Piyasa Zamanlaması Neden İmkansızdır? Ünlü Yatırımcıları Dinleyelim

Piyasa zamanlaması (market timing) her yatırımcının rüyalarını süsleyen ve %99’umuzun (itiraf etsek de etmesek de) yapmaya çalıştığı bir eylemdir. Düşükken alıp yüksekten satmak, piyasa düşerken dışarıdan izlerken tüm yükselişlerde içinde olmak… Ne güzel olurdu değil mi?

Hangimiz şu sözleri işitmedik ki?: “Biraz daha düşsün alacağım, seçim geçsin alacağım, eğer şu olursa satacağım, kriz geliyor dışarıda durmak lazım.”

Ya da biraz daha genişletelim: “2008 krizinin en dibinde şu hisse senedini alsaydın şimdi köşe olmuştun. 2001 krizinde şu kadar lot hisse senedi alsaydın şimdi Hawai’de sörf yapıyordun vs vs.”

Ama bakın Vanguard Yatırım Fonlarının kurucusu John C. Bogle bu konuda ne diyor:

Piyasa tepedeyken satmak ve dipteyken almak çok güzel olurdu fakat 55 yıllık iş hayatımında sadece bunun nasıl yapılacağını bilen birini değil, bunun nasıl yapılacağını bilen birini tanıyan birini de görmedim.

Ya da Peter Mallouk:

Bütün kariyerim boyunca, kişisel olarak tam tepedeyken piyasadan çıkıp, en dipten piyasaya giren bir yatırımcı görmedim. Bir kez bile… Ve, bunu yapanın sürekli olarak tekrar etmesi gerekir. Profesyoneller bile bunu yapamazken, kankanızın bunu yapabileceğini mi düşünüyorsunuz? İstatistikler, olasılıklar ve ortak akıl bunun olamayacağını söylüyor.

Yani dostlar bir daha piyasa zamanlaması ile ilgili bir şey duyduğunuzda aklınıza ünlü yatırımcıların sözleri gelsin.

Bir müjde vererek başlayayım. ‘Çoğumuz yaptığımız günlük piyasa tahminlerinde yanılacağız. Her sene sürekli haklı çıkanların oranı ise %0,000000001’i geçmeyecek. Ahım şahım yorumcularınki bile…

Hadi başlayalım.

ID-100398342
Piyasa Zamanlaması İlgili Ünlü Yatırımcı Sözleri

Piyasa Zamanlaması ile İlgili Ünlü Yatırımcı Sözleri

Borsa düşünce ne yapmak gerekir? Wall Street Journal’da çıkan yatırım gurularının görüşlerini okuyun. Ve okuduğunuzda, gülün. Hepimiz üstadların kısa dönemli piyasa hareketlerini tahmin edemeyeceğini biliriz. Fakat bu insanlar yine de ne olup bittiğinden hiç haberleri yokken çaresizce akıllı görünmeye çalışırlar.

Jonathan Clements

Kısa vadedeki piyasa hareketlerini tahmin edebildiklerini sanan ya da kısa vadeli tahminler yapanları dinleyenler çok büyük hata yapıyorlar. 

Warren Buffett

Hisse senedi piyasasının zaman zaman düşmesi doğaldır. Kötü bir piyasadan kaçınmak için geliştirilmiş bir sistem de yoktur. Piyasa zamanlaması yapmadan bunu yapamazsınız ki bu da çok ahmakça bir davranıştır. Mucize beklemeden, istikrarlı tasarruf yaparak muhafazakar yatırım yapmak gidilecek tek yoldur. 

Charlie Munger

Korku yüzünden satmayın ya da açgözlülük yüzünden almayın. İstikrarla yatırım yapmayı sürdürün ve uzun dönemde piyasanın işini yapmasına müsade edin. 

Norman Fosback

Yatırımcılar umutsuzca piyasa zamanlaması yapabileceklerini düşünüyorlar fakat istatistikler başka bir hikaye anlatıyor. 

Liz Ann Saunders

Piyasa zamanlaması ile ilgili saçmalıklara inanmıyorum. Sadece değerli şeyleri alırım ve zamanı geldiğinde piyasa bu değeri farkeder. 

Henry Earl Singleton

Piyasa tahmini yapan üç çeşit insan vardır. Ne olacağını bilmeyenler, ne bilmediğini bilmeyenler, bilmediğini gayet iyi bilen fakat biliyormuş gibi yapıp sürüyle para kazananlar.

Burton Malkiel

Potansiyel bir müşterinin en çok duymak istediği şey yükselişlere katılıp düşüşlere yakalanmadan piyasadan çıkabileceğidir.

Peter Mallouk

Düzeltmeleri beklemek ya da düzeltmeleri tahmin etmeye çalışmak, düzeltmelerin kendisinden çok daha fazla para kaybettirmiştir. 

Peter Lynch

İnsan kendi çıkarı ile çatışan her bir fikri anlamaktan yoksundur.

Descartes

Herhangi bir piyasa zamanlayıcısını Forbes’in yayınladığı en zenginler listesinde gördüğümü hatırlamıyorum. Eğer piyasa düzeltmelerini tahmin etmek mümkün olsaydı, ondan milyarlarca dolar para kazanmış insanlar aklınıza geliverirdi. 

Peter Lynch

Kısaca televizyona çıkmak ve müşteri bulmanın en kola yolu piyasa zamanlamasını satmaktır. Finansal hizmet endüstrisi kasti olarak yanlış bilgi vermeyi ödüllendirir.

Peter Mallouk

Bundan bir yıl sonra hisse senetlerinin , faizlerin ya da genel işletme durumunun ne olacağına dair bir fikrimiz yok. Hisseler üzerine yapılan tahminlerin tek faydasının falcıları iyi göstermek olduğunu düşünüyoruz. Kısa dönemli piyasa tahminlerinin zehirli olduğunu, hem çocuklardan hem de piyasada çocuk gibi davranan yetişkinlerden uzak tutulması gerektiğini düşünüyoruz.

Warren Buffett

Tahminler size tahmini yapan hakkında çok şey söyler fakat gelecek hakkında hiç bir şey söylemezler.

Warren Buffett

Hisse senetlerinden kazanç elde etmek sabır gerektirir. Öngörü değil. 

Jeremy Siegel

Finansal piyasalarda geriye bakıldığında her şey tam görünürken ilerisi her zaman kör karanlıktır. Dolayısıyla bir çok yatırımcı için piyasa zamanlaması pratik ve duygusal olarak imkansızdır. 

Benjamin Graham

Geleceği tahmin eden yalan söyler, doğru söylese bile…

Atasözü

Piyasa haber bültenlerinden para kazanmanın tek yolu onları satmaktır.

Malcolm Forbes

Size piyasa zamanlamasını ana yatırım strateji olarak benimseyip de uzun dönemli iyi sonuçlar elde eden bir yatırım fonu gösteremem.

Don Philips

Sadece yalancılar kötü günlerde piyasa dışında olup, iyi zamanlarda piyasada olurlar.

Bernard Baruch

Piyasa zamanlaması yapanların onur listesinde kimse yoktur.

Jane Bryant Quinn

Piyasa zamanlaması uzun dönemli yatırımcılar için cazip değildir. Geyik ya alabalık  avında olduğu gibi yatırımcılar “orada olmanın” ve “sürekli sabır göstermenin” önemini anlamalılar. Böylece fırsat kapıyı çaldığında orada olabilirler. 

Charles Ellis

Piyasa zamanlaması yüzünden ortalama yatırımcı piyasa getirisinin çok daha altında kazanır. 

Daniel Kahneman

J.P. Morgan’a genç bir yatırımcı piyasaların nasıl olacağını sorar. Cevap ise şöyledir: “Dalgalanacak genç adam, dalgalanacak.”

Wall Street’teki 60 yıllık kariyerimden bir şey öğrendiysem o da insanların hisse senedi piyasasında neler olacağını tahmin ederek başarılı olamayacaklarıdır.

Benjamin Graham

Wall Street asla değişmez. Cepler değişir, ahmaklar değişir, hisseler değişir fakat Wall Street asla değişmez. Çünkü insan doğası değişmez.

Jesse Livermore

Piyasa zamanlaması ile ilgili tavsiyelerin yatırımcıların finansal sağlıklarına çok zararlı olduğuna yönelik etkileyici bir kayıt vardır. 

Peter Bernstein

Son olarak;

Uzun vadeli yatırım yapıp sürekli piyasa haberlerini dinlemek neye benzer biliyor musunuz? Elinde yo-yo ile yüksek bir dağa tırmanan adamın dağ yerine yo-yo’ya bakmasına…

Alan Aberson

Toparlarsam

Büyük yatırımcılar bile piyasa zamanlamasını beceremezken biz küçüklerin bunu yapmaya çalışması ne kadar doğru?

Ya da bunu yapabileceğine inanması ne kadar gerçekçi?

Yatırımcıların, olabildiğince tasarruf edip gelir arttırıcı şeylerle uğraşmak yerine, kısa vadeli piyasa hareketlerini tahmin etmeye çalışması (bunun nafile bir uğraş olduğunu bile bile) enerjiyi ve zamanı boşa harcamaktan başka bir şey değil mi?

Şu dünyada hangimizin bu kadar bol zamanı var ki?

Kısa vadeli tahminler yapan bir piyasa tahmincisinin yazısını okuduğunuzda ya da bir televizyon programında borsa yarın ne olur başlığı gördüğünüzde, aklınıza burada yazan ünlü yatırımcıların sözleri gelsin.

Saygılar.

23 Yorum

  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Gökhan Bey,

   Gerçekten iyi denk gelmiş:)

   Bakalım zaman bizi haklı çıkaracak mı? Merakla bekliyorum.

   Saygılar.

   Aralık 18, 2018
 1. Hasan Kuzucu demiş ki:

  Merhaba yiğit bey
  Merak ediyorum piyasada uzun zaman zararda olduğunuz dönemleri nasıl atlatıyorsunuz

  Aralık 18, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hasan Bey,

   Borsadaki parama kısa veya uzun vadede (5-10 yılda) ihtiyacım yok. Hiç ihtiyacım olmayan, kaybetsemde yaşam standardımdam bir şey kaybettirmeyecek bir para. Yanlış anlaşılmasın, bana göre çok büyük bir miktar ama hepsini kaybetsem de aç veya açıkta kalmam. Bu psikolojik olarak bu dönemleri rahat geçirmemi sağlıyor.

   Dalgalanmalara hayatım boyunca daha bir çok kez rastlayacağımı biliyorum.

   Diğer yandan “kendi çapımda” şirketlerime güveniyorum. Kendi çapımda dedim çünkü iki senelik biriktirme döneminde bir çok kez yanıldım. Ama Peter Lynch’in dediğine göre seçtiğim 5 şirketten 1-2 tanesi çok iyi performans gösterecek, 1-2 tanesi orta halli olacak, 1 tanesi de kötü performans gösterecek, buna hazırım.

   Bu iki senede bakış açım da çok değişti. Alacağım eşyanın fiyatı düştü diye niye üzüleyim ki? Giysi alacak olsam dolaptaki giysilerin değeri düşünce üzülür müyüm? Hayır?

   Ülkemiz gelişip büyüdükçe biz de bundan yatırımcı olarak payımızı alacağız. Yeter ki refah artsın.

   Saygılar.

   Aralık 18, 2018
 2. Kerem demiş ki:

  Yazılarınızı zevkle okuyorum. Buffett mektupları bitti fakat kendisinin ara ara röportajları oluyor onları çevirirseniz çok makbule geçer.

  Aralık 19, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kerem Bey,

   Denk geldikçe bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ama şu anda öyle bir şey elimde yok.

   Desteğiniz için teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Aralık 19, 2018
 3. […] ralli bana şaşırtıcı gelmiyor çünkü kısa vadede piyasanın nereye gideceğini zaten kimsenin tutarlı ve sürekli olarak bilem… varsayıyorum. Baştan cahilliğimi kabul etmişim. Bana kar ne yapsın boran ne […]

  Temmuz 6, 2021
  Yanıtla
 4. […] çok uzun süredir beklenen kriz ne zaman gelir bilmiyorum çünkü piyasa zamanlaması yapmak imkansızdır ama size iki tane balon işaretinden bahsetmek istiyorum. Bunlardan ilki uzun süredir devam eden […]

  Temmuz 25, 2021
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.