Ünlü Yatırımcı Ed Seykota Sözleri

Herkese selamlar.

Ünlü emtia işlemcisi Ed Seykota ile tanışmam “Borsa Sihirbazları” kitabını okumamla oldu.

Borsa Sihirbazları bana yeni ve hiç bilmediğim işlemcilerin dünyasının kapısını araladı. Çok şey öğrendiğim kitaplardan biridir ve “Finansal Bağımsızlık İçin Okunması Gereken Kitaplar” listesine de ekledim.

Kısa ve uzun vadeli yatırımın çok büyük farklar içerdiği söylenir. Aslında ister kısa, ister uzun olsun; “iyi yatırım” sanıldığından çok daha fazla ortak nokta bulundurur. Bu ortak noktalardan bazıları; kendini tanımak, sağlam psikolojiye sahip olmak, korkuda ve coşkuda oluşturduğun sistemden asla sapmamak ve sistemden ne zaman sapman gerektiğini bilmek, açık fikirli olmak, kesinlikle kendini yok edecek büyüklükte riskler almamak, her zaman bilmediğin ve hesaplamadığın şeyler olduğunu bilmek ve hesaplayamadığın riske girmemektir.

İşte işlemci Ed Seykota bu kuralların büyülü bir bileşiminden oluşuyor. Kendisi dünyanın en iyi işlemcilerinden bir tanesi ve uzun vadeli kazanç rekoru %60 olarak biliniyor.

1946 doğumlu ve MIT mezunu olan Ed Seykota servetini 1970’lerde sistem destekli işlem yapmaya başlamış, fikirlerini bilgisayar destekli geriye doğru test ederek edinmiş ve bu işlerde çok başarılı olmuş.

Bu arada araştırırken 2006’ya kadar aktif olarak yönettiği fakat 2006’da geliştirmeyi bıraktığı web sitesini buldum: www.seykota.com.

Bir de fun grubu var: Trading Tribe.

Sitedeki kitap önerilerini de buraya bırakıyorum.

Şimdi ünlü emtia işlemcisi Ed Seykota’nın en ünlü sözlerini sizlerle paylaşacağım.

Hadi başlayalım.

Ünlü Yatırımcı Ed Seykota Sözleri

İşlem kurallarım: 1)Zararı kes. 2) Kârdakilerde kal. 3) Bahisleri küçük tut. 4) Kuralları soru sormadan takip et. 5) Kurallara ne zaman uymayacağını bil.

(Not: Aslında tüm işlemcilerin ortak özelliği feleğin sillesini bir kere yemiş olmaları. Bir işlemin tüm servetlerine mal olacağını bildikleri için Ed Seykota gibi profesyonel işlemcilerin ilk kurallarının zararı kesmek ve işlemlerini kendilerini mahvetmeyecek miktarda tutmak olduğunu görüyoruz.)

Eğer küçük zararları kaldıramıyorsanız, eninde sonunda tüm zararların anasıyla karşılaşacaksınız demektir.

Dolar banknotlarının üzerinde piramit şekilleri vardır. Yukarı doğru çıkarken küçük küçük eklemeler yapmaya devam edin. Ama gözünüz hep tepede olsun.

Eğer piyasalarla ilgili her şeyi bilmek istiyorsanız sahile gidin. Ellerinizle dalgaları itip çekin. Bazı dalgalar çok büyüktür, bazıları ise çok küçük. Fakat dalga gelirken onu itmeye çalışırsanız, bunu  hiçbir zaman başaramazsınız. Piyasa her zaman haklıdır.

(Piyasa ile inatlaşmak çoğu zaman felaket getirmiştir. Büyük yatırımcılar piyasanın herkesten büyük olduğunu bilir ve ona saygı duyarlar. Özür dileyerek bir atasözünü paylaşmam lazım: G.tüyle inatlaşan altına s.çarmış derler.)

Herkes piyasadan istediğini alır.

Eğer ölçemiyorsanız muhtemelen yönetemiyorsunuzdur. Ölçtüğünüz şeylerin ise gelişme eğilimi vardır.

Teknik analiz sörf yapmak gibidir. Dalgaların fiziksel yapısı, rezonans ya da sıvı dinamiği hakkında çok şey bilmenize gerek yoktur. Sadece ne zaman olacağını sezmeniz sonra da doğru zamanda harekete geçmeniz gerekir.

Başarı hakkındaki en büyük sır, büyük bir sırrın olmamasıdır. Eğer varsa da ben bilmiyorum. İşlem yaparken büyük sırrı arayanlar asıl noktayı kaçırıyorlar.

Çoğu insan para kazanmak yerine piyasayı anlamaya çalışıyor.

Trend “kırılana kadar” dostunuzdur.

Dayanıklılık başarının anahtarıdır.

Bir işlemde kaybetmek can sıkıcıdır ama paniğe kapılmak ise sizi mahveder.

Asla kaldıramayacağınızdan fazlasını riske atmayın. Fakat aynı zamanda kazanınca değecek kadarını riske atın.

Etrafta bolca tecrübeli işlemciler ve cesur işlemciler vardır. Fakat hem tecrübeli hem de cesur işlemci pek bulunmaz.

Piyasaları haklı olduğunuza ikna etmeye çalışmak çok pahalıya patlayabilir.

2 Yorum

 1. Yunus Karataş demiş ki:

  Yiğit bey, Teşekkür ederiz. Biz de bu kuralları örnek alırsak başarılı oluruz. Yatırım yapmak çok zordur. Psikolojimizde bazen bizi yanıltıyor. Iyi çalışmalar.

  Şubat 7, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yunus Bey,

   Bütün büyük yatırımcıların birçok ortak özelliği var. Onları vurgulamaya çalışıyorum. Umarım başarılı olacağız.

   Saygılar.

   Şubat 13, 2021

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.