Finans Dışında Okunması Gereken Kitaplar

Herkese selamlar.

Bundan üç sene önce hisse senedi yatırımını öğrenmeyi kafaya koyduğumda ilk iş olarak neleri okumam gerektiğini araştırmaya başladım. Fakat dağınık küçük listeler dışında kapsamlı bir liste bulamadım.

Gel zaman git zaman, birçok iyi kötü kitap okuma fırsatım oldu. Bu kitaplardan sevdiklerimi ve bana katkı sağlayanları “Finansal Bağımsızlık İçin Okunması Gereken Kitaplar” başlığı altında topladım. Bu açığı kendimce kapatmaya çalıştım. Bu blog yazısı altında sizin yorumlarınızla da birçok kitapla tanıştım.

Şimdi ise yatırım ve finans dışında, benim hayatımda çok etkisi olan ve beni şaşırtan kitaplardan “Finans Dışında Okunması Gereken Kitaplar” isimli bir liste hazırlamak istiyorum.

Ben üç tane ile başlayacağım. Lütfen siz de altına sizin hayatınızda etkili olmuş kitapları yazın. Böylece kitaplığımızı zenginleştirmiş oluruz. Ben de yeni kitaplarla tanışırım.

Hadi başlayalım.

1) Savaş Sanatı – Sun Tzu

Savaş Sanatı, 2.500 yıl boyunca komutanlara savaşlarda yol göstermiştir.

Finansal Özgürlüğünün peşinde koşup türlü savaşlara giren bizler için de çok değerli bilgiler içeriyor. Sonuçta biz de, kendi savaşımızı veren komutanlarız. Karşımızda ise düşman çok. Aklımızı çelmek, bizi yenmek için sırada bekliyorlar.

Mutlaka zaman ayırıp Sun Tzu’yu okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan en sevdiğim bir sözü sizlerle paylaşayım:

“Zaferi kazanan komutan savaş öncesi en çok hesaplamayı yapandır. Savaşı yitiren komutan ise savaş öncesi mutlaka yeterince plan yapmamıştır. Bu nedenle, savaşa girmeden önce zafer hesabı yapın. Ancak, bu arada her ihtimale karşı, yenilgi hesabını ve stratejisini yapmayı da unutmayın. Plan yapmaya verdiğiniz önem zafer ya da yenilginin belirleyici faktörü olacaktır.”

Sun Tzu

Sun Tzu’nun savaş sanatı hakkında yazdığım yazıyı da buraya bırakıyorum.

2) Prens – Niccolo Machiavelli

İtalyan diplomat Niccolo Machiavelli’nin 1513 yılında yazdığı bir kitap ilk okuduğumda beni bir hayli şaşırtmıştı.

Yazarımız kitapta, bir ülke yöneticisinin yani Prens’in nasıl olması gerektiğini anlatıyor ve ona öğütler veriyor. Bu öğütler benim çok işime yaradı, sizin de çok işinize yarayacağından eminim.

Cimri olarak anılmaya aldırış etmemelidir; çünkü zamanla tutumluluğu sayesinde gelirinin kendine yettiği, ona savaş açanlara karşı kendini savunabildiği, halkını ezmeden çeşitli girişimlerde bulunabildiği görüldükçe, giderek daha cömert kabul edilecektir.

Niccolo Machiavelli – Prens

Blogda yaptığım Prens incelemesini burada bulabilirsiniz.

3) Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Dale Carnegie gerçekten olağanüstü bir yazar. Alelade bir kişisel gelişim yazarı değil, bunun gerçekten işe yaradığını herkese kanıtlayan bir yazar ve uygulayıcı.

Keşke kendisi ile yirmili yaşların başında tanışsaymışım. Eminim ki hayatım bambaşka olurmuş. İnsanlar karşısında yaptığım onlarca, yüzlerce hatayı yapmazmışım.

Kitapta çok ilginç ve öğretici başlıklar var. Mesela benim en çok ilgimi çeken “İnsanların sizinle fikir birliğine bağlanmasını nasıl sağlarsınız? adlı bölümdü.

Çok sevdiğim bir sözü sizinle paylaşayım. En kısa zamanda okuyup yazılanları uygulamanızı tavsiye ederim.

Eğer düşman kazanmak istiyorsanız, arkadaşınızdan üstün olmaya çalışın. Eğer dost kazanmak istiyorsanız bırakın arkadaşınız sizden üstün olsun.

La Rochefoucauld

Kitap hakkında yaptığım incelemeye buradan ulaşabilirsiniz.

4) Tüfek, Mikrop ve Çelik – Jared Diamond

Tüfek, Mikrop ve Çelik, Yeni Gineli yerli Yali’nin Profesör Jared Diamond’a sorduğu çok basit bir soruya dayanıyor: “Neden siz beyazların bu kadar çok kargosu var, bunları Yeni Gine’ye neden getirdiniz ve biz siyahların kendi kargosu neden bu kadar az?”

Neden Avrupalılar gemilerine binip de Amerika’yı, Afrika’yı sömürgeleştirdi de, Amerikan yerlileri gemilere atlayıp Avrupa’yı sömürgeleştirmedi?

Benim çok hoşuma giden ve ufkumu açan bir kitap oldu. Kesinlikle tavsiye ederim.

Kitap hakkında yaptığım kısa incelemeye ve youtube’da yayınlanan belgeseline buradan ulaşabilirsiniz.

5) Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak – Dale Carnegie

Dale Carnegie’nin ikinci kitabını da bu listeye eklemek zorundayım.

Borsacılar olarak sık sık çok stresli zamanlar yaşıyoruz. Kitapta yazar bize anı yaşamak, gürültüden kurtulmak ve stressiz bir yaşam sürebilmek için gerekli olabilecek bilgiler verip yöntemler ortaya koyuyor. Tabii ki kitapta Dale Carnegie tarzı olan bol bol örnekler de görüyoruz.

Kitap hakkında yaptığım kısa incelemeye buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi sıra sizde:)

Sizin hayatınızı en çok etkileyen ve size “Vay be!” dedirten kitaplar hangileri?

Okuduğunuz için teşekkürler.

Saygılar.

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

33 Yorum

 1. Ertuğrul demiş ki:

  İlk olarak beni lise yıllarımda çok etkileyen ;Henri Charriere’in hapisten kaçış öyküsü “Kelebek”
  2-)Nike ‘ın kurucusu Phil Knight’tan “Ayakkabı Gurusu”
  3-) Netflix kurucusu Marc Randloph’tan “That will never work”

  Mayıs 17, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ertuğrul Bey,

   Güzel kitap tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Böylece kitap seçeneklerimiz çok artacak.

   İlk olarak “That Will Never Work”ten başlayacağım:)

   Saygılar.

   Mayıs 17, 2020
 2. C. Behnan Kuşcu demiş ki:

  Simyacı- Paulo Coelho ‘Bir şeyi gerçekten istersen ,”demişti yaşlı adam ona, ”onu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren işbirliği yapar…

  Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini “Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar hırsızlığın çeşitlemesidir… Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.

  Kendisine ait olmayan bir şeyi alan insan, bu ister bir can olsun isterse bir dilim nan(ekmek) adiliktir. Çalmaktan daha kötü bir suç yoktur…”

  Bu iki kitap beni gerçekten etkiledi ve hayatımı istediğim yönde değiştirmeme çok yardımcı olmuştur. Simyacı da hayatın ve yaşamın her adımının bir yolculuktan ibaret olduğunu iliklerime kadar hissettim. Hatta bu hissiyat ile 27 yaşına kadar 3 şehir görmüş biri olarak 27-30 yaşları arasında 40 şehir +5 ülke gezebildim…

  Uçurtma Avcısı sayesinde de yaşadığım coğrafyadan kaynaklı toplum baskısının üzerimdeki etkisini sorgulamam da çok etkili olmuştur. Bireysel düşünme yetimin gelişmesine katkı sağlamıştır.

  Mayıs 17, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Behnan Bey,

   Ayrıntılı katkınız için çok teşekkür ederim. Simyacıyı şimdi hatırlamadığım bir geçmişte okumuştum. Tekrar okumam gerekiyor.

   Uçurtma Avcısı’nı ise sizden duydum. Mutlaka okuyacağım.

   Saygılar.

   Mayıs 17, 2020
 3. eray nilüfer demiş ki:

  Yüzüklerin efendisi roman serisi; çok akıcı ve etkileyici bir seridir, binlerce sayfalık 9 ciltlik romanı bir kaç ayda bitirdiğimi ve çok keyif aldığımı hatırlıyorum. Bu kitabın özetinin özetinin özeti olan tv dizisinin neler başardığı ortada zaten. Hatta romanların bittiği yerde dizi devam etti ve hikaye, romanların yazarı George R.R. Martin’in rotasından çıkıp senaristlerin eline düşünce kalite dramatik şekilde düşmüştü.

  “Bütün düşmanlarımı yok edeceğim, hepsini kılıçtan geçireceğim” der genç prens.
  Büyükbabası cevap verir; “Eğer düşmanlarını belli şartlar altında affetmezsen kimse sana diz çökmek istemez, yok olana kadar seninle savaşırlar. Kazansan bile geriye yönetebileceğin fazla insan kalmaz”.

  Asla Yalnız Yeme; “KEITH FERRAZI”
  Güclü sosyal çevreler edinmenin yalnızca özel yetenekleri sosyal insanlara özgü değil öğrenilebilen bir şey olduğu konusunda oldukça güzel bir kitap. Benim gibi içe dönük, çekingen yapıda insanları bile bunun yapılabilir olduğuna ikna ediyor. Çok beğendiğim bir kitap. Neredeyse 5’te 1’inin altını çizmişim.
  “İlişkiler her şeyden önemlidir. Evrendeki her şey birbiri ile ilişki halindedir ve var olmalarının dayanağı budur. Hiç bir şeyin tek başına var olmasının yolu yoktur. Kendi kendimize yetebilen bireyler olduğumuz masalını artık bir kenara bırakmak gerekiyor.”

  ANGELANIN KÜLLERİ Frank MCCOURT
  Mizah ve dram’ı iç içe harmanlayan çok güzel 2 kitaplık bir roman serisi. Gözlerim dolduktan bir kaç dakika sonra epey güldüğüm bölümler olmuştu. Katolik fakir bir irlandalı çocuğun hayat hikayesi. Fakat fakirlik fena düzeylerde, gerçekten açlık çeken bir ailenin hayata nasıl tırnaklarını geçirdiklerini ve zamanla kendilerini kurtardıkları hatta elit sayılabilecek toplum katmanına ulaşmalarının öyküsü. Daha rahat empati kurmak için şöyle bir benzetme yapabilirim, şu anda sokaklarda babasının yanında dilencilik yapan Suriyeli bir çocuğun, doğmadığı bir ülkede, kendini yetiştirerek Orhan Pamuk veya Zülfü Livaneli gibi uluslar arası üne sahip bir yazara dönüşmesinin hikayesi. Dili çok sade ve akıcı.

  MESAJ Carl SAGAN
  Yine filmi olan bir kitap fakat roman film’den çok daha derinlikli başka bir hikaye anlatıyor. Uzay ve cosmos hakkında Carl Sagan’ın çok etkileyici düşüncelerine şahit oluyorsunuz. Yine heyecanlı, sürükleyici ve bilgilendirici bir roman.

  İhsan Oktay Anar’ın tüm kitapları, tabi ki ilk başta Puslu Kıtalar Atlası, okuduğun en güzel Türk romanı olabilir belkide. Pek çok kişi için de bu böyle zannediyorum. Okumadan ölürseniz çok şey kaçırabilirsiniz.

  Mayıs 17, 2020
  Yanıtla
  • yusuf çağlar güldar demiş ki:

   Yiğit bey selamlar yine çok çok faydalı paylaşımınız için teşekkürler.

   “Ikigai” japonların mutlu yaşam sırlarını, felsefesini anlatıyor. Sabahları yataktan bizleri kaldıran heyecanlandıran sebeplerimizin olmasını irdeliyor, ayrıca japonların uzun ve sağlıklı yaşam sırlarını içeriyor.

   Batı felsefesinin aksine; “total mutluluk bir anda gelmez, bizler hergün yaptığımız küçük şeyler ile mutluluğa zamanla ulaşırız” felsefesi bakış açımı çok değiştirdi 🙂

   Mayıs 17, 2020
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yusuf Bey,

   Minimalizm bizim gibi finansal özgürlüğün peşinde koşan insanlar için olmazsa olmaz bir kavram. Japonlardan öğreneceğimiz çok şey var.

   Bu yüzden Ikigai’nin de çok faydalı olacağından eminim.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mayıs 17, 2020
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Eray Bey,

   Yüzüklerin Efendisi’ni ilk defa lisedeyken okumaya başlamıştım. Gerçekten çok sevmiştim. Tabii kitaptaki bazı sahnelerin filmde olmadığını görmek beni de üzmüştü. Ama hala açar bazı bölümleri ara ara izlerim.

   Asla Yalnız Yeme başta olmak üzere diğer kitapları da sıraya aldım.

   Son olarak İhsan Oktay Anar’ı bir TV programında görmüş ve mutlaka okumam gerek demiştim. Ama o da arada kaynadı gitti.

   Mutlaka ona da bakacağım:)

   Ayrıntılı katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mayıs 17, 2020
 4. Ali ÖZTÜRK demiş ki:

  Merhabalar Yiğit Bey,
  Yazıda belirtmiş olduğunuz üç kitabı da okumuştum. Ben de bu kitapları başarılı bulmuştum. Size ve bu blogu takip eden herkese 3 kitap tavsiyem ise;

  LEIL LOWNDES – İNSAN İLİSKİLERİNDE NASİL ÇOK BAŞARILI OLURSUNUZ

  Bu kitap Dale Carnegie’in kitaplarının devamı niteliğinde. Dale’in kitaplarının 21. yüzyıla uyarlanmış ve somut birçok örnekle cesitlendirilmis versiyonu olarak nitelendirebilirim. İngilizcesi de How to Talk to Anyone. Türkçeye çevirirken kitabın içeriğini biraz yanlış yansitmislar bence.

  ETKİLİ İNSANLARIN YEDİ ALIŞKANLIĞI

  Bu kitap da sıradan kişisel gelişim kitaplarından çok farklı. Gerçekçi, ayakları yere basan ve sadece başarmak üzerine değil hayatı anlamli yaşamak üzerine etkili bir kitap.

  PROKRASTINEYSİN – TIMOTHY PYCHYL

  Eğer benim gibi her işinizi ertelemeye meyilliyseniz yıllarını bu işi çözmeye harcamış bir Kanadalı akademisyenin 100 sayfalık manifestosuna kulak vermenizi tavsiye ederim.

  Saygılarımla,

  Mayıs 17, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ali Bey,

   Paylaştığınız güzel kitaplar için çok teşekkür ederim.

   Dale’in kitaplarının güncelliğini yitirdiğine dair bazen eleştiriler de okuyorum. Leil Lowndes bu konuyu çözmüş demek ki. Mutlaka bakacağım.

   Ertele bizim genel sorunumuz bence. Bu yüzden de bunu engellemek için ne gerekiyorsa yapmalıyız.

   Prokrastineysin’i çok merak ettim bu yüzden.

   Tekrar teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mayıs 17, 2020
 5. Onursal demiş ki:

  Merhaba, benden de birkaç kitap önerisi, 2019 yılında hedefim 35 kitap okumaktı, 27 ile bitirdim. İçlerinden bazıları aşağıdaki gibi;

  Jared Diamond – Tüfek, Mikrop ve Çelik, insanlığın 13 bin yıllık kısa tarihi, bazı yerler nefes kesiyor hakikaten.

  Keith Ferrazzi – Asla Yalnız Yeme, Başarıyla, başarısızlık arasındaki ince çizgiden, ilişkinin gücünden bahsediyor ve bana göre çok yerinde bazı püf noktaları veriyor.

  Charles Duhigg – Alışkanlıkların Gücü, alışkanlıklarımızın ardında neler yatıyor ve nasıl değiştirebiliriz? Öğrenmek isteyenler için birebir.

  Stefan Zweig – Mary Stuart, Satranç, Olağanüstü Bir Gece ve Amok Koşucusu, son 3 ü bir çırpıda okunuyor ve bitirdiğinde tekrar üzerinde düşünüyorsun, Mary Stuart ise, seni, okurken başka araştırmalar yapmana iten bir kitap fikrime göre. Bilmediğimiz ne kadar çok şey var ve tabii ki asla hepsini bilemeyeceğiz, önemli olan hayat boyu öğrenci, öğrenen olarak kalabilmek. 🙂

  Saygı ve sevgilerimle,

  Mayıs 17, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Onursal Bey,

   Güzel kitap fikirleri için çok teşekkür ederim.

   Tüfek, Mikrop ve Çelik, Berkshire Hathaway’in Başkan Yardımcısı Charlie Munger tarafından da çok tavsiye ediliyor. Diğerleri ile birlikte mutlaka okuyacağım.

   Saygılar.

   Mayıs 17, 2020
 6. basarialiskanliklariGökhan demiş ki:

  Rus edebiyatının güzide romanı Oblomov’u tavsiye ederim.

  Kişisel gelişim kitapları arasından tavsiyelerim:

  1. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı
  2. Maksimum Başarı
  3. Milyon Dolarlık Alışkanlıklar
  4. Düşün ve Zengin Ol

  Mayıs 17, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Gökhan Bey,

   Kitap tavsiyeleri için çok teşekkür ederim.

   Yazı gerçekten de çok kıymetli yorumlarla doldu:)

   Saygılar.

   Mayıs 17, 2020
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Katkınız için teşekkürler Borsa Ağası:)

   Mayıs 21, 2020
 7. Özgür demiş ki:

  Yiğit Bey Merhaba,
  Benim de bir kaç finans dışı kitap tavsiyem olacak.
  Benim tek geçtiğim Jack London’ın Martin eden,
  # Hermann Hesse’nin Çarklar arasında,
  # David Burns’ün İyi hissetmek,
  #George orwell 1984 ve Hayvan çiftliği,
  Şimdilik bu kadar
  İyi okumalar dilerim
  Saygılarımla,

  Mayıs 17, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Özgür Bey,

   Hayvan Çiftliği’ni koyup koymama konusunda tereddüt etmiştim. Çok sevdiğim ve blog süresince okuduğum bir kitaptır. Neyse ki siz yazdınız.

   Jack London da en sevdiğim yazarlardan biri. Kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mayıs 21, 2020
 8. Baydu Can demiş ki:

  Yigit bey selam.:) birkaç kitap da ben önereceğim… selamlar…

  1) Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı (Mark Manson)
  2) Seninle Başlamadı (Mark Wolynn)
  3) İlber Ortaylı (Bir Ömür Nasıl Yaşanır)
  4) Soner Yalçın (Saklı Seçilmişler)
  5) Günahın Üç Rengi (Gülseren Budayıcıoğlu)

  Mayıs 18, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Baydu Bey,

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Kitapları sıraya koydum. Mutlaka okuyacağım.

   Saygılar.

   Mayıs 21, 2020
 9. GÖKHAN demiş ki:

  seth godin – Dip
  Başucu kitabı olarak tavsiye derim. Ara ara tekrar tekrar okunabilecek bir kitaptır.

  Mayıs 18, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Gökhan Bey,

   Seth Godin’i daha önce duymamıştım. Biraz araştırdım, çok dolu bir yazarmış. Mutlaka değerlendireceğim.

   Saygılar.

   Mayıs 21, 2020
 10. id aktumDENİZ demiş ki:

  Blogun beğendiğim işlevlerinden biri daha. Böyle içerikli yazılardan ve özellikle altındaki yorumlardan devamlı faydalanıyorum.
  Bana katkısı çok olan hangi kitaplar oldu diye küçük bir sorgulama da yaptım kendime. Cevap birden fazla oldu. Fakat ben Yiğit Bey’ in okumasını istediğim 2 kitabı yazayım buraya:

  1-İnsanın Anlam Arayışı Üzerine – Viktor FRANKLİN : kitabın dünya tarihinde yaşananlara aktarması bir yana, kendi varoluş durumumu sorgulamama etkide bulundu. Herkes bir şekilde var olmaya çalışıyor; yaşama dürtüsü ile, erken emeklilik hayali ile, tüketerek, üreterek türlü türlü var olma çabası. Peki biz hangi noktadayız, yaşamda karşılaştığımız zorluklara farklı gerçekçi felsefi yaklaşımlarda bulunamaz mıyız ? Yaşanan gerçek bir trajedik yaşam kesitinde bu sorulara yanıt aranıyor. Nette pdf si olacak. 100 küsür sayfa.

  2-Satranç – Stefan ZWEIG : Yukarıdaki içerikten farklı olarak insanın mecbur kalınca yaşama tutunma çabası, zihnin kıvrımlarında dolaşan boşluk ve yine yaşama isteği. Tabiki de yaşanmış bir hayat öyküsü. Kitap 71 sayfa ve pdf si nette var sanırım.

  Mayıs 19, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Deniz Bey,

   Ben de bu yazıyı sizlerin görüşlerini merak ettiğim için yazdım aslında. O kadar güzel katkılar geldi ki, yazı amacına ulaştı.

   Bundan sonra ben de kitapları okuya okuya bu yazıyı geliştireceğim.

   Böylece burayı 3 yıl sonra okuyan biri çok güzel kitap tavsiyeleri ile karşılaşacak.

   Satrancı okumuştum, çok da beğendim ama Viktor Franklin’i mutlaka değerlendireceğim.

   Çok teşekkür ederim değerli katkılarınız için.

   Saygılar.

   Mayıs 21, 2020
 11. madexel demiş ki:

  Selamlar, 2019 yılının Eylül ayı gibi yabancı piyasadan temettu hisseleri toplama planlarinizdan bahsetmiştiniz. Bu olay gerçekleşti mi? 🙂

  Mayıs 21, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Madexel,

   Yabancı hisse senetlerine girme projesini belirsiz süre ile ertelemedim çünkü onun yerine Eurobond tutmaya başladım.

   Saygılar.

   Mayıs 21, 2020
 12. Onur demiş ki:

  Tanrılar Okulu – Stefano E. D’Anna

  Mayıs 21, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür Onur Bey:)

   Mayıs 22, 2020
 13. Ferit Y. demiş ki:

  Yiğit merhaba,

  Şimdiye değin beni en çok etkileyen kitabın ‘Amin Maalouf – Semerkant’ olduğunu söyleyebilirim.

  Son dönemde okuduğum Ahmet Arslan’ın Bir Ömür Düşünmek isimli nehir söyleşi kitabı da oldukça ufuk açıcı. Öneririm.

  Paylaşımların için teşekkürler, takipteyiz 🙂

  Mayıs 21, 2020
  Yanıtla
 14. Seyit Mehmet Aksebzeci demiş ki:

  Esenlikler,

  Ben de yerli bir değerimiz olan Ahmet Şerif İzgören hocanın kitaplarını genel olarak önerebilirim. Kendisinin de dediği gibi kişisel değil “toplumsal gelişim” kitaplarıdır. Bazı kavramlara yönelik gerçek hayat hikayeleri ve bu olaylara bakış açısı kazandırması bakımından muazzamdır, ufuk açıcıdır. İfade ettiğiniz gibi beni çok etkilemiş ve “Vay be!” dedirtmeyi başarmıştır 🙂
  Paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum.

  Saygılarımla.

  Aralık 25, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Seyit Bey,

   Bir videosunu izlemiştim İzgören Hoca’nın. Çok iyiydi.

   Bunları da sıraya koyuyorum, mutlaka okuyacağım. Çok teşekkür ederim.

   Saygılar:)

   Aralık 25, 2021
 15. Gurkope demiş ki:

  Merhaba epiktetos tan 2 kitap önerim olacak:
  1-İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar
  2-Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir

  Siz ve önerileriniz ileten herkese selamlar.

  Aralık 25, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Gurkope,

   Bunları mutlaka okuyacağım. Ama çok kitap oldu. Sıra nasıl gelecek ben de bilmiyorum:)

   Saygılar.

   Aralık 25, 2021

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.