YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN

Öncelikle hoşgeldiniz.

Bu blog ne ile ilgili diye sorarsanız bir blog yazımın başlığı ile anlatabilirim: Paranın Kölesi Olmak veya Parayı Köle Yapmak.

Doğrudur, burası eskiden paranın kölesi olan ama artık parayı köle yapmaya çalışan basit bir insanın hikayesini anlatıyor.

Emeklilik yaşım 60. Önümde 30 senelik bir çalışma hayatım var. Alacağım da bir memur emekli maaş olacak. Son beş altı senelik rutinimi (servise bin işe git, servisten in eve gel) bir 30 sene daha sürdürmek istemediğim için hayatımda değişiklik yapmaya karar verdim.

Olabildiğince tasarruf edip bu tasarrufları en iyi yatırımlara yönlendirerek erkenden finansal bağımsızlığımı kazanmak istiyorum. Bunun için de sürekli kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İlk hedefim kayda değer bir temettü geliri elde ederek temettü emeklisi olmak. Kayda değer derken, en az bir yıllık maaşım kadar temettü gelirini kastediyorum.

Bu hedefimi gerçekleştirmek için ilk önce yurtiçi daha sonra yurtdışı hisse senedi yatırımları yapacağım. Sadece temettü gelirine bağlı kalmayıp ilerde ev, arsa gibi yatırımlar yapmayı da düşünüyorum. Eurobondlar da takibimde.

Bu bloğu kendi gelişimimi takip etmek ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak için açtım. Bunun yanında okuyucuların değerli katkılarıyla da her gün yeni bir şeyler öğreniyorum.

Blogdan Nasıl Yararlanabilirsiniz

Blog sürekli olarak kendi gelişimimi kayıt altına aldığı için ben olsam en baştan okurdum ama yazmaya başladığım için amatörlük akıyoru. Böylece benimle birlikte öğrenir ve daha da önemlisi hatalarımdan ders alabilirsiniz.

Blogun asıl açılış tarihi 2017 Şubat. O zamanlar temettuemeklisi.com’da yazıyordum. Fakat acemiliğimden dolayı değişiklik yapmak isterken blogu tabiri caizse havaya uçurdum. Sonra lattedenborsaya.com’u kurup yoluma devam ettim.

2017 yılı acayip bir boğa piyasası ile geçti. Şans mı kötü kader mi kestiremiyorum ama yatırımımın ilk yılını boğa piyasasının coşkusuyla geçirdim.

2018 yılı ise hızlı şekilde boğa piyasasının ayı piyasasına döndüğü bir yıl oldu. Blogun kısa hayatında iki yüzü de görmüş oldum. Okurken bunu da dikkate alabilirsiniz.

Ayrıca okuduğum kitaplarla ilgili düşüncelerimi yayınladığım bir kategori de var. Oradaki kitapları okursanız da çok faydalı olacağından eminim.

Bu arada yatırıma ve tasarrufa başlamadan önce okunmasını tavsiye ettiğim kitapları bir yerde topladığım yazıya da uğramayı unutmayın.

Bunlardan ayrı olarak çoğu zaman da kafamın içindekileri yazıyorum. Kafamın içindekiler ne mi? Korkular, coşkular, kaçan fırsatlar, o günkü durum hakkındaki düşünceler. Böyle hepimizin aklından geçen basit şeyler.

İleride eğer kısmet olursa, bu yazıları 10 yıl sonra okuduğumda, vay be ne yollardan geçmişim de emekli olmuşum diyebilmeyi umuyorum.

Hayırlısı diyelim…