2017 Hedeflerim: Hisse Komisyonumu Düşürme Çalışmalarım

Herkese selamlar! 2017 yılı hedeflerimden bir tanesi de bankaya verdiğim komisyon oranını düşürmekti. Şu ana kadar bu hedefle ilgili pek bir şey yapmadım. Şimdi zamanım olduğuna göre buna odaklanabilirim. Yalnız burada sizin de tecrübelerinize ve katkılarınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim. Haydi başlayalım.

müfettis.png
2017 Hedeflerim: Hisse Komisyonumu Düşürme Çalışmalarım

Şu anda İş Bankası ile çalışıyorum. 20/10000 komisyon ödüyorum. Ama şöyle bir sıkıntı var: alımlarımı her hisse senedine 150, 200 TL’lik bölüştürüyorum ve 1 TL komisyon kesiyor. 1 TL az gibi gözüküyordu ama baktım 150 TL’lik alımda 20/10000 yerine 66/10000 ödüyorum yani ödemem gerekenin üç katı fazla. Ufak gibi gözüküyor ama toplamda çok para ediyor.

Bundan kurtulmanın 3 yolu vardı:

 1. Daha fazla hisse alıp 20/10000 komisyon ödemek.
 2. Bankayla görüşüp küçük alımlarda daha az komisyon ödemek.
 3. Daha az komisyon ödeyeceğim başka bir kuruma geçiş yapmak.

Sermayem az olduğu için pazarlık şansımın da bu durumla orantılı olarak az olacağının farkındayım ama yine de bir şeyler yapmam gerekiyor. O zaman ilk seçenekten başlayalım.

1) Daha fazla hisse alıp 20/10000 Komisyonu Düşürmek

Bu seçeneği biraz araştırdıktan sonra eledim. Binde bir komisyon kesen bankalar var. Hacme göre daha da düşürüyorlarmış. Hacim yaratamam ama komisyonu binde bir öderim en azından.

2)Bankama Son Bir Şans Vereyim ve Komisyonu Düşürmelerini İsteyeyim

Ne de olsa çocukluğumun bankası. Çok zamanım geçti.

Çağrı merkezini aradım ve komisyon oranlarına müdahale edemeyeceklerini söylediler. Otomatik olarak kesiyormuş. Ben de otomatik olarak başka bankaları araştırmaya başladım o zaman.

3)Daha Az Komisyon Ödeyeceğim Başka Bir Kuruma Geçiş Yapmak

Burada iki olaya bakıyorum. Birincisi az komisyon ödemek. İkincisi az parayla yurtdışı borsalarda işlem yapabileceğim bir hesap açmak. Bunları da büyük bir bankayla yapmak istiyorum.

Burada Qnb FinansInvest’e baktım. Komisyon oranları binde birdi. En az 10 000 tutar istiyorlar. Bu oldu diyelim. Yurtdışında hesapları açmak için ise minimum bin dolar istiyorlar. Ama hesap işletim ücreti falan var mı bilmiyorum. Onları da iyice öğrenmem lazım.

Diğer büyük bankalara baktım ama düşüğünü bulamadım. Daha geniş bir çalışma yapmadım, sizlerin fikrini sormak istiyorum.

Siz hangi aracı kurumla çalışıyorsunuz? Benim gibi düşük işlem hacmine sahip bir ufak yatırımcı için önereceğiniz bir aracı kurum var mı? Varsa sizden başka kesinti yapıyorlar mı? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar.

22 Yorum

 1. Uvy demiş ki:

  Vakıfbank kullanıyorum. Binde 2 komisyon alıyor alış ve satışda. Temettüden de on binde 3 kadar komisyon kesiliyor. Bunun dışında bir masraf yok. 100 liralık hisse alımında 20 kuruş komisyon. Memnunum. (Vakıf yatırımı arayarak binde 1 e indirilebiliyormuş komisyon.)

  Haziran 23, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın UVY,

   Araştırmalarım devam ediyor. İşbankası’nda maalesef minimum 1 TL komisyon kesiyorlar. Aradım düzeltmeleri için iki üç kere ama param az diye sallamadılar.
   Temettüden komisyon kestiklerini ilk defa sizden duydum. Hiç öyle bir şey bilmiyorum. Bir araştırın isterseniz. Vakıfbank’ı da ben inceleyeyim. Çok teşekkür edeirim.

   Haziran 23, 2017
  • oral tuğsel demiş ki:

   Vakıfbank benden her ay başında saklama ücreti olarak 3 lira kesiyor…
   Yalnız temmuz ayında hesapta para olmadığı için kesilmemiş, geçmiş aylara baktığımda 3 lira düzenli olarak kesiliyor…

   Temmuz 6, 2017
 2. Abdullah demiş ki:

  Hocam iş bankasından komisyon oranını nasıl düşüreceğiz ? bu sorunun cevabını bende arıyorum. çözüm bulursanız bize de lütfen aktarım. selamlar.

  Temmuz 5, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Abdullah Bey,

   Telefonla aradım düşürmediler, şubeye gittim düşürmediler. Hatta portföyüm az diye adam yerine de koymadılar:) Bana da başka tarafa bakmaktan baka çare kalmadı. Çok yorum ve öneri geldi. İzin alınca değerlendireceğim birini. Sonuçları yazarım buradan.

   İyi günler. Saygılar.

   Temmuz 5, 2017
 3. burak dinçer demiş ki:

  Selamlar,
  Tacirler Yatırımı kullanmazını öneririm. 2008 yılından beri kullanıyorum. Onbinde 8 komisyon. (bsmv+borsa payı dahil)
  Hesaptan bakım vs. kesintisi olmuyor.
  Saygılarımla

  Temmuz 9, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Çok teşekkür ederim Burak Bey, ilk müsait zamanımda hepsini değerlendireceğima ama maalesef adaha izin almadım bu işler için.

   İyi akşamlar.

   Temmuz 9, 2017
 4. kemal demiş ki:

  merhaba, ben iş bankası, yapı kredi ve ziraatle çalıştım. İş bankası ve ykb binde iki ama iş bank en az 1 TL kestiği için 480 TLnin altındaki emirlerde oran olarak binde ikiyi geçiyor.
  Şu an ziraatten çok memnunum, kamu personeline özel binde bir komisyon alıyorlar ve minimum tutar yok.

  Temmuz 10, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Ben de öyle düşünüyorum Kemal Bey, o bir TL olayı beni de zor durumda bıraktı.

   Saygılar

   Aralık 21, 2018
 5. atakan demiş ki:

  Merhaba bankaları boşverin aracı kurumlarla çalışın . Marbaş , Alnus, Alb Menkul, Alan Yatırım bunlar ondinde 2 ile çalışıyor. Sizin komisyonun 10 da biri. Tacirler Onbinde 4
  a1 kapital meksa onbinde 5 . Daha bir çok örnek var.

  Ağustos 5, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Atakan Bey,

   Ben banka düşünüyordum ama bir türlü izin alıp da hesabı taşıyamadım. Ama tekrar değerlendrip aracı kurumları da inceleyeceğim.

   Teşekkür ederim. Saygılar.

   Ağustos 5, 2017
 6. Özer demiş ki:

  İş Bankası temettü verdiğinde maliyeti otonatik düşürüyor. Ben bunu daha önce Ziraatte görmedim. Bence bu bir avantaj. Uzun vade yatırumcı alıyor ve beklemiyor mu?
  Bence komisyondan daha çok saklama bedelini düşürmeyi düşünmek daha uygun olmaz mı? Yurtdışından kastınız Alman, İngiliz vb borsalarında hesap açıp yatırımcı olmak mı? Böyle bir imkan olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler.

  Eylül 21, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Özer Bey,

   Ben de İş Bankası kullanıyorum şu an. Maliyet düşüşünün psikolojik bir etkisi oluyor.

   Saklama bedeli 3 ayda bir beş lira ödüyorum yani o oldukça düşük. Yıllık 20 lira. Ama daha çok maaşımdan küçük küçük alımlar yaptığım için o 1 TL’ler çok daha büyük bir yekün tutuyor. Ona gıcık oldum biraz 🙂

   Yurtdışından hisse senedi alımı derken de Türkiye’deki aracı kurumdan yurtdışında yine bir aracı yardımıyla hisse senedi almayı kastetmiştim. Çok az param olduğu için bu en iyi yol. Daha çok parası olan için başka yollar da var. Burada da hesap açmak 1000 dolardan başlıyor ve 10 000 dolar isteyen de var. Şu an ona aktaracak param olmadığı için bekliyorum. İlerdeki planlarım arasında o da var tabii:)

   Saygılar.

   Eylül 23, 2017
 7. Ermangg demiş ki:

  merhaba Yiğit & Özer Beyler 🙂

  Ben TEB kullanıyorum. Temettüleri kullanarak maliyeti düşürmüyor benim bankam. O nedenle ben de kendi excelimde hem temettüler dahil edildiği durumdaki, hem de temettüsüz maliyetlerimi tutuyorum. Şu an çok küçük miktarda fark ediyor, ancak uzun vadede, iki maliyet değerinin arasındaki farkın artması, beni daha iyi motive edecek diye düşünüyorum.

  iyi akşamlar.

  Eylül 23, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ermangg,

   Umarım iki maliyet arasındaki farkın açıldığı günleri hep birlikte görürürüz:)

   Saygılar.

   Eylül 25, 2017
  • Tugsel78 demiş ki:

   Merhaba Ermangg bey,
   sizin için bir mahsuru yoksa excel şablonunu mail olarak atmanız mümkünmüdür?
   kendim bir tablo yapmaya çalıştım fakat bilgisayarla rama pek iyi olmadığından beceremedim bu yüzden maliyet düşüren fakat komisyonu yüksek ve aylık ücret kesintisi yapan banka ile çalışıyorum şuanda…

   Eylül 27, 2017
 8. Özer demiş ki:

  Sayın Ermangg Bey bir sakıncası yoksa ben de rica edebilir miyim?

  Eylül 27, 2017
  Yanıtla
 9. Mustafa Türksever demiş ki:

  Lattedenborsaya Ziraat yatırım en uygunu.Daha önce işbankası ile çalıştım.Resmen Beni soymuşlar.Binde Dört komisyon ödüyordum.Şimdi Ziraat yatırımda 100 liralık alsatta 10 Krş kesinti oluyor birde aylık 4.5 lira canlı baktığın 10 hisse için Ödeme var…

  Ocak 3, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mustafa Bey,

   Ben de maalesef küçük küçük işlemler yaptığım için yüksek komisyon ödüyorum. Ziraat’te eski hesabımda sorunlar vardı bit türlü çözemedim. Aktif edemediler hesabı.

   Bakalım tatile girdiğimde tekrar uğraşacağım çünkü uzun vadeli yatırımda her bir kuruşun önemi var.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2018
 10. BAYRAM demiş ki:

  KOMİSYON ORANIMIN YÜZDE 1 OLARAK DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYORUM .

  Ocak 29, 2020
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.