Temmuz 2019 Sonu İtibariyle Temettü Gelirlerim

Herkese selamlar.

Blogun ana amacı pasif gelir (temettü, kira vb.) elde ederek erken emekli olma yolculuğumun kaydını tutmaktı. İyi kötü bunu yaklaşık üç yıldır yaptığıma inanıyorum.

Son zamanlarda karşılaştığım ve beni portföy durumu yazılarını kısıtlamaya yönlendiren bazı durumlar sıklaşmaya başladı. Öncelikle kimsenin iyi bir amaçla yola çıkılmış bir durum yüzünden zarar görmesini istemem.

Her ne kadar senelerdir burada tanışıp, birlikte tasarruf edip yatırım yaptığım arkadaşlarım olsada, özellikle okumaya yeni başlayan büyük bir kitle de sadece “Portföy Durumu” yazılarını okuyor ve buna göre sorular sorup cevaplar almak istiyor. Ben de açıkçası böyle bir bilgiyle karar almalarından büyük endişe duyuyorum.

Çünkü 3 senedir biriktirdiğim tecrübeleri, yediğim kazıkları, öğrendiğim şeyleri bir blog yazısında anlatmanın imkanı yok.

Bu yüzden bu aydan başlamak üzere sadece temettü durumu hakkında bilgiler vereceğim. Böylece konudan da sapmamış olacağım. Aynı zamanda günlük tutmaya da devam edeceğim.

Hazır fırsatını bulmuşken bir kaç konuda fikrimi de söyleyeyim.

Finansal Bağımsızlık konusunda kendini geliştirmek isteyenler mutlaka bir şeyler okumalılar.

Mesela İngilizce bilenler Warren Buffett’ın hissedarlarına yazdığı mektupların orijinallerini, bilmeyenler ise bu mektupların Türkçe çevirilerini okumalı.

“Finansal Bağımsızlık İçin Okunması Gereken Kitaplar” yazımı da mutlaka incelemenizi isterim. Unutmayın ki birileri bizim geçtiğimiz yollardan 100 yıl önce geçmiş. Kazık yemiş, aldatılmış, batmış, çıkmış, zengin olmuş, fakirleşmiş, ailesinin rızkını kumarda kaybetmiş ya da onlara güzel bir gelecek hazırlamış.

Bunları gariptir ki kitaplardan ve mektuplardan öğrenmemiz mümkün.

Okudukça bakış açınız genişleyecek ve ne kadar çok şey bilmediğinizin farkına varacaksınız. Ne yazık ki çoğunu da öğrenemeyeceğiz.

Fakat para kaybetmenin bir yolunu öğrendiğinizde, hele ki bunu başkasının tecrübelerinden öğrendiyseniz, başarıya o kadar çok yaklaşacaksınız.

Daha çok kendinizi tanıyacak ve aslında ne kadar çok şey bilirseniz bilin yolun eninde sonunda kendinizi kontrol edip edemeyeceğinize varacağını göreceksiniz. Aç gözlü sizi sürekli durdurmanız gerekecek, korkak sizi sürekli görmezden gelmeye çalışacaksınız. Mücadele hiç bitmeyecek.

Mesela artık “2009 yılında Aselsan alsaydın şu anda zengin olacaktın” yazılarını görmezden geleceksiniz. Çünkü kimsenin o haldeyken bütün parasıyla hisse senedi alamayacağını, bunun “yemeyeceğini” bileceksiniz.

Çok uzağa gitmeden dolar 7 TL’yi geçtiğinde yaşadıklarınızı düşünün. Herkes parasını koruma derdindeyken, tüm parasıyla “geleceğin en çok kazandıran ama şu an bilinemeyen” herhangi bir hisseye yaklaşamayacağını göreceksiniz .

diye düşünüyorum:)

Temmuz 2019 Sonu İtibariyle Temettü Durumu

Lafı çok uzattığımın farkındayım. Bu yüzden hemen temettü durumuna geçeyim.

Temmuz 2019 İtibariyle Temettü Durumu

Her şey aynı kaldığında, gelecekteki 12 ayda elde edeceğim temettü miktarı net 2.774 TL olacak.

Günlük finansal özgürlüğüm için 140 TL’ye ihtiyaç durduğum düşünülürse, 2.774/140= 20 günlük özgürlüğümü kazanmış durumdayım. Hedef 365 gün özgürlük.

Hisse senedi portföyünün büyüklüğü 53.711 TL’ye düştü.

Böylece portföyün net temettü verimi 2.774/53.711= %5,16’ya ulaştı.

Elimde likit fonda değerlendirilen 3.129 TL’de nakit bulunuyor.

Portföyün böylece %95’i hisse senedinde tutulmuş durumda. Bu da olası bir büyük düşüşte sadece %5’lik bir tutarı alımda kullanacağım anlamına geliyor. Kalanlar için maaşı beklemem gerekecek. Bu da tabii büyük bir risk. Unutmayayım bir de gelen temettülerle alırım.

Eurobond portföyü oluşturana kadar bu riski almaya devam edeceğim sanırım.

Toparlarsam

Toplam portföy büyüklüğüm 56.840 TL. Hisse senedi portföyü 53.711 TL. Likit fondaki tutar 3.129 TL.

Dolar olarak baktığımda ise portföyün değeri 10.241 dolar. 10.000 doları aştığım ilk ay oldu. Bakalım devamı gelecek mi:)

Herkese bol tasarruf yaptıkları ve yatırımlarına ara vermedikleri günler dilerim.

Saygılar.

27 Yorum

 1. cenko demiş ki:

  “2009 yılında Aselsan alsaydın şu anda zengin olacaktın” cok guzel ornek oldu bence. Cunku, suanda da hadi akli olan bassin 100bin TL´sini ASELS´e… suanda da cok dusuk 🙂 dediginiz gibi YEMEZ 🙂 borsa bu degil, temettu geliri hedefini gerceklestirmeye calismak bu hic degil… yazilariniz icin tesekkurler.

  Ağustos 3, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cenko,

   Maalesef bu gibi analizler insanları boş hayallere sürüklüyor ve yapılması gereken ama çok sıkıcı olan; biriktirmek, ortalama maliyet yapmak, tasarruf edip azar azar servet edinmek gibi kavramlardan uzaklaştırıyor.

   İnsanların hayallerle ayağını yerden kesiyor.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Ağustos 3, 2019
  • berk demiş ki:

   hocam ben 18 yaşındayım aylık 1000 tl gelirim var sabit ve hiç harcamıyorum bende sizin sayenizde temettü şirketlerine yatırım yapmaya başladım (yazılarınızı okumaya başladıktan sonra) üniversiteyi bu sene kazandım ve hesaplarıma göre ortalama üniversitenin sonunda bende emekli olacağım yazılarınıza hayranım lütfen devam edin

   Ağustos 9, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Berk Bey,

   Şu anda sizi ne kadar kıskandım anlatamam. Keşke ben de sizin yaşınızda tasarruf ve yatırıma başlasaydım büyük ihtimalle şu anda erken emekliliğe kavuşmuştum.

   Gelelim asıl meseleye. Üniversiteyi kazandığınız için sizi çok tebrik ederim.

   Bir abi tavsiyesi vermeden geçemeyeceğim. Benjamin Franklin’in de dediği gibi “En iyi temettüyü bilgi öder.” Bu yüzden genç yaşınızda çok para biriktirmekten çok kendinizi geliştirmeye bakın. Bulduğunuz her şeyi okuyun, herkesle tanışın, çok iyi bir yabancı dil öğrenin ve kendinizi dünyaya açın.

   Elbette tasarruf edip yatırımınızı yapmayı da ihmal etmeyin. Ama tasarruf etmek ve o parayı kendi gelişiminize harcamak arasında kaldığınız her anda kendinizi geliştirmeyi tercih edin. Böylece sürüden ayrılabilir ve fark yaratabilirsiniz.

   Çok okuyun, daha çok okuyun. Büyükler hayatlarını bir şeyler uğruna harcamışlar. Başarmışlar ya da başarısız olmuştular. Bunu da kitap haline getirip önünüze koymuşlar. Bundan daha ucuz ve maliyetsiz bir öğrenme yöntemi olduğunu sanmıyorum.

   Tekrar tebrik ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 10, 2019
 2. Halil demiş ki:

  Hocam yazılarınızı severek takip ediyorum. Ben de 5 aydır borsada birikim yapıyorum ve sizin bunda etkiniz çok oldu inanın. Bir haftadır bir portföy şekillendirmeye çalışıyordum ve bugün tamamladım. Sizinkini görünce çok büyük oranda örtüştüğümüzü gördüm. Bu portföye olan inancımı da arttırdı. Bol kazançlar 😃

  Ağustos 3, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Halil Bey,

   Portföy şekillendirme işi hiç bitmiyor. Sürekli izlediğiniz için şekillendirme de sürekli oluyor.

   Fakat ne kadar az zıplarsak o kadar daha başarılı oluyoruz. Bu da özellikle alırken ince eleyip sık dokumakla oluyor.

   Bol kazançlar dilerim. Umarım finansal bağımsızlığımızı bir an önce kazanırız.

   Saygılar.

   Ağustos 3, 2019
 3. Umut demiş ki:

  Karariniz yerinde bence… Sadece temettü durumu paylaşımı oldukça yeterli ve hedefe doğru bir paylaşım bence.. zayen ne kadar artida oldughnuz hedefi ilgilendirmiyor degil mi… Takip edemedigim birkaç senet girmiş portfoye. Onlara bir bakayım önceki yazılarınızda bulabilecek miyim?
  Motivasyonunuz nedir herşeyin sıkışmaya başladığı bu günlerde?

  Ağustos 3, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Umut Bey,

   Motivasyonum gayet yerinde eğer hisse senedi biriktirmeyi soruyorsanız. Sadece daha çok gelir elde edip, tasarruf etmem gerekiyor.

   Bu seneki 3.000 TL temettü gelirimi kısmetse tutturacağım.

   Biriktirmeye devam. Saygılar.

   Ağustos 3, 2019
 4. Özgür demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,
  Blogunuzdaki paylaşımlarınızı iple çekiyorum desem abartmış sayılmam.:)
  Hâlâ şunun araştırması içindeyim:finansal okur yazar olmak şirketleri iyi tanimadan geçiyor bunun da yolu Bilanço ve faaliyet raporu okuyabilmek ve değerlendirebilmek.Bunun için ne yapmalıyım tavsiye edeceğiniz kitap, internet adresi vb. var mıdır ?
  Şuan tavsiyelerinize uyarak 3.kitap olan “warren buffett tarzını” keyifle 🙂 okuyorum.(altını çizerek notlar alarak) 1965 den beri berkshire temettü dağıtmamış bu bana cok ilginç geldi. haftasonunda bile bu blog için verdiniz emekler için çok ama cok teşekkür ederim.
  Kalın sağlıcakla,
  Saygılarımla,

  Ağustos 3, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Özgür Bey,

   Ben iktisat mezunu olduğum için bu konulara biraz aşinaydım fakat tabii ki olay sadece bundan ibaret değil.

   Bol bol iyi şirketlerin faaliyet ve finansal raporlarını okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

   Ayrıca;

   https://twitter.com/TEMELANALIZCI
   https://twitter.com/osman_ozen1
   https://twitter.com/yasaryildirimFK
   https://twitter.com/09efemaydin

   gibi daha adını hatırlayamadığım bir çok yatırımcı temel analiz konusunda bilgilerini bizlerle paylaşıyorlar. Onlardan da faydalanabilirsiniz.

   Tanımları öğrenebileceğiniz muhasebe kitapları da var fakat ben onlardan çalışmadığım için size isim veremiyorum.

   Warren Buffett Tarzı’nı çok severim, altını çizdiğiniz yerleri bir daha okumayı unutmayın:) Önemli gördüklerinizi bizimle de paylaşın.

   İyi günler dilerim. Saygılar.

   Ağustos 4, 2019
 5. H.Asilkan Aydın demiş ki:

  Bende o zaman sayayım size;
  Vesbe 300 Adet temettü Geliri 825 Tl
  Erbos. 300 Adet.temettü geliri 225 Tl
  Ereğli 400 Adet temettü geliri 489 Tl
  Aygaz 250 Adet temettü geliri 260 Tl
  Alka. 600 Adet temettü geliri 310 tl
  Pagyo 250 Adet temettü geliri 129 Tl
  Eciliç 600 Adet temettü geliri 140 Tl
  KardD 450 adet temettü geliri 99 Tl
  Adana A 600 Adet temettü geliri 750 Tl
  AdanaB. 450 Adet temettü geliri 400 Tl
  AdanaC. 1200 Adet temettü gelir 140 Tl
  ———————–—————————————
  4.200 Adet Hisse perföy değeri 38.600
  Toplam temettü geliri 3.400 Tl..
  Sanko 300 adet bedelsiz ve temettü 150 Tl..
  Yıllık Bireysel Sigorta poliçem..

  Ağustos 3, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Asilkan Bey,

   Katkınız için çok teşekkür ederim. 3.000 TL temettü sınırını geçmişsiniz. Darısı benim başıma.

   Saygılar.

   Ağustos 4, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim Turgut Bey, tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Ağustos 4, 2019
 6. MSP demiş ki:

  Merhaba; sitenizi google amcada taratarak buldum, ilk bu yazınızı okudum, beğendim ve sitenizi takibe aldım. Bende borsa-hisse senetleri üzerine özgün içerik blog tutan biriyim. Tecrübelerinizden, görüşlerinizden faydalanmak isterim (tıpki borsaya merakı olan diğer insanların fikirlerini merak ettiğim gibi). Yolunuz ve yatırımlarınız açık olsun 🙂

  Ağustos 4, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim Sayın MSP, bir şeyler yapmaya çalışıyoruz bakalım. Saygılar.

   Ağustos 4, 2019
 7. Yiğit hocam elinize sağlık.

  Size bir soru sormak istiyorum.

  Temettü emeklisi olduğunuzda gelirinizin TL cinsinden mi olmasını istersiniz ? Yoksa USD cinsinden mi ?

  Yada sorumu şöyle sorayım her ay 5.500 tl emekli maaşı almayımı tercih edersiniz ? Yoksa 1.000 USD almayı mı ?

  Ağustos 4, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cahil Ordinaryus,

   Buna tek bir cümle ile cevap vermek olanağı yok maalesef.

   Benim tercihim çok kaliteli varlıklardan oluşan, hem dolar hem de TL gelir elde edebileceğim bir portföy olurdu.

   Çünkü döviz geliri dediğimiz zaman işin içine varlığına göre komisyon ve vergi de giriyor.

   Saygılar.

   Ağustos 4, 2019
 8. Deniz demiş ki:

  Merheba herkese.
  Dürüst olmak gerekirse sizinle ilk tanıştığımda portföy durumunuzu tabi ki de çok sıkı takip ediyor ve referans alıyordum. Hatta mailden birçok soru sormuşumdur. Neyse ki saçma ve taraflı sorularıma rağmen cevaplarınız hep aynı ve nazikçeydi. Özetle kendinizi geliştirin kendiniz karar verin şeklinde oldu hep. Ben de buna uygum ve emeklemeye başladığımı düşünüyorum. Emeğiniz için teşekkürler.
  Fakat bu blogun amacı her zaman tekrar ettiğiniz gibi Temettü Emekliliği hakkında bilgi birikimi, konuların irdelenmesi ve paylaştıkça çoğalması.
  Portföy durumunuzun olmadığı yazılarınızı da şahsım adına merakla bekliyorum ve emeklerinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum..
  Siz yurtdışına çıkmadan tanışabilmeyi umuyorum ama zor maalesef.
  Bol şans.

  Ağustos 7, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Deniz Bey,

   Ben de blogun yarattığı sinerjiden ve herkesin bir katkı sunmasından çok mutluyum. Ben de bilmediğim bir çok şeyi sizin sayenizde öğreniyorum.

   Elimden geldiğince katkı sunmaya devam edeceğim.

   Saygılar.

   Ağustos 9, 2019
 9. MSP demiş ki:

  Portföyünüzde TÜPRAŞ yok, dikkatimi çekti, neden? Temettü oranı ve sürekliliği ve yıllık hisse değer getirisi yüksek.
  Defter değerine göre çok yukarda fiyatlar ondan dolayı mı? Yoksa özel bi sebebi vesaire var mı?

  Ağustos 8, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın MSP,

   Elimde tutabileceğim hisse senedi ve alım yapabileceğim kaynaklar sınırlı. Bu yüzden her hisse senedini kayda değer şekilde alıp tutamıyorum. Kendime göre, doğru yanlış tercihler yapıyorum. Sonra da çıkan sonuca razı oluyorum.

   Saygılar.

   Ağustos 9, 2019
 10. ugur596 demiş ki:

  Daha önce sorulduysa kusura bakmayın kaçırmış olabilirim ama neden tüpraş düşünmüyorsunuz portföyünüzde?

  Ağustos 15, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Uğur Bey,

   Maalesef istekler sınırsız ama kaynaklar sınırsız:)

   TUPRS her zaman düşünüyorum ama ona ayıracağım kaynak yok.

   Saygılar.

   Ağustos 15, 2019
 11. okt1998 demiş ki:

  hocam iyi günler,
  yazılarınızı zevkle takip ediyorum ve sizi hayranlıkla izliyorum. Size ufak bir öneride bulunmak isterim. her ne kadar sağlam yatırım araçlarına sahip olsanız da daha sağlam yatırım araçlarına geçmenizi veya araştırmanızı öneririm.

  Örnek altın ve kripto paralar
  Son birkaç ay içerisinde büyük devletler dahil birçok zengin altın stoklamaya başladı. Kimse altınla ilgili dikkat çekmek istemiyor ve bütün büyükler bizlere sezdirmeden altın yatırımı yapıyor.
  Kripto paralara gelecek olursak sektörler ve yatırım araçları sürekli değişiyor ve gelişiyor.
  İnsanlar artık dijital ve güvenli yatırımlara kaymaya başladı. Bu piyasada en güvenilir araç bitcoin.
  Bence bu ikisinden de ufak bir miktar tutmalısınız. Mesela 1 çeyrek altın veya 100 tllik btc
  bunlar yatırım portföyünüzü çeşitlendirir.

  Ağustos 18, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Oktl1998,

   Çok teşekkür ederim, blogu beğenmenize çok sevindim.

   Değerli önerileriniz için de ayrıca çok teşekkürler. 2 senedir performans olarak altına yeniliyorum. Şu anda altına yatırım yapmasam da ileride en azından portföyün %10 gibi bir tutarını geçirebilirim. Onu da yastık altında yatırmam, olabildiğince çok getiri elde etmeye çalışırım. Mesela Ziraat Bankası’na altını götürüyordunuz 6 ayda bir %1,2 veriyordu. Öyle bir şey olabilir. Ama boş duramaz:)

   Bitcoin’e ise şimdilik bulaşmak istemiyorum. Çok yeni ve “Bitcoin ne kadar eder?” sorusuna bir cevabım yok.

   Bir de piyasalarının batması ve bir çok bitcoin’in kaybolması beni ürkütüyor. Piyasa regüle edilirse, fiyat da uygun olursa düşünebilirim. Şimdi değil ama…

   Saygılar.

   Ağustos 19, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.