Karışıklığın Karmaşası Kitap İncelemesi

Herkese selamlar. Karışıklığın Karmaşası kitabını sonunda bitirdim. Yine beni hayretler içinde bırakan bir kitap oldu.

İnsan düşünüyor, 1688 yılında yazılan bir kitap nasıl olur da günümüze bu kadar uyar? Borsa alemi hiç mi değişmez diye.

Tamam son zamanlarda tarihi kitaplara takmış olabilirim ama yeni keşfettim ne yapayım:)

Kitap, 1688 yılında Hollanda’da, Amsterdam Sefarad cemaatine bağlı Portekiz göçmeni bir borsacı tarafından yazılmış.  O zamanlar Amsterdam’da iki şirket üzerinden hisse senedi işlemleri yapılıyor.

Hadi kitap hakkında biraz bilgi verelim.

Ekran Resmi 2018-01-31 19.54.55
Karışıklığın Karmaşası Kitap İncelemesi

Genel Bilgiler

Scala yayıncılık tarafından çıkarılmış kitap. Aslında iki kitabı birleştirip öyle basmışlar. Kapakta da görüleceği gibi Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı ve Karışıklığın Karmaşası birlikte basılmış. Kalabalıkların Çılgınlığı ikinci bölümü.

Sayfa sayısı 110 civarı.

Yazarı Joseph De La Vega.

Yıl 1688…

Okunuşu

Kitap 3 kişi arasında geçen bir diyalog şeklinde yazılmış. Bunlar Hissedar, Filozof ve Tüccar. Asıl amacının yazarın İngiltere’ye göçen akrabalarına borsayı öğretmek olduğu düşünülüyor. Onun için yapılan işlemlerin çeşitliliğinden ve dönen dolaplardan oldukça çok bahsediliyor. Ayrıca yeni başlayanlara çeşitli taktikler veriliyor.

Özellikle ilk bölümler çok ilgimi çekti fakat sonlara doğru biraz ilgimi kaybettim.

Kitap Bölümleri Hakkında Düşünceler

“Bu yeni işin en iyi ve en kabule şayan yanı, insanın risk almadan zengin olabilmesidir.”  Birinci bölüm böyle başlıyor. Borsanın özetini böyle yapıyor.

Borsada üç tür insan bulunduğunu söyleyerek devam ediyor 1688 yılında:): “Bu dikkate değer olguyu daha iyi anlayabilmek için borsada üç tür insanın bulunduğunu gözlemlemek gerekir. Mesleğin prensleri birinci sınıfta, tüccarlar ikinci sınıfta, spekülatörler ise üçüncü sınıfa dahildir. 

Her yıl paranın kralları ve büyük kapitalistler, miras edindikleri ya da kendi paralarıyla satın aldıkları hisselerden gelen kârları memnuniyetle alırlar. Hissenin fiyat hareketleriyle ilgilenmezler. Çıkarları hisseyi satmakta değil kâr payı dağıtımından aldıkları gelirle olduğu için hissenin fiyatının yükselmesi onlar için… sadece hisseyi satmış olsalardı elde edecekleri daha yüksek gelirden kaynaklanan hayali bir eğlencedir.”

Sanırım bu 1688 yılından gelen kitap bölümü bize temettü yatırımının ne demek olduğunu açıklıyordur.  Diğerlerini açıklamayacağım. Kitabın heyecanı kaçmasın. Telife de girmeyelim:)

İkinci bölümde fiyat düşüşlerinin ve yükselişlerinin nedenleri hakkında bize bilgi veriyor yazar ve şöyle diyor: “Sebebini bilmeden satış, nedensiz yere alış yapıyorlar. Doğruyu kendileri buluyor fakat yanıldıkları zaman kendi hataları olmuyor.”

Bu bu gün bile geçerli değil mi? 50 tane grafik çiz, sonra tutunca bak nasıl bildim de. Tutmayınca ses yok:)

Üçüncü bölümde ise borsada yapılan işlemler hakkında bilgi veriliyor ve bize o zamanın borsası tanıtılıyor.

Son bölümde ise ayılar ve boğaların nasıl manipülasyon yaparak piyasayla oynadığından bahsediyor. Bizi o karanlık dünyaya çekiyor.

Toparlarsam

Bazen o zamanın ayrıntılarında boğulsamda, hayretle okuduğum ve beni hiç bırakmayan bir kitap oldu.

Kütüphanede duracak ve arada okuyacağım güzel kitaplardan biri olacak.

1688 yılında yazılmış bir kitapta yazılanları eski sanıyor insan, fakat okuduğunda bu nasıl olabilir. Hiç mi bir şey değişmez diyorsunuz.

Evet metroda elinde keçeli kalemle kitabı çizen birini görürseniz o benimdir büyük ihtimal. Siz de mutlaka fırsatını bulunca okumalısınız.

Okuduktan sonra sizin de fikirlerinizi almak isterim. Mutlaka yazın:)

Saygılar.

10 Yorum

 1. Tutumlu demiş ki:

  Bu kitaptan haberim yoktu teşekkürler.Temettü kısmında bashedilen olguyu aldığımız gayrimenkulün değerinden çok kira gelirine odaklanmamız gerekiyor.Ben bu kitapları okurken genel olarak ta yorumlamaya çalışıyorum.Asıl hedef nakit akışı 😉 Şu elimdeki kitaplar bitsin bunuda okurum bi ara.

  Şubat 16, 2018
  Yanıtla
 2. mcsr demiş ki:

  Eline sağlık Yiğit kardeşim. Bu kitabı da sıraya aldım 🙂

  Şubat 16, 2018
  Yanıtla
 3. Zamanınruhu demiş ki:

  Selam kitap PDF formatında varmi? Nette goremedim.

  Şubat 18, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın ZamanınRuhu,

   PDfi desteklemiyoruz. Büyük kütüphanelerde bulunur diye düşünüyorum:) ya da internetten daha ucuza alabilirsiniz.

   Saygılar.

   Şubat 18, 2018
 4. Zamanınruhu demiş ki:

  Aldım okuyorum.

  Şubat 18, 2018
  Yanıtla
 5. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Murat Bey,

  Çok teşekkür ederim öneriniz için. Mutlaka değerlendireceğim ama sıraya sokmam lazım:) Bekleme listesinde çok kitap oldu.

  Saygılar.

  Mart 7, 2018
  Yanıtla
 6. […] yılların sonlarında yazılmış “Karışıklığın Karmaşası” isimli kitapta temettünün tarihi hakkında çeşitli bilgiler […]

  Aralık 31, 2018
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.