Temettü Emekliliğinde 2020 Enflasyon Düzeltmesi

Herkese selamlar.

Beklenen an geldi. TÜİK’in 2019 yılı enfaslyon verilerini açıklamasıyla Temettü Emekliliği için gereken tutarı güncelleyeceğiz.

Yılın bu zamanını sırf bu güncellemeyi yapacağım için sevmiyorum. Ne güzel hayali şekilde zenginleşiyordum. Şimdi gerçeklerle yüzleşip bir gün için gereken tutarı enflasyon kadar arttırmam lazım.

Hoş bir durum değil yani. Ama blog için gerekli bir konu. Yoksa hayal aleminde dolaşırız. Yaptığımızın bir anlamı olmaz.

Zamanı olmayanlar için en son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. Bir günlük finansal özgürlük için gereken tutar kişi başı 140 TL’ydi.

Bu oranı 2019 TÜFE’ye (Tüketici Fiyat Endeksi) olan %11,84 kadar artırdım. Böylece 2020 senesinde finansal bağımsızlık için gereken tutar 156,58 TL oldu. Bunu 157’ye yuvarlayalım.

Evet dostlar 2020 yılı için gerekli olan bir günlük tutar bundan sonra 157 TL’dir!

Hadi şimdi lafı biraz uzatalım.

Temettü Emekliliğinin Enflasyonla İmtihanı

Finansal bağımsızlık yolculuğuna ilk çıktığım 2017 yılında bir günlük özgürlük miktarı 100 TL’ydi. Bunu basit bir şekilde maaşım olan 3.000 TL’yi 30’a bölerek bulmuştum.

2018’de enflasyonu %15 olarak aldım ve bu tutarı 115 TL’ye çıkardım.

Daha sonra 2019’da büyük bir darbe yedik ve enflasyon canavarının kazığı sebebiyle bir günlük özgürlük miktarı 140 TL’ye çıkıverdi. Bu aynı zamanda portföyün artamadığı ve doların etkisinin çokça hissedildiği bir yıldı. Portföye alım yaptığımda boş kuyuya taş atmışım gibi hissediyordum:)

115 TL’den bir anda 140 TL’ye çıkan finansal özgürlük bedeli canımı çok sıkmıştı.

2020 yılında TÜFE %11,84 oldu ve özgürlük tutarım da 157 TL’ye çıkmış oldu.

Bu sene az gibi gözükse de üç senede %50’den fazla kayıp var. Yani dostlar, enflasyon temettü emeklilerinin de canını yakar. Bu yüzden sadece yüksek temettü almak ve bu tutarı harcamak -eğer tutar artmıyorsa- size üç yılda %50 alım gücü kaybına patlayabilir.

Bu yüzden temettü artışı ve portföy büyümesi aynı anda olmalı.

Harcamalar artarken alınacak temettüler de artmalı.

Yoksa emekli maaşımıza zam almayan emekli amcalara döneriz ki bu da hoş bir durum değil.

Portföy Temettü Gelirinin Güncellemesi

Bu durumun bana olumsuz etkisi olacak tabii.

2019 Aralık Portföy Durumu yazısını okuyanlar hatırlayacaktır; ileriye yönelik 12 ayda elde edeceğim net temettü gelirim 4.312 TL’ydi ve 140 TL’den 30,8 günlük finansal özgürlüğümü kazanmıştım.

Fakat şimdi 2020 yılı için gereken tutar 157 TL’ye çıktı ve finansal bağımsızlığımı kazandığım yıl sayısı (enflasyon yüzünden) 4.312/157=27,5 güne düşmüş oldu.

!!!!!!?!??????!?!!!

Ayrıca asgari ücret de 2020 yılı için %15 zamlanarak 2.324 TL’ye çıktı. Böylece temettü gelirlerim 2 asgari ücretin altına düşmüş oldu.

Toparlarsam

Yüksek enflasyon canımızı yakıyor. Umarım en kısa zamanda buna bir çare bulurlar.

Yoksa daha çok güncelleme yapmak zorunda kalacağız.

Siz enflasyonu hesaplamalarda dikkate alıyor musunuz? Almamanız imkânsız zaten:) Hesabı nasıl yapıyorsunuz? Biraz da sizden dinleyelim.

Tasarrufa ve yatırıma devam.

Saygılar.

Image courtesy of kittijaroon at FreeDigitalPhotos.net

20 Yorum

 1. Burak demiş ki:

  Gerçek yatırımcı gerçeklerden uzak olmamalı bence. Sen de bunu iyi başarıyorsun. Gerçeklerden kaçabilirdin, ve bu çok tatlı olurdu konfor alanının bunu emrettiğine eminim.
  Ayrıca bende bir oluşum kurmaktayım odak noktaları; iş hayatı, girişimcilik ve finans. Açıkçası küçük bir ekiple yolun başındayız ama çok oturaklı ilerliyoruz. Seni yaklaşık 3 aydır takip ediyorum ve senin de fikirlerini almayı çok isterim. Bu tarz yardımlaşmalara, fikir paylaşımlarına belki de beraber çalışmaya açık olup olmadığını merak ediyorum. Bana mailden ulaşırsan çok mutlu olurum.
  İyi çalışmalar dilerim.

  Ocak 3, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Gerçeklerden uzaklaşırsak ve konfor alanımızda kalırsak ilerleme olmaz maalesef. Bu yüzden rahatsız olmak lazım.

   Tabii ki sizi dinlemek ve yardımcı olmak isterim.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2020
 2. Hasan Kuzucu demiş ki:

  Malesef enflasyon hayatımızdan daha az çalmadıkca zenginleşmemiz çok zor ancak önemli değil çabalamalıyız ek olarak size şahsen teşekkür etmek ve bir soru sormak istiyorum bloğunuzda babilin en zengin adamı anlı kitapla tesadüfen karşılaştım ve resmen beynimden vuruldum edindiğim bilgilerin yanı sıra bir okadarda eğlenceli bir kitaptı bu tarz bir kitap önerirmisiniz bana acaba

  Ocak 3, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Benim “Finansal Bağımsızlık İçin Okunması Gereken Kitaplar” listem var. Hepsi okuduğum ve sevdiğim kitaplar.

   https://www.lattedenborsaya.com/2018/07/02/finansal-bagimsizlik-icin-okunmasi-gereken-kitaplar/

   Fakat eğer finans dışında Babil’in En Zengin Adamı etkisi yaşamak istiyorsanız mutlaka Niccolo Machiavelli’nin yazdığı Prens isimli kitabı ve George Orwell’in Hayvan Çiftliği’ni okumanızı öneririm:)

   Saygılar.

   Ocak 4, 2020
 3. AYDIN demiş ki:

  Öncelikle uzun vadecileri için ve birde bizim coğrafya kaderdir. Kelimesi tam anlamıyla bu yazıya uyuyor.Uzun vade olarak başladım bu 4. Senem ve şunu anladım bizim borsada teknik analiz biliyorsanız bir hisse değerine geldiyse kaarını alip orta vadede başka değer bulacak sağlam hisseler le devam etmek gerekiyor.portfoyu büyütmek ilk amaç olmalı yoksa bu şekilde bu ülkede sürekli bu sıkıntıyı yaşayacağız.2 sene hisseler tavan yaptığında portfoy 15.000,20.000 yada 30.000 TL kardayken satmazsaniz muhakkak o karımız jeopolitik sebeblerden birde iyi yonetilmemesinden dolayı ekonomik krizle o karlarimız sıfırlanıyor.
  Soda uzun vadede topladım. 8 TL gelmişti güzelde kar yapmıştı. Satmadım suriye savaş sebebiyle 5.22 lere kadar geri geldi.Bu bana ders oldu grafik çıkarken bekleyeceksin. Grafik inerken satacaksin amaç portföy büyütmek. Orta vadede bunu yapmak biz uzuncular için zaten kolay olacaktır.Zaten düzenli alım yapıp üstüne bilginizi arttırarak sağlam hisseleri orta vadeli hedeflerle taşıyıp kar satışlariyla noktalarsak belli bir büyüklük elde edeceğimize inanıyorum. Uzuncuyum ben ya diyip, kağıt tepe yapmış 5 tl aldığın kağıt 12 TL olmuş.Satmiyorsun hisse düşüş trendinde hergün, her hafta düşüyor 7 TL kadar iniyor. Sen tepedeki karını satıp almıyorsun. Düşünce tekrar alıyorsun ve sürekli aynı şeyi yaşıyoruz. Çünkü coğrafya kaderdir maalesef.

  Ocak 3, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Aydın Bey,

   Aslında borsada genelleme yapmak oldukça tehlikeli.

   İster temel analizci olun, ister teknik analizci, eğer yaptığınız işi iyi öğrenmezseniz kaybedersiniz. Prensipleriniz yoksa ve kendinizi geliştirmezseniz yine kaybedersiniz.

   Çok yükselir satarsınız daha yükselir (HEKTS), yükselir satmazsınız düşer (SODA). Borsada pişmanlık bitmez yani. Bu yüzden kendi sistemimizi geliştirip ayağı yere basan prensipler ortaya koymalıyız.

   Coğrafya kader mi? Evet, bir yere kadar öyle. Ama kimse bizi çalışmaktan ve üretmekten alı koymuyor. Televizyonun düğmesine basmak ya da kitabın kapağını açmak bizim elimizde:)

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Ocak 4, 2020
 4. Baydu can demiş ki:

  Yiğit bey selam; yazınız harika… emeklilikte zam alamayan yaşlı amcalara dönmemek için, temettü hisselerinin 10 ve 15 yıllık verim artışına baksak sağlıklı olmaz mı? siz eminim bakmışsınızdır… o konu bize daha net bir fikir verir gibime geliyor… kolay gelsin.:)

  Ocak 4, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Baydu Bey,

   Bu konuda bir abim (Hisse.net’te DUDU ismiyle yazar) sadece uzun vadede 45 derecelik açıya sahip hisseleri alırdı.

   Bir başka tanıdığım sadece kârını arttıran şirketleri alırdı.

   Uzun vadedede kârlılığını sürdürebilmiş ve gelecekte de ekonomik hendeğe sahip olan, yatırım yapan ve büyüyen şirketler bizim sorunumuzu çözer diye düşünüyorum.

   Saygılar.

   Ocak 4, 2020
 5. cemil demiş ki:

  merhaba,

  2019 ocak ayında 888 TL tutarında ileriye dönük temettü beklentiniz olduğunu yazmıştınız. peki gerçekleşen temettü geliri ne kadar oldu?

  Saygılar.

  Ocak 4, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cemil Bey,

   Bu hisse değiştiğinde, hisseler temettüsünü arttırıp azalttığında ve yeni hisse alındığında değişen bir durum. Sadece anın fotoğrafını çekiyor.

   Portföydeki aylık temettü miktarındaki değişimi burada bulabilirsiniz:

   https://www.lattedenborsaya.com/temettu-gelirlerim/?frame-nonce=55f94070b6

   Şu an, tam bir yıl sonra, 4300 TL’yi aşmış durumdayım.

   Saygılar.

   Ocak 4, 2020
 6. Emre demiş ki:

  İntegral Yatırımda analist olan Tuncay Turşucunun blogunu takip etmeni öneririm.
  Saygılar

  Ocak 7, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Takipteyiz efendim:)

   Ocak 7, 2020
 7. Deniz demiş ki:

  50.000 lira temettu geliri icin borsada an itibariyle ortalama 1.000.000 liraniz olmasi lazim. Boyle bir meblaga ne birikimle ne de hisse fiyati degerlenmesiyle ulasabilirsiniz gibi gorunuyor. 🙁

  2000 yilinda tupras hissesi alan bir kisi birikimini kabaca 30 kat arttirmis olsa da enflasyon canavarina yenik dusuyor. Soyle ki 2000 yilinda 9000 liralik (bugunun Parasiyla 100.000) tupras hissesi alanin bugunku parasi 250.000 lira civari yapiyor. Yani aslinda 30 kat degil parasi 2.5 kat degerlenmis topu topu. Pek de ic acici degil, hele ki ornek bir hisseden bahsediyorsak. Dolayisiyla 20 sene sonra emekli olabilmeniz icin bugunun degeriyle en az 300.000 biriktirmeniz lazim.

  Alinan riske gore getiri pek tatmin edici degil. Gerci bir yil once baksaydik %500 olacakti ve 200.000 lik birikim yeterli olacakmis. %500’den asagisini riske degmez buluyorum acikcasi.

  Nisan 27, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Deniz Bey,

   Burada savunduğum, üzerine onlarca yazı yazdığım her şeyi bir yorumda kenara attınız.

   İşimizi tasarruf etmekle başlıyor.

   1.000.000 TL’yi hemen toplamam gerekmiyor. Ne kadar şanslıyım ki bileşik getiri diye bir şey var ve o da erken başlayıp çok biriktiren insanların yanında oluyor. Şimdi yatıracağım 1.000 TL bundan 20 yıl sonra çok daha değerli olacak. Enflasyondan sonra bile.

   Bilginin ve paranın bileşik getirisinin ne mucizelere yol açtığını görseniz inanamazsınız. Bu ister borsa olur, ister başka bir yatırım aracı ama şimdi vazgeçerseniz ve oturduğunuz yerde tavana bakıp yola çıkmazsanız, ne kendinizi geliştirebilir ne de yolda bir şeyler öğrenebilirsiniz.

   Sadece TUPRS örneği vermek doğru olmaz. Aksini gösteren onlarca örnek de var.

   Son olarak temettü körü körüne bağlandığım bir amaç değil. Sadece hayallerimi gerçekleştirmek için bir araç. Bu yüzden eksikliklerini de pekala görüyorum ve önlemimi alıyorum.

   Son dedim ama buraya bir kitap listesi bırakayım. Umarım yardımcı olur.

   Saygılar.

   https://www.lattedenborsaya.com/2018/07/02/finansal-bagimsizlik-icin-okunmasi-gereken-kitaplar/

   Nisan 28, 2020

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.