Ünlü Yatırımcı Lou Simpson ile Röportaj

Geçenlerde Lou Simpson’un sözlerini araştırırken ünlü yatırımcının bir röportajına rast geldim.

Kendisi Warren Buffett’ın servetini kazanmasında büyük pay sahibi olan araç sigorta şirketi GEICO’nun hisse senedi yatırımlarını yöneten kişi olarak biliniyor. Hatta yaşlılıktan işi bırakana kadar Warren Buffett’ın yedeği olarak belirlenmişti. Fakat Buffett’tan önce işi bırakıp emekliye ayrıldı.

Uzun vadeli yatırım yapan eski toprakların her bilgi kırıntısına ihtiyacımız var. Bu yüzden çok bilinmeyen bu değer yatırımcısının röportajını çevirmeye karar verdim.

İsteyenler için Lou Simpson’un Kellogg Insight’ta yayınlanan röportajının İngilizce orjinalini buraya koyuyorum. 

Hadi başlayalım.

Robert Korajczyk: Yatırım felsefenizin özü hakkında ne söylersiniz?

Lou Simpson: Özü basitliktir. Temeli piyasanın her yerine erişim sağlama imkanı veren, pasif yönetilen endeks fonlarına yatırım yapmaktır. Bu her yatırımcının erişebileceği bir şeydir.

Eğer profesyonel bir yatırımcıysanız sormanız gereken soru ise “Nasıl değer yaratabilirim?”dir. Eğer çok fazla işlem yaparsanız değer yaratmak çok zordur çünkü çok fazla miktarda işlem maliyetine katlanırsınız, vergilerden bahsetmeye gerek bile yoktur.

Bizim yaptığımız ise uzun vadeli bir ufukla 10-15 hisse senedinden oluşan bir portföyü yönetmektir. Bir çoğu Amerika merkezlidir ve hepsinin karakteristiği ortaktır. Temelde hepsi iyi şirketlerdir. Yüksek sermaye kârlılıkları vardır, düzenli kar elde ederler ve hissedarları için uzun dönemli değer yaratırken diğer paydaşlara da adil davranan yöneticiler tarafından yönetilirler.

Robert Korajczyk: Yani yatırımlarınızı en iyi fikirlerinizde yoğunlaştırıyorsunuz. 

Lou Simpson: Sadece sınırlı sayıda şirket hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer 50-100 pozisyonu yönetiyorsanız değer yaratma şansınız çok azalır.

Bu sene şimdiye kadar bir adet yeni pozisyon aldık ve bir tanesi ile de ciddi şekilde ilgileniyoruz. Ne yapmaya karar vereceğimizi bilmiyorum. Devir hızımız %15-20 arasında. Genellikle yılda bir iki şirket ekleriz ve bir iki tanesinden de kurtuluruz.

Warren Buffett bir zamanlar yatırım yapmanın birinin size yirmi haklık bir bilet vermesine benzediğini söylerdi. Her bir değişiklik yaptığınızda bilete bir delik açarsınız. Yirminci değişikliği yaptığınızda elinizdeki ile yetinmek zorunda kalırsınız. Önemli nokta her yaptığınız yatırımda çok dikkatli olmanız gerektiğidir. Ne kadar çok karar verirseniz yanlış bir karar verme şansınız o kadar artar.

Şu an bir çok yatırımcının yaptığı başka bir iş de çiçekleri kesip dikenleri sulamaktır. Kazananları satıp kaybedenleri eski seviyelerine geleceği umuduyla elde tutuyorlar. Genelde, dikenleri kesip çiçekleri sulamak daha verimlidir. İşe yaramayanları satın, işe yarayanların çalışmasına izin verin.

Robert Korajczyk: Yatırımcılar iyi olanların gitmesinden korkuyor mu?

Lou Simpson: Yatırım hayatımda yaptığım bir hata varsa o da çok iyi şirketleri erken satmaktı. Çünkü genellikle iyi bir yatırım yaptıysanız, uzun süre devam eder. Tabii ki işler değişebilir. Amazon perakende sektörünü çarpıcı bir şekilde değiştiriyor.

Robert Korajczyk: Yatırım yaklaşımınızda uygun temel ve teknik analiz dengesi nedir?

Lou Simpson: Temel ve teknik analizin birleşimine ihtiyaç duyduğumuzu düşünüyorum. Şu aralar bir çok kişinin teknik yeteneği var. Öte yandan temel yetenek  zamanla gelişir.

Fakat, Warren Buffett’ın bana dediği gibi: “Şöyle böyle haklı olmayı kesin olarak yanlış olmaya tercih ederim.” Herkes şu aralar modellemeden bahsediyor (ve büyük ihtimalle modelleme yapmak yararlıdır) fakat aşağı yukarı haklıysanız da iyi işler yapabilirsiniz.

Örnek olarak belirlemeniz gereken bazı şeyler şunlardır: Şirket yöneticileri dürüst mü? Namuslular mı? Çalışanlarına kötü mü davranıyorlar? CEO şirketini uzun dönemli bir bakış açısıyla mı yönetiyor yoksa bir sonraki çeyreğin karına mı odaklanmış durumda?

Robert Korajczyk: Öyle görünüyorki temel yetenekler yoğun portföyünüzdeki olumsuzlukları  (yoğun riskleri) değerlendirmenize yarıyor. Bir yatırımın kötü gidip portföyünüze zarar vereceğini düşündüğünüzde nelere bakarsınız?

Lou Simpson: Baktığımız bir kaç unsur var. İlk olarak işletme bizim düşündüğümüz işletme mi? Eğer işletme başlangıçta düşündüğünüz gibi değilse bu kötü bir işarettir.

İkinci olarak yönetim de düşündüğünüz gibi olmayabilir. Ne yazık ki bir çok yönetim kısa vade odaklıdır ki bu da satmak için bir başka nedendir. Bu işin başındaki kişilerin temel değerlerine ve odağı ile ilgilidir.

Üçüncüsü de yüksek değerleme olabilir ki bu karar vermesi en zor olanıdır. Çünkü mevcut fiyatlardan almayacağınız bir şeye yatırım yapıyorsunuzdur fakat satmak istemezsiniz çünkü çok iyi bir işletmedir ve fiyat olarak pahalıdır. Bunları biraz daha tutmak iyi olabilir.

Robert Korajczyk: Öyle hissediyorum ki Warren Buffett ile sizin yatırım tarzlarınız birbirine çok benziyor. Aranızdaki farklar neler? 

Lou Simpson: Aramızdaki en büyük fark Warren’ın benden çok daha zor bir işi olmasıdır. Benim yönettiğimin 20 katı varlığı yönetiyordu. Biz 5 milyar doları yönetiyorduk. Varlık olarak o ise belki 80, 90, 100 milyar doları yönetiyordu. Yoğunlaştırılmış bir portföy istiyorsa ki istiyordu, alacağı şeyler çok sınırlıydı.

Robert Korajczyk: Uzun döneme odaklanılması gerektiğini ve düşük portföy devir hızını vurguladınız. Ne kadar çok işlem yaparsanız karınızın o kadar düşeceği lafı doğru görünüyor.

Lou Simpson: Evet, bence aralarında güçlü bir ilişki var. Aynı zamanda kararı ne kadar çok kişinin verdiği ile sonuçlar arasında da negatif bir korelasyon var. Eğer çok fazla kişi karar sürecine katılırsa muhtemelen en yeteneksiz kişinin kararı uygulanır çünkü gruplarda konsensus olmalıdır.

İnsanlara söylediğim bir şey de; eğer gerçekten değer yaratamadığınızı düşünüyorsanız ki bir çok kişi yaratamaz, temel yatırımınızı pasif yönetilen düşük ücretli endeks fonlarına kaydırmanızdır.

Robert Korajczyk: Birinin hafta sonları bir kaç saat çalışarak ve araştırma yaparak aktif yatırımcı olması mümkün müdür? 

Lou Simpson: Muhtemelen yapabilirsiniz. Fakat tam zamanlı işlem yapan profesyonellerin bile değer yaratma şansı çok azdır. Çünkü yeniden dediğimiz gibi ücretler ve komisyonlar vardır.

Evet, piyasayı yenmek için doğru düşünce yapısında olan ve doğru bağlantıları olan insanlar vardır. Fakat eğer birisi tüyolarla, CNBC izleyerek ya da yatırım firmalarındaki sözüm ona varlık yöneticilerini dinleyerek yatırım yaparsa, öyle düşünüyorum ki bu onlar için bir kaybedilmiş oyun olur.

Sizlere Lou Simpsons’un bir röportajını çevirmiş oldum. Umarım faydalı olur. 

Saygılar. 

https://insight.kellogg.northwestern.edu/article/investment-great-lou-simpson-explains-portfolio-strategy

6 Yorum

 1. cihank demiş ki:

  Elinize sağlık. Bu gibi yazılar yatırım konusunda doğru yolda oldugumuzu gösteriyor.

  Aralık 19, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim Cihan Bey, tasarrufa ve yatırıma devam.

   Aralık 19, 2018
 2. Kenan demiş ki:

  Elinize sağlık Yiğit Bey saygılar

  Aralık 19, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sağolun Kenan Bey, umarım faydalı oluyordur.

   Saygılar.

   Aralık 19, 2018
 3. Baydu can demiş ki:

  emeğinize sağlık yiğit bey.:)

  Aralık 20, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim Baydu Bey, iyi okumalar:)

   Aralık 20, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.