Ağustos 2020 Sonunda Portföy Durumu

Herkese selamlar.

Geç de olsa Ağustos ayı portföy durumunu yayınlama zamanı bulabildim. Daha doğrusu 4 Eylül 2020 sonunda portföy durumu olacak:)

CFA Level 1’e hazırlanmak neredeyse bütün zamanımı alıyor. İkinci bir iş gibi oldu:) Bu yüzden buraları biraz boşlamak zorunda kaldım.

Her neyse, gelelim bu aydaki gelişmelere: Portföydeki hisse sayısı altıya düştü. Toplam portföy büyüklüğü ise 113.704 TL’ye çıktı. Hisse senedindeki düşüşler büyük çoğunlukla Eurobond portföyünün ve altının değer artışı ile dengelendi.

Bir başka sevindirici gelişme ise portföyün ileriye dönük 12 aylık pasif gelir miktarında yaşandı. Biliyorsunuz 2020 Hedeflerimde pasif gelir için kendime koyduğum çıta 6.400 TL idi. Ağustos sonunda ise sevindirici bir gelişme yaşandı ve pasif gelirim 6.731 TL’ye ulaştı.

Yılın kalanı için hedefim artık üç asgari ücret kadar bir pasif gelir elde etmek olacak. Bu da 2.324,70*3 =6.974 TL demek oluyor.

Lafı fazla uzatmadan hadi başlayalım.

Ağustos Biterken Piyasalarda Son Durum

Temmuz sonunda dolar 6,97 TL’ydi. Şimdi ise 7.44 TL’ye çıkmış durumda. Dünyada dolar endeksi düşerken ve dolar değer kaybederken bizde dolar kayda değer şekilde artış kaydetti. Tabii ki portföyün dolar bazında değeri de bundan nasibini aldı.

Ben türbülansı Amerika’dan beklerken ülkemizde yaşadık.

Sterlin 9.08’di. Şimdi ise 9,89’dan ayı kapattı.

Gram altın 438 TL’ydi. Bu ay 463 TL. Her zaman bunu yazıyorum ama maalesef bu ay da altın günü yapan teyzeler tarafından geçilmiş bulunuyorum. Acı ama gerçek 🙂

Ağustos 2020 Sonunda Portföy Büyüklüğü

Toplam portföy büyüklüğü 113.704, 86 TL’ye ulaşmış durumda. TL olarak ilerlediğine bakmayın. Dolar, Sterlin ve Gram altın olarak baktığımda portföyde ciddi değer kaybı var.

Toplam Portföy Büyüklüğü

Portföy dağılımına baktığımda ise %58,67’sinin hisse senedinde olduğu görülüyor. Ayrıntısına aşağıda bakarız. Eurobond oranı %34. Altın oranı da %7,32.

Uzun vadede altın oranımı %15’te sabitlemek için elimden geleni yapacağım.

Fakat şu anda bulduğum her fırsatta hisse senedi alıyorum. Bu ay Eurobond faizleri de yine hisse senedine gidecek. Ana oyun planımda bir sonraki çılgınlığa kadar hisse senedi biriktirmek var. Sonra şartlar olgunlaştıkça tekrar Eurobond’a geçiş yapmayı düşünüyorum.

Bir de gümüş sekmesi açtım kendi excelimde. Sebebi de ay içerisinde gümüş alıp satmamdı. Fakat fırsatı değerlendirdikten sonra ay sonuna kadar taşımadım. Bu yüzden sekme boş kaldı.

Portföy Dağılımı

Ağustos 2020 Sonunda Hisse Senedi Varlığı

Temmuz 2020 sonundaki portföy durumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Finansal Özgürlük Portföyü Hisse Senedi Varlığı

Portföyde biraz değişiklik yaptım. Artık portföyün %58,22’si Ak Sigorta’dan oluşuyor. ANHYT’yi de katarsak portföyün %70’nin sigortacılık sektöründen oluştuğunu söyleyebiliriz.

Ak Sigorta’yı neden 4 TL’den değil de 7 TL’den aldığımı sorabilirsiniz. Valla ben de bilmiyorum:) Ama oranları bana cazip gelse de hisse ağır bir yabancı satışına denk geldik. Bu da gel gitlere sebep oldu.

Bu tarz bir yüklenmeyi ilk HEKTS, sonrasında da ALARK’ta yapmıştım. HEKTS başarılı oldum ALARK’da ise başarısız…

Bakalım bu sefer ne olacak.

15-16 arasında sattığım ALKIM’leri tekrar yavaş yavaş toparlamaya başladım. Aslında sistemime göre almamam lazımdı ama dayanamıyorum. Ufak ufak ekliyorum.

Nuh Çimento’yu zaten biliyorsunuz. 7 TL’den alıp satmıştım. Sonra tekrar 16’dan ekledim. Sanırım bu da bu işi ne kadar bildiğimin bir nişanesi olarak portföyde duruyor.

Son olarak 3.000 TL’lik de Yaşar Hocam’ın da bünyesinde çalıştığı Hedef Portföy’ün hisse senedi fonundan alım yaptım. Kendilerine başarılar dilerim. Umarım hedeflerine ulaşırlar. Bizi de ulaştırırlar. Yolları açık olsun.

Bu hayatımda yaptığım ilk hisse senedi yoğun fon alımım oluyor bu arada. Fon pazarının gelişmesi küçük yatırımcı için bence hayati önem taşıyor. Hiçbir şey bilmeyen yatırımcının tüyo ile hisse senedi almak yerine profesyoneller tarafından yönetilen fonlara yatırım yapması sanırım herkesin hayrına olur.

Kısaca durumlar böyle. Stratejim gereği hisse senetlerine ekleme yapmaya devam edeceğim. Portföydeki oranını %70’e kadar çıkarmak istiyorum. Bunu yapmak için diğer varlıklardan satış yapmayacağım. Alımları hisse senedi olarak yapacağım.

Ağustos 2020 Sonunda Nakit Durumu

Portföyde nakit bulunmuyor. Bunun yerine yaklaşık 18 gram altın var. Bu tutar aynı zamanda benim için Acil Durum Fonu vazifesi de görüyor.

Başta da dediğim gibi ileriki zamanlarda bunu portföyün %15’ine kadar çıkarmayı düşünüyorum. Fakat şu anki önceliğim hisse senedi alımı yönünde olacak.

Ağustos 2020 Sonunda Eurobond Varlığı

Eurobond varlığında bir değişme yok. Geçen ay hatırlarsınız Eurobond almak için kenara 550 dolar koymuştum. Fakat hisse senetlerinde yaşanan düşüşe dayanamayıp hepsini hisse senedine aktardım (gömdüm).

Ağustos 2020 Sonunda Hisse Senedi Varlığı

Portföyün Diğer Para Birimlerine Karşı Durumu

Gelelim fasülyenin faydalarına…

Portföy;

 • 15.282 dolar (Geçen ay 16.041 dolarmış)
 • 11.495 sterlin (Geçen ay 12.313 sterlinmiş)
 • 245 gram altın (Geçen ay 255 gram altınmış)

Pek bir değişiklik yok aslında. Bu ay da TL olarak artmış olsa da portföyüm diğer para birimlerine karşı değer kaybetmeye devam etti.

Portföyün Dolar Karşısında Durumu

Tam 43 aydır az çok para biriktirmeye devam ediyorum. Tasarrufa ve yatırıma devam.

Şimdi de geleneksel grafiğimize bakalım.

Portföyün Dolar TL Grafiği

TL olarak güzel bir yükseliş var. Mart 2020’deki düşüş diğerleri gibi grafikte bir çentik olarak kalmaya başladı. Borsa böyle bir yer. Devamlı büyüyen şirketlerde olduğunuzda her düşüş çentik olarak kalmaya devam edecek.

Dolar olarak ise yükseliş bir ileri bir geri devam ediyor. Fark arttıkça grafik anlamını kaybetmeye başladı. Buna yeni bir şey düşünmenin zamanı geldi sanırım.

Temmuz Sonunda Pasif Gelir Durumu

Bu ay benim için yeni bir rekor geldi. İleriye yönelik 12 ayda elde edeceğim muhtemel temettü+faiz gelirim 6.731,21 TL’ye ulaşmış durumda. Bu da neredeyse 3 asgari ücrete denk gelen bir akar gelir anlamına geliyor.

Bu sene bunun üzerine ekleme yapmaya devam edeceğim. Eurobondlardan gelen faiz gelirleri ve tasarrufların da eklenmesi ile bu sene 7.000 TL’yi aşacağını düşünüyorum.

Ağustos 2020 Sonunda Pasif Gelir

Şu anda benim için bir kişinin bir günlük özgürlüğü için gereken tutar 157 TL. Bunu kendi harcamanıza göre ayarlayabilirsiniz.

Hal böyleyken 6.731 TL ile 6.731/157= 43 günlük özgürlüğümü kazanmış bulunuyorum.

Bu da 43/365= %11,70 ediyor. Bu oran %100’e ulaştığında finansal özgürlüğümü kazanmış olacağım.

Size son olarak temettünün bileşik getirisinden de bahsetmek isterim. 6.731 TL’lik bir geliri %10 temettü verimi ile yeniden yatırıma yönlendirdiğimde bir sonraki sene hiç kılımı kıpırdatmadan 673 TL’lik bir pasif gelir artışı elde etmiş olacağım. Bu da sadece bileşik getiri sayesinde 4 günümü daha özgürleştirdiğim anlamına gelecek.

Özellikle ilk 100.000 TL’den sonra bileşik getirinin rüzgarını arkama almış bulunuyorum. Bunlara temettü artışlarını da eklediğimde bambaşka bir tablo ortaya çıkacak.

Hayat ve Yatırıma Konuk Oldum:)

Yazıyı kapatmadan size güzel bir haber vermek isterim.

İlk kez Hayat ve Yatırım’a konuk oldum. Bizi konuk eden Atilla Uçan’a çok teşekkür ederim. Alper Ünsal Gündoğdu ile katıldığımız yayının ilk iki bölümünü buraya bırakıyor, herkese mutlu günler diliyorum.

Tasarrufa ve yatırıma devam.

Saygılar.

Image courtesy of ratch0013 at FreeDigitalPhotos.net

29 Yorum

 1. Onur demiş ki:

  Merhaba. Excel’de çift eksen kullanarak dolar grafiğini sağ eksende takip edebilirsiniz. İki ayrı grafik yapmaktan daha iyi olacaktır.

  Eylül 5, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Onur Bey,

   Benim aklımda da o vardı ama nasıl yapıldığını öğrenmem lazım:) Öneri için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Eylül 5, 2020
 2. Oğulcan demiş ki:

  Yiğit Bey merhaba, sizin uzun vadeli yatırımcı olarak konumlandırıyorum zihnimde fakat yaptığınız alım-satımlar buna ters düşüyor gibi geldi bana siz ne düşünüyorsunuz bu konuda daha tutucu olmanız gerektiğini düşünüyor musunuz? Saygılar.

  Eylül 5, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Oğulcan Bey,

   Uzun vadeli yatırımcılıktan “ne olduğu belli olmayan” yatırımcıya doğru hızlı bir geçiş yaptım.

   Umarım bu durum çok uzun bir süre devam etmez:)

   Saygılar.

   Eylül 5, 2020
 3. Berkay demiş ki:

  Yiğit Abi CFA programına dahil olmuşsun hayırlı olsun diyelim 🙂 Umarım çalışmalar iyi gidiyordur. Ayrıca temettü konusunda da kişisel rekorunu kırmışsın tebrik ediyorum. Yıl sonuna kadar bence 7000’i devirirsin abi bu hızla. Bileşik getirinin gücünü görme vakti geldi.

  Saygılar,

  Eylül 5, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Berkay,

   Dahil olduk bakalım. İyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum. CFA bütün zamanımı alıyor. Umarım sınavı geçerim de patates olmam.

   Bence de temettüler bundan sonra çok daha hızlı artacak gibi görünüyor.

   Zaten rekorlar kırılmak için var, değil mi:)?

   İyi akşamlar dilerim.

   Saygılar.

   Eylül 5, 2020
 4. Aybars demiş ki:

  Yiğit bey Merhabalar.

  3000 dolarlık eurobond yaklaşık 1600TL kupon öderken 2000 dolarlık olan neden 830 dolar ödüyor? Hisse adedi diye belirttiğiniz dolar değil midir yoksa?

  Saygılar

  Eylül 5, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Aybars Bey,

   Eurobondlar farklı farklı oranlarda kupon ödemesi yapıyor. Fakat ikisinin ödemesini de TL’ye çevirdim. Biri 1600 TL, diğeri de 837 TL karşılığı dolar olarak ödeme yapacak.

   Saygılar.

   Eylül 5, 2020
 5. Murat demiş ki:

  Son zamanlarda biraz fazla mı değişiklik oluyor hisse senetlerinde?

  Eylül 6, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Murat Bey,

   Maalesef çok hareket etmeye başladım. Durulacağımı umuyorum:)

   Saygılar.

   Eylül 6, 2020
 6. Caner Seçgin demiş ki:

  Merhaba Yiğit, uzun süreli yolculuğunda tekrar başarılar diliyorum.

  2 sorum var;
  1. Ağustos 2020 hisse senedi varlığı yazdığın başlığın altındaki tabloyu (alış satış kar gösteren) hangi uygulama ile tutuyorsun ?
  2. Eurobondları nereden alıyorsun ? Garantiye baktım 5000 dolardan aşağı satmıyor 🙁 diğerlerinde stok Yok falan sıkıntılı bir iş.

  İyi çalışmalar
  Caner

  Eylül 6, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Caner Bey,

   Ben investing.com kullanıyorum Mükemmel değil. Bedelsizleri ve temettüleri elle eklemem gerekiyor. Onun dışında işimi görüyor.

   Ben TEB kullanıyorum ama onun dışında İş Bankası, Garanti, Vakıf gibi bir çok bankadan alım yapabilirsiniz.

   Saygılar.

   Eylül 6, 2020
 7. Melih demiş ki:

  Eurobondla ilgili yazıyı bekliyoruz 🙂

  Eylül 6, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Melih Bey,

   Daha var ona. Önce o konuyu çalışmam lazım:P

   Saygılar.

   Eylül 6, 2020
 8. Kayhan Karahan demiş ki:

  Yiğit Hocam Merhaba,
  Eurobond fonları eurobond almak gibi aynı etkiyi yaratır mı? Sizin gibi eurobond almak istersek ne yapmamız gerekiyor? Bir de eurobond un değer artışı faizlerin düşmesi ve döviz arttığında mı etkili oluyor?

  Eylül 6, 2020
  Yanıtla
 9. Teoman demiş ki:

  Yatırım strajinizi beğenmedim. Çok acemice. Madem uzun vade finansal özgürlük neden sık sık alım satım ve yüksek fiyattan portföye hisse eklemek. Burada kendinize 10-25 arası hisse belirleyip gelen nakiti para piyasası fonunda tutup düşüşlerde tamamen fiyatı düşen hisseleri almanız gerekirdi. Ayrıca eurobondlardan gelen faizi biriktirip gene eurobond olarak düşünmeniz lazım. Sonuçda dolar Tl paritesi düşse bile dolar varlığınız yıllık yaklaşık % 6 artacak, buda hisse düşüşlerinde dahi portföyünüzün dolar cinsinde iyi bir yerde olmasını sağlayacaktır. Ayrıca yaptığınız en büyük risk de sigorta şirketlerine portföyünüz de çok yer vermeniz. Çok acemice bir portföyünüz var. Bu şekilde finansal özgürlük sağlayamazsınız. Portföyünüzü 10-25 arası çeşitli sektörlerden hisse alıp riskleri dağıtmanız gerekmektedir. Mesela tüpraşı, ereğliyi şimdi portföyüzüne almayacaksınız da fiyatları 2 ye 3 e katlayınca mı alacaksınız? Maalesef yatırım anlayışınızı beğenmedim..

  Eylül 6, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Teoman Bey,

   Saygılar.

   Eylül 6, 2020
  • teo demiş ki:

   teoman bey email’iniz nedir.soru sorabilir miyim

   Eylül 19, 2020
 10. Ali Sönmez demiş ki:

  Merhabalar Yiğit bey ,
  Yazılarınızı sürekli takip ediyorum benim de ilk 100 k hedefine az kaldı sene sonunda inşallah ulaşabileceğimi düşünüyorum. Hedefiniz uzun vade ama hareketleriniz biraz kısa ve orta vade gibi olmaya başladı sanki burada biraz ayrılıyoruz. Ancak kazanç sağlanıyorsa tek bir doğru yoktur diye düşünüyorum.
  Saygılar

  Eylül 7, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ali Bey,

   100.000’e yaklaşmanıza çok sevindim. Finansal özgürlük yolculuğunda bir mihenk taşını daha aşmış olacaksınız.

   Benin tutulacak hisse senetlerini daha fazla tutmayı öğrenmem lazım. Bu konuda çalışıyorum.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Finansal özgürlüğümüz için tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Eylül 7, 2020
 11. Bekir demiş ki:

  Merhaba;

  Finansal özgürlük için belirlediğiniz tutar Net Tutar anladığım kadarı ile. Şunu merak ediyorum bu aylık geliri neye göre belirlemeliyiz. Diyelim ben 5 bin TL maaş alıyorum ama brüt maaşım 8.500 TL ssk ve diğer giderler falan. Bunları hiç dikkate almamak mı gerekiyor yani olaya çalışmamak yerine emekli olduğumuzda ek bir gelir olarak mı bakmak gerekiyor. sonuçta net tutar benim sadece harcamalarımı yeter.. Sağlık giderim ne olacak ? Bu arada sizi eşim ile birlikte bayılarak takip ediyoruz bize ilham veriyorsunuz. Başarılar hepimize 😀

  Eylül 7, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Bekir Bey,

   Evet tutarı net olarak belirledim. 2017 yılında aldığım maaş 3.000 TL idi yani günlük 100 TL. O zamandan beri enflasyonla birlikte 157 TL’ye çıktı.

   Sağlık giderini daha düşünmedim valla:) Ama hiç bir şey yaptıramazsak genel sağlık sigortası ya da bağkur yaptırırız:P Tamamen uydurdum şu an. Özel sağlık sigortalarını da araştırabiliriz.

   Hem finansal özgürlüğü kazanınca çalışmayacağız demiyoruz, sevmediğimiz işte çalışmayacağız diyoruz:) Yoksa bana keyif veren ve yaşamamı daha anlamlı kılacak, yararlı olabileceğim işler yapmak isterim. Sonuçta paslanmamak da lazım.

   Sizlere ilham vermek benim için çok büyük sevinç kaynağı.

   O zaman tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Eylül 9, 2020
 12. ahmet demiş ki:

  tebrıkler güzel gıdıyorsun- hocam ınsanlara eurobond tahvili ögretelım ben doları olanlara genelde anlatıyorum getirisini herkes bankaların verdıgı %1 faize bakıyor tşkler takipteyiz.

  Eylül 24, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ahmet Bey,

   Teşekkür ederim. Finansal okur yazarlık geliştikçe alternatif yatırım araçlarının tanınırlığı da artacaktır. Normal şartlarda Eurobond faizlerinin mevduat faizlerinden düşük olması lazım aslında:)

   Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Eylül 24, 2020
 13. Mustafa KURKUT demiş ki:

  Yiğit bey iyi akşamlar. Rica etsem kullandığınız bu Exceli bizimle de paylaşabilir misiniz? Çok başarılı bir Excel oluşturmuşsunuz. Bana mail olarak yollayabilirseniz çok mutlu olurum. mkurkut@gmail.com

  Eylül 27, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Mustafa Bey,

   Portföy durumunu diyorsanız onu investing.com’dan takip ediyorum.

   Diğer exceller de hiç zor değil hatta o kadar basit ki paylaşmaya utanırım yani:)

   Saygılar.

   Eylül 30, 2020
 14. […] portföy büyüklüğü 121.393 TL’yi aştı. Bu tutar Ağustos 2020 sonunda 113.704 TL idi. Ağustos ayı portföy durumu yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Portföy bu ay diğer para birimleri ve altına karşı da değer […]

  Ekim 4, 2020
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.