Aralık 2020 Sonunda Portföy Durumu

Herkese selamlar.

Çok zor bir yılı geride bıraktık. Hayatımızdan, daha çok da sevdiklerimizin hayatından endişe ettik.

Portföylerimiz çakıldı, duygularımız dalgalandı ama sonunda 2020’yi de düşe kalka uğurladık.

Hal böyleyken finansal özgürlük portföyü de yoluna devam etti. Portföyün yıllık getirisi %88’i aştı. Ama bu sevinilecek bir durum değil.

Daha portföy oluşturma ve tasarruf aşamasındayken fiyatların düşük kalmasını tercih ederdim.

Neyse lafı çok uzatmadan bu uzun yazıya başlayalım.

2020 Biterken Piyasalarda Son Durum

Çok acayip bir seneyi geride bıraktık.

BIST 100 2019 yılını 1.144 puanda tamamlamıştı. 2020 yılını ise 1.476 puanla kapattı ve %29,06’lık bir artış gerçekleştirdi.

2020 BIST 100 TL Grafiği

Bu artışın büyük çoğunluğu da Kasım-Aralık arasında oldu. Yıl içinde borsa yatırımcısının elde ettiği kazançların büyük çoğunluğu ise BIST 30 dışı, hatta BIST 100 dışı hisselerden elde edildi. Yani alışılmışın dışında bir yılı geride bıraktık. Bu sene herkes kazandı.

31 Aralık 2019’da dolar 5,95 TL’ydi. 31 Aralık 2020’de ise 7,43 TL’den kapattı. Böylece dolar yıllık %24,88 yükselmiş oldu.

Şimdi de ezeli rakibim güncü teyzelerin beni yıllardır tokatladıkları gizli silahına bakmak istiyorum. Altının gramı 31 Aralık 2019’da 291 TL’ymiş. 31 Aralık 2020 sonunda ise 452 TL’den kapattı. Böylece %55,32 yükselmiş oldu. Hem börekleri kekleri götürmüşler hem de oturdukları yerden %55,32 getiri elde etmişler. Vay arkadaş! 🙂

Son olarak da sterline bakalım. 31 Aralık 2019’da 7,80 TL’ymiş. 2020 sonunda ise 10,15 TL’den kapatmış ve yıllık %30,12 yükselmiş.

2019-2020 Yatırım Araçları Getirisi

Yıllık mevduat getirisi de ortalama %9 civarlarında gezinmiş. Yani 2020 yılı parasını mevduatın dışında tutan herkesin kazandığı bir sene olmuş.

Aralık 2020 Sonunda Portföy Durumu

Şimdi de geldik zurnanın zırt dediği yere. Hemen tabloyu vereyim.

Aralık 2020 Sonunda Finansal Özgürlük Portföyü

Portföyde ayrıntısını alt başlıklarda vereceğim 133.166 TL’lik hisse senedi bulunuyor. Bu da portföyün %81,45’i ediyor.

Sterlinleri bozdurdum. Eurobondları da geçen sene TL’ye çevirmiştim. Böylece portföyde dolar, altın ve sterlin namına hiçbir şey kalmadı.

Bu tabii ki ileride bu yatırım araçlarına geri dönmeyeceğim anlamına gelmez. Alet çantamızda çeşitli araçlarımız var ve fırsat buldukça avantajlarından yararlanmaya devam edeceğiz. Para kazanırken fanatik olmayı hayatın her alanında olduğu gibi çok gereksiz ve tehlikeli buluyorum.

TL nakdim 24.816 TL. Faizlerin yükselmesi ile bu tutarı yıllık %16 üzerinden günlük mevduata koydum. Bir fırsat görürsem bu tutarı da hisse senedine yatırıp %100 hisse senedine yatırım yapmaktan çekinmeyeceğim. Ya da hisse senedi varlığımı azaltmaktan da korkmayacağım.

Ayrıca, 4079 adet de 0,954188 TL maliyetli NNF hisse senedi yoğun fonum bulunuyor. Bu fonu da istikrarlı şekilde, ufak ufak arttırıyorum.

Yani dostlar anlayacağınız boğazıma kadar TL’deyim.

Bu stratejinin olası bir döviz artışından kötü etkileneceğini ve çok dalgalanmalara maruz kalabileceğini biliyorum. Artık yavaş yavaş portföyü korumaya almanın zamanı geliyor. Şu an neden yapmıyorsun diyebilirsiniz. Cevabı çok basit aslında; bilmiyorum:) Ama sırada bu var.

Şimdi de portföyün diğer yatırım araçları nezdinde değerine bakalım.

Finansal Özgürlük Portföyünün Diğer Yatırım Araçlarına Göre Durumu

Portföy tüm yatırım araçlarına göre rekor kırmış durumda. Bunda borsanın güzel bir sene geçirmesi ve dolar-sterlin-gram altın üçlüsünün yıl sonunda görece sakinleşmesinin etkisi büyük oldu.

Borsada herkesin kazandığı bir seneyi geride bıraktık. Yalnız şöyle bir sorun var. Borsada birileri alıyorken birileri satmalı. Yani birileri kazanırken birileri kaybetmeli. Sadece şu an kaybedenlerin daha başına geleceklerin farkında olmadığını düşünüyorum.

Bu tabii ki hisse senedi piyasasının seneye düşeceği anlamına gelmez. Sonuçta insanlar 2009’dan beri her sene S&P 500’ün çakılmasını bekliyor ama fiyatlar artmaya devam ediyor. Genel fiyat seviyesi ile kavga edecek değilim. Hisse senedi piyasasının gideceği yeri tahmin etmek yerine şirketlere odaklanmaya devam edeceğim.

Kendimi rahat hissetmediğim zaman da diğer yatırım araçlarını kullanmaktan çekinmeyeceğim.

Ama ne olursa olsun pahalı olmayan, dürüst ve yetenekli kişiler tarafından yönetilen, kârını arttıran şirketlere yatırım yapmaya devam edeceğim.

Portföyün Diğer Yatırım Araçlarına Göre Yıllık Performansı

Aralık 2019 bittiğinde portföy büyüklüğüm 77.170 TL’ymiş. İncelemek isteyenler için Aralık 2019 portföy durumunu buraya bırakıyorum.

2020 yılı boyunca da 9.642 TL tasarruf edip yıl içinde portföye eklemişim.

Yıllık getiriyi hesaplarken yıl başındaki portföyüme yıl boyunca yaptığım tasarrufu ekliyorum. Bunu yıl sonundaki portföy büyüklüğü ile karşılaştırıyorum.

Yani yıl başındaki portföy büyüklüğüm 77.170+9.642= 86.812 TL oluyor. Yıl sonunda da 163.486 TL’ye ulaşmıştı. Böylece portföyün yıllık getirisi %88,32 olmuş.

Şimdi de bunu yatırıma başladığım zamandan beri diğer yatırım araçları ile karşılaştıracağım.

Portföyün Yıllara Göre Getirisi

Portföyün 2017 yılından beri yıllık ortalama getirisi %25,49 olmuş. Sadece altının gerisinde kalmış.

2017 yılında finansal özgürlük portföyüne yatırılan 100 TL, 2020 sonunda 395 TL olmuş ve %295,13 artımış. En yakın rakibim ise yine altın.

Her sene %80 üstü bir getiri beklemiyorum. Zaten eğer bunu gerçekleştirebilirsem 20 yılda Türkiye’nin sayılı zenginlerinden olurum. Ama tekrar etmekte fayda var. Hisse senedi piyasası doğası gereği dalgalanır ve kâr edilen yıllar olduğu gibi zarar edilen yıllar da olabilir.

2020 Biterken Finansal Özgürlük Yolcuları Sevinmeli mi?

Warren Buffett’ın Berkshire Hissedarlarına Yazdığı 1997 Mektubu şöyle başlar:

%34,1’lik kazancımıza baktığınızda baştan çıkarıcı bir zafer gibi görünebilir. Fakat geçen yılın performansı büyük bir zafer değildi. Hisselerin hepsi yükseldiğinde herhangi bir yatırımcı para kazanabilir ve 1997’de de olan buydu. Kimse boğa piyasasında; şiddetli yağmur sonrası nehrin yükselmesini sağlayanın kendi ayak çırpması olduğunu sanarak büyük bir güçle vaklayan ördeğin hatasına düşmesin. Akıllı bir ördek kendini sudaki diğer ördeklerle karşılaştırır.

Warren Buffett 1997 Mektubu’ndan

Aynı 1997’nin Amerikasında olduğu gibi 2020’nin BIST’in de de herkesin kazandığı bir yılı geride bıraktık. Elde ettiğim %88’lik getiri de kendimi diğer yatırımcılarla karşılaştırdığımda kesinlikle bir başarı değil.

Bu yükselişin nereye kadar devam edeceğini ise kimse bilemez. Nitekim ben piyasa zamanlaması yapmaya da çalışmıyorum.

Fakat fiyatların artışı; az tasarruf yapabilen ve finansal özgürlüğü için her ay birikim yapmaya çalışan bizler için bir zafer olamaz.

Daha en az 120 ay portföye para aktarmak zorunda olan bir yatırımcı olarak endeksin yeni zirvelere gitmesine sevinmek için bir sebep bulamıyorum.

Bu yüzden sizi tekrar Warren Buffett’ın 1997 yılında yazdığı mektuba götüreceğim:

Küçük bir test yapalım. Eğer hayatınız boyunca hamburger yemeyi planlıyorsanız ve sığır yetiştiricisi değilseniz, et fiyatlarının daha düşük mü yoksa daha yüksek mi olmasını istersiniz? Aynı şekilde, zaman zaman araba alacak olsanız ve araba üreticisi değilseniz, araba fiyatlarının düşük mü yoksa yüksek mi olmasını istersiniz? Bu sorular tabii ki kendilerini cevaplıyorlar.

Şimdi de final sınavına geçelim. Gelecekteki beş yıl boyunca net tasarrufçu olacaksanız, bu zaman aralığında hisse senedi fiyatlarının düşük mü yoksa yüksek mi olmasını arzu etmelisiniz? Birçok yatırımcı bunu yanlış yapıyor. Uzun yıllar boyunca hisse senetlerinin net alıcısı olacakları halde, hisse senedi fiyatlarının yükselmesinden mutlu oluyorlar ve düşünce de üzülüyorlar. Aslına bakılırsa, yakın zamanda alacakları “hamburgerin” fiyatının yükselmesine seviniyorlar. Bu tepkinin mantıklı bir tarafı yok. Sadece yakın zamanda hisselerini satacak olanlar çıkışlara sevinmeli. Gelecekte hisse senedi alacak olanlar düşen fiyatları tercih etmeli.

Warren Buffett 1997 Mektubu’ndan

Düşen fiyatlar beni çok daha fazla mutlu ederdi. Böylece daha az ödeyerek daha çok “gerçek değer” alabilirdim.

Bu yüzden zafer marşını bu garip yılda hayatta kaldığımız için çalabiliriz, yüksek getiri elde ettiğimiz için değil.

Sistem Oturtma Çalışmalarım Devam Ediyor

Tabii şunu da belirtmek isterim. Fiyatların düşük olması alım yapıp unuttuğum anlamına da gelmiyor. Maalesef sistemimi oturtamamamdan ve daha acemi olmamdan kaynaklı bir çok hata da yaptım.

Sanırım yaptığım en büyük hata da fiyatlar ucuzken aldığım hisse senetlerini sırf psikolojik sebeplerden satmam oldu.

Yoksa 160 TL’den EGEEN , 7 TL’den NUHCM , 8 TL’den BRSAN satışımı ve bunun gibi aklıma gelmeyen daha birçok hisse satışını başka türlü açıklayamam.

Piyasanın içinde olduğum sürece bol bol hata yapmaya devam edeceğim. Fakat önemli olanın oyunun içinde kalmak ve hata yapmanın gayet doğal olduğun farkındayım.

Umarım ben de birgün Warren Buffett gibi Türkiye’nin American Expresslerini, Coca Colalarını ve GEICOlarını elimde tutmayı başarabilirim.

Aralık 2020 Sonunda Tasarruf Durumu

Tasarruf bölümüne ne kadar yer ayırsam az gelir. Benim için bu dört senelik yolculuk tasarrufun yanında kendini keşfetme serüvenine de dönüştü.

İlk önce pahalı kahve içmeyi bıraktım. Latteden Borsaya ismi de buradan doğru.

Sonra borsanın sihri kendini göstermeye başladı. İlk zamanlar alacağım herhangi bir şeye “Bunu alacağıma 15 HEKTS alırım.” dediğim ve elimden bıraktığım çok oldu. Eminim siz de bunu sayısız kere tekrarlamışsınızdır.

İlerledikçe Warren Buffett’ın gerçek değer kavramıyla tanıştım. Böylece hem hisse alırken hem de herhangi bir harcama yaparken bu ne kadar eder diye düşünmeye başladım. Bu da beni çoğu zaman kazıklanmaktan korudu.

Alacağım şey gerçekten işime yararsa ona yüksek fiyat ödemekten çekinmem. Fakat her yerde satılan şişe suya 1 TL yerine 3 TL vermez hale geldim. Fiyat-değer kavramını hayatın her yerine yerleştirmeye çalışıyorum.

Şimdi biraz rakam vereyim. Dört yıllık tasarruf tablosuna bakarsam:

Finansal Özgürlük Portföyü Tasarruf Durumu

Dört yıllık süreçte maaşlardan elde ettiğim gelir toplam 192.600 TL’lik bir büyüklüğe ulaşmış.

Buna karşın tasarruf edebildiğim tutar 46.497 TL olmuş. Yani dört senede gelirimin %24,14’ü kadar tasarruf etmişim.

Şimdi aylık tasarruf miktarına bakalım:

Finansal Özgürlük Portföyü Aylık Tasarruf Durumu

Aylık tasarruf miktarı 100 TL ile 2.400 TL arasında değişmiş. Ortalaması da 803 TL olmuş. Günlük de 26 TL’ye denk geliyor.

Küçük tasarruflarla bir şey yapılamaz diye düşünmeyin. Bileşik getirinin gücüne güvenin ve işini yapmasına izin verin. Çoğumuz günde 26 TL biriktirebiliriz. Nerelere vermiyoruz ki bu parayı. Bir paket sigara parası ile çoğunu karşılıyorsunuz

Tasarrufların dolar karşılığı da 9.940 dolar.

Özellikle doların zirve yaptığı zamanlarda “Borsaya yatırım yapacağın yerde dolara yatırım yapsaydın ne olurdu?” sorusu ile çok karşılaşıyordum.

Doların tek başına bir yatırım aracı olamayacağını, hatta yastık altında tutulan doların ABD enflasyonu kadar zarar ettireceğini her zaman vurguluyorum. Mesela son 12 ayda ABD enflasyonu %1,17’ymiş. Yani durduk yere paranız bu kadar değer kaybetmiş olacaktı.

Hisse alacağıma dolar alsaydım ve bunu ortalama dolar faizi ile değerlendirseydim yaklaşık 10.000 dolar param olacakmış. Yani bugünün kuruyla 75.000 TL civarında. Şu anki portföyümün yarısından daha azı yani…

Bu yüzden bileşik getiriyi anlayan, kendini geliştiren ve sürekli öğrenen insanlar için hisse senedi piyasasının dalgalanmalara rağmen en iyi yatırım aracı olduğunu düşünmeye devam ediyorum.

Tasarruf bölümünü Niccolo Macchiavelli’nin 1513’te yazdığı Prens isimli kitabından bir söz ile kapatıyorum.

Prens, cimri olarak anılmaya aldırış etmemelidir; çünkü zamanla tutumluluğu sayesinde gelirinin kendine yettiği, ona savaş açanlara karşı kendini savunabildiği, halkını ezmeden çeşitli girişimlerde bulunabildiği görüldükçe, giderek daha cömert kabul edilecektir.

Niccolo Machiavelli – Prens

İnsanlar hep konuşur. Siz sermayenizi biriktirmeye ve yatırım yapmaya devam edin.

Aralık 2020 Sonunda Hisse Senedi Varlığı

Son ayın portföy durumu ile karşılaştırmak için Kasım 2020 portföy durumuna buradan bakabilirsiniz.

Son yıl ile karşılaştırmak için Aralık 2019 portföy durumuna da buradan bakabilirsiniz.

Hisse senetleri konusunda artık daha fazla hareket ediyorum. Bunun haddinden fazla olduğunun farkındayım ve biraz zararını da gördüm açıkçası. Çok kısa vadeli işlem yapma konusunda kendimi hiç eğitmedim. Hoş, bu korku ile karışık heyecan fırtınası bana göre değil.

Ama böyle böyle sistemimi oturtuyorum. Şimdi bu ay sonundaki hisse senedi portföyüne bakalım:

Finansal Özgürlük Portföyü Hisse Senedi Varlığı

Eski göz ağrım, sevdiceğim HEKTS’a ay içinde yeniden giriş yaptım.

Bunun dışında portföyü sadeleştirmek adına yedi hisse senedinden de çıktım. Böylece portföy altı hisse senedine düşmüş oldu.

Fırsat bulunca daha da sadeleştirmek istiyorum. Hedefim ilk başta dörde sonra da fırsat yakalarsam ikiye düşmek olacak.

Bu arada bunun riski çok arttıracağının da farkındayım. Bunu da NNF ile dengelemeyi düşünüyorum. Zaten doğaları gereği yatırım fonları çok hisse senedi tutuyorlar. Ben de 20 tane hisse senedi tutarsam yatırım fonundan bir farkım kalmayacak.

Aralık 2020 Sonunda Nakit Varlığı

Bu ay portföy değer kazandıkça, azar azar TL’ye geçtim. Geçiş yaptığım bu tutar, günde portföyün %1’ini aşmamıştır.

Fakat böyle böyle ciddi bir de nakit rezervi biriktirmiş oldum. Portföyden çektiğim bu nakit TL tutarı 24.816 TL’ye ulaştı.

Sineğin yağını çıkarmaya uğraştığımı biliyorsunuz. Bu yüzden kenarda beklerken bu tutarı günlük %16 mevduat faizi ile değerlendiriyorum.

Portföyün Diğer Para Birimlerine Karşı Durumu

Portföy;

 • 21.974 dolar (Geçen ay 18.221 dolardı)
 • 16.107 sterlin (Geçen ay 13.666 sterlindi)
 • 360 gram altın (Geçen ay 317 gramdı).

TL’nin aşırı değer kaybetmemesi bu değerlerin yukarı gitmesi için yeterli olacakken bir de değer kazanınca portföyün diğer para birimlerine karşı değeri daha da artıyor.

Şimdi de 47. ayın Dolar-TL gelişimine bakalım.

Finansal Özgürlük Portföyü Dolar-TL Durumu 1
Finansal Özgürlük Portföyü Dolar-TL Durumu 2

Tablolaştırınca bazı şeyler daha rahat görülebiliyor. Duygularınızdan arınıyorsunuz. Mesela çok düştü dediğimiz dolar Ağustos 2020 sonundaki seviyesine geri gelmiş. Temmuz’da ise 7 TL’nin altındaymış.

Bu arada, portföy ilk kez 20 bin dolar sınırını aşmış oldu.

İlk 100.000’den sonra yükseliş çok daha hızlandı. Daha da hızlanabilir ya da gelişimi durabilir. Sadece büyük bir hata yapmamam lazım.

Şimdi de geleneksel Dolar-TL grafiğini verelim:

Finansal Özgürlük Portföyü Dolar-TL Grafiği

Burada tekrar Mart ayına, o büyük düşüş, panik, korku, telaş haline sizi geri götürmek istiyorum. Lütfen orada neler yaşadığınızı, o belirsizlik halini hatırlayın.

Sonra da grafikte nasıl küçük bir çentik olarak kaldığını düşünün. Zaman üreten, kâr eden ve bunu arttıran, büyüyen şirketlerin dostudur.

Panik, sistemsizlik, aç gözlülük ve aşırı coşku da en büyük düşmanımızdır.

Bu yüzden de önce kendimizi tanımalı, ne yapabileceğimizi ve ne yapamayacağımızı öğrenmeye çalışmalıyız.

Sadece kendimizle yarışmalı ve gereksiz riskler almamalıyız.

Finansal Özgürlükmetre

Şimdi geldik fasülyenin faydalarına.

Finansal Özgürlük Portföyü Temettü Durumu

Temettü veren üç hisse senedim var ve bunların temettülerinin toplamı da 12 ayda ileriye dönük 2.841 TL. Portföyün nakit akışına TL mevduat faizini de ekleyebilirim ama şu anlık gereksiz görüyorum.

Bu da günlük 157 TL’den 2.841/157= 18 günlük özgürlük anlamına geliyor.

Finansal özgürlük hedefiyle daha fazla işlem yaptığım ve stratejimi değiştirdiğim için artık bu tutara çok bağlanmıyorum. Fakat bu yaklaşımım kesinlikle bu yöntemin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Zira temettü emekliliği kendini kanıtlamış bir yoldur. Bunu da eklemem lazım.

Bu yüzden artık bu tutara portföy büyüklüğünü de eklemeye karar verdim. Finansal özgürlüğümü ölçerken de “300 Kuralı”ndan yararlanacağım. Özetle kural, aylık harcamamın 300 katı bir portföye ulaşınca finansal özgürlüğümü kazanacağım anlamına geliyor.

Portföy büyüklüğü şu an 163.486 TL. Aylık harcama tutarım da 5.400 TL. Yani şu an 163.486/5400=30 aylık tutarı biriktirdim. Finansal özgürlük portföyünün %10’u tamam.

Kredi Kartsız Yaşama Geçiş

Yaklaşık dört senedir kredi kartsız yaşama geçmek için uğraşıyorum. Son zamanlarda elim rahatladıkça bunu da başarmaya başladım. Ama bu yıllardır süregelen bir alışkanlığa karşı giriştiğim çetin bir mücadele. Bu yüzden de uzun sürüyor.

Önce harcayıp sonraki ayki gelirimden ödemek istemiyorum. Önce kazanıp sonra istediklerimi almak istiyorum.

Her bünyede başka etkiler yaratmakla birlikte, kredi kartları bende harcama eğilimini olağanüstü şekilde arttırıyor. Param olmasa bile param varmış gibi hissettiğim için daha çok harcıyorum. Sonra da gelecek ayın maaşını rehin ediyorum.

2004’te üniversite kantininde aldığım 200 TL limitli kredi kartı ile başlayan yolculuğumu 2021 senesinde artık bitirmek niyetindeyim.

Finansal özgür olduğumda, cebimde hiç kredi kartı olmayacak. Belki tam güce ulaşana kadar acil durumlar için aidatsız bir tane kenarda tutarım ama cüzdanımda değil. Masraflarımı da hesabımdaki nakitten karşılamayı düşünüyorum. Biliyorum, bu parayı 1 ay faizde değerlendirip sonra da kartı ödeyebilirim. Ama bu paranın daha çoğunu kredi kartının verdiği rahatlıkla zaten harcıyorum.

Bu bölümü bitirirken kendime en son ne zaman kart borcu ödemediğimi sordum. Sanırım 2004 yılından beri her ay kredi kartını kullanmışım. Ne kadar da alışmışım.

Toparlarsam

Ben çok konuştum. Biraz da sizi dinlemek isterim. Finansal Özgürlük portföylerinizdeki durum nedir? Yılı nasıl kapattınız?

Kendimizi geliştirerek bilginin bileşik getirisinden faydalanalım. Tasarruf ederek ve yatırım yaparak da paranın bileşik getirisini çalıştıralım. Pes etmeyelim.

Sonuca değil, sürece odaklanalım. Böylece hayatı da ıskalamamış oluruz.

Hepinize mutlu, sağlıklı ve huzur dolu yıllar dilerim.

Saygılar.

Image courtesy of iosphere at FreeDigitalPhotos.net

49 Yorum

 1. hsyn ÖZTÜRK demiş ki:

  SAYIN: Yiğit bey ; çok güzel bir çalışma olmuş; elinize ,emeğinize SAĞLIK. Eski göz ağrım,ugurlu, dost ne derseniz hekts geri almışınız bereketli bol kazançlı olsun. Piyasaların içinde olmak/olmamak. SIR (kazananlar bil fiil içinde piyasayı yapıyor yada tamamıyla dışında etkilenmiyor aldığını satmıyor kazanıyor. ) burda mı? 2020 yılı çok zor geçti . Hiç tahmin edemediğimiz gelişmeler oldu. Hisseler ucuzlayacağına ,üstüne bu zorluğa rağmen : biriktirdiğimiz hisseler pahalandı . Yinede devam ediyoruz. Portföye gelince: çok güzel olmuş. Benim prensibim 5+1 beş asil bir yedek. Portföy 500 geçince 10+2 on asil 2 yedek, 7 basamaklı olunca 24+1 şeklinde. yedekler genç şirketlerden oluşuyor. Kalın SAĞLICAKLA.

  Ocak 2, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Hüseyin Bey,

   Hoşgeldiniz:) Birlikte dördüncü yılımızı da bitirdik.

   Sizin de bahsettiğinizi gibi hayatın zorlaştığı ama hisse senetlerinin pahalılandığı değişik bir yıl oldu:) Biz değerli malı ucuzken almayı daha çok seviyoruz.

   Portföy büyüdükçe hisse sayısını artırmayı ve biraz çeşitlenmeyi ben de düşünüyorum. Ama ne olursa olsun 5’i geçmek fazla çeşitlendirme gibi geliyor.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Mutlu, huzurlu, sağlıklı yıllar dilerim.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 2. Sinan demiş ki:

  Merhabalar,
  Sizin gibi finansal özgürlüğünü kazanmak isteyenlerden birisi olmaya aday adayıyım. Yaptığınız paylaşımlar, süreç içindeki tecrübelerinizi aktarmanız şahsım adıma çok faydalı oluyor. Fırsat ve zaman bulduğumda bloğunuzdan faydalanıyorum. Müsaade ederseniz bazı sorularım olacak ve bunları cevaplama nezaketinde bulunursanız çok memnun olacağım.
  Ben 40 yaşında ücretli bir işçiyim. Aylık olarak tasarruf edeceğim miktarlar ile hisse senedi alımı yapmayı planlıyorum.(Tasarrufun bir kısmını da gereken zamanlar için elimde nakit olması adına ayırmayı planlıyorum.) Sorularım ise;

  1- 2017 yılından beri portföyünüzü oluştururken hisse senedi seçimlerinde önceliğiniz nedir? (Temettü verimi-Hisse senedi karlılığı-Büyüyen şirketlere yatırım gibi)

  2-Geçen süreç içinde portföyünüze şirketler girip çıkmış, eğer yatırım yaptığınız şirketlerin mali yapısında çok büyük sıkıntılar yok ise, elinizden o hisseyi çıkarmaya iten sebep olarak ne gördünüz?

  3-Portföyünüzdeki şirket sayısını bu sene sonu itibariyle 4 e kadar düşürmüşsünüz, ileride de 2 ye indirmeyi planladığınızı söylüyorsunuz. Peki uzun vade yatırım yapmayı planlayanlar ve portföy oluşturmayı düşünenler için sizce ideal olan sayı kaç olmalıdır? (ilk yıl – ilk beş yıl gibi olabilir.)

  4- Portföyünüzdeki hisselere aylık bazda alım yaparken dağılımı neye göre ayarlamaya dikkat ediyorsunuz?

  5- Kendiniz adına, şöyle geçirdiğiniz sürecinizi de göz önünü alarak; uzun vade yatırım yapmayı planlayanlara, asla şunlar yapılmalı dediğiniz ne gibi tavsiyeleriniz olur?

  Sormuş olduğum sorular daha önceden sorulmuş ise lütfen kusuruma bakmayınız.
  Şimdi den teşekkür eder, bol kazançlarınız olmasını dilerim.

  Ocak 2, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sinan Bey,

   Öncelikle finansal özgürlük yolculuğunuzda başarılar dilerim.

   Sorduğunuz soruların cevapları için 5 ayrı blog yazısı lazım. Çok önemli, üstün körü geçilmeyecek ve arada bahsettiğimiz konular.

   Mutlu, sağlıklı bol kazançlı yıllar dilerim.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 3. Yunus Karatas demiş ki:

  Yiğit bey , selamlar ; 2 yıldır sizi takip ediyordum. Sizi alkışlıyordum . Bu sefer sizleri şiddetle eleştirmek istiyorum.
  1. Hisse sayısını çok azalmışsınız. Bu hiç iyi olmamış. Yumurtaları aynı sepete koymak tehlikeli değil mi. ?
  2. Temettu veren hisseleri Ak sigorta, anadolu hayat, ismen, bunları sattığınız için çok üzüldüm. Temettu yolculuğunuzda ,finansal özgürlük için Temettu veren hisselere ağırlık vermemiz gerekir. Yeni yılda lütfen Temettü krallarına geri dönüş yapın.
  3. Hiç olmasa hiç olmasa hem buyume hemde temettu veren hisselere ağırlık verin.
  4. Özetle :Anadolu hayat, Ak sigorta, aksa, akcansa, Alarko gyo, pddc, alka,alkim,nuh cimento, yeni gimat, hektas , sasa, ford, janta, otokar,kordsa, vestel beyaz esya, vertu, verusa , ege endustri, karel, sayaş, logo,
  (Yunus 44 ) Temettü hisselerini bir incelememizi tavsiye ederim.
  5. Temettü hissesi biriktirenler için sizinde söylediğiniz gibi fiyatlari düşünce almaya devam edeceğiz.
  6. Yeni yılda bedelli, bedelsiz veren kaliteli hisseler çoğalır. Mesala hektas % 270 oranında bedelli ve bedelsiz kararı aldı.Bu yıl hektas yılıdır. Sakın satmayın.
  Inşallah bu eleştiriler için bana kırılmaşınz. Yiğit bey iyi ki varsınız.
  Selam ederim. Yunus KARATAŞ

  Ocak 2, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yunus Bey,

   ELeştiri çok büyük bir şans benim için. Teşekkür ederim.

   Biraz daha odaklanmak istiyorum. Çünkü zaten borsa yatırım fonlarında çok hisse oluyor. Ben de 20 hisse tutsam aşırı çeşitlendirme olacaktı.

   Bahsettiğiniz hisse senetlerinin çoğu her zaman tekrar portföye girebilecek hisseler. Odaklanmamın sebebi biraz daha risk almak istememden kaynaklandı. Tabii hata da yaptım bol bol. Bahsettiğiniz hisse senetlerinin hangisini bir yıl başından sonuna kadar tutsaydım büyük ihtimalle %88’den daha fazla kazanırdım. Yani sistemim kesinlikle mükemmel değil.

   Umarım başarısız olmam. Olursam da başarısız olmanın bir yolunu bulmuş olurum.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 4. Murat demiş ki:

  Selamlar yiğit bey ve takipçileri:ben 45 yaşındayım kamuda çalışıyorum.finansal özğürlük adına 2017 de ilk borsa deneyimim oldu ve başarısız oldum ve vazgeçtim.ardından 2020 nin mart ayında ufak bir giriş yapayım dedim başımıza gelmeyen kalmadı %60zarar yazdı.ardından risk e girerek 18/37 tl arası rtalb topladım.%120 gibi bir kar ile 63/65 tl arası sattım.tüm zararımı çıkarttım.ardından finansal özğürlük için biriktirdiğim para ile temmuz ayında amerikada hesap açıp nasdaq dan hisse senedi aldım 3400 dolarlık yatırımım 5 ayda 8500 dolar oldu.hedefim amerikada yıllık 1200×10 sene hisse senedi almak başka hedefim yok.10 sene sonra finansal olarak özğür olup dünyayı gezmeyi istiyorum.avrupa ve amerikalı emekliler gibi(ortalama senin kadar para biriktirebiliyorum fazlası pek birikmiyor.)

  Ocak 2, 2021
  Yanıtla
  • Turx demiş ki:

   Yüzde 30 tax düşünce ne kadar karınız olacak ?

   Ocak 3, 2021
  • Turx demiş ki:

   TL bazında da doların kaybı var 5 ayda

   Ocak 3, 2021
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Murat Bey,

   Yolculuğunuzda başarılar dilerim. Umarım yeni yılda hedefinize ulaşırsınız.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 5. Ali demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey, öncelikle başarılar diliyorum. Portföydeki şirket sayısını neden azaltmak istiyorsunuz. 4 ya da 2 çok az değil mi? Selamlar..

  Ocak 2, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ali Bey,

   Borsa yatırım fonu da tutuyorum biliyorsunuz. Onlar da yasa gereği fazla hisse senedi tutuyorlar. Sanırım her hissede %5’i geçemiyorlar.

   Onun için borsa yatırım fonum hisselere dağılırken ben odaklanmak istedim.

   Ayrıca çok hisseyi takip edemiyorum. Onun için de odaklanmak istedim.

   Odaklanmanın getirisi fazla olabilir ama riski de kesinlikle çok daha fazla. Bunu da hem kendime hem dostlarıma uyarı olarak yazmak isterim.

   Saygılar.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 6. Emrah demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey, yazılarınız çok net ve açıklayıcı olduğu gibi motive edici bir etki yaratıyor. Babamın hızlı karar verme ve upuzun vadeler ile hisse senedi alarak şirketlere ortak olma, fon satın alarak minimum getiri dengeleme gibi alışkanlıklarına aşina olsamda, borsa işlemlerinde çok çok yeniyim.
  Uzun yıllardır (min.8-10 yıl) borsada işlem yapan arkadaşlarımdan da cesraet alarak işlem yapmaya başladım.
  Sizin yaptığınız gibi hatalar yaptım. Şirketleri okdum raporları inceledim alayım dedim elim gitmedi ama şirketler uçtu gitti. 10 lira maliyet ile aldığım ismenlerimi anlık ihtiyaç dolayısıyla çıkmak zorunda kalıp 15 liradan tekrar aldım.
  Ve benzeri bir çok hadise yaşadım. Öğrendiğim en önemli konu; alım kararını kendin vermek durumundasın, uzun vade yatırımcısı değerlemeye dürüst şirkete bakmalı köşe dönmek kavramı burada çalışmıyor cebinizdekini 2-3 gün de 0’layabilirisiniz vs vs vs.
  3 kısa süreli alım satım işleminden yaklaşık %12; mevcut 6 hisseli portföyümde ise kasım ayı başından itibaren %37 getirim var.
  Ancak bu getirinin Borsanın tamamında yaşanan yükselme kaynaklı olduğunun farkındayım.
  Size ve tüm yatırımcı kardeşlerimize güzel sağlıklı ve kazançlarını koruyarak katladıkları bir yıl diliyorum.
  Saygılar

  Ocak 2, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Emrah Bey,

   Bir binanın temellerinin nasıl sağlam olması gerekliyse ben de aldığım hisse senetlerinin güçlü olmasına özen gösteriyorum. Yani eğer işler ters gider ve hisse senedi elimde kalırsa, o hisse senedi çöp olmamalı.

   Bu yüzden de öncelikle iyi yönetilen, kârını arttıran, dürüst ve yetenekli kişiler tarafından yönetilen şirketlere yatırım yapıyorum.

   Sonra da büyüme ve değer arıyorum.

   Babanızın stratejisi çok iyiymiş. Umarım bizler de birgün onun gibi kararlı ve sabırlı olabiliriz.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 7. Yavuz demiş ki:

  Tebrikler Yiğit Bey, odaklanmış yatırıma geçmek benim için uzak olsa da doğru tespitlerle muazzam getiriler sunuyor. Bu konuda sizi cüretkar şekilde tebrik ediyorum. Benim için gelecek hisse senedi yoğun fonlarda; çünkü hala acemiyim ve geliştiğime inanana dek profesyonellere güveniyorum. Başarılar dilerim

  Ocak 3, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yavuz Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   İşi profesyonellere bırakmanız yerinde olmuş. Sonuçta kendi dişimizi çekmeye çalışmıyoruz. Herkes iyi bir borsacı da olamayabilir. Mesela ben dört senedir öğrenemedim:)

   Fakat siz yine de basit muhasebe, finans, bilanço okuma gibi beceriler edinin.

   Bunlar hayatta da işinize yarar. Hiç boşa gitmez.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 8. Burak demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey;

  Öncelikle sağlıklı ve mutlu seneler. Yazınız hem bize bilgi vermek hem de bizi geliştirmek açısından çok güzel olmuş elinize sağlık devam yazılarınızı bekliyorum.

  Benim NNF hisse senedi yoğun fon ile ilgili sorum olacaktı. Açıkçası bu fonlar ile ilgili pek bir bilgim yok. Bu fonların işleyişi alınıp satımı hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  İyi Günler

  Ocak 3, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Açıkçası bu fonların işleyişi ve operasyonları ile ilgili ben de izahnamesinde yazan şeyleri biliyorum. Onun dışında operasyonlarını nasıl yapıyorlar pek bilgim yok.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 9. Cuneyt demiş ki:

  Ben hisse senedi azaltilmasi husususnda belli bir sektorun geneline yayilacak bir bozulma olmadikca her sektorden en az 1 sirket tasimaya calisiyorum

  Ocak 3, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Cüneyt Bey,

   Katkınız için çok teşekkür ederim. Umarım hedeflerimize ulaşırız.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 10. Anonim demiş ki:

  Yiğit Bey merhaba,
  Yazınızın ”Portföyün Diğer Yatırım Araçlarına Göre Yıllık Performansı” başlıklı kısmında, portföyünüzün değer artışını hesaplarken 2017 yılında 100x birim ile başlayan portföyünüz 2020 yılının sonunda 395x olmuş. Yazınızda her 100 tl, 2020 sonunda 295 tl oldu olarak belirtmişsiniz. Burada bir yanlışlık olabilir mi ? Yoksa farklı mı değerlendiriyoruz.

  Ortalama getiri olarak belirttiğiniz %25,49 ile 100x birim başlayan portföyü 4 yıl boyunca değerlendirdiğimizde portföy 248x birime ulaşıyor. Ortalama getiriden kastınız, portföyün yatırım yaptığımız her yıl %25,49 değer kazanması değil midir ? Ama 4 yılın değer artışını değerlendirdiğimizde 100x, 2020 yılının sonunda 395x olmuş.

  Ocak 3, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamar Anonim,

   İlkindeki rakamda hata yapmışım. Portföyün bileşik getirisi %295,13 olacak ama portföye konan 100 TL 395 TL olacak. Orasını düzelttim.

   Ortalama yıllık getiriyi ise portföylerde geometrik ortalama ile hesaplıyorum. Bu yüzden farklı çıkabilir ama daha sağlıklı oluyor ve yıllara yayılmış oynaklıkları ortadan kaldırıyor.

   Uyarı için teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 11. Doomed Invester demiş ki:

  Selamlar portföyünüzü dolar-tl olarak nasıl göstermeyi başarıyorsunuz? Excelde sadece tek bir çizgili grafik yapabiliyorum.
  Saygılar.

  Ocak 3, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Doomed Investor,

   Grafiği tek eksenli oluşturduktan sonra Grafiğe sağ tıklayıp “Grafik Türünü Değiştir” seçeneğine tıklayın. Oradan “Birleşik” bölümüne tıklayıp “Kümelenmiş sütun-ikinci eksende çizgiyi seçin”. Sonra da sütunu çizgiye çevirin. Bu kadar:)

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
 12. Aydın demiş ki:

  Elinize sağlık Yiğit Bey! 2020 hepimizi etkiledi, siz de epey cüretkar kararlar almışsınız. Benim portföyüm de 23 hisseden ve çok az da NNF’den oluşuyor. Elim bir türlü satışa gitmiyor, yoksa ben de hisse sayısını 10’un altına indirmek istiyorum. Bakalım sizin kadar cesur hareket edebilecek miyim🤔
  Portföy takibi için Investing’e yeni geçtim; Kendi Excel ‘im yerine ancak temettü/bedelsizi yansıtamadım. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. PAylaşımlarınız ile finansal okuryazarlık yolunda gelişime devam ediyorum. Her şey için teşekkürler 🙏

  Ocak 3, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Aydın Bey,

   Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız portföyü öyle kurun. 23 hisse sizi rahatsız etmiyorsa kalsın. Zamanla fırsat gördüklerinizi kaydırırsınız.

   Benim stratejimi size uymayabilir.

   Investing’de maalesef temettü ve bedelsizlerde sıkıntı çıkıyor. Ben daha iyisini bulamadığım için temettü ve bedelsizi kendim ekliyorum.

   Desteğiniz için de çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2021
  • Aydın demiş ki:

   Çok teşekkürler ☺️

   Ocak 6, 2021
 13. zuzukuzu demiş ki:

  Paylaşımlarınız için teşekkürler Yiğit Bey, elinize sağlık.
  2021 hepimize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.
  Portföyde benim hisse futbol klubü gibi 🙂 15 kişilik bir kadro var. (Defansif ve atak hisseler olduğunu düşündüğüm gibi eski oyuncular ve gelişmekte olan yıldızlarda var.
  Bir excel tutmaya çalışıyorum kendi çağımda.
  2018: 10%, 2019: 18%, 2020: 51% ortalama getirdiğimi hesapladım.
  Temettü getirilieri bu yıl düştü 🙁
  Hektaşa dönmeniz güzel bir haber. Yaptığı gelişmeleri (satın almalar ve büyüme hikayesi) olumlu buluyorum. (YTD).
  Herkese bol kazançlı bir sene dilerim.

  Ocak 4, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Zuzukuzu,

   Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

   Temettü gelirlerimiz maalesef düştü. Özellikle kısıtlamadan sonra verecek şirketler de veremedi.

   Umarım bu sene düzelir.

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Ocak 4, 2021
 14. Ali demiş ki:

  Merhabalar Yiğit bey,

  Tam 1 sene oldu benimde yolculuk ve şu an geçen sene yılbaşında koyduğum hedefin yaklaşık % 70 üzerindeyim çok ilginç bir yıl oldu. Bizim gibi yeni başlayanlar için iyi bir yıl mı oldu kötü mü oldu bilemiyorum. Ben 3 hisse + nnf şeklinde yatırıma devam ediyorum. Dediğiniz gibi fon zaten portföy yapmış oluyor ve riski dağıtıyor. Yeni yılda inşallah bu getirilerimizi devam ettirebiliriz.

  Ocak 4, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ali Bey,

   Yüksek getiri için sizi tebrik ederim. Ama bu rehavete kapılmanıza neden olmasın.

   Kendinizi geliştirmeye devam edin.

   Ayrıca riski hisse bazında dağıtmış olabilirsiniz ama TL’nin değer kaybetmesi ya da faizlerin yükselmesi ile ilgili de kendinizi korumaya almanız gerekebilir.

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Ocak 5, 2021
 15. Koray Erşan demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,

  Finansal özgürlük yolunda aldığınız mesafe için tebrik ederim 🙂
  Yıllık getiri hesabı konusunda bir görüşüm olacak. Bana göre yıllık getiri hesabı [2020 sonu portföy tutarı – 2019 sonu portföy tutarı – 2020 boyunca portföye yatırılan sermaye]/[2019 sonu portföy tutarı] olmalı diye düşünüyorum.

  Bu şekilde hesaplayınca yılık getiriyi %99’un biraz üstünde buluyorum.

  Ocak 4, 2021
  Yanıtla
 16. Kayhan demiş ki:

  Yiğit Bey Merhaba,

  Okuduğum ve aydınlandığım en iyi blog sizinki. Elinize emeğinize sağlık.

  Teşekkürler.

  Ocak 4, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim Kayhan Bey:)

   Ocak 5, 2021
 17. boston demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,

  Bu yazınızı da diğerleri gibi zevk alarak okudum emeğinize sağlık.

  2 aylık portföy özetimi sizle ve buradaki dostlarla paylaşmak istiyorum.

  Portföy yaklaşımım temel analiz yöntemlerine dayanıyor. Portföyümde yaklaşık 10 adet hisse senedi var.

  Varlıklarımın özeti şu şekilde; %69’u hisse senedi, %15’i gram altın, %8’i hisse senedi fonu, %8’i nakit.

  Portföyümün %20’si ile kısa vadeli al sat yapıyorum geri kalan kısım ise orta ve uzun vadeli olarak duruyor.

  Kısa vadeli al sat işlemlerim ile %21 kar sağlamışım. Kısa vadeli al sat ile ile lot sayılarımı artırmayı hedefliyorum.

  Portföydeki en yüksek hisse oranım %19 en düşük hisse oranım ise %2

  Hisse senetleri konusunda portföy genişliğinin + yönleri olduğu gibi – yönleri de var. Örneğin; Portföyümdeki %2 hisse ile tuttuğum şirket üç gün üst üste tavan yaptı ama elimdeki bedeli düşük olduğu için fazla bir şey kazanamadım.

  %19 hisse ile tuttuğum şirket ise %5 zararda 🙂 ama sabırlıyım yükseleceğine inancım tam.

  Tasarruf konusuna gelirsek küçük tasarruflarla belirlemiş olduğum hisse senetlerinden her ay alım yapmaya çalışıyorum.

  Harcamalarımın %90’ını kredi kartı ile yapıyorum. Bundan oldukça rahatsızım bazen ister istemez aşırıya kaçabiliyorum bu da tasarruflarımın sayını azaltıyor. Benim de amacım kredi kartı harcamalarımı kısmak.

  2021 yılının hepimiz için güzel bir yıl olması dileğiyle. Aktifleri arttırın, pasifleri değil ! 😉

  Ocak 5, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Süpersiniz Boston!

   Umarım kart harcamasını azaltabilir ya da sıfırlayabilirsiniz. Böylece kazandığınızı önce tasarruf edip sonra kalanını harcayarak biriktirme döngüsüne girebilirsiniz.

   Bol kazançlar.

   Saygılar.

   Ocak 5, 2021
 18. Gezginilla demiş ki:

  Merhabalar, şahane bir yazı olmuş elinize sağlık! Ben de bu sene mart ayında borsaya giriş yaptım ve sıfır bilgi ile %30 civarı pörtföy artışı yaşadım. Herkesin kazandığı bir dönemde giriş yaptığımdan böyle bir kazanç oluştuğunun farkındayım. Şimdi daha derin bit şekilde fiyat-değer analizi yapıyor, pörtöyümü döviz, altın, bes mevduat, hisse senedi şeklinde bölmeye çalışıyorum. Şu anda ben de ağırlıklı olarak nakitteyim ve yüksek mevduat getirisinden faydalanıyorum.

  Benim merak ettiğim konu ise şu. Bu dönemde araba fiyatları aşırı derecede uçtu, en kötü araba bile en az %100 oranında zamlandı. Tüm bu finansal okur yazarlık sürecinizi düşündüğünüzde sadece bir arabadan bu şekilde karlar edildiğinde keşke bir arabam olsaydı diyor musunuz? Ya da arabanız var mı almayı düşünüyor musunuz? Çevremde finans anlamında sıfır olan insanlar araba al sat ile %150’ye varan karlar sağladılar. Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.

  Bol birikimli seneler diliyorum.

  Ocak 7, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Gezginilla,

   Borsaya ilk girişte kazanmak çok tehlikelidir:) Bilmeden daha fazla gereksiz risk almanıza sebep olabilir. Siz öğrenmeye devam edin. Sepet yapmanız çok iyi olmuş. Sepetinizi kendinizi geliştirdikçe düzenlersiniz.

   Öncelikle her şeyin ticareti yapılabilir. Biliyorsanız para kazanırsınız, bilmiyorsanız da kazıklanarak öğrenirsiniz.

   Ayrıca dönemsel olarak da bazı malların fiyatı artabilir. Ama başta da söylediğim gibi bu konuda genellikle o işi bilenler para kazanır.

   Ben araba alım satımından anlamıyorum. Ayrıca benim gözümde araba bir pasiftir. Yani bana gelir getirmez. Sigortası, benzini, kaskosu, bakımı, arızası, vergisi derken cebimden para götürür.

   Tabii ihtiyaç varsa da arabanın masrafına katlanılabilir. Ama finansal özgürlüğe ulaşma süresini uzattığı da bir gerçek. Bu gelirine göre çok pahalı araba kullanmamak lazım.

   Bu konuda daha çok bilgi edinmek için Zengin Baba Yoksul Baba kitabına göz atabilirsiniz.

   http://www.lattedenborsaya.com/2017/11/16/zengin-baba-yoksul-baba-kitap-incelemesi/

   İyi akşamlar dilerim.

   Saygılar.

   Ocak 7, 2021
 19. itfo_ demiş ki:

  2016 – 2021 Ocak hedefi başarı ile tamamlandı.

  1- Kredi kartları kapatıldı ve nakit ödemeye geçildi. (En Zoru)
  2- Bankalar ile bütün ilişkiler kesildi ve hatta yatırım içinde aracı kuruluş Bizim Menkul Değerlere geçildi.
  3- Bütün borçlar kapatıldı. (Şükürler olsun)
  4- Aylık gelir – gider tablosu maaş – %15 e göre oluşturuldu. (Excel tablosu ve kontrol şart)
  5- Bilgisayar Programcılığı bitirildi, Bilgisayar Mühendisliği için DGS hazırlık devam ediyor. (Okumayı seviyorum)
  6- Çocuklarım (2) için yatırım fon birikimleri başlatıldı. (Kumbaralarında birikenler ile fon alıyoruz)
  7- Facebook (2018) – Whatsapp (06/2020) Kullanımını sonlandırıldı. 2021 de twitterıda kapatacağım.
  8- Aylık kaliteli kitap okumaya devam ediliyor. (Para politikaları, yatırım, gelecek vb.)
  9- 2021 yılı Katılım endeksi hisselerinin incelemesi tamamlandı ve yatırım yapılacak hisseler belirlendi. (Temettü Oranı, öz sermaye artışı, yatırım stratejisi, nakit durumu, mal satış hızı, yönetim sistemi..)
  10- Katılım endeksi hisseleri %50, Faizsiz Fon %25 ve Altın Fonu %25 olacak şekilde oluşturulan yatırım planlamasına ocak 15 itibari ile devam edilecek. (Bu benim kendi bulduğum bir sistem. Ben profesyonel yatırımcıları takip eder, yaptıklarını ve söylediklerini inceler kendi sistemime uygulamaya çalışırım. Asla başkalarının sözleri veya önerileri ile yatırım yapmam)

  Ocak 10, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın İtfo,

   Mükemmel hedefler, mükemmel sonuçlar!

   Umarım yeni yılda da hedeflerinize ulaşırsınız.

   Finansal özgür olacaksak kendimizi her yönden geliştirmeliyiz. Bunun güzel bir örneği oldunuz.

   Saygılar.

   Ocak 10, 2021
 20. ahmet gündoğan demiş ki:

  Hocam merhaba
  Yazılarınız için çok teşekkürler 1-2 ay önce keşfettim sizi ve severek takip ediyorum ve bende sizin gibi maaaşımın onda birini hisse senedi ile biriktirmeye başladım.
  Hocam bir ayı piyasasına girdiğimiz zaman hisse senetlerinizi yine satmayacak mıyız ? O psikolojiye nasıl dayandınız. ?düşükten almak iyi güzelde hisselerinin değer kaybetmesi göz göre göre çok zor olur diye düşünüyorum. Belki sorduğum soru da saçma ama lütfen acemiliğime verin çünkü bu sene herkesi borsacı yaptı 🙂 Teşekkürler

  Ocak 12, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ahmet Bey,

   Bir ayı piyasası geçirdik aslında ve satmadım. Aksine almaya devam ettim.

   Ayı ve boğa piyasası kavramlarını tanımlamak kolay olsa da insan içindeyken nerede olduğunun pek farkına varamıyor.

   Bu yüzden de düşüşün nereye kadar süreceğini yükselişin nereye kadar devam edeceğini bilemiyorsun.

   Ben satmayıp almaya devam ederken sanki boş bir kuyuya para atıyormuşum gibi hissediyordum. Ama inandığım yolda devam ettim.

   Sonuçta insanlar ayı piyasalarında düzenli alım yaparlarsa çok para kazanırlar. Ama o zaman kazandıklarını anlamazlar çünkü tüm haberler kötüdür, herkes işlerin daha da kötüye gidebileceğini düşünür.

   Gidebilir de. Sonuçta insanların %99,9999’u piyasa zamanlaması yapamıyor.

   Bir sonraki ayı piyasasında da hisse almaya devam edeceğim.

   Bunun için de borçlarımı indirip maaşımdan daha fazla nakit yaratmaya çalışıyorum.

   Saygılar.

   Ocak 17, 2021
 21. Lucita S demiş ki:

  Merhaba,
  Birikimlerinizi takip etmek için hangi programı kullanıyorsunuz? Excel’de takip ediyorsanız nasl bir format?

  Ocak 14, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Lucita,

   investing.com’un portföy durumunu kullanıyorum. Bedelli, bedelsiz ve temettülerde iyi değil ama şimdilik işimi görüyor.

   Hisse senetlerini gösterdiğim kısım hariç diğerleri ise kendi excel tablomdan kalma. Çok da bir numarası yok.

   Saygılar.

   Ocak 17, 2021
 22. yasin demiş ki:

  merhaba yiğit bey nolur hektaşı sattım demeyin… umarım satmamışsınızdır.

  Ocak 17, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yasin Bey,

   Ağırlık azalttım diyeyim.

   Saygılar:)

   Ocak 17, 2021
 23. UĞUR KABUKÇU demiş ki:

  çok iyi bir çalışma olmuş tebrik ederim ,ayrıca istifade ediyoruz tşk ederim. özel bir soru sormak istiyorum ..evlimisiniz,çocuğunuz varmı.

  Ocak 19, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Uğur Bey,

   Saygılar:)

   Ocak 30, 2021

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.