Boğa Piyasası İle İlgili Söylenmiş Ünlü Yatırımcı Sözleri

Boğa piyasasındayız, endeksimiz 70 binlerden TL bazında rekorlar kırarak 97 binlere geldi. Bu ne ilk boğa piyasası ne de son olacak. Zamanını bilmesek de onu bir ayı piyasası izleyecek, bu döngü devam edip gidecek. Nasıl olur ne zaman olur bilinmez…

Hazır piyasa boğa iken ben de onunla ilgili ünlü yatırımcıların sözlerini paylaşayım dedim. Umarım yardımcı olur.

Hadi başlayalım.

animal-1293780_1280
Boğa Piyasası İle İlgili Söylenmiş Ünlü Yatırımcı Sözleri

1) “Boğa piyasası sürerken neredeyse aldığınız her şey değer kazanır. Bu, kendinizi finansal bir dahi gibi hissetmenizi sağlar. Borsaya yatırım yapmanın çok basit, güvenli olduğu izlenimini verir.”

Ron Chernow

2) “Boğa piyasaları bir çok ayıbı örter ve bu problemler ayı piyasası gelene kadar ortaya çıkmaz.”

Ron Chernow

3) “Boğa piyasası ayı piyasasına döndüğünde, acemiler bunun çok sürmeyeceğini ve gelecek olan boğa piyasasının onları kurtaracağını düşünürler. Fakat ayı piyasası devam edince, olumlu düşünce olumsuza dönerek acemileri terkeder, onları eski günlük işlerine döndürür. İşte o zaman, gerçek profesyonellerin tekrar piyasaya döndüğü zamandır. “

Robert Kiyosaki

4) “Boğa piyasasındaki birinci ralliyi kaçıranlar için en sinir bozucu şey, piyasaya girmek için bekledikleri büyük düzeltmenin bir türlü gelmemesidir. Onlar beklerken piyasa yükselir, yükselir…”

Martin Zweig

5) “Ortalama bir insan kendisine ayı veya boğa piyasasında olduğunun söylenmesini istemez. Onun arzuladığı şey; hangi hisseyi alıp satması gerektiğinin söylenmesidir. Hiçbir şey vermeyip bir şeyler almak ister.”

Jesse Livermore

6) “Bu yüzyılın sonunda Dow Jones bu günkü on bine karşılık büyük ihtimalle bir milyonu geçecektir. Eğer alıp körü körüne yüz yıl tutacaksanız, piyasa muazzam bir boğa piyasasıdır.”

John Templeton

7) “Sadece dalga durulduğunda kimin çıplak olduğu anlaşılır. Boğa piyasasında herkes dahidir. Uzun dönemde kimin başarılı olmak için gerekli yeteneğe sahip olduğunu boğa piyasası açığa çıkarır.”

Warren Buffett

Boğa piyasaları karamsarlıkta doğar, kuşkuda büyür, iyimserlikte olgunlaşır ve coşkuda ölür.

John Templeton.

8) “Boğa piyasaları insanların aklını alır. Eğer göletteki bir ördekseniz ve gölet sağanak yağmurdan dolayı yükseliyorsa, siz de onunla birlikte yükselmeye başlarsınız. Fakat bunun sebebinin sizin kudretiniz olduğunu düşünürsünüz, gölet değil.”

Charlie Munger

9) “Küçük ya da büyük olduğuna bakılmaksızın iki çeşit yatırımcı vardır: Piyasanın nereye gittiğini bilmeyenler ve bunu bilmediğini bilmeyenler.”

William J. Bernstein

10) “Boğa piyasaları her zaman histeri ile biter, ayı piyasaları ise panikle son bulur.”

Jim Rogers

11) “Her zaman boğa piyasalarını takip eden ayı piyasaları ve onları da takip eden boğa piyasaları olacaktır.

John Templeton

Ayı ve boğa piyasaları matematik kanunlarını gölgeleyebilir fakat tamamen yok edemez.

Warren Buffett

12) “Yatırımda başarılı olmak için sihirli hisse senetlerine ya da boğa piyasalarına ihtiyaç yoktur.”

John Neff

13) “Zekayı boğa piyasası ile karıştırmayın.”

Humhrey B. Neill

14) “Boğa piyasası devam ederken hemen hemen ne alırsanız yükselir. Hisse senetlerine yatırım yapmanın çok güvenli ve kolay olduğunu hissedersiniz ve kendinizi dahi sanırsınız.

Ron Chernow

15) Boğa piyasasının sonunda, hisselerin büyük çoğunluğu zayıflarken bir popüler sektörün hisselerinin çökmeden önce aşırı yüksek fiyatlara çıkmaya devam ettiği söylenir.

Howard Marks

Size boğa piyasasıyla ilgili söylenmiş sözlerden bir kaçını aktarmaya çalıştım. Umarım yardımcı olur.

Saygılar.

2 Yorum

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.