Bir Yatırım Felsefesi Geliştirmek Kitap İncelemesi

Herkese selamlar. Ülkemizde “Sıradan Hisseler Sıra Dışı Kârlar” kitabının içinde yer alan üç kitabın sonuncusu “Bir Yatırım Felsefesi Geliştirmek”.

Bunlardan ilki Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar,

İkincisi Muhafazakar Yatırımcı Rahat Uyur,

Üçüncüsü de Bir Yatırım Felsefesi Geliştirmek.

Açıkça söylemek gerekirse okuduğum üç kitabın içinde en çok zevk aldığım bu kitap oldu.

Philip A. Fisher tüm tecrübesiyle size hayatını ve yatırım felsefesini öyle güzel anlatıyor ki, kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Böyle olur ya bazen sessiz köşeye çekilip, kendinizi herkesten soyutladığınız anlar vardır. İşte bu kitap bana işe giderken serviste ve en sıkıldığım diğer zamanlarda bunu yaptırmayı başardı.

Fazla uzatmadan kitabı incelemeye başlayayım.

IMG_1225
“Bir Yatırım Felsefesi Geliştirmek” Kitabı İncelemesi

Genel Bilgiler

Bir Yatırım Felsefesi Geliştirmek; Scala yayıncılık tarafından yayınlanan “Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar” isimli kitabın üçüncü bölümünde basılmış.

Kitabın 285-357. sayfaları arasında yer alıyor.

Çeviren. Neşenur Domaniç. Ellerine sağlık.

Okunuşu

Kitabın okuru kendini içine çeken bir tarzı var. Anı şeklinde yazılması daha ilginç kılmış kitabı.

Ayrıca ben okurken kendimi çok huzurlu hissettim. Neden diye sormayın, ben de anlamadım.

Philip A. Fisher’ın tecrübelerini dinlemek ayrı bir zevk veriyor insana. Her zaman hayret ettiğim diğer bir konu da büyük insanların hatalarını son derece rahat ve samimi bir şekilde anlatabilmeleri oldu. Bu kitapta tecrübeleri, özellikle hatalardan kaynaklı  olanları bol bol bulacaksınız.

Kitap Bölümleri Konusundaki Düşünceler

1) Bir Felsefenin Kökenleri

Yazar burada çocukluğundan başlayarak nasıl yatırımcı olduğunu, bu işin temellerini nasıl attığını anlatıyor. Aynı zamanda kendini geliştirirken Büyük Ayı Piyasası gibi olayların onu nasıl geliştirdiğini vurguluyor.

2) Deneyimlerden Öğrenmek

Ünlü yatırımcı burada yaptığı yatırımlardan ve ona kattıkların bahsediyor. Daha sonra karşıt yatırımın ne zaman yapılması gerektiği vurguluyor. Sonuçta karşıt yatırımın zamanlaması yanlış yapılırsa, kendinizi sel sularının içinde bulabilirsiniz. yalnız bu sel suları sağnak yağmurdan değil sürü halinde bir tarafa giden yatırımcıların gücünden kaynaklanır.

En önemli yeri ise bence piyasa zamanlaması ve uzun vadeli yatırımcılık ile ilgili söyledikleri olmuş. Burayı ayrı bir dikkatle inceleyin derim. Burayı okuduktan sonra hangi hisse senetlerinde uzun vadeli yatırım yapılabilir, hangisinde yapılamaz daha iyi anlaşılıyor.

3) Felsefe Olgunlaşıyor

Yazarın 2. Dünya Savaşı sonrası tecrübelerini burada okuyabilirisiniz.

Hepimizin kafasında soru işaretleri yaratan bir duruma da açıklık getirmiş kitap: “Piyasada olası daralmalar beklendiğinde satmalı mı yoksa elde mi tutmalı?. Burayıda mutlaka incelemelisiniz. Daralma beklediğin halde senedi satmamak… Ne kadar mantıksız geliyor değil mi? Acaba öyle mi:)

Bölümde daha sonra kâr payı (temettü) tartışması yapıyor yazar.

4) Piyasalar Etkin mi?

Burası Warren Buffett’ında takıldığı ve hissedarlarına yazdığı mektuplarda sık sık dile getirdiği bir konu. Bir de ondan dinlemelisiniz. Etkin piyasa hipotezi en çok tartışılan konulardan bir tanesi. Nobel ödülü bile var.

Ben bu bölümü okurken çok zevk aldım. Siz de çok seveceksiniz eminim. Bence üç kitabı sıralarsam en iyisi bu derim.

Gelelim size:) Siz Philip A. Fisher’ın “Bir Yatırım felsefesi Geliştirmek” isimli kitabını okuyabildiniz mi? Nasıl buldunuz?

Saygılar.

4 Yorum

 1. teşekkür ederiz. bence burada en önemli nokta şudur…: “Her zaman hayret ettiğim diğer bir konu da büyük insanların hatalarını son derece rahat ve samimi bir şekilde anlatabilmeleri oldu. ” 🙂

  Mayıs 11, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın KüçükYatırımcı,

   Galiba büyük insanlar en büyük eleştirileri kendilerine yapıyorlar. Hala şaşırıyorum.

   Saygılar.

   Mayıs 11, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.