Bileşik Getirinin Üç Türü

Herkese selamlar.

Bileşik getiri hayatımızı değiştirecek mucizelerden bir tanesidir. Finansal özgürlük yolculuğundaki bizler için de büyük bir öneme sahip. Aslında bir nevi bütün gücümüzü ondan alırız.

Her ne kadar şimdiye kadar sadece paranın bileşik getirisi üzerinde durmuş olsak da aslında üç tür bileşik getiri var.

Bunlardan ilki hepimizin bildiği paranın bileşik getirisi, ikincisi bilginin bileşik getirisi, üçüncüsü de alışkanlıkların bileşik getirisidir.

Şimdi teker bunların üzerinde duralım ve bize ne avantajlar sağlar bir bakalım.

Bileşik faiz dünyanın sekizinci harikasıdır. Onu anlayan kazanır, anlamayan bedelini öder.

Albert Einstein

Hadi başlayalım.

Paranın Bileşik Getirisi

Paranın bileşik getirisini anlamak için “Babil’in En Zengin Adamı” isimli kitaptan daha bir rehber yoktur sanırım.

Siz çalışırsınız. Kazandığınızın bir kısmını kendinize ayırırsınız. Bu tutarı yatırımlarda kullanırsınız. Sonra o yatırımların getirilerini tekrar yatırımda kullanırsınız. Sonra onların da getirisini yatırıma yönlendirirsiniz.

Böylece sizin için çalışan köleleriniz olur. Sonra onların çocukları da sizin için çalışır. Onların çocukları da. Ta ki siz artık çalışmak zorunda kalmayana kadar.

Çok basit gibi görünse de bu yöntemi uygulamak çok zordur. Bu yüzden de etrafta çok az efendi varken çok fazla “köle” var.

Bunu başka bir deyişle şöyle de anlatabilirim: Yatırımda 60 ayımı doldurdum. İlk 100.000 bine ulaşmam tamı tamına 41 ay sürdü.

Fakat 200.000 TL’ye ulaşmam sadece 10 ayımı aldı. Çünkü bu sefer ilk 100 binin gücü de yanımdaydı.

300.000 TL’ye ulaşmam ise sadece 8 ay sürdü.

Bu bölümü Charlie Munger’ın ünlü sözü ile bitirelim:

İlk 100 bin çok zordur ama bunu yapmak zorundasınız. Her yere yürüyerek mi gidersiniz, yoksa kuponlarla alınan şeyleri mi yersiniz, umrumda değil… İlk 100.000$’ı biriktirmek için bir yol bulun. Ondan sonra ayağınızı gazdan biraz çekebilirsiniz. İlk 100 bini biriktirmek eğer toplu paranız yoksa servet sahibi olmanın en zor kısmıdır. Sonraki ise ilk 1 milyondur. Bunu yapmak için sürekli kazandığınızdan daha azını harcamalısınız. Zenginleşmek, kartopu yuvarlamak gibidir. Yüksek bir tepenin üzerinden başlarsanız bunun çok faydasını görürsünüz (erken başlamak ve kar topunu olabildiğince uzun süre yuvarlamak). Uzun bir hayat sürmek çok yardımcı olur.

Bilginin Bileşik Getirisi

Bileşik getirinin en kıymetlilerinden birisi de bilginin bileşik getirisidir. Okuyarak öğrenilen bir bilgi kaybolup gitmez ve geçmişte öğrendiğiniz bilgiler ile bağlantı kurar.

Böylece siz farketmeden çok okuyarak düşünce tarzınızı değiştirebilirsiniz.

Bu yüzden önünüze çıkan bütün raporları okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Şu anda okumayı sevenler için çok güzel zamanlardan geçiyoruz. Bütün aracı kurumlar raporlar yayınlıyor, şirketler yıllık faaliyet raporlarını açıklıyorlar.

Ben de mümkün olduğunca bunlardan yararlanıyorum. Hemen faydasını göremesem de ileride, ben fark etmeden bunlardan yararlanacağımı biliyorum.

Warren Buffett çok fazla okuması ile ünlüdür. Gününün yaklaşık 5-6 saatini sadece okuyarak ve düşünerek geçirir.

“Nasıl olduğunu bilmiyorum ama okuduğunuz bilgiler birbirine eklenir” der.

Bir MBA sınıfında ona nasıl sizin yerinize geçebiliriz diye sorduklarında “Okuyarak. Günde en az 500 sayfa okumalısınız” diye cevap vermiştir. Sonra da “Bunu aranızdan çok az kişi yapacak, belki de hiçbiriniz yapmayacaksınız” diye eklemiştir.

O sınıftan Berkshire Hathaway’in portföy yöneticilerinden biri çıkmıştır: Todd Combs. Kariyerinin başında günde 500-600-1000 sayfaya kadar okuduğu söylenir.

Bizim o kadar da okumamıza gerek yok ama ne kadar okusak o kadar ilerleriz ve bileşik getirinin gücünü açığa çıkarmamız için durmadan okumamız gerekiyor.

Alışkanlıkların Bileşik Getirisi

Hayatımı değiştiren kitaplardan bir tanesi de “Atomik Alışkanlıklar” olmuştu.

Kitabın yazarı James Clear bilginin bileşik getirisinin olduğu gibi alışkanlıklarında bileşik getirisi olduğunu belirtiyor ve en önemli olgunun “başlamak” olduğunu vurguluyordu.

Uzun vadede bize finansal bağımsızlığımızı sağlayacak olan şeyleri yavaş yavaş, zinciri kırmadan hayatımıza eklemeliyiz.

Mesela kitap mı okumuyorsunuz. Günde 1 sayfa okuyarak başlayabilirsiniz. Bir sayfa bir sayfadır. Sonra yavaş yavaş arttırırsınız.

Tasarruf mu yapamıyorsunuz. Günde 1 TL yatırım hesabınıza atarak başlayın. Şu an bir şey ifade etmese bile bunu ufak ufak hayatınıza katabilirsiniz.

Böyle böyle istediğiniz alışkanlığı hayatınıza ekleyebilir ve ondan yavaş yavaş çok daha fazla fayda sağlamaya başlayabilirsiniz.

Toparlarsam

Sizlere bileşik getirinin üç türünü tanıtmaya çalıştım.

Bütün hepsinin temelinde sabır, sebat ve bıkmadan usanmadan devam etme var.

Bileşik getirinin bütün türlerinin etkisini göstermesi için onlara zaman vermelisiniz.

Biraz zaman verirseniz bundan sonraki mücadelelerinizde en sağlam askerleriniz olduklarını göreceksiniz.

Saygılar.

12 Yorum

 1. Özcan demiş ki:

  Kaleminize, elinize sağlık Yiğit Bey.

  Şubat 5, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Desteğiniz için teşekkür ederim Özcan Bey:)

   Şubat 6, 2022
 2. Alper E. demiş ki:

  İlgili yazınızı okuduktan sonra Atomik Alışkanlıklar’i almıştım. Henüz yarısını okudum ama şimdiden çok faydasını gördüm. Güzel bir kitap tavsiye etmişsiniz gerçekten. Teşekkürler.

  Şubat 5, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Alper Bey,

   Kitabı okumaya başladığınıza çok sevindim. Ben büyük bir heyecanla okumuştum. Ama birkaç kez daha okumam lazım.

   Benim sevdiğim kitabı sizlerin de alıp okuması, sevmesi müthiş bir şey!

   Saygılar

   Şubat 6, 2022
 3. mistefaa demiş ki:

  Eski yazılarınızı okumaya devam ediyorum aynı zamanda yenilerini de günü gününe takip etmeye çalışıyorum. İlk kez bu yazıyla sizinle tanışacak olan arkadaşlara tavsiyem bir altın madeni keşfettiniz ve sakın buradan keslerinizi doldurmadan ayrılmayınız 🙂

  Şubat 6, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Mistefaa,

   Ben de çok şaşırıyorum nasıl senedir yazmayı bırakmadım diye. Yatırımla birlikte yapmaya en uzun süredir devam ettiğim şey yazmak oldu.

   Tasarruf ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Şubat 6, 2022
 4. YUSUF demiş ki:

  Elinize sağlık kitap tavsiyelerini dikkate alacağım. Benimde ilk hedefim ilk 100k başlayalı 10 ay oldu ve ben 45k deyim. Bu seviyeler çok disiplin ve sabir istiyor gerçekten ilerde alışkanlık halini alınca daha kolay olacağını düşünüyorum.saygilar sevgiler.

  Şubat 6, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yusuf Bey,

   İlk aylar hatta yıllar çok zor geçiyor. Zaten kimse size inanmıyor. Siz de inanmıyorsunuz açıkçası:)

   Sonra sonuçlar ortaya çıktıkça her şey daha kolay oluyor.

   O yüzden bıkmadan, bırakmadan devam edin.

   Bileşik getirinin gücü bizim yanımızda.

   Saygılar.

   Şubat 6, 2022
 5. Arif H.Ş. demiş ki:

  Yiğit Bey iyi günler,
  Ben de Türk insanının en büyük hatalarından biri olan okuma özürlü bir insanım :-))
  Siz ve sizin gibi bloggerlar ile bazı forumları takip etmesem herhalde başka bir şey okumazdım diye düşünüyorum. Unutmadan bir de Faaliyet Raporları :-))
  Tabi bunları yazarken de utanıyorum o ayrı. Ancak yazdıklarınız ve gösterdiğiniz noktalar biraz aklını kullanabilecek ve sabrı olup onu yanında taşıyabilecek bir insana gerçekten hem kazandırır hem de mutluluğunu arttırır diye düşünüyorum.
  Ben 2011 de borsa ile tanışan ve 2015 sonrası tam anlamıyla hisse yatırımı yapan kendi yağında kavrulan ve sıfırdan belli bir noktaya gelmiş bir yatırımcıyım. Yukarıda yazdığım gibi okuyamayan, çok bilgili, aşırı takipçi biri değilim ancak siz ve sizin gibi değerli insanların bilgi ve yönlendirmeleri ile bu günlere geldim.
  Lafın kısası bu yolda devam ettiğiniz sürece benim gibi hiç tanımadığınız belki sokakta yürürken yanınızdan geçen birilerinin de hayatına dokunmaya devam ediyorsunuz. Umarım devamlılığınız uzun soluklu olur.
  Her şey gönlünüzden geçtiği gibi olsun. Saygılar…

  Şubat 9, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Arif Bey,

   Yeterince okuma yapıyormuşsunuz:) İnsan bazen hayatındaki şartlar gereği kitap okuyamayabiliyor.

   Ben onu sesli kitap ile çözdüm. En azından serviste, yemek hazırlarken, bir yere yürürken sesli kitap dinlemeye çalışıyorum. Dünya klasiklerini böyle halletme hedefim var:)

   Düşünceleriniz beni çok mutlu etti. Umarım bir gün yüz yüze görüşüp tanışma fırsatımız olur.

   Zaman bulunca blogdaki arkadaşlarımla tanışmayı çok istiyorum.

   Bıkmadani usanmadan tasarruf ve yatırıma devam edelim.

   Saygılar.

   Şubat 25, 2022
 6. sahin demiş ki:

  Selamlar Yiğit Bey,
  Yazılarınız bizim için çok değerli. Finansal Özgürlük, bileşik getirinin gücüyle sağlanacak. Yaklaşık 5 senedir düzenli uzun vade temettü hissesi alarak bu yola çıktım fakat bu son sene portföyüm hem dolar bazında hem enflasyon bazında büyük kayıp yaşadı. Bu konu da haliyle yatırım psikolojisi anlamında ciddi bir motivasyon düşüklüğüne neden oluyor ve tüm yatırım stratejisini baştan aşağı kontrol etmeye itiyor. Bu yola çıkarken amacım: sağlam, sektöründe güçlü bir veya birkaç şirkete düzenli olarak yatırım yapmak ve bunu alışkanlık haline getirmek vardı fakat şimdi bu tür portföy erimesi yaşayınca tekrar düşünüyorum. Bununla alakalı tavsiye edebileceğiniz bir kitap var mıdır? İkinci sorum: MKYO (Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları) hakkında düşünceniz nedir? Teşekkürler.

  Şubat 9, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Şahin Bey,

   Bilginiz arttıkça portföyünüzü değiştirebilir, yeni şirketler ekleyebilir, temettünün yanında büyüme hisselerine de biraz yer ayırabilirsiniz.

   Bazı yazılarda ara sıra anlatıyorum bize yatırıma maksimum pay ayıran, kalan parayı temettü olarak veren şirket lazım. Böylece şirketler kârını arttırır. Gelecekteki temettülerini de büyütür.

   Bir de geçen sene çok uçlarda bir seneydi. Her zaman böyle olmaz. Doğru şirketler her zaman ederine gelir.

   Size bir doz Warren Buffett tarzı, bir doz da Philip Fisher’ın yazdığı “Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar” yazıyorum. bunları mutlaka okuyun:)

   İkinci sorunuzla ilgili bir bilgim yok. Onun için yanıtsız bırakacağım:)

   Saygılar.

   Şubat 25, 2022

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.