Ocak 2020 Sonu Portföy Durumu

Herkese selamlar.

Yeni yıl çok hızlı başladı. Ay başında ve ortasında boğa piyasasının etkilerini görmeye devam ettik. Bu kadar yükselişe alışık değilim, bunu anlamış oldum. Ay sonu ise endeks ve hisse senetlerim dinlenmeye çekildi.

Bu zamanı, kendi çapımda Peter Lynch ayı ilan ettim. Borsa’da Tek Başına’yı tekrar okuyorum. İnsan bir kitabı yıllar sonra tekrar okuyunca, o zaman göremediği şeyleri farkediyor. Sizlere de tavsiye ederim.

Ayrıca Finansal Özgürlük podcastlerine de başladık. Yorucu olsa da güzel bir deneyim oluyor.

Portföye özet olarak bakarsak, hisse senedi portföyü boğa piyasasının etkisiyle yeni en yükseğine erişti ve 79.095 TL’ye çıktı. Böylece toplam portföy büyüklüğü altın da dahil edildiğinde 86.415 TL olmuş oldu.

Şimdi bu ay olanların ayrıntısına gireyim. Biraz da sohbet ederiz.

Hadi başlayalım.

Ocak 2020 İtibariyle Piyasalarda Son Durum

Tabiri caiz ise Ocak ayında başımıza pişmiş tavuğun başına gelmeyecek şeyler geldi.

Öncelikle Elazığ ve Manisa’da depremlerle sarsıldık. Herkese geçmiş olsun. Umarım gerekli önlemler alınır da daha fazla acılar yaşamayız. 2020’de hala binaların yıkıldığını görmek çok üzücü.

Dünyada da felakerler bitmiyor. Avustralya yangınları, İran-ABD çatışma olasılığı, Küba depremi ve hala başımızda olan Corona virüsü (sayarken yoruldum) dünyayı ve bizi etkiliyor.

Bulunduğum yerde çok Çinli var. öksürükten nem kapar olduk:)

Olaya blogun kapsamı gereği finansal açıdan ve borsaya etkisi yönünden bakacağım. Aynen böyle düşünüyorum:

Hisse senedi piyasasında, en önemli organ yürektir, beyin değil. İşe giderken duyacağınız olumsuz haberler artık neredeyse sonsuz sayıda.

Yani soru şu: Bunu kaldırabilir misiniz?

Peter Lynch

Etrafımız kötü haberlerle dolu. Biliyorum, etrafta bu kadar parazit varken borsaya ve özellikle de şirketlere odaklanmak zor ama bunu yapmaya çalışıyorum.

Serviste sabah çalan radyoda duyduğum olumsuz haber sayısı (abartmıyorum) iki düzineyi geçiktir. Sonra gazetede, ofiste de bir çok olumsuz haber işitiyoruz. Kafamız bunlarla doluyor.

Yani dostlar, bu kadar olumsuz haber içinde olumlu kalıp yatırım yapabilmek ve aşağı dalgalara kapılmamak çok zor. Bu yüzden de Peter Lynch amcam borsada beyinden çok yürek gerektiğini söylüyor.

Yürekli olmaya çalışmaya devam ediyorum. Tabii ki bu her ne olursa olsun önlem almadığım anlamına gelmesin. Gerek görürsem altın varlığımı biraz daha arttırmaktan da çekinmem. Geçen senelerde herkes korkarken piyasada kalmayı başardık. Bakalım herkes açgözlüyken korkmayı başarabilecek miyiz?

Sizin durumunuzu da merak ediyorum. Gerektiğinde olumsuz haberleri gözardı etmek için uyguladığınız bir taktik var mı? Olumsuz senaryolara karşı kendinizi hazırlıyor musunuz? Korunma (hedge) mekanizmanızı nasıl kurdunuz?

Şimdi de bizi ilgilendiren fiyat bilgilerine bakalım.

BIST 100 119.140 puandan dolar da 5,98 TL’den kapattı. Geçen aydan bu aya pek bir değişme yok.

Gram altın benimle yarışmaya devam ediyor. 305 TL’den ayı sonlandırdı. Adeta “Eyyyy Yiğit, ev hanımlarını getiri konusunda sana ezdirmeyeceğim, nefesini her daim ensende hisseceksin!” diyor. Bakalım bu sene yarışı kim kazanacak. Eğer kaybeden ben olursam büyük ihtimalle kimsey laf anlatamam:) Altın gününe katılır, kendimi pasta böreğe vururum.

Sterlin de azıcık değer kaybetti. Ayı 7,89’dan kapattı.

Boğanın Tepesinde Hoplaya Zıplaya Devam Ediyoruz

Finansal özgürlük portföyü, arkasına boğa piyasasının gücünü alarak büyümeye devam ediyor.

Boğa piyasasındaki birinci ralliyi kaçıranlar için en sinir bozucu şey, piyasaya girmek için bekledikleri büyük düzeltmenin bir türlü gelmemesidir. Onlar beklerken piyasa yükselir, yükselir…

Martin Zweig

Bütün düşüş boyunca da piyasanın içinde olduğum için piyasaya girmek gibi bir derdim olmadı. Ne güzel bir avuntu…:)

Büyük ihtimalle sırasını sabırla kendisine gelmesini bekleyen ayı piyasası geldiğinde de, piyasanın içinde olacağım.

Bu konuda ara ara Peter Lynch’in Kokteyl Teorisi yazımı paylaşıp, şimdi hangi safhada olduğumuzu soruyorum. Peter Lynch’in kendisi bile buna güvenmiyor ama söylemeden geçemeyeceğim.

Etrafımda borsaya ilk kez girmiş arkadaşlarım bile bana hisse senedi tavsiye etmeye başladı. Yani bu sefer hangi aşamada olduğumuzu size sormayacağım:) Parti kalabalıklaşmaya devam ediyor. 80 binde borsadan haberi olmayan insanların hisse senedi tavsiye ettiklerini ve cesurca yatırım pardon spekülasyon yaptıklarını görüyorum.

Ya biz sütten ağzımız yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyoruz ya da çok kişinin canı yanacak. İkinci Dünya savaşından sonra canı yanan Amerikan halkı uzun süre borsaya girememişti. Bu sürede girebilenler ise iyi kazançlar elde etmişlerdi. Dinazor mu olduk yoksa? 🙂

Mevcut durumla savaşarak hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Bir şeyleri değiştirmek için eskisini hükümsüz kılan yeni bir model yapın. Buckminster Fuller

Mevcut durumla savaşarak hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Bir şeyleri değiştirmek için eskisini hükümsüz kılan yeni bir model yapın.

Buckminster Fuller

Bütün bunlara rağmen tartışmaların uzağında kalıyorum. Çünkü mevcut gerçeği onunla savaşarak değiştiremem. Bunu iş yerinde de çok defa denedim. Sayısız tartışmalarda iş arkadaşlarıma, yaptıklarının yanlış olduğunu ve bunun yürümeyeceğini söyledim. Karşılığında insanların fanatikçe itirazları ile karşılaştım ve zarar gören ben oldum.

Sürekli kayaya çarptım. Bir şeyi değiştiremediğim gibi yıprandığımla kaldım. Onlar ise yanlış yapmaya devam ettiler.

Maalesef insanlar bu tip durumlarda gelen uyarıları kendi kişiliklerine yapılan bir saldırıymış gibi algılıyorlar. İnsanları kızdırmak ve sizden uzaklaşmalarını izlemek istiyorsanız onlara hatalı olduklarını söyleyin. Sonucunu hemen alırsınız.

Kimse hatalı olduğunu kabul etmez. Etmek istemez.

Üstelik çoğu zaman da “Geri Tepme Etkisi” yaşarlar. Yani siz onlara hatalı olduklarını kanıtlasanız bile hatalı fikirlerine daha çok sarılırlar. Daha fanatikçe savunurlar.

Bu yüzden aynı hatayı yine yapmayacağım. Bunun yerine Finansal Özgürlüğümü kazanmak için uzun süredir kâr eden, kârını arttıran, bunu yatırımcısı ile paylaşan, dürüst ve yetenekli kişiler tarafından yönetilen hissedar dostu şirketlere yatırım yapmaya devam edeceğim.

Eminim ki bunu başardığımda ve kayıt altına aldığımda, sesi diğer bütün seslerden daha yüksek çıkacaktır ve insanlara yol gösterecektir. En fazla başarısız olmanın bir yolunu daha görmüş ve ibret almış olurlar.

Üstelik başarıya giden tek bir yol yok. Bu yolun en iyi olduğu gibi bir iddiam da yok. İsteyen istediğini yapsın.

Neyse bölümün konusundan sapmayayım.

Klasik boğa piyasası devam ediyor ve bu da portföye yansıyor.

Toplam portföy büyüklüğü 86.415 TL’ye ulaşmış durumda. Bu portföyün kurulduğundan beri geldiği en yüksek değeri işaret ediyor.

Bu ay eklediğim tutar ise 755 TL. Bunun hepsini hisse alımında kullandım.

Ocak 2020 Sonunda Nakit Varlığı

Nakit varlığım 24 gram altından oluyor. Maliyetim 290 TL. Çok kaşındım biraz daha hisse satıp altın alsam mı diye ama tuttum kendimi. Bir dahaki aya bakacağız.

Böylece portföyün nakit tutarı sadece gram altından oluşan 7.320 TL olmuş oldu.

Ocak 2020 Hisse Senedi Varlığı

Aralık 2019 sonundaki portföy durumumu buradan inceleyebilirsiniz. Hiçbir şey yapmayacaktım ama yine duramadım ve biraz (oldukça çok) değişiklik yaptım.

Finansal Bağımsızlık Portföyü Hisse Senedi Varlığı

Ay içinde eski göz ağrım, gönlümde büyük yer tutan sevdiceğim HEKTS sıçrama yaparak 10-11 TL arasına geldi ve dayanamayıp portföydeki oranını %8,64’e indirdim.

Bunun yanında SODA hisselerimin tamamını sattım. Yaklaşık üç senedir bu hisse senedinde sürekli ağırlık arttırdım. Portföyümün getirisini aşağı çekmekten başka bir işe yaramadı. Fakat doğru zamanda mı sattım, emin değilim. Zaman gösterecek. Herkesle birlikte satmam beni biraz kaşındırıyor.

Buradan elde ettiğim fonları kalan beş hisse senedime eşit olarak paylaştırdım.

Tabii değişiklikler burada kalmıyor. FROTO’ları ASELS ile değiştirdim. FROTO pozisyonum kalmadı. Çok iyi bir şirket. Geri dönmek iççin sabırsızlanıyorum.

Böylece ALARK’ın portföydeki oranı %46,18’e çıktı. Bu, portföyü oluşturduğum 2017 yılındaki HEKTS’ın oranına benziyor. Yani oldukça yüksek. Bakalım kaderleri de aynı olacak mı? Eğer tercih doğruysa portföy getirisine çok pozitif yansır, yanlış ise de patates oluruz:)

Bu arada bir gözüm de HEKTS’ta olmaya devam edecek. Fırsat görürsem oranını tekrar yükseltebilirim.

Gördüğünüz gibi bir ton değişiklik yaptım fakat piyasanın dışına çıkmadım. Tüm çıkan para ile hisse senedi aldım ve 755 TL’yi aşkın da ek alım yaptım. Maalesef üç senedir oranı arttıramıyorum:) Neyse sağlık olsun.

Ne demiştim. Piyasanın içinde kaldım. Burada ikilemde kaldığım bir konu var. Bir yanım: “Çok yükseldik Yiğit, sat bir %10 daha gram altına çek” diyor. Malum, daha önce hiç bu kadar yatırımım olmamıştı. İçimdeki fakir sürekli dürtüyor. Sonuçta çoğumuz kitabının arasında dolar biriktiren çocuklardık, değil mi?

Bir de diğer tarafım var. O da yeniden Peter Lynch’in Borsa’da Tek Başına’sını bir daha okuyor. Bıkmadı. Kitapta “ne zaman satış yapılmalı” diye bir bölüm var. Ünlü yatırımcı alış nedeniniz kalktıysa ya da şirket değerine geldiyse satın diyor. Benim değer hesabıma büyüme de giriyor. Yani hikaye ve ucuzluk bitmediği sürece oyun dışında kalmanın anlamı yok diyorum.

Yani kısacası dostlar. Satış kısmı biraz sıkıntılı benim için. Belki beklediğim çılgınlığı görürsem hisse senedi oranını %80’e çekebilirim. Kararsız kaldım. Şubat’ta bakacağız artık.

Son olarak varlık dağılımını pasta grafikte vereyim. Bunu ay sonu yazılarına yeni ekledim:)

Hisse Senedi Varlığı Pasta Grafiği

Bu arada soranlar çok oluyor. Portföyümü investing.com‘ta takip ediyorum. Mükemmel değil ama işimi şimdilik görüyor.

Şirketlerin verilerini, özellikle temettülerini de İş Yatırım’ın sitesinden takip ediyorum.

Finansal Özgürlük Portföyünün Diğer Para Birimlerine Karşı Durumu

Artık üç yıldır bunu yapıyorum. Doların fişeklediği zamanlarda burasını düzenlemek acı veriyordu. Sabit kaldığı zamanlarda da keyif veriyor.

 • 14.450 dolar (12.969 dolarmış),
 • 10.952 sterlin (9.793 sterlinmiş),
 • 283 gram altın (261 gram altınmış)

Boğa piyasasının etkileri sürüyor. Ama ayı piyasası da bir gün kapımızı çalacak. Kaçınılmaz yani. Onun için çok sevinmiyorum. Disiplini bozmadan biriktirmeye devam edelim.

Ülkemiz geliştikçe bizde ondan pay almaya devam edeceğiz. Gerisi boş.

Şimdi de portföyün kurulduğu Şubat 2017’den beri dolar karşısında durumuna bakalım.

Portföyün Kurulduğu Günden Bugüne Dolar Karşısındaki Durumu

Bir zamanlar 8.000 doları geçemiyordum. Şimdi 14 bini geçmiş olduk. Yeni hedef 15.000 dolar. Tam 36 aydır aralıksız tasarruf ve yatırım yapıyorum. İlk 3 yılı tamamladım. İki yıl sonra temettü emekliliğinin ilk aşamasını tamamlamış olacağım.

Bir de grafiği verelim.

Portföyün Dolar TL Performans Grafiği

Portföyün Temettü Yönünden Değerlendirilmesi

Portföydeki değişmelerden dolayı temettü oranları da değişiyor.

Geçen ay ileriye dönelik 12 aylık temettü gelirim 4.312 TL idi. Bu ay ise biraz düşerek 4.060 TL’ye geriledi. Bunda temettü verimi yüksek şirketlerden temettü verimi görece düşük şirketlere geçmemin etkisi büyük. Portföy oldukça sadeleşti.

Artık ufak ufak alımlar yaparak temettüleri bekleyeceğim. Hisselerde temettü azalışları olabilir. Özellikle EREGL’nin temettüsü geçen seneye göre daha düşük gelebilir. Diğerlerinde de daha yüksek. Bu iki faktör birbirini dengeleyecektir.

Artı olarak temettülerin yeniden hisse senetlerine tekrar yatırılmasından dolayı bileşik getirinin gücünü de hep birlikte görmüş olacağız. 4.000 TL’lik temettü tekrar hisse senetlerine döndüğünde %6 net temettü verimiyle bana 240 TL ek temettü getirecektir.

Lafı uzatmadan Ocak 2020’deki ileriye yönelik 12 ayda almam gereken muhtemel temettüleri vereyim.

Finansal Özgürlük Portföyünün Yıllık Olası Temettü Geliri

Finansal Özgürlük portföyünün temettü geliri 4.060 TL’ye ulaşmış durumda. Buna altın varlığının bir katkı yapmadığını eklemek lazım. Doğru zamanda altın varlığını Eurobond’a geçirince buradan da akar gelir elde etmeye başlayacağım.

Burada temel hedefim maaş geliri, Eurobond geliri ve temettü gelirlerinden oluşan ve hem portföyü hem de beni besleyen bir ekosistem oluşturabilmek. Finansal özgürlüğümü kazanmak için uyguladığım ana oyun planım budur.

Ama bu kendi kendini besleyen bileşik getiri makinasını çalıştırmak için zaman gerekiyor. Tasarruflar ne kadar az olursa, zaman da o kadar uzuyor.

Neyse tekrar konumuza dönelim.

2020 temettü geliri hedefim 5.400 TL’ydi. Bunu bu sene için bir aksilik çıkmazsa ulaşılabilir görüyorum. Fakat yükselen hisse senedi fiyatlarının hiç yardımcı olmadığını itiraf etmeliyim. Her ne kadar psikolojik olarak insanı rahatlatsa da borsada insanın psikolojisine iyi gelen cebine zarar veriyor:) Tam bir komedinin içindeyiz gibi.

Bir günlük finansal özgürlüğüm için gereken tutar enflasyon düzeltmesinden sonra 157 TL’ye çıkmıştı. Böylece 4.060 TL’lik net temettü gelirimle 4.060/157= 26 günümü özgürleştirmiş bulunuyorum. Şu anda işi bıraksam 26 gün geçinebilirim. Daha yolum uzun.

Portföyün net temettü gelirine baktığımda ise 4.060/79.095=%5,1 olduğunu görüyorum. Yaptığım değişikler sonrası temettü verimi çok düştü.

Sizin portföyünüz ne durumda? Temettülerinizi arttırabildiniz mi? Yoksa benim gibi düştü mü?

2020 Hedeflerinden Bir Kesit

Tasarruf Hedefi

Bu ayki tasarruf oranı 755 TL oldu.

Artık hedefleri ay ay buradan da takip edeceğim. Böylece daha derli toplu olmasını umuyorum.

30 Kitap Okuma Hedefi

Bu senenin okuduğum ilk kitabı Jack London’dan “Deniz Kurdu” oldu. Bir kitap eleştirmeninin, gemi kazası sonucu fok avcısı zalim kaptan Wolf Larsen tarafından kurtarılması ve gemiye zorla tayfa yapılmasını konu alıyor. Kahramanımız süreç içerinde gelişiyor, olgunlaşıyor, dibine kadar materyalist olan Wolf Larsen ile felsefi konuşmalar yapıyor. Özellikle yaptığı derin sohbetler çok ilgimi çekti.

En sevdiğim bölümlerden birini sizinle paylaşmak isterim:

“Yaşamın tek değerinin kendisine biçtiği değer olduğunu biliyor musun? Ve de gereksinimi kendi lehine yonttuğu için bu değer elbette gereğinden fazla biçilir. Yukarı çıkarttığım o adamı ele al. Kendini sanki çok değerli bir şeymiş gibi düşünüyor, elmasların yakutların üzerinde bir hazine sanki. Sana göre? Hayır. Bana göre? Hiç de değil. Kendisine göre? Evet. Ama ben onun takdirini kabul etmem. Ne yazık ki kendini fazla önemsiyordur. Doğmayı talep eden yığınla yaşam var daha. Düşseydi ve beyni petekten süzülen bal gibi güverteye saçılsaydı dünya için hiçbir kayıp oluşturmazdı. O dünyanın umurunda değil. Onun gibilerden bol bir şey yok. Yalnızca kendine göre değerliydi o ve bu değerin bile ne kadar uyduruk olduğunu göstermek için ölü birisi olarak içinde kendini yitirdiğinin farkında değil. Bir tek kendisi kendini elmaslardan ve yakutlardan daha değerli buluyordu. Bir kova deniz suyuyla akıp gitmek için güverteye saçılan elmaslar ve yakutlar yok oldu ve o elmaslarla yakutların yok olduğunu bile bilmiyor. Hiçbir şey yitirmez, çünkü kendini yitirmesi bilgiyi de yitirmesi demek.

Bu ayki yazı biraz uzun oldu. Kusura bakmayın 🙂

Saygılar.

Image courtesy of iosphere at FreeDigitalPhotos.net

46 Yorum

 1. burak demiş ki:

  elinize sağlık. bir gün finansal bağımsız olabilirsem bunda ciddi katkınız olacak. teşekkürler.

  bu arada siz almadınız ama ben sizden heveslenip bir temettü krali aldım. 60 yıldır artıyorsa 30 yıl daha artar diye umdum. ama %30u eksik yattı. artık abd mi kesti ? kim kesinti yaptı bilemedim.

  Ocak 31, 2020
  Yanıtla
  • burak demiş ki:

   bu arada eksik yatan temettüsü. güzel idade edememişim 🙂

   Ocak 31, 2020
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Yurtdışındaki temettüden ABD para kesiyor ve belli bir tutarı aşınca burada da kesinti yapıyor.

   Getiri hesabı yaparken vergiyi de iyi hesaplamak lazım.

   Bunu %20Eye düşürebilirsiniz ABD ile olan ikili anlaşma gereği, biraz araştırmanız lazım.

   Bol kazançlar, saygılar.

   Ocak 31, 2020
  • burak demiş ki:

   aralık bordromda 9000 küsür kesinti vardı. o yüzden %30’dan %20 ‘e düşürmeme gerek yok. bizim canımız yanmaz. vergi bağımlısı oldum 🙂

   Şubat 3, 2020
 2. Cüneyt demiş ki:

  Yine efsane bir aysonu raporu. Okurken bir sonraki cümle ne olacak. Merak. Heyecan. Korku. Ve Büyük sürprizler.. Yiğit Bey Eregliler kaldığı müddetçe bence sorun yok. Finansal özgürluk yolunuz açık olsun inşallah. Başarılar..

  Ocak 31, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim Cüneyt Bey, uğraşıp duruyoruz bakalım. EREGL’ye güveniyoruz. Hiçbir şey yapamazsak temettüsünü yeriz çatır çatır.

   Saygılar:)

   Ocak 31, 2020
 3. Sessiz takipçi demiş ki:

  Çok uzun süredir takip ediyorum sizi. Keyifle okudum makalenizi, tebrik ediyorum. Neyi neden nasıl yaptığınız biliyorsunuz ve işin psikolojisini de guzel bir sekilde aliyorsunuz. Aralara serpiştirdiginiz alintilar ayri bir güzeldi. Sizi motive etmek yazıyorum bunlari ki sizden böyle güzel yazilar almaya devam edebilelim 🙂 . İyi calismalar dilerim.

  “Mevcut durumla savaşarak hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Bir şeyleri değiştirmek için eskisini hükümsüz kılan yeni bir model yapın. Buckminster Fuller”

  Ocak 31, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sessiz Takipçi,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Yorumlarınız bana devam etme gücü veriyor.

   Yazdığınız söz benim çok hoşuma gidiyor ve ilk duyduğumda şok olmuştum. Bazen gerçek çok yakında duruyor ve çözmeniz için bir cümle yeterli oluyor.

   Tekrar teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 31, 2020
 4. hsyn demiş ki:

  Sayın: Yiğit Bey: portföy çok güzel olmuş. Aynen damat tıraşı gibi ; bende azaltayım net güzel olsun diyorum ama insanın canı çekiyor. Onlarında hoş bu beşli gibi birbirinden de farkı yok . ”Froto döneceğim” demek gibi. Zaten bunların hepsi (20/25) tane .Aslında 200 /250 olmalı ve en az 15/20 tanesi aylık temettü vermeli ama bir tane bile yok. Sabırla biriktirmeye devam. Bu boğa piyasası biraz dengemizi ve psikolajimizi menfi etkilese de seans uzak durarak , ”Temettü Emekliliğine ” devam etmeliyiz. Zaman ilerledikçe tahmin ettiğimizden daha güzel yerlere geldiğimizi veya yaklaştığımızı anlıyor ve görüyoruz. Biz”AYI” piyasasın da daha iyi yol alıyorduk olsun bu sefer faiz düşüyor rüzgarını arkamıza almalıyız. Yola devam.. Kalın Sağlıcakla…

  Şubat 1, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Hoşgeldiniz Hüseyin Bey,

   Neredeyse bu yolculuğun başından beri birlikteyiz ve bizlere moral olmaya devam ediyorsunuz.

   İnsan uzun süredir elinde tuttuğu şirketlere kıyamıyor. Bakalım hata mı ettik göreceğiz.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Temettü emekliliği için tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Şubat 1, 2020
 5. Serdardm demiş ki:

  Sa yiğit bey başarılarının devamını dilerim ama bu şirketlere hedge amaçlı en az 1 tane %50 üstü ihracat yapan firma koysan iyi olur piyasayı tahmin edemesekte pörföyü koruyabiliriz alarko dövize hassas diye biliyorum.

  Şubat 1, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Serdardm,

   Evet ALARK’ın döviz borcundan dolayı hassasiyeti var. SODA’ları da satınca orası da açık kaldı. Bakalım bulacağız bir şeyler:)

   Saygılar.

   Şubat 1, 2020
 6. Emrah Özer demiş ki:

  Yiğit Bey selamlar.
  Bu ayki portföyünüzde ALARK olacağını tahmin etmiştim. 🙂
  Ayrıca şirket sayısını düşürmeniz çok şık olmuş. Bence yüz bin liralık portföyün hakkı üç dört hisse, biraz altın veya USD-EUR-TL mevduattır. Zaten az olan sermayeyi ona, yirmiye bölmek; bir de üstüne çok sayıda şirketi takip etmek zorunda kalmak çok anlamsız.
  Portföy büyüklüğümüz neredeyse aynı. Elimde % 80 ALARK ve % 20 altın tutuyorum. Ocak ayında KORDS almayı planlıyordum ama altınlarıma kıyamadım. 🙂
  Başta size ve buralara gelip okuyup araştıran herkese iyi kazançlar dilerim.

  Şubat 1, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Emrah Bey,

   ALARK’ı baya arttırdım, eskiden HEKTS’ın olduğu pozisyona geldi. Bakalım ben de sonucu merak ediyorum.

   Çok fazla dağılmaya ben de karşıyım. Hem dikkat hem de getiri kaybına sebep olabiliyor. Tabii ne yaptığımızı bilmiyorsak tersi de olabilir.

   Bakalım göreceğiz. Ben de merakla bekliyorum:)

   Saygılar.

   Şubat 1, 2020
 7. Fatih demiş ki:

  Merhaba,

  Bloğunuzu severek takip ediyorum, yazılarınız oldukça bilgilendirici. Ben de temettü emekliliği amacıyla kendi çapımda yatırıma başlamış bulunmaktayım.

  Bugüne kadar ne kadar anapara yatırdığınızı (TL ve dolar karşılıklarını) ve portföyün ne kadarlık kısmının borsa kazancı olduğunu da paylaşırsanız daha da faydalı olabilir diye düşünüyorum 🙂

  Başarılar dilerim.

  Şubat 1, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Fatih Bey,

   Öyle bir kayıt tutmadım aslına bakarsanız.

   Yıllık getiri %30 civarında portföyün. Son senenin de portföye giren kaydı var.

   Bakalım bundan sonra yapmaya çalışacağım.

   Çok teşekkür ederim desteğiniz ve öneriniz için.

   Saygılar.

   Şubat 1, 2020
 8. Abdullah atiker demiş ki:

  Merhaba
  Uv ci ve temettücüyüm diyorsunuz ama sürekli portföyünüzde değişiklik yapıyorsunuz…bu hareketler hata yapma olasılığınızı ciddi şekilde arttırmıyor mu ?

  Şubat 1, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Abdullah Bey,

   Ben yatırımcıyım. Hisse senetlerinden alacağım temettü gelirleri ile finansal özgürlüğümü kazanmaya çalışıyorum. Bunun için uğraşıyorum.

   Her senedi alıp unutmak için uygun olmayabiliyor. Üstelik ben de çok hata yapıyorum. Sattığım hisse senetlerinin ii katına çıkması gib kötü bir ünüm var:)

   Öğreniyoruz, yatırım felsefemizi yavaş yavaş oturtuyoruz bakalım.

   Saygılar.

   Şubat 1, 2020
 9. Zamanınruhu demiş ki:

  Selam
  Soda’yı neden sattınız?

  Şubat 1, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Zamanın Ruhu,

   Birleşme ihtimalini taşımak istemedim. Hata yapmış, erken satmış olabilirim. Üstelik portföyüm dolar artışına çok açık hale geldi.

   Zaman gösterecek bakalım.

   Saygılar.

   Şubat 1, 2020
 10. uzun vade yatırım demiş ki:

  yiğit bey
  tebrikler

  Şubat 2, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkürler Uzun Vade Yatırım:)

   Şubat 2, 2020
 11. ironman demiş ki:

  Yiğit Bey Ereğli’de ortağız . Ben de 40bin lot var, bu sene 0,80 TL temettü bekliyorum . Sizin beklentiniz nedir?

  Şubat 2, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar İronman,

   Maşallah:) Umarım bir gün bizim de o kadar olur. Ben özel bir çalışma yapmadım ama aşağı yukarı oralarda olur herhalde. En iyisi 12 aylık bilançoyu beklemek. Geçmiş nakit temettü dağıtma oranları ile daha iyi bir tahmin yapılabilir.

   Bol kazançlar dilerim

   Saygılar.

   Şubat 2, 2020
 12. ironman demiş ki:

  Yiğit Bey , yoluna girdikten sonra herkes başarabilir . Ben sizin 3-5 yıla kalmadan çok iyi bir portföye erişeceğinize inanıyorum . Bir çok kişi gibi , sizin yolculuğunuzu yıllardır takip ediyorum . Portföyü açıkça yazan birkaç kişiden birisiniz. Ben, tek hisse ile devam ediyorum . Doğru veya yanlış , benim yolum bu . Portföy büyüklüğü 15% düştüğünde üzülmediğim gibi , 30% arttığında da sevinmiyorum . Sadece hedef lot adedime ulaşma konusunda yolda beni şaşırtıyor . Yoldan çıkmadıktan sonra sorun olmayacağını düşünüyorum . Hedefim 4 yıl içinde temettü + birikim ile 80bin lot. Ondan sonrası şu bizim meşhur temettü emekliliği . Neden 80K derseniz , aktif çalışma hayatımda yaratabileceğim katma değerle ulaşabileceğim son sınır burası . Sizin yaşlarda olsaydım , daha fazlasını hedefleyebilirdim . Biraz dertleşir gibi oldu , kusura bakmayın .

  Şubat 2, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım hedeflerimize ulaşırız.

   Lot hedefi bana da çok mantıklı geliyor. Böylece fiyatlardan daha az etkilenmiş oluyorsunuz.

   Ayrıca 80 K EREGL güzel bir ek getiri demek. Emeklilikte bir çok sorunu çözer:)

   Kusura bakmayız, her zaman bekleriz:)

   Şubat 3, 2020
 13. Burak demiş ki:

  Selam Yiğit,
  Gördüğüm kadarıyla yine trade yapmadan duramamışsın 🙂 Yine portföyünü arttırmışsın ama boğa piyasasında çok başarılı değil gibisin daha çok olabilirdi:) Ben senin ayı piyasalarındaki pozitif getirilerini başarılı buluyorum daha çok. Bu arada investinge Xau/try tickerı ile altınlarını da ekleyebilirsin.
  Bir dahaki ay görüşmek üzere.

  Şubat 2, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Ayı piyasasında kendimi çok daha rahat hissediyorum. Portföy de geçen ayı piyasasında pozitif kalmayı başardı. Aslında Boğa piyasasında da endeksi yendi ama tabii bir çok yatırımcının gerisinde kaldı.

   Neyse, kaybetmeyelim de kazanırız:)

   Portföy takibimde Xau/Try’yi kullanıyorum fakat tabloyu kullandığım bölüm hisse senedi bölümü olduğu için altını göstergeden çıkardım:) Bu özelliği geçen hafta gördüm ama:)

   Tekrar bekleriz, saygılar.

   Şubat 3, 2020
 14. İbrahim Sedat demiş ki:

  Merhabalar,
  Eurobond’u hangi kurumdan alıyorsunuz. Ben almak istediğimde min. olarak 150K – 200K dolar arasında alım yapılabildiğini söylüyorlar. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkürler

  Şubat 3, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar İbrahim Bey,

   Ben daha Eurobond almadım ama tüm bankalardan alabilirsiniz. Mesela Ziraat Bankası 1.000 dolara kadar satış yapıyor. Ama bunlar devlet Eurobondları.

   Bankaların çıkardığı Eurobondu almak isterseniz 100.000 dolar sınırı vardı en son. Belki siz onu sormuşsunuzdur.

   Saygılar.

   Şubat 3, 2020
 15. Çağrı demiş ki:

  Merhaba Yigit bey
  Tuprastan cikmak icin guzel zamanlama.Son dususlerden önce ciktiniz galiba. Tebrik ederim, iyi bir ongoru. Kıstasınız neydi?

  Bu arada portfoy takip programi icin Sharesight oneririm. Gayet basarili. Ucretsiz versiyonu is goruyor

  Şubat 3, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Çağrı Bey,

   Çocukluğumdan gelen bir şey mi bilmiyorum ama çok borcu olan şirketlerde duramıyorum. Hele çok borcu olup da temettü verenlerde hiç kalamıyorum.

   Bu strateji bazen hayat kurtarıyor ama her zaman değil. Mesela Tüpraşı borcu yüksek ve temettü veriyor diye 40 küsürden alıp 86’dan vermiştim. Sonra 150’lere gitti.

   Zaman zaman tekrar uzun vadeli portföyüme alayım dedim. Sonra biraz durup borç yüzünden verdim.

   Bir de ana portföy planımda sadece bir rafineriye değil de Exxon Mobile, Chevron, Total, Royal Dutch Shell gibi petrolün tüm tedarik zincirine yatırım yapan şirketlere sahip olmak var.

   Bu yüzden Tüpraş’a yer ayırmıyorum.

   Yani zamanlama yapmadım. Satmam tamamen tesadüftü:)

   Bu arada Sharesight önerisi için çok teşekkür ederim. Güzel bir siteye benziyor. Türkiye için de çalışıyorsa süper olur. Ama maalesef BIST’i destekleiyormuş:)

   Saygılar.

   Şubat 4, 2020
 16. Çağrı demiş ki:

  Merhaba Yigit bey
  Tupras yorumunuz icin tesekkurler

  Sharesigt search menusundr cogu BIST hissesi yok dogrudur. Fakat add a custom investment seceneginden manuel hisselerinizi portfoye ekleyebilorsiniz. Tabi bu durumda anlik fiyatlari sunucudan cekemiyor ancak dilerseniz portfoyunuzun degerini gormek icin gun asiri manuel fiyat girebilirsiniz
  Brokerage ve dividend konusunda basarili bir uygulama
  Bol kazanclar dilerim

  Şubat 5, 2020
  Yanıtla
 17. Ozcan demiş ki:

  Yiğit Bey
  Öncelikle sabrınızdan ötürü tebrik ediyorum.Temele göre hisse alıp sattığınız kesin.Ancak teknik analizin de ayrı bir gücü var.Aynı zamanda bir teknik analist olarak EREGL de yüksslişin yeni başladığını ve güzel karlar bırakacağını analiz etmekteyim.Pırtfotunüzdeki EREGL hissesi güzel temettü ve hisse artışı getirecek.Saygılar

  Şubat 9, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Özcan Bey,

   Teknik analizden maalesef anlamıyorum:)

   Hacmi ve hareketli ortalamaları öğrenmek istiyorum. Bakalım ne zaman sıra gelir bilmiyorum tabii.

   Bakalım EREGL’yi merakla bekliyoruz.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Şubat 9, 2020
  • Özcan demiş ki:

   Hocam şuan EREGL günlük analizde düzeltme sürecünde 1 2 hafta düşüş yaşayıp çıkacak Ancak uzun vadede çıkışı teni başladı hissede tarihi zirvenin yıl içinde geçileceğini düşünüyorum teknik olarak.Hacim vb pek önemi yok.Uzun süreli eğitimimden sonra haftalık ve günlük grafikte basit bir trend eğrisi(bu arada trend eğrisini doğru çizmek deneyim tecrüve ve ciddi bilgi ister) ile çoj rahat takip edilebilir.Özellikle bist30 da sonrasında bist 100 de bazı hisselerde teknik analiz yüzde 90 oranında çalışmakta ARCELK ,GARAN,EREGL vb
   Saygılar

   Şubat 9, 2020
  • Özcan demiş ki:

   Bu arada teknik olarak SODA yı erken sattınız.Aksine lot arrtırmanız getekiyordu.Hayırlısı gene de.
   Saygılar

   Şubat 10, 2020
 18. Abdullah Sözeri demiş ki:

  İyi akşamlar. Yazınızı çok beğendim. Ben de önümüzdeki yıllar için kendim ve ailem için temettü emekliliği maksadıyla uzun vadeli yatırım için 6 aydır araştırma yapıyorum. Bu işi yaparken profesyonel yardım almanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda size sorum şu olacak. Yardım alabileceğim iyi danışmanlık şirketleri hangileridir. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Şubat 10, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Abdullah Bey,

   Güzel getirisi olan çeşitli fonlar var fakat benim gerekli bilgim yok.

   Onun için yanlış yönlendirmek istemem.

   Saygılar.

   Şubat 11, 2020
 19. Umur demiş ki:

  Merhaba,

  Sitenizi ve yazılarınızı çok beğendim. Finansal özgürlüğe ben de adım atmak istiyorum ve bu konuda araştırmalarım sürüyor.

  Hisse seneti alım-satım işlemlerinizde hangi banka veya aracı kurumu kullanıyorsunuz?

  Bununla ilgili avantajları-dezavantajları anlatan bir yazınız var mı?

  Şubat 22, 2020
  Yanıtla
 20. TUĞRUL demiş ki:

  Kardeşim selamlar 9 Eylül’den Tuğrul ben 🙂 yeni yeni başladim bu olaya emekleme aşamasindayim, çoluk çocuk evlilik tasarruf çok zorlaşti ama ayni yolun yolcusu olduğumuzu görmek sevindirdi tesadüfen keşfettim bloğunu 🙂 podcastteki sesin sen olduğunu anlamam cok uzun sürmedi :))) seni ilgiyle takip edeceğim bol kazançlar ve selamlar 🙂

  Şubat 27, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Tuğrulcan:), fakirhaneme hoş geldin:)

   Ne kadar da uzun zaman olmuş. Tesadüfe bakar mısın?

   Teşekkür ederim, mutlaka bir ara görüşmemiz lazım:)

   Mart 4, 2020
 21. İlker demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,

  Tebrik ederim 3 yılda gerçekten de örnek bir yol kat ettiniz. Podcast’te sanırım söylemiştiniz buradaki yorumların moral verdiğinden o yüzden en başta övelim dedim 🙂

  Son 1 yılınızı takip ettim sanırım. Siz nasıl buradan motivasyon sağlıyorsanız biz de her ay güncel durumu ve diğer yazılarınızı okuyarak kendimize motivasyon sağlıyoruz. Karşılıklı yani.

  Gayrimenkul/arsa vb. yatırımlar hakkında fikrinizi tahmin ediyorum ama detaylı bir yazınızı da merak etmiyor değilim. Özellikle arsa/toprak alımı hakkında fikirlenizi merak ediyorum.

  Mart 4, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar İlker Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim:)

   Aslında tüm yatırımların (gelecekte getirecekleri gelir tahmin edilebilen) özü aynı. Gelecekte getirecekleri geliri bugüne indirgiyorsunuz. Eğer kârlı geliyorsa her şeye yatırım yapılabilir:)

   Güzel bir yazı fikri oldu benim için.

   Mutlaka bir yazı yazarım bunun için çünkü çok soru geliyor.

   Tekrar teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mart 4, 2020

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.