Ünlü Yatırımcı Peter Lynch ve Kokteyl Teorisi

Herkese selamlar, bir çok ünlü yatırımcı tarafından ayı ve boğa piyasalarının tahmin edilemeyeceği söyleniyor. Bunu tahmin etmek yerine iyi şirketlerde pozisyon alıp değerine ulaşıncaya kadar sabırla beklemenin daha iyi bir seçim olacağını, hatta tek seçenek olduğunu belirtiyorlar.

Fakat  ünlü yatırımcı Peter Lynch‘in bu konuda bir gözlemi var. O da gittiği kokteyllerde başına gelenler…

Şimdi bu konudaki gözlemine bakalım…

hourglass-620397_1920
Ünlü Yatırımcı Peter Lynch ve Kokteyl Teorisi

Birinci Aşama 

Bu aşamada hisse senetleri oldukça düşmüştür ama çıkış zamanı da yaklaşmıştır. Peter Lynch kokteyle gider. Yanına konuşmak için yaklaşanlar fon yöneticisi olduğunu öğrenince yanından uzaklaşırlar. Hiç kimse borsa konuşmaz. Yandaki dişçiyle birlikte futboldan, etraftaki salgından, oradan buradan konuşurlar.

İşte bu hiç kimsenin hisse senedi ve borsa yatırımı ile ilgili konuşmadığı, kayıplarından dolayı korkuya kapıldığı ilk aşamadır ve ayı piyasasının sonlarına gelindiğini simgeler.

İkinci Aşama

Bu aşamada, ünlü yatırımcı, borsa fonu yöneticisi olduğunu söylediğinde insanlar yanında biraz daha fazla kalmaya başlar. Fakat bu sefer borsanın ne kadar tehlikeli ve riskli bir yatırım aracı olduğundan bahsederler. Yine de dişçiyle konuşmayı Peter ile konuşmaya tercih ederler.

Bu aşamada borsa dipten %15 yukarıdadır ama ilgi alaka yoktur.

Üçüncü Aşama

Bu aşamada borsa %30 yukarıdadır ve piyasaya coşku hakimdir.  Artık dişçiyi kimse görmez olur. Herkes Peter Lynch’in etrafında borsa ile ilgili konuşmaya başlar. Hangi hisseyi alması gerektiğini sorar. Artık herkes borsadadır. Hatta dişçi bile 🙂

Dördüncü Aşama

Bu aşamada herkes Peter Lynch’in etrafındadır. Yalnız bu sefer tüyo almak için değil hisse tavsiye etmek için orada bulunurlar. Herkes dört beş hisse tavsiye eder. Öyle ki yatırımcı ertesi hafta kokteyldeki insanların tavsiye ettikleri senetlere baktığında hepsinin yükseldiğini görür ve almadığına pişman olur.

Bunu şöyle özetler: “Eğer komşum bana ne almam gerektiğini söylüyor ve ertesi gün o senedi almadığım için pişman oluyorsam, piyasalar tepelere yaklaşmış demektir.”

Son Söz

Ünlü yatırımcı siz istediğinizi yapın ama ben kokteylde yaşadıklarıma göre yatırım yapmam, piyasanın ne yapacağının zamanlamasıyla uğraşmam onun yerine ederine gelmemiş ve bilinmeyen az değerli şirketleri alırım diyor. Yakın geleceği öngörmenin imkansız olduğunu söylüyor.

Sizce şu an hangi aşamadayız? Buna benzer gözlemleriniz olduysa paylaşın lütfen.

Saygılar.

Not: Yazıyı Peter Lynch’in “One Up on Wall Street” isimli kitabından aktardım.

10 Yorum

 1. cevder demiş ki:

  uzun zaman önce borsayı bırakmış biri borsa 100k olmuş, tekrardan piyasaya girsem mi diye sordu? sizce bu kokteylin hangi aşaması? 🙂

  Temmuz 12, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Günaydın,

   Cevabınız beni derin düşüncelere sürükledi 🙂

   Saygılar.

   Temmuz 13, 2017
 2. Aytuğ demiş ki:

  Günaydın,Sn.Tuncay TURSUCUNUN dün aksam MASA NOTLARINDA En verimli TEMETTÜ Şirketleri yazılı çalışmasını mutlaka okuyun.iyi gunler

  Ağustos 26, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Aytuğ Bey,

   Çok güzel bir yazı olmuş. Tuncay Bey’in eline sağlık.

   Saygılar.

   Ağustos 26, 2017
 3. Ara Dökmecioğlu demiş ki:

  Bence şu an dördüncü aşamadayız.

  Nisan 21, 2018
  Yanıtla
 4. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Ara Bey,

  Hisse tavsiye edenler çoğunlukta diyorsunuz yani. Hadi bakalım. O zaman şemsiyeleri açmak mı gerekiyor:)

  Saygılar.

  Nisan 21, 2018
  Yanıtla
 5. […] Peter Lynch’in Kokteyl Teorisi’ne bakarsak acemilerin hisse senedi tüyosu almaya değil de vermeye geldiği zamanları geçtik. Yani 4. aşamanın sonuna geldik gibi. 1. aşamada görüşmek üzere diyelim:) Herkese, özellikle uzun vadecilere şu anki ruh hallerini kaydetmelerini öneririm. Her şeyi açık açık bir kağıda yazsınlar. Coşkuda okurlar. […]

  Haziran 1, 2018
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.