Ocak 2021 Sonunda Portföy Durumu

Herkese selamlar.

Finansal özgürlük portföyü Ocak 2021’de de yoluna devam ediyor. Portföy büyüklüğü 181.464 TL’ye ulaşmış durumda.

Bir başka önemli gelişme de portföy dağılımında yaşandı. 48 aylık süreçte ilk kez hisse senedi oranı %30’un altına indi. Haliyle ileriye yönelik temettü gelirleri de dibe çakıldı.

Kafam piyasa konusunda biraz karışık olduğu için portföyün büyük çoğunluğu ile günlük mevduatta durmaya karar verdim.

Şimdi ayrıntılara geçelim.

Piyasalarda Son Durum

BIST 100 endeksi Aralık 2020’yi 1.476 puandan kapatmıştı. Yeni yılın ilk ayını ise 1.473 puanla bitirdi. Endeks’te çok hafif bir düşüş olsa da hisse senetlerinde çok sert hareketler izlemeye devam ediyoruz. Artık tavanlara ve tabanlara alışmış durumdayız. Portföyünüzde 20 hisse olsa, neredeyse her gün bir tanesini tavanda ya da tabanda görebilecek hale geldik.

Dolar görece sakinleşti ve değer kaybetmeye devam etti. Geçen ay 7,43’tü, bu ayı 7,29 TL’den kapattı. Böylece Temmuz-Ağustos 2020’deki fiyatına geriledi.

ABD piyasalarında daha önce görülmeyen şeyler oluyor. Uzun süredir devam ettirdikleri düşük faiz bol para döneminin enflasyon yaratması beklenirken bu haber bir türlü gelmedi. Varlık fiyatları soluksuz artmaya devam ediyor. GME gibi hisselerde sosyal medyada organize olan yatırımcılar Hedge fonları sıkıştırıyorlar.

Ülkemizde ise TCMB politika faizini %17 seviyesine çıkardı. Mevduat faizleri %18’lere ulaşmış durumda. Bu da TL’nin cazibesini görece arttırıyor. Yabancıların tahvilleri döndüklerini görüyoruz.

Gram altında da dolardaki düşüşe benzer bir durum var. Şu anda 434 TL’den işlem görüyor. Bir ay önce 452 TL idi.

Son olarak dolara göre daha sakin kalan Sterline bakalım. 2020’yi 10,15 TL’den kapatan Sterlin, bu ayı 10,01 TL ile bitirdi.

Doların değer kaybı devam ederken Sterlin buna tam olarak eşlik etmedi. Görece dolar karşısında değer kazandığı için biz bu düşüşü hissedemedik.

Dolar-Gram Altın-Sterlin Durumu

Egolar Portföylerden Daha Hızlı Büyüyor

Bu blogda ve Twitter’da ara ara Peter Lynch’in Kokteyl Teorisini paylaşıyorum ve hangi aşamada olduğumuzu sizlere soruyorum.

Peter Lynch kokteyle gittiğinde ve piyasanın durumuna göre insanın davranışlarını dörde ayırır.

İlk aşamada Peter Lynch’in fon yöneticisi olduğunu öğrenenler onun yanından uzaklaşırlar. Bu kimsenin borsanın adını ağzına almadığı ayı piyasasının sonudur.

İkinci aşamada borsa %15 yükselmiştir ve insanlar Peter Lynch’in yanında biraz daha kalırlar ve borsanın ne kadar tehlikeli bir yer olduğunu söylerler.

Üçüncü aşamada Peter Lynch’in yanına gelip ona hisse sormaya başlarlar. Bu aşama boğa piyasasının tam gaz devam ettiği %30’luk yükselişin olduğu bölümdür.

Son aşamada ise insanlar Peter Lynch’in yanına gelir ve ona 4-5 hisse söyler hale gelirler. İşin komik tarafı da ünlü yatırımcı ertesi gün söylenen hisse senetlerine baktığında hepsinin yükselmiş olduğunu görür. Şunu da eklemeyi ihmal etmez:

Eğer komşum bana ne almam gerektiğini söylüyor ve ertesi gün o senedi almadığım için pişman oluyorsam, piyasalar tepelere yaklaşmış demektir.

Peter Lynch

Tabii ki ünlü yatırımcı kokteyllerde başına gelen şeylere göre yatırım yapmıyor ama bu hikayesinden de çıkarak çok şey var.

Şu anda durup çevrenizi düşünün. 6 ay öncesine kadar borsadan bihaber olan bireysel yatırımcılar şimdi hisse senedi tavsiye eder oldular ve üstelik söyledikleri hemen hemen her hisse senedinin yukarı gittiğini görüyorsunuz. Haklı çıktıkça güvenleri artıyor, güvenleri arttıkça daha çok risk alıyorlar, daha çok risk aldıkça daha çok gömülüyorlar.

Bu kısır döngü nasıl sonuçlanacak çok merak ediyorum.

Tabii ki Bay Piyasa, ne yapacağını tahmin etmeye çalışan insanları her zaman şaşırtmayı başarmıştır ve başarmaya da devam edecektir.

Hata yapıp yapmadığımı ise zaman gösterecek.

Ocak 2021 Sonunda Portföy Durumu

Öncelikle karşılaştırma için Aralık 2020 sonundaki yazıyı incelemek isteyenler buradan ulaşabilirler.

Ocak ayına dönersek, toplam portföyü büyüklüğü bu ay sonunda 181.464 TL’ye ulaşmış durumda. Bu bütün para birimlerine karşı şu ana kadar ulaşılan en yüksek değeri ifade ediyor.

Finansal Özgürlük Portföyü Alternatif Değeri
Finansal Özgürlük Portföyü Toplam Büyüklüğü

Portföydeki hisse senedi oranı 2017’de yatırıma başladığımdan beri en düşük oran olan %29,05’e düşmüş durumda.

Portföyün %5,98’i gram altında, %2,21’i Sterlinde, %64,22’si de %18’de günlük mevduatta tutuluyor.

Günlük mevduatta tutmamın sebebi bana her an hisse senedine geçme imkanı sunması.

Bir fırsat görürsem aynı Kasım sonunda Eurobondlardan çıkıp %90 hisse senedine geçtiğim gibi borsa yatırım fonum (NNF) hariç her kuruşu hisse senetlerine aktarmaktan çekinmeyeceğim. Fakat şu anda izlemeyi tercih ettim.

NNF’de ise ağırlık arttırmaya devam ediyorum. Şu anda portföyün %4,52’sine ulaşmış durumda.

Ocak 2021 Sonunda Tasarruf Durumu

Finansal Özgürlük Portföyü Tasarruf Durumu

2020 yılını %14,88’lik tasarruf oranı ile tamamlamıştım. Yeni yıla ise iyi bir başlangıç yapmadım. Ocak ayı tasarruf oranım %3,97’de kaldı. Tasarruf oranının aylar geçtikçe daha da iyileşeceğini düşünüyorum. Planlarımı da buna göre yaptım.

Finansal özgürlük yolunda, hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi dümdüz ilerleyemezsiniz. Planlarınız tutmayabilir, beklenmedik masraflar çıkabilir, yaptığınız yatırımlardan biri ters gidebilir.

Ama önemli olanın zinciri kırmamaktır. Neyi yapmayı kafanıza koyduysanız, uygulamaya geçmelisiniz. Bazen çok ilerlersiniz. Bazen gerilersiniz. Düşüp kalkarsınız ve yolunuza devam edersiniz.

Ünlü komedyen Jerry Seinfeld’e nasıl bu kadar istikrarlı bir şekilde kariyerine devam edebildiğini sorduklarında şu cevabı vermiş:

İyi bir komedyen olmak her gün daha iyi şakalar yapmaktan geçer ve daha iyi şakalar bulmak için de her gün yazmak gerekir. 

Bunu yapabilmek için kendime 365 günün olduğu bir tablo yaptım ve duvarıma astım. Her gün yeni bir şey yaptığımda o günün üstüne kocaman bir kırmızı çarpı atıyorum. 

Belli bir süre bunu yaptığında tabloda bir zincir oluşacak ve bu zincir her gün büyüyecek. Özellikle bir kaç hafta geçtikten sonra zincir daha da belirgin hale gelecek. Senin görevin o zinciri kırmamak!!! 

Jerry Seinfeld

Peki bu kadar şeyi neden yazdım. Finansal özgürlük peşinde koşarken ben de birçok hesaplamalar yapıp burada yayınladım. Bunlardan bir tanesi de “Günde 75 TL’ye Finansal Bağımsızlık Stratejisi” isimli yazımdı.

Orada günde 75 TL biriktirerek 20 senede %4 getiri ile 1 milyon TL’ye ulaşabileceğimi bulmuştum.

Kağıt üzerinde günde 75 TL biriktirmek kolay olsa da maalesef hayat bazen planlarınızı uygulamanıza izin vermeyebiliyor.

Ama bu planlarımızdan vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Bazen az bazen çok biriktiririz. Bazen az bazen çok kazanırız ama önemli olan yolundan sapmamaktır.

Ayrıca, iyi şeylerin oluşması zaman alır. Sabır, sebat ve kararlılık gerektirir. Roma bir günde inşa edilmedi. Kendi küçük kalemizi de tuğlayı tuğla üstüne koyarak pes etmeden inşa edeceğiz. Yeter ki zinciri kırmayalım, vazgeçmeyelim.

Bu konuda Conor Neill’in 5 dakikalık videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Hayatta önemli olan her şey zaman alır ve uzun dönemli bakış açısı gerektirir.

Ocak 2021 Sonunda Hisse Senedi Varlığı

Sanırım ilk kez hisse senedi sütunu bu kadar kısa olacak.

Finansal Özgürlük Portföyü Hisse Senedi Varlığı

Aslında üç tane hisse senedim bulunuyor. Bunlardan DEVA, EREGL ve diğeri de herkeste olan az miktarda ISKPL.

Ay ortasından itibaren yavaş yavaş TL’ye geçmeye başlamıştım. Son hafta bu geçişi hızlandırdım Cuma gün ortasında da işlemleri tamamladım.

EREGL ve DEVA’nın yanına en fazla iki hisse senedi daha ekleyip yoluma devam etmeyi planlıyorum.

EREGL’yi 8 TL’lerden satmış DEVA’yı da iki sene öncesinde 3 TL’lerdeyken almamış biri olarak bu hisse senetleri hakkında yorum yapma hakkını kendimde bulmuyorum:).

Ocak 2021 Sonunda Nakit Varlığı

Nakit varlığım gram altın, Sterlin ve TL’den oluşuyor.

Toplam büyüklüğü ise 131.403 TL’ye ulaştı.

Finansal Özgürlük Portföyü Nakit Varlığı

Portföyün Diğer Para Birimlerine Karşı Durumu

Portföy Ocak sonunda diğer para birimlerine karşı da yükselişini sürdürdü. Geçen seneyi hatırlıyorum da hem kurdan hem de borsa düşüşünden darbe üstüne darbe yiyorduk. Şimdi ise tersine bir durum var.

Portföy değerini geçen ayla karşılaştırdığımda;

 • 24.892 dolar ( Geçen ay 21.974 dolar),
 • 18.092 sterlin (Geçen ay 16.107 sterlin),
 • 418 gram altın (Geçen ay 360 gram altın).

Şimdi de 48 ayın Dolar-TL geçmişine bakalım:

Finansal Özgürlük Portföyü Dolar TL Durumu
Finansal Özgürlük Portföyü Dolar TL Durumu

Şimdi fark ettim de bugün Finansal Özgürlük Portföyünü bu ay sonunda 4 yaşına basmış. Tam dört yıldır aralıksız olarak yatırım yapmaya devam ediyorum.

Şimdi de geleneksel Dolar-TL grafiğimizi verelim.

Finansal Özgürlük Portföyü Dolar TL Grafiği

Ocak 2021 Sonunda Finansal Özgürlük Durumu

Portföyün 12 aylık ileriye yönelik temettü tutarı tarihinde ilk kez 400 TL’nin altına indi. Artık şu an için temettü verimi hesaplamaya gerek yok.

Günlük finansal özgürlük için gereken miktarın son yaptığım enflasyon düzeltmesi ile 200 TL çıktığını hesaba kadarsam bu rakam 2 günlük finansal özgürlük anlamına geliyor.

Öte yandan 300 Kuralına göre gereken aylık harcama miktarım 6.000 TL ve ihtiyacım olan portföy büyüklüğü de 1.800.000 TL’ye ulaşmış durumda. Bu taraftan bakarsam 181.464/1.800.000= %10’dan gerekli olan portföy büyüklüğünün %10’una ulaşmış durumdayım.

Okunmaya Değer Yazılar, İzlenmeye Değer Videolar

Çok sevdiğim ve çok şey öğrendiğim Dr. Uğur Arslantaş’ın 2015’te kaleme aldığı bir yazıya denk geldim. Zaman ayırıp okumanızı çok isterim. Yazının başlığı “Borsa bilgi ve sabır işi, fazla kurcalama değil…”

İkinci olarak Hayat ve Yatırım Youtube kanalında Yunus Şahin ile yaptığı programda bilançolar nasıl değerlendirilir onu tartışıyorlar. Onu da mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Hisse.net’in efsanelerinden ve bana çok şey öğreten Akinolu Kentuf’un tecrübelerini paylaştığı bir Youtube kanalı var. Üzülerek paylaşım yapmayı bıraktığını öğrensem de mutlaka videolarında paylaştığı tecrübelerinden faydalanmanızı isterim.

Son olarak da örnek aldığım, -taklit ettiğim- yatırımcılardan Alper Ünsal Gündoğdu’nun benimkinden de eski bir yatırım blogu var. Oradaki bilgilerden ve yorumlardan da faydalanmanızı çok isterim.

Şimdilik benden bu kadar.

Kafam biraz karışık olsa da tasarrufa ve yatırıma devam.

Saygılar.

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

43 Yorum

 1. Borsadan büyük oranda çıkmanıza şaşırmadım desem yeridir. Bende borsa da bir geri dönüş bekliyorum ve siz günlük mevduat ile bu fırsatı kaçırmayacağınızı düşünüyor olmalısınız diye tahmin ediyorum. Yaklaşık 5.400 liralık bir gelir ile bu kadar yol almanız takdire şayan bir şey. Tıpkı sizin gibi Alper bey benimde idolum oldu. Peter Lynch’ın söylemine göre ben komşunuzum 🙂 Biraz geç kaldım fakat artılarım da yok degil. Hakkınızda hayırlısı olsun, takipteyim 😊

  Ocak 30, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Uzun Vadeci,

   Kendimi nasıl rahat hissediyorsam öyle yatırım yapmalıyım. Böyle daha rahatım şimdilik ama insanlar maalesef sanki sürekli nakitte duracakmışım gibi tepki veriyor. Sağlık olsun.

   Tasarruf ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Şubat 2, 2021
 2. bluePanda demiş ki:

  Merhaba. Hisselerinizi gormek icin hangi platformu kullaniyor sunuz? Resimlerdeki platform tam olarak hangisi, bankaya mi ait yoksa bir internet sitesi mi?

  Ocak 30, 2021
  Yanıtla
 3. Emre demiş ki:

  Selamlar,

  Öncelikle yazi icin tesekkurler. Bende oldugu gibi sizi takip eden bircok kisi neden bu kadar yuksek oranda hisse senedinden ciktiginiza eminim sasiracaktir. Su bir gercek ki dogru/yanlis yaptiginizi zaman gösterecek fakat benim ogrenmek istediğim neden piyasa zamanlamasi yapmaya çalıştığınız. Endeksin tümündeki yukselis herkese tedirginlik verse de, sizin yaklasiminiz her zaman belli kriterlere gore hisse secmek olmustu. Acaba elinizde tutmaya değecek düşük fiyatli hisse mi bulamadiniz yoksa borsalar çökecek endisesiyle defansif bir konum mu aldiniz? Simdiden teşekkür eder, size Warren Buffet’in şu sözünü hatırlatmak isterim: borsalar, paranin sabirsizlardan…. Yanlis anlamayin akil vermek icin söylemiyorum ama bunca yildir izlediginiz yoldan bu kadar siddetli bir sapma uzerinde düşünmemiz gereken bir konu. Bunu herkes yapabilir ama sizin yapmanizi kabullenmek cok zor 🙂 . O yuzden bu konuyu biraz daha detaylandirirsaniz eminim hem size hem bizlere daha faydasi olacaktir. Iyi gunler dilerim.

  Ocak 30, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Emre Bey,

   Aslında kendimi rahat hissetmiyordum ve daha rahat hissetmek için yaptım. Bir malın ederini o dönemdeki faiz ile karşılaştırdığım için birkaç haftadır rahat edemiyordum.

   Burada kişisel yolculuğumu anlatıyorum. Elbette hatalar ve yeni denemeler de olacak. Bu arada hafta sonu gerçekten çok üzüntülü zamanlar yaşadım. İnsanlar sanki manipülasyon yapıp da canlarını yakmışım gibi tepkiler verdiler. Hakaretlere varanlar bile oldu. Neyse deyip geçtim. Yoluma devam ediyorum.

   Her zaman, bir fırsat gördüğümde tekrar borsaya girme imkanım var çünkü fırsatlar hiç bitmez.

   Saygılar.

   Şubat 2, 2021
 4. maidis demiş ki:

  Ay içinde benim de yapmayı düşündüğüm ama önceki deneyimlerimden aşırı stres olacağımı bildiğimden yapmadığım hareketi gerçekleştirmişsiniz. Kendimden tahmin ediyorum çok zor bir karar olmalı, tebrikler ve başarılar.

  Açıkçası hiçbir özel çalışma/tahmin yapmasanız, BİST’ten çıkardığınız parayı kademeli olarak 1-2 yılda tekrar BİST’e soksanız bile karlı çıkabilirsiniz. Keşke şu anki fiyatlamaları haklı çıkarabilecek bir ortam olsa ama bence yok.

  Keşke BİST portföyümüze dokunmaya ihtiyaç duymadan oluşabilecek fırsatlarda kullanmak üzere kenara nakit ayırabilecek kadar gelirimiz olsa ama bu ne yazık ki çoğumuz için mümkün değil. Bu yüzden nasıl eldeki sınırlı kaynakla daha çok kar elde edebiliriz diye düşünüp hareket etmek zorunda kalıyoruz. Bu bizi ister istemez hatalara karşı daha açık hale getiriyor ama bunlardan ders çıkardığımız sürece büyük bir sorun olarak görmemek lazım.

  Şirket sayınızı epey düşürmüş olsanız bile hala iki şirkette ortaklığımız devam ediyor, daha çok şirket ortaklığımızın olacağını umduğum sonraki ay raporlarınızda görüşmek üzere 🙂

  Ocak 30, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Maidis,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Paranın borsadan kazanılacağının kesinlikle farkındayım. Para borsaya girer çıkar, önemli olan büyük hata yapmamak.

   Hem ben biraz sakinleşecek hem de biraz daha plan yapabilecek zamana ihtiyacım var.

   Bir sonraki ay görüşmek üzere.

   Saygılar.

   Şubat 2, 2021
 5. Emrah demiş ki:

  Hisse satışı yerine endeks shortlayarak hedge yapabilirdiniz. Bence yanılacaksınız; daha yukarılardan tekrar hisse almaya başlayacaksınız.

  Ocak 30, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Emrah Bey,

   VİOP’a şu anlık hakim değilim. Ama bu da yapabileceğim şeylerden biriydi. İlerde değerlendirmeyi ben de ciddi ciddi düşünüyorum.

   Saygılar.

   Şubat 2, 2021
 6. Serdardm demiş ki:

  Size eleştirilerim olacak süreç içinde uzun vade yatırımdan orta vadeye kaydınız ve piyasa zamanlaması yapmaya başlamışsınız ben de 3 yıldır uzun vade yatirimcisiyim 7 hissemi 3 yıldır elimde tutuyorum aşırı primlenmedikce de hisse satmam bir tek jantsayi 200 kusurdan sattım çok primlendigi için.mesela elimde olan bir hissem maliyetime göre aylık alımlara devam etmeme rağmen %20 temettü verimi var bunu satsam ucuz alacağım meçhul kaldı ki temettü oranım banka faizinden de yüksek seneye bu oran belki %30-35 temettü verimine denk gelecek ben bir uzun vadeci olarak endexden ziyade şirketlerimle ilgileniyorum işler yolunda mı büyüyor mu şirket haberlerini takip ediyorum endex düştüğünde hisseletimin fiyatı düşerse daha çok hisse alırım ama 3 yıllık tecrübem sektör döngüsel değilse sağlam hisse bist yikilsada ayakta kalır 3 kere endex düşüşü gördüm elimde tuttuğum çoğu hissem eski taban fiyatlarına düşmedi bunun sebebi de şirketler kar ve ciroyu artırdığı için sürekli ortalama fk nin
  Fiyat olarak yükselmesidir endex tahmininden çok şirket takibini önemsiyorum.

  Ocak 30, 2021
  Yanıtla
 7. Çakya Muni demiş ki:

  Daha az kâr etmediği için mi eleştiriyorsunuz ? : ) Strateji değiştirmek suç mu ? Psikolojiye, dönemin şartlarına göre değişiklik yapmış olabilir. İnsanların hayatı burada paylaştıklarıyla sınırlı olmasa gerek. Belki de daha verimli bir metodolojide karar kıldı. İzleyelim, görelim.

  Ocak 30, 2021
  Yanıtla
 8. Yasar demiş ki:

  Merhabalar,sizinle aynı zamanlarda tasarrufa başladık…ilk başından beri takip ediyorum…ben de portfoyde aynı miktarlara ulaşmadan mecburiyetten sattım…şimdi çok pişmanım… Bu birikim meselesi gerçekten bir kenara atabileceğin ve mecbur kalöayacağın bir para olmalıymış…bir miktar birikimimle borsaya girdim ama sizin gibi ben de nakitteyim şimdi…umarım doğru yoldayızdır…mevduat aylık 10 bin liraya ne kadar veriyor şu anda?

  Ocak 31, 2021
  Yanıtla
 9. Özcan AKKAYA demiş ki:

  Sayın latteden, her uzun vadecinin yaptığı hatayı yapmışsınız gayet güzel. Çünkü bu hatalarınızı yıllar sonra yazacak ve yapılmaması gerektiğini okurlara ileteceksiniz. Hata yapmayan yaşamasın. Saygılar.

  Ocak 31, 2021
  Yanıtla
 10. Yunus Karatas demiş ki:

  Yiğit bey , öncelikle selam ederim . Yine güzel bir yazı ile bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederiz. 4 yıldır sizleri takip ediyoruz. Bu ay borsada keskin bir çıkış yapmışsınız. Son 5 yıl da temettu hisseleri çok yatay gitti. Altın toplayan teyzeler 3 kat , 4 kat kazandı. Biz temettu yatırımcıları onları seyrettik.sizlerin bu davranışlarını bende aynen tekrarladım.borsaya anı çıkışlar yaptım.ani girişler yaptım. Altın aldim .Altın sattım.. 4 yıl temettu hissesi biriktirdim. Altın biriktiren teyzelere yenildim.bu pandemi döneminde tam dibe vurdum.uykularim kaçtı. Strese girdim. Ama 2 ay ,üç ay sonra temettu hisseleri şaha kaktı. 2020 yılında şirketlerimizim değerlendi.

  Benim inancıma göre faiz haram olduğu için. Hiç faiz işine girmedim. Ben böyle düşünüyorum. Herkese saygı duymak zorundayız. Faiz de para üretime girmez. Ama hisse senedinde para şirkete katkı sağlar.

  Ama avrupa ve abd zaten faiz sıfıra yakındır. % 1 veya % 2 dir. Onun için orada herkes hise senedi alır.

  2020 yılı acaip bir yıl oldu. Tüm hisseler pandemi sebebiyle dip yaptı. Sonra 3 veya 2 kat cıktı.

  Hektas 12 den 27 ye yükseldi.
  Erdemir 8 tl den 15 ye
  Alkim 12 den 50 ye %500 bedelsiz
  Sasa 12 den 25 tl
  Ak sigorta 6 den 10 tl
  Ege endustri 590 1600
  Konya cimento 250 den 1200
  Ford oto 60 dan 160 tl
  Janta 50 den 400 tl
  Otokar 125 310 tl
  Vertu 8 den 23 tl
  Verusa 32 den 54 tl
  Vestel beyaz 20 den 45 tl
  Cimsa 12 den 20 tl
  Akcansa 12 den 18 tl
  Nuh cimento 12 den 48 tl
  Psdc 12 den 28 tl
  2020 yılında tüm kucuk hisseler 5 kat 10 kat değerlendi. Temettu hisseleri ise 1 kat , 3 kat değerlendi.

  Temettu oranları hala düşük % 3 ile % 10 arasında değişiyor.
  Enflasyon çok yüksek, gıda fiyatlari % 200 artmış .
  Yağ, , peynir, sut, yumurta % 100 artıyor

  Bu yilda gida fiyatlari bizi yendi.
  Biz temettu hisselerini biriktirmeye devam ediyoruz. Ancak fiyatlar artığı için 1 yıl önceye göre çok az alıyoruz.

  Gelirimiz sabit , giderler çok armış. Hayat pahali. Ek gelir elde etmek için temettu hissesi almak için bekliyoruz.
  Temettu hisselerin ucuzlamasını bekliyoruz.
  ” Ama beklediğimiz o düzeltme belki hicbir zaman gelmecek ”
  Belliki biz borsayı yenemeyeceğiz.
  Faiz, döviz,altın borsayı yenecek mi onuda zaman gösterecek. Geleceği kimse bilemez.
  10 yıl önce erdemir 1 TL. Hektas 1 tl iken gelecekte 10 yılda 10 kat gidecek hisseyi bulmak lazım.
  Biz o yüzden :

  1.Latteden borsaya
  2.Derin hisse
  3.Temettu yatırımcısı
  4.taner gedek
  5.uzun vadeli yatırımcı

  Gibi twitter, facebook, YouTube, kanallarında üstatları takip etmeye devam ediyoruz. Buralarda bilgi ,tavsiyelere ilerliyoruz.
  Selamlar, iyi çalışmalar.

  Ocak 31, 2021
  Yanıtla
  • Umut demiş ki:

   TL deki mevduat faiziyle dinimizdeki faizin aynı olmadığını düşünüyorum. Mevduat faizi sadece paranızı TL bazında enflasyona karşı koruyor. Koruyor mu o bile meçhul hatta.

   Dediğiniz gibi hisse senedi biraz daha paranın kullanılması açısından makul gibi görünüyor ama…

   Şubat 1, 2021
 11. HSYN demiş ki:

  Sayın: Yiğit bey elinize sağlık çok güzel ve samimi bir çalışma olmuş. Portföyünde gayet net olmasını doğrusu beğendim. (küsuratlar sayılmaz 400 şirketimiz var. ilk elemede bir sıfır at 40. Bu kırkın dışı olmamalı. Bir sıfır daha atarsan 4:2=2 ) Asıl konu şu 10 yılda ona katlayan hisseleri buluyoruz ama içinde duramıyoruz. Çok uzaktan avı gören Şahin gibiyiz. Avı görüyor ama tuzağı ( hırs, kısa vadeli pozisyon, eşyanın ve hayatın akışına muhalif ; yüksek tavan beklentileri yüzünden …) göremiyoruz. Ben şunu net söylüyorum ilk portföyümüz dursaydı daha yüksekteydik. Uzun vadeli Yatırıma ve Temettü Emekliliğine devam . Kalın SAĞLICAKLA…

  Ocak 31, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Hüseyin Bey,

   İlk portföyümde yüklü miktarda HEKTS vardı. Bundan tam 4 yıl öncekinden bahsediyorum. Ama Finansal Özgürlük Portföyünü bu hale getiren de HEKTS’tır.

   Umarım yenilerini bulur ve portföy katabiliriz.

   Başından bu yana verdiğiniz koşulsuz destek için size ne kadar teşekkür etsem azdır.

   Saygılar.

   Şubat 2, 2021
 12. ERkam demiş ki:

  Portföyünüzü dağıtmanıza üzüldüm zira gayet güzel şekillenen bi portföy var ortada maliyetler kıyaslama yapıldığında bir daha o noktalara gelicekmi tereddütteyim umarım gönlünüzce olur ama erken düzeltme yapmanıza üzüldüm :/ dediğiniz gibi deva 3 tl eregl 8 tl bir daha görecekmi acaba 🙂

  Ocak 31, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Erkam,

   Maliyete hiçbir zaman takılmadım. Takılmanın da insanı kısıtladığını düşünüyorum. Değere odaklanmaya çalışıyorum.

   Saygılar.

   Şubat 2, 2021
 13. Gökhan Ay demiş ki:

  Benzer tespitlerde bulunacaktım ki siz zaten yazmışsınız.Ben bu örneklere de bakarak Türkiye’de temettü emekliliğini çok gerçekci bulmuyorum.

  Ocak 31, 2021
  Yanıtla
 14. boston demiş ki:

  Nakit de durmanın hisse alımları için iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum.

  Orta ve uzun vadeli yatırım düşünenler için geçen haftada ki düşüşler alım fırsatıydı.

  Hep kendime şunu söylüyorum paranın bir kısmını nakit de tut! Ama bunu gerçekleştiremiyorum. Elim bir şekilde hisselere gidiyor.

  Geçen haftaki düşüşleri kendi adıma değerlendiremedim.

  Yiğit Bey’in yaptığı herşey kendisi ve bizler için tecrübe o yüzden ona verdiği kararlarda saygı duyuyorum.

  Ocak 31, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Boston,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Yaşadıklarımı her şeye rağmen paylaşmaya devam edeceğim.

   Saygılar.

   Şubat 2, 2021
 15. Gokhan T demiş ki:

  blog sahibi arkadaş süreçte yaşadıklarını tecrübelerini paylaşıyor, sanki hisse manipüle ediyormuş gibi eleştiriler gelmiş gerçekten garip milletiz.

  yiğit bey, sizin yerinizde olsam ben de olsam nakite hatta altına geçerdim.

  TR de dolar, dünyada altın baskılanıyor, tüm insanları borsalara zorluyorlar.

  Ocak 31, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Gökhan Bey,

   Bazen eleştiriler çok acımasız ve sadece can yakmaya odaklı olabiliyor. Buna da katlanacağız artık.

   Her zaman bilmediğim bir şeyler olacağı üzerine kuruyorum planlarımı.

   İleride ne olacak ben de çok merak ediyorum.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Saygılar.

   Şubat 2, 2021
 16. Umut demiş ki:

  Son ivmelenmeden maksimum faydayı sağlamak için bu hareketi yaptığını düşünüyorum. Bence makul… Herkes kendi bilgi ve kapasitesiyle yorumluyor. Kendi vizorunden bakıyor. Belki uzun vade stratejisi içinde değil ama portföyünü daha da yukarılara taşımak için bir gereklilik olarak gördüğünü düşünüyorum.

  Şubat 1, 2021
  Yanıtla
 17. Cengiz demiş ki:

  “Portföyün %64,22’si de %18’de günlük mevduatta tutuluyor” demişsiniz. Hangi bankayı kullanıyorsunuz?

  Şubat 1, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Cengiz Bey,

   ING Turuncu hesaptayım şimdilik.

   Saygılar.

   Şubat 2, 2021
 18. Baydu can demiş ki:

  Selamlar Yiğit bey… eleştirilere fazla aldırmayın. ben kısa zaman içinde yeniden hisselere döneceğinizden eminim… bir de espriyle bitireyim… Ereğli’yi 8’lerden sattığınızı yazmışsınız.:) muhtemelen sizden ben almışımdır Ereğli’yi. Çünkü ortalamam 8.25… ve çok yüklü miktarda taşıdığımı biliyorsunuz… lütfen motivasyonunuzu bozmayın… sizi takibe devam ediyoruz… selamlar.:)

  Şubat 2, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Baydu Bey,

   Önemli olan ne olursa olsun devam etmek. Ben de devam ediyorum.

   Desteğiniz için teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Şubat 3, 2021
 19. BayTutumlu demiş ki:

  Selamlar hocam,
  Bloga ve twittera yazılan yorumlara çok şaşırdım ve üzüldüm. Finansal özgürlük ve uzun vadeli yatırım kavramını seninle öğrenen birçok kişi bu kararın karşısında sana tavır aldı. Yapıcı eleştiri başka birşey alay ve hatta hakaret olayı bambaşka. Senin de üzüldüğünü tahmin ediyorum fakat kafana takmamanı tavsiye ederim. İnsan kendisini nasıl rahat hissediyorsa öyle yatırım yapmalı. Gerekirse fırsat maliyeti ve hatta para kaybetme riskini göze alarak.
  İnşallah finansal özgürlük tavla turnuvasında görüşmek üzere.
  Sevgilerle,
  Bay Tutumlu

  Şubat 2, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Bay Tutumlu,

   Maalesef bazen insanın bütün hevesi kaçıyor.

   Ama tasarrufa ve yatırıma devam etmekten başka çaremiz yok.

   Saygılar.

   Şubat 3, 2021
 20. Ali demiş ki:

  İyi günler dilerim öncelikle. Sizi uzun zamandır takip ediyorum bir eleştirim ve bir önerim olabilir,

  Öncelikle çok fazla nakite çıkmışsınız diye düşünüyorum. Bana göre 50-50 ideal olabilirdi.

  İkincisi ise türkiyede, yabancı borsalara, özellikle amerika borsalarına yatırım yapan fonlar bulunmakta. Sayıları görece az, hiç fark ettiniz mi bilmiyorum ama tefaş üstünden inceleyebilirsiniz.

  Lütfen buradaki yorumları okuyup hevesiniz kırılmasın. Sizi severek takip ediyoruz.

  İyi günler, bol kazançlar dilerim 🙂

  Şubat 4, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ali Bey,

   Amerikan piyasalarına yatırım planlarım arasında var ama bunu bireysel hisse senedi olarak Dividend Aristocrats endeksine yapmak istiyorum. Onun için portföyün daha da büyümesini bekliyorum.

   Nakit hisse oranı ise her zaman değiştirilebilir.

   Desteğiniz için teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Şubat 4, 2021
 21. Martin Eden demiş ki:

  Hocam neden euro ya da dolar gibi daha popüler dövizler varken sterlin tercihiniz bulunmakta?

  Şubat 6, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Eden,

   İngiltere yolculuğu ihtimali olduğu için orada lazım olacak ufak bir tutar tutuyorum.

   Herhangi bir getiri beklentim yok.

   Saygılar.

   Şubat 6, 2021
 22. itfo_ demiş ki:

  Başarmak için kitap okumak yetmez, sizde bir şeyler yazmalısınız…. @itfo_

  Pek çok insandan farkımın; “Takip eden değil, öğrenen olmak.” olduğunu düşünürüm hep…

  Takipçilerime de bunu anlatırım. Bizi dinleyin, ama bu yaptıklarımızı yapın anlamına gelmez. Öğrenin ve kendi kitabınızı yazın. Zira bizim kitabımız, bizim hayatımıza göre yazılmıştır, sizinkine göre değil.

  2020 deki yazımı hatırlarsanız üstadım, bütün hedeflerimi tutturmayı başarmıştım. 2021 dede aynı kararlılık ile başladım 1- olarak twitter hesabımı aktif kullanmayı bırakıp aylık kullanıma geçtim. (Sonra ki hedef 3 ayda bir olacak)

  Bu bana daha sakin ve dingin bir ortam sağlayacak. Çünkü gerçekten ne kadar severekte yapsak DM lere cevap vermek, yorumları yanıtlamak, insanları bilgilendirmeye çalışmak ve özelliklede hisse soranlara bunun yanlış olduğunu anlatmak beni gerçekten yoruyordu.

  Şükürler olsun 2021 yılına borçsuz ve bankalardan tamamen kurtulmuş olarak başladım. (Kredi kartları dahil) (Not: Bunu başarmak tam 20 yılımı aldı.) Nakit para ile alışveriş yapanın nasıl bir huzur olduğunu anlatamam. Artık, Gelir-Gider dengen oturdu. Buda bana rahat ve özgür bir yatırım imkanı sağlıyor.

  Yeri geliyor Gümüş, yeri geliyor Altın, yeri geliyor Fon, yeri geliyor hisse senetlerimin %sini arttırıyor ve piyasanın durumuna göre portföy kazancımı şekillendiriyorum. Asla nakitte kalmıyorum. Piyasa çök kötü olursa en kötü kira sertifikası alıyor orda bekliyorum.

  2021 itibari ile artık normal bir yatırımcı değilim. Faizsiz Yatırım Araçlarından; (Katılım Endeksi, Katılım Fonları, Kira Sertifikası, Altın, Gümüş) oluşan kendime ait kuralları olan “itfo_ yatırım portföyümü” yönetiyorum. =) (%40 Hisse %30 Fon %15 Altın %15 Gümüş piyasalara göre oranları değiştiriyorum.)

  10.000 TL borcunuz varken, 15.000 TL bir portföyünüzün olması bence bir anlam ifade etmiyordu. Şimdi ise 10.000 TL lik bir portföy bile inanılmaz anlamlar ifade ediyor.

  2- Plan olan çocuklarım için yatırım fonu biriktirmeye de ocak itibari ile başladım. Kar ile birlikte oda 1000 TL ye ulaşmış oldu ki, bu benim için kendi yatırımımdan daha değerli diyebilirim.

  3- Olarak bende bir blog oluşturmayı düşünüyorum. Dediğim gibi ben sizin kitabınızı okuyup kendi kitabımı yazıyorum. Birileri de benim kitabımı okuyup kendi kitabını yazsın istiyorum. Nasıl açarım, nasıl oluyor bu iş paylaşırsanız sevinirim.

  4- Bu arada Bilgisayar Mühendisliği hedefim için Matematik çalışmaya DGS için hazırlık yapmaya devam ediyorum. Bu sene olmazsa seneye kazanacağıma inanıyorum. En azından elimden geleni yapıyorum.

  5- Aylık tasarruf miktarımı arttırmak içinde bir e-kitap projem var ona başladım başarılı olur mu bilmem ama denemeden bunu öğrenemeyeceğimden eminim.

  Rabbim muhabbetimizi baki eylesin, Her işin başı olan Sağlık ve Sıhhat temennilerimi sunuyorum Yiğit Hocam Allaha emanet olunuz…

  Şubat 7, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın İtfo,

   Çok güzel bir şekilde hedeflerinize doğru ilerliyorsunuz. Ben de bunu takip etmekten büyük mutluluk duyuyorum.

   Umarım çok güzel şeyler hepimizin olacak. Başarmak için çalışmaya, tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Şubat 13, 2021
  • Umut SEN demiş ki:

   E – kitap ? Heyecanlandım:))

   Şubat 15, 2021
 23. itfo_ demiş ki:

  Umut şen inşallah heyacanınıza değer 🤲

  Şubat 25, 2021
  Yanıtla
 24. […] Ocak 2021 Sonunda büyük oranda TL’ye geçerek kendimi korumaya almıştım. Baya da linç edilmiştim. Hatta moralim de biraz bozulmadı desem yalan olur. O zamanlar TL’ye geçme sebebim TL faizlerindeki aşırı yükselme ile alacak şirket bulamamamdı. Tabii ki etrafta tonlarca para kazanan şirket vardı fakat bir şeylerden rahatsız olmuştum. Üstelik takip ettiğim değerli analistler de grafiklerinde sat sinyali vermeye başlamışlardı. Alacak şirket bulamamışken mevcudu da korumamam gerektiğine karar verdim ve kararımı uyguladım. […]

  Mayıs 2, 2021
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.