve Warren Buffett’ın ilkelerini duvarıma astım.

İçinde Ne var?

Kitap ünlü yatırımcının kimlerden eğitim aldığını ve etkilendiğini anlatarak başlıyor. İtiraf etmeliyim ki bu kitabı okuduktan sonra bu konuda en az on tane daha kitap okumam gerektiğini farkettim. Çünkü Warren Buffett’ın her bir öğretmeninin de okunması gereken kitapları var.

İlk bölümden sonra kitap; Warren Buffett’ın sigorta işine neden girdiğini anlatan ikinci bölüme geçiyor. Anlatmıyorum heyecanı kaçmasın.

Daha sonraki beş bölüm; Warren Buffett’ın bütün olarak bir şirketi ya da borsadan bir hisse senedini alırken bağlı kaldığı ilkelerini anlatıyor. Burayı bölümleri mutlak bir dikkatle okumalısınız. Ben duvara astım, eminim size de yardımcı olacaktır.

Daha önce bilmiyordum fakat ustanın bir tahvil ve bono varlığı da bulunuyormuş. Birdahaki bölümde bunları nasıl seçtiğini anlatıyor.

Ardından portföyümüzü nasıl yönetmemiz gerektiğini bize anlatan bir bölüm var.

Sonra benim en sevdiğim alana geliyoruz. Paranın psikolojisi. Kitabın bu bölümünde bu alanda açıklamalar yapılıyor.

Yazar daha sonra kendi hayat hikayesinden bahsedip kitabı bitiriyor.

Toparlarsam

Bir sefer Warren Buffett’ın asla ekran takip etmediğini duymuştum. Nasıl yani demiştim? Nasıl olurda onun gibi büyük bir borsacı ekran takip etmez? Bu kitaptan sonra her şey daha netleşti.

Mesela Warren Buffett ekran takip etmeyi zaman kaybı olarak görüyormuş ve onun yerine araştırdığı şirketlerin faaliyet raporlarını okuyup analiz yapıyormuş.

İçinde bu gibi altın değerinde bilgilerin de olduğu, kafanızdaki bir çok soruya yanıt bulabileceğiniz, borsa oynamak ile yatırım yapmak arasındaki farkı, gerçek bir örnekle açıklayan muhteşem bir kitap.

İster yeni başlayanlar olsun, isterse uzun yıllar borsayla ilgilenenler olsun, mutlaka okumalı diye düşünüyorum. Beş on gününüzü alır ama bakış açınız değişir. Lütfen okuyun.

Saygılar.

3 Yorum

  1. Seçkin demiş ki:

    Yiğit bey şı sıralar bu kitabı okuyorum kitabın başlarındaki Graham’ın değerleme metodlarından bahsederken net aktif değerine göre bir değerleme yaptığını belirtiyor ve demirbaşlar gibi üretim için gerekli malzemeleri, tün pasifleri çıkarıp varlık aktifinin hisse başına bölünmesi ile bir sonuç elde ettiğinden bahsediyor buradaki net aktif değer hakkında araştırmamda bu bölümdeki gibi bir değerleme yapıldığını bulamadım kaynaklarda, kitabın bu kısmında bahsettiği değerleme nedir ve nasıl yapılır sizce ?

    Şubat 2, 2021
    Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.