Portföyün İleriye Yönelik Temettü Geliri Hesabı

Herkese selamlar.

Portföyün elde ettiği temettü gelirini hesaplarken “ileriye yönelik temettü geliri” kavramını kullanıyorum. Yani geçmişte verdiği temettüyü tutarını ilerdeki 12 ayda da aynı şekilde (ne arttırarak ne de azaltarak) vereceğini varsayıyorum.

Fakat bu yöntemin alacağım temettü tutarını hesaplarken belli artıları olduğu gibi bazı olumsuz yanları da var.

Mesela şu anki temettü geliri hesabımla net kâra göre yaptığım hesap arasında 732 TL oynuyor.

Şimdi bunlara bakalım ve eteğimdeki taşları dökmüş olayım. Sonuçta yöntemimiz mükemmel değil ve en ağır eleştiriyi kendimize yapmalıyız.

Hadi başlayalım.

Portföyün İleriye Yönelik Temettü Geliri Hesabı

İleriye Yönelik Temettü Geliri Kavramı

Amerika’da finansal özgürlük ve temettü emekliliği ve üzerine başlayan çalışmalar ve yazılan çok güzel bloglar var ve bu konuda öncüler.

En sevdiğim yabancı yatırım bloglarını buraya toplamıştım. Merak edenler bakabilir.

Ben de bu konuda özellikle Jason Fieber’den (Dividend Mantra’nın eski sahibi ve şu anda mrfreeat33.com sitesinde yazıyor) oldukça etkilendim.

İleriye yönelik temettü geliri kavramını da ondan aldım.

Jason, ABD’de genellikle temettüsünü en az 25 yıl arttıran Dividend Aristocrats isimli şirketlere yatırım yapıyordu. Dolayısıyla şirket 25 yıl boyunca temettüsünü arttırıyorsa sonraki senelerde de arttırma eğilimi gösteriyor ve yazarın ileride alacağı temettüler azalmıyor, az da olsa artış gösteriyordu. Oynaklık çok olmuyordu yani.

Böylece de sürekli artan bir temettü grafiğine sahip oluyordu.

Fakat işler Türkiye’ye gelince değişti.

Her ne kadar ülkemizde de temettüsünü arttıran şirketler olsa da bu sayı hem düşük, hem de temettüyü arttırdığı yıl sayısı az.

4 yıldır “Temettüsünü En Az Beş Yıldır Arttıran Temettü Padişahları” listesini yapıyorum. Bu liste içinde bile temettüsünü azaltan ya da kesen şirketler oluyor.

Bu da benim “ileriye yönelik temettü gelirimin” oynamasına sebep oluyor. Yani sürekli yukarı giden bir grafik olmuyor.

İleriye Yönelik Temettü Geliri Hesaplamasının Olumsuz tarafları

Şimdi Portföyü ilk oluşturduğum 2017’nin Şubat ayından beri “ileriye yönelik alacağım temettü” grafiğini vereyim.

Finansal Bağımsızlık Portföyünün İleriye Yönelik Temettü Geliri Projeksiyonu

Şirketlerin vereceği temettüler genellikle Mart-Nisan gibi belli oluyor ve temettü azaltışı ya da artışı haberi grafiklerde yerini alıyor.

Nakit temettüler de Nisan ve Mayıs aylarında yoğunlaştığı için yapılan yeniden hisse alımları ile ileriye yönelik temettü geliri artıyor.

Görüldüğü gibi 2018 Mart ayı başlarında HEKTS’ın temettüsünü kesmesi sonucu ileriye yönelik temettü gelirim ciddi şekilde düşüşe geçti.

Bu hesabın ilk dezavantajı. İçinde temettü kesilmesi riskini barındırıyor ve bu risk sistemin ortaya ilk çıktığı ABD’den daha fazla.

Tabii bunda benim Temettü Padişahları dışında şirketlere de yatırım yapmamın etkisi de var. Bu da potansiyel getiriyi arttırması ile beraber temettünün oynaklık riskini arttırıyor.

Finansal Bağımsızlık Portföyünün 2020 Yılı Temettülerinin Tahmin Edilmesi

“İleriye yönelik temettü geliri” kavramının en büyük eksikliği şirketlerin bir önceki seneden daha az temettü verme olasılığı demiştik.

Belli varsayımlar altında şirketlerimin ne kadar temettü vereceğini tahmin edebilirim.

Önce şirketlerin 2019/9 aylık net kârlarını 2018/9 ile karşılaştıracağım.

Finansal Bağımsızlık Portföyün Net Kâr Değişimi

Görüldüğü gibi portföyün dört hissesinde net kâr düşüşü var.

Oysa, “İleriye yönelik temettü gelirini” hesaplarken bunların değişmeyeceğini varsaymıştım.

Altı hissenin dokuz aylık verilerinde de ise net kâr artışı var.

Şimdi de alacağım toplam temettü tutarına bu değişikliği uyarlayarak elde edeceğim muhtemel temettüyü bir de bu yoldan hesaplayayım.

Kâr Değişimlerine Göre Finansal Bağımsızlık Portföyünün Temettü Durumu

Görüldüğü gibi ileriye yönelik temettü geliri hesabı ve net kâr hesabı arasında 732 TL var. Bu fark çoğunlukla EREGL, TUPRS ve SODA gibi hisse senetlerindeki kâr düşüşlerinden kaynaklanıyor. Diğerlerindeki artış ise bunu dengelemeye yetmiyor.

Az değil, 732/140= 5 desek, özgür günlerimden 5’ini geri vereceğim anlamına geliyor.

Tabii daha dördüncü çeyrek sonuçlarını görmedik.

Bir de nakit temettü dağıtma oranını azaltıp çoğaltarak da dağıtılacak temettüyü değiştirebilirler.

Toparlarsam

Size kullandığım “ileriye yönelik temettü geliri” kavramının bazı olumsuz taraflarını anlatmaya çalıştım. Eğer bu yolla finansal olarak bağımsız günlerinizi hesaplıyorsanız bilmenizde fayda var.

Buna yol açan olağan şüpheli belli. Şirketlerin önümüzdeki 12 ayda da aynı temettüyü vereceğini varsayıyorum fakat bu tutar net kârdaki değişime göre çok büyük oynamalar gösterebiliyor.

Şimdi suni olarak yüksek gözüken temettü geliri ileri suni olarak düşük de gözükebilir. Şirketlerin net kâr değişimlerine göre değişir.

Uzun vadede bu oynaklıkların azalacağını ve temettü gelir artışının da belli bir ivme kazanacağını düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz.

Herkese iyi haftalar dilerim.

Saygılar.

Image courtesy of ratch0013 at FreeDigitalPhotos.net

12 Yorum

 1. Bulutoglu demiş ki:

  Merhaba;

  Ben yazılarınızı okuyarak kendim için yetişmese de kızım için temettü emekliliği yatırımına çok küçük başladım.

  Benim yöntemim şimdilik şu;

  2013/2019 süresince firmaların dağıttıkları temettülerin % ortalamasını alıyorum. Bu bana 8 yıllık ortalamayı veriyor ki bu birebir tutmasa da uzun soluklu süreçte ortalama yakın olacaktır diye düşünüyorum.

  Bu şekilde 20 kadar hisse belirledim.

  Temel olarak elimde tuttuğum bazı hisse senetleri var, fakat bazıları ile günlük haftalık alım satımlarla hisse senetlerimin sayısını arttırmayı planlıyorum.

  Ne kadar doğru bir sonuçtur bilinmez ama 2 aylık süreçte kapalı al satlar ile yatırdığım parayı %14 civarında artırdım.

  Tabi bunun sattığınız hissenin birden parlaması ve kardan müthiş zarar etmeniz gibi bir ihtimali de var ki bu en çok içimi yakan.

  Uzun lafın kısası beni bu yolda yürümeye sevk ettiğiniz için teşekkür ederim.

  Kasım 25, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Bulutoglu,

   Kızınız için tasarrufa ve yatırıma başlamanıza çok sevindim. Ufaklık çok şanslı:)

   Bizim gibi keşke demeyecek. Eğer ona da tasarrufu ve yatırımı öğretirseniz servetin bileşik getirisinden aileniz de yararlanmaya uzun yıllar devam edecek. Sonuçta şirketlerimize ortak oluyoruz ve temettülerinden faydalanıyoruz.

   Yönteminiz para kazandırıyorsa iyidir ama son zamanlarda borsa zaten iyi yükseldi. O etkiyi de göz önünde bulundurun lütfen.

   Öte yandan bu yöntemle hisse sayısını artıranları da biliyorum. Sadece biraz riskli oluyor. Sizin de bahsettiğiniz gibi terste kalabiliyorsunuz.

   Bol tasarruflu ve yatırımlı günler dilerim:)

   Saygılar.

   Kasım 26, 2019
 2. cahit Dursun demiş ki:

  hocam bir de bilanço okumak ile ilgili pratik bir iki bilgi verseniz ne güzel olur. Örneğin bilançonun iyi mi kötü mü olduğunu nereden anlıyoruz? Net kâr’a mı bakılır? Şöyle kolay karşılaştırılacak bir iki parametre olsa biz de şirketleri değerlendirirken iyi sonuç kötü sonuç diye bakabilsek. Bir de bilançolarda bir önceki sene aynı döneme mi bakmak lazım karşılaştırma için yoksa bir önceki çeyreğe mi? (malum sezonsallık nedeniyle bir önceki seneye bakmak daha doğru gibi geliyor bana)

  Kasım 26, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Cahit Bey,

   Onu yeri geldikçe yapabilirim ama sadece ona özel yazı yazmayı düşünmüyorum şimdilik.

   Ben karşılaştırma yapıyorsam genellikle bir önceki seneye bakıyorum. Fakat bazen önceki çeyreğe bakmak da gerekebiliyor.

   Kesin kurallar yok yani. Duruma göre değişen kurallar var:)

   Saygılar.

   Kasım 28, 2019
 3. Burak demiş ki:

  merhaba, aldığınız temettüleri kar hesaplarken dahil ediyor musunuz? veya şu kadar temettü aldım diye not mu alıyorsunuz?

  teşekkürler

  Aralık 9, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Ne kadar temettü aldığımın hesabını yapmıyorum.

   Portföyün değerini hesaplarken şu örnekten yola çıkıyorum.

   Brüt temettü kadar hissenin değeri düştüğü için kara bir etkisi olmuyor. Hatta vergi kadar olumsuz etkisi oluyor.

   Portföyün kârını hesaplarken şu örnekten yola çıkıyorum: Yılbaşında 10.000 TL’lik portföyüm var. Sene sonunda portföy büyüklüğüm 15.000 TL oldu. %50 kâr ettim demektir. Temettü bu hesapta yok:)

   Saygılar.

   Aralık 9, 2019
 4. […] Haziran sonunda pasif gelirim 4.234 TL idi. Bu gelecek 12 ayda elde edeceğim temettü ve faizlerin toplam tutarına işaret ediyor. Gelen sorulardan kafaların bu konuda karışık olduğu anladım. Bu yüzden de bu konuyu açıklayan bir yazıyı bırakıyorum. Ayrıntısına bakabilirsiniz. […]

  Temmuz 30, 2020
  Yanıtla
 5. […] İleriye dönük 12 ayda almam muhtemel temettü geliri ve Eurobond faiz geliri toplamı da 7.523 TL’ye ulaştı Bu yılki 5.400 TL’lik hedefimi piyasanın da yardımı ile kolayca aşmış oldum. Böylece finansal özgürlüğümü kazandığım gün sayısı 48’e ulaştı. Bu da tüm faturalarımı artık rahat rahat karşılayacak hale geldiğim anlamına geliyor. […]

  Ekim 31, 2020
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.