Peter Lynch’in “Kazanmayı Öğren” İsimli Kitabının İncelemesi

Herkese selamlar! Yine bir Peter Lynch kitabıyla karşınızdayım 🙂 Vade uzun,  6 aylıklar gelmeden, boş zamanımı yatırım kitaplarını okuyarak değerlendirdim.

Daha önce yazarın “Borsada Tek Başına” isimli kitabını incelemiştim. “Kazanmayı Öğrenmek” işin başlarını anlatan, bize temen bilgiler veren bir kitap.

Yalnız yine Amerika odaklı ve yazarın ülkesine olan güvenini fazlasıyla yansıtıyor. Peter Lynch’in davranışından ve güveninden kendimize dersler çıkarabiliriz diye düşünüyorum.

Şimdi bu kitap hakkında düşüncelerimi paylaşacağım…

“Kazanmayı Öğren” kitap    incelemesi

1999 yılında basılmış ve ülkemize Scala Yayıncılık tarafından getirilmiş  295 sayfalık bir kitap. Yazarları Peter Lynch ve John Rotchild.

Düşüncelerim

Hisse senetlerinin arkasında bir şirketin olduğunu bize kavratan, ekonomik ortam, yatırımcı psikolojisi dahil yatırımcının temelde sahip olması gereken çoğu şeyi öğrenebileceği bir kitap olmuş. Kitabı “borsada nasıl hisse seçilir”i öğrenmek için değil de genel çerçeve hakkında bilgi sahibi olmak ve tarihten günümüze hisse senedi piyasası ve kapitalizm hakkında fikir edinmek niyetiyle okuyabilirsiniz. Yazar daha sonraki kitaplarından “Borsada Tek Başına’da” bunu zaten yapıyor.

Eğer rakamlara fazla daldıysanız ve hayatınız şu anki boğa piyasasında fazla hisse odaklıysa, bu kitabı mutlaka okumanızı öneririm. Sonunda daha geniş bir bakış açısına sahip olacaksınız.

Her hisse senedinin kendi performansının yanında, ekonomik dönüşümden de nasibini alacağı gibi mesela. Ya da her şirketin doğup, büyüyüp öleceği gibi… Tabii bazıları yeniden doğuyor ya da insan hayatından daha uzun süre yaşayabiliyor.

Kitabın bence iki olumsuz yanı var. Birincisi Amerika odaklı olması. İkincisi de eski tarihli olması. Okurken lütfen bunların farkında olarak okuyun. Ülkemizde çoğu şey Amerika’dakinden farklı.

Olumlu yanları ise akıcı bir dille yazılmış olması, Peter Lynch gibi tecrübeli bir fon yöneticisinin kaleminden çıkması ve bana nasıl kısa vadeye değil de uzun vadeye odaklanmam gerektiğini öğretmesi oldu.

Yazının bundan sonraki kısmında da kitap bölümlerinin kısa bir özetini bulabilirsiniz.

1. Bölüm: Kapitalizmin Tarihi

İlk bölümde kapitalizm ve borsa ile ilgili bilmediğim bir çok şey öğrendim. Yazar; para, bankalar, halka arzların kalkınma üzerindeki etkisi, tekeller gibi bir çok konuda tarihsel sırada ama sizi sıkmadan bilgiler veriyor. Bunu da Dünya ve Amerika özelinde örneklendiriyor. Zaten İngiltere’yi saymazsanız 1700’lerden sonra kapitalizmin gelişimini Amerika’dan takip edebilirsiniz.

Mesela, beni şaşırtan hisse senetlerinin Amerikan kalkınmasına olan muazzam katkısı oldu. Neredeyse tüm altyapı yatırımlarını bununla finanse etmişler. Finansmanı tabana yaymak için hisse senetlerini kullanmışlar.

Tabii kapitalizmin tarihinden bahsederken krizleri de es geçmemek lazım. Tarih boyunca yaşanan onlarca krizi ve kaybolan tasarrufları da buradan görebilirsiniz.

Keyifle okuyacağınız bir bölüm.

2. Bölüm: Yatırımın Temelleri

Bölüm neden yatırım yapmanız gerektiği ile başlıyor. Bu yönüyle bölümü “Babil’in En Zengin Adamı”‘na benzettim.

Sonra ise size yatırım yapacağınız enstrümanları (hisse senedi, tahvil, pul :), gayrimenkul gibi yatırım araçlarının artılarını ve eksilerini) anlatıyor. Özellikle yeni başlayanlar için gerçekten gerekli bilgiler var. Sonuçta kafamızda bazı şeylerin oturması lazım ve neye neden yatırım yaptığımızı bilmemiz gerekiyor.

Daha sonra fonlara yatırım yapmanın inceliklerini anlatıyor. Ardından da yatırım yapılacak hisseleri kendimiz seçmemiz için neler yapmamız lazım, en basitinden aracı kurum seçmekten başlayarak devam ediyor.

Bu bölümün sonlarına doğru hisse senetleri ne için var, biz hangilerini elimizde tutmalıyız, bunların üzerinde duruyor.

3. Bölüm: Şirketlerin Hayatı

Şirketlerin doğumundan ölümüne kadar yaşadığı süreçlerin anlatıldığı bir bölüm. Yazar, bunu yaparken gerçek hayatta şirketin başına gelebilecek her şeyi örneklerle anlatıyor. Gerçekten çok zengin bir içeriği var. Birleşmeler, satın almalar, şirketlerin yaşam döngüleri bunlardan bazıları.

İyi bir yatırım yapmak istiyorsak şirketleri çok iyi seçmemiz lazım. Bunu yaparken de mutlaka şirketlerin hangi evrede olduklarını, geçmişlerini ama daha çok geleceklerini bilmemiz lazım. Yazar bize bunu tarihsel bilgilerle harmanlayarak öğretmeye çalışıyor.

Bu bölüm sonunda da şirketlerin etrafını saran ekonomik ortamlardan, ayı ve boğa piyasalarından bahsediyor.

4. Bölüm: Görünmez El

Bu bölümde yazar bizi evlerin garajlarına götürüyor. Oradan çıkan milyarderleri inceleyip, yakın tarih boyunca servetin nasıl el değiştirdiğini ve bazı eski ve ünlü şirketlerin başarılarından bahsediyor.

Sonra da kapitalizm iyidir Amerikamız dünyanın en büyüğüdür,  şirket CEO’ları iş yaratırlar, onlar birer kahramandır diyerek devam ediyor 🙂

Kitabın bölümleri bunlar…

Sonra da kitapta iki tane ek var.

1. Ek:

Amerika’da hisse değerlerken ya da hisse senetlerini araştırırken nelere dikkaet etmeniz gerekir bunun hakkında bilgiler veriyor.

2. Ek: Rakamları Okumak – Bilançoyu Okumak

Bilançolar hakkında çok soru geliyordu. Nasıl okunur diye. Bu bölümde Amerika’daki bir örnek üzerinden bilançolar nasıl incelenir bakabilirsiniz.

Toparlarsam

“Kazanmayı Öğren” hisse senedi yatırımı yapmadan önce bana kalırsa okunması gereken kitapların başında geliyor. Hiçbir şey bilmeyen birinin okuması halinde bir çok bilgi edinebileceği bir kitap. Tavsiye ederim fırsatı olan mutlaka okusun 🙂

Saygılar.

6 Yorum

 1. Ermangg demiş ki:

  Teşekkürler, yine çok faydalı bir tanıtım yazısı olmuş… 🙂

  Ağustos 25, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ermangg,

   Çok teşekkür ederim. Umarım faydası olur.

   Saygılar.

   Ağustos 25, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.