Temettü Emekliliğinde Enflasyon Düzeltmesi

Herkese selamlar! Sevsek de sevmesek de enflasyon olgusuyla karşı karşıyayız. Üstelik son zamanlarda çok da yüksek seyrediyor.

Hal böyleyken, Temettü Emekliliği Projesi’nin sadece artılarını anlatırsam hem size hem de kendime haksızlık yapmış olurum. Yüksek enflasyon, bizim için en tehlikeli şeylerden bir tanesi. Elde ettiğimiz temettünün gerçek değerini ve dolayısıyla alım gücünü azaltıyor. Zaten bu yüzden yüksek temettü veren ama temettüsünü arttıramayan ya da azaltan şirketlerden uzak durmaya çalışıyorum.

Hedeflerime ve sonuçlarıma enflasyonu katmazsam sadece kendimi kandırmış olurum. Gerçek bir sonuca erişemem. Gün geldiğinde de yüzleşmek yıkıcı olur.

Bu yüzden erken emekli olmam için gerekli olan 100 TL’yi enflasyon oranında güncelleyeceğim. Böylece daha gerçekçi bir sonuç elde etmeyi umuyorum.

Hadi zaman kaybetmeden başlayalım.

monster-1436328_1920
Temettü Emekliliğinde Enflasyon Düzenlemesi

2017 Enflasyon Oranı

Önce enflasyon oranlarına bakalım. Aralık daha çıkmadı ama Kasım ayına kadar olan bölümü alarak ona yakın bir oran bulabiliriz.

Bu iş için Türkiye İstatistik Kurumu’nu kullanacağım. Siz tabii ki kendinize göre bir enflasyon oranı belirleyebilirsiniz. Tüketici fiyat endeksi Kasım 2017 itibariyle %12.98 olmuş yıllık. Ben bunu yuvarlayıp yıllık %15’e çıkaracağım.

Temettü emekliliklerini dolara, sterline göre ya da altına göre endekslemek isteyenler de olabilir. Onların da varlık getirilerini düzeltirken ve gelecekte gerekecek erken emeklilik gelirini hesaplarken bu varlıkların enflasyon oranlarını kullanmaları gerekir.

Örnek verecek olursak; bana günlük 25 dolar yeter kardeşim derseniz, dolar enflasyonu da %2 ise, size artık günlük gereken tutar yeni yılda günlük 25.5 dolar olur.

Altında enflasyona gerek yok diye düşünüyorum. Yani bana günlük 1 gram altın gerekli derseniz, seneye de 1 gram altın gerekir. Altında enflasyonu sıfır kabul ediyoruz.

Sözün özü enflasyon can acıtır. Fakirleştirir. Şimdi bana etkisine bakayım.

Enflasyonun Temettü Gelirime Etkisi

Kasım sonu itibariyle temettü gelirim 1027 TL olmuş yani günlük 100 TL’den 10 gün özgürlük kazanmışım.

Fakat 2018 yılında enflasyon ile düzeltilmiş olarak artık günlük 100 TL değil, 115 TL’ye ihtiyacım olacak. Çünkü alacağım şeylerin fiyatı yaklaşık %15 artmış.

Böylece 1.027/115= 8,9 gün özgürlüğe düşmüş oldu 🙁

İşte enflasyon bu kadar kötü bir şey, alım gücümün %15’ini sildi attı. Yani aslında erken emekliliğimden götürmüş oldu.

Neden Çok Temettü Veren Hisseler Değil de Temettüsü Büyüyen Hisselere Yatırım Yaptığım Kanıtı

Aslında bu temettü düşüşü neden yüksek temettü veren hisselere değil de temettüsü büyüyen hisselere yatırım yaptığımın da kanıtı oldu.

Yüksek temettü alırsınız. Örnek 100 TL. Seneye de 100 TL temettü alırsanız %15 enflasyon kaybınız olur. İlk başlarda yüksek temettü aldım diye sevinirsiniz fakat sinsi enflasyon canavarı sizin gelirinizi götürür de götürür.

Bir taraftan 50 TL alırsınız. Ama bu ikinci sene 60 TL olduğunda %20 gelirinizi arttırmış olursunuz. Enflasyonu çıktığınızda 5 TL net gelir artışınız olur. Ayrıca elde tutulan ve dağıtılmayan karlardan da hissenin değeri artar. 

Bu yüzden önce karını arttıran, daha sonra da temettüsünü arttıran şirketlere yatırım yapmayı seçiyorum ben.

Herkes kendi akıl süzgecinden geçirsin tabii ki alımlarını:)

Toparlarsam

Enflasyon, temettü gelirlerimde %15’lik bir erimeye sebep oldu. Artık erken emeklilikte geçinmek için daha fazla paraya ihtiyacım var. Bir başka yazıda da geçen sene temettümün ne kadar arttığını ve bana etkisini tartışayım.

Ayrıntıya indiğimde,  yeni yılda emekli olmak için gerekli günlük para 115 TL’ye çıkacak. Bu da aylık 3.450 TL, yıllık da 41.400’ye denk geliyor. Maaşlar ne kadar artacak bakalım:)

Siz enflasyonu yeniden değerlemelerinize katacak mısınız? Bunun etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Saygılar.

25 Yorum

 1. aknykc demiş ki:

  Aslında öncelik olarak bedelsiz vererek büyüme potansiyeli olan hisselerden alıp istenilen portföy büyüklüğüne ulaşınca temettü şirketlerine geçip gerektiği kadar temettüyü harcayıp yani emeklilik maaşı olarak görüp kalanıyla da yine tekrar lot çoğaltmak daha mantıklı bana kalırsa çünkü iyi oranda temettü veren şirketlerin hisseleri yıl içinde maksimum %50-60 prim yapıyor, kaldı ki büyüme potansiyeli olan hisseler %100lerden aşağı olmuyor bu da yolu uzatıyor.
  Sizin bu yol da epey uzun sürecek görünüyor hocam ama yine de sonsuz başarılar diliyorum.

  Aralık 31, 2017
  Yanıtla
 2. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Aknykc,

  Yüksek bedelsizden ziyade kârını arttırabilen ve bundan aldığı temelle de temettüsünü arttıran şirketlere odaklanmaya çalışıyorum. Fakat bazı sektörlerde hata yaptım ve dönüşünü gerçekleştirememiş sektörlere yatırım yaparak potansiyel kazancımı düşürdüm.

  Yol çok uzun. 10 yıllık bir temettü emekliliği hedefinden bahsediyoruz. Daha birinci yılı bitti. Etkilerini görmek için de en az üç yılın olduğunu söylüyor üstadlar.

  Yılmadan tasarruf etmeye ve biriktirmeye devam 🙂

  Saygılar.

  Aralık 31, 2017
  Yanıtla
 3. Onur Oğuz demiş ki:

  Merhaba…
  İşi biraz daha zorlaştırmak (!) adına, aslında 2018 temettü hedefinizi belirlerken, 2018 yılı için tahmini enflasyonu kullanmak daha olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü ortalama %15’lik fiyat artışı geçen senede kaldı. Ocak ayında buna %1,1,5 (ya da herneyse) üzerine eklemek gerekecek. Bu nedenle geçmişe değil, geleceğe bakıp karar almak daha doğru olur.

  Umarım 2018, özgürlüğünüze bir kaç gün değil, haftalar ilave ettirir 🙂

  Aralık 31, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Onur Bey,

   Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım hepimiz hedeflerimize ulaşırız. En doğrusu geleceğe göre yapmak fakat on yılları hedeflediğimiz için geçmiş ve gelecek enflasyon birbirine yakınsayacak ve sonuçta çıkan rakamlar birbirine aşağı yukarı benzer olacak diye umuyorum 🙂

   Mutlu, sağlıklı ve bol temettülü yıllar dilerim.

   Saygılar.

   Aralık 31, 2017
 4. cems demiş ki:

  gelirler bist kaynaklı ve dolayısıyla tl cinsinden oldukça enflasyondan kaçmak zor bu nedenle ben CVF’ye nasdaq tan temettü verimi yüksek teknoloji hisseleri ve bir miktar vadeli döviz(tercihen euro) hesabı eklemeyi düşünüyorum.

  Aralık 31, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cems,

   Şu an gelirlerimiz TL kaynaklı ve enflasyon acıtıyor. Dikkat edin, yüksek temettü verimli ve teknoloji lafları çok yan yana gelmez ve geldiğinde de tehlikeli olur 🙂

   Saygılar.

   Aralık 31, 2017
  • ermangg demiş ki:

   Merhaba Yiğit ve Cem Beyler,

   bu sorunun çözümü pek kolay değil… benim ideal portföy olarak şahsi tercihim; gelirlerinin çoğu döviz kaynaklı olan şirketlerin hisselerine paramın 2/3ünü; altına ise kalan 1/3ünü yatırmak… gözlemlerime göre altın ile dolar korele iken, hisseler ters korele… böylece bir hedge mekanizması kurmuş oluyorum… ama arada dolar çok ucuzlarsa (eylül başındaki 3,42 gibi) dayanamayıp alabiliyorum, devalüasyonlarda kademe kademe satmak için…

   Aralık 31, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emangg,

   Güzel taktik. Bir de altını nakit getirecek şekilde değerlendirirseniz tadından yenmez:)

   Saygılar.

   Ocak 1, 2018
  • ermangg demiş ki:

   hisselere paralel, düzenli altın alımlarıyla, 32 günlük mevduat hesapları açarak birikimimi arttırmaya çalışıyorum. şu an bankam yıllık %1,3 brüt faiz veriyor örneğin…

   Ocak 1, 2018
 5. hocam geleceğin sektörü ve hisseleri yüksek teknoloji olacakken (olması düşünülüyorken) yüksek teknoloji şirketleri ile temettü veriminin yan yana gelememe sebebi nedir ?Tüm karrı tekrar yatırıma dönüştürmeleri mi ?

  Daha önceki yazılarınızı okudum izin felsefeniz ” Bana temettü versin . Temettüyü yıldan yıla artırsın ama karın bir kısmını da geleceğe yatırsın, yatırım yapsın ” diyorsunuz.

  Aralık 31, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın The Big Short,

   Teknoloji hisselerinin bence sıkıntısı hem çok yatırım istemeleri, hem de sektörün çok kaygan olması.

   Temettü olarak da cimriler çünkü yatırım yapmak zorundalar. Tabii bir Amazon’u bulsaydık ya da google’ı şimdi kısa yoldan zengin olmuştuk. Fakat bir sonrakini nasıl bulacağız:)

   Bir Apple var felsefeye uyan onu da kaçırdık gibi 🙂

   Saygılar.

   Ocak 1, 2018
 6. ismet demiş ki:

  2018de karlarini yukseltebilecek ve ustelik temettusu de arttiracak hisse bulmak zor olacak. bence 2018 biyumeue endeksli temrtti verimi max %3 olan sirketlerin ýili olacak.

  Aralık 31, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın İsmet Bey,

   O zaman rutin alımlara devam edip herkesin, özellikle de kendimizin korkudan titrediği zamanları bekleriz:)

   Saygılar.

   Ocak 1, 2018
 7. Sercan demiş ki:

  Borsacıların temettü yatırımcılarının enflasyondan değil,ekonomik durgunluktan korkması gerekir..insanların mecburi gıda,taşıt alımı,toprağın ilaç ihtiyacı,traktör ihtiyacı, yedek parça ihtiyacı,ülkelerin şirketlerin enerji ihtiyacı,teknoloji yatırımları bitmez.bu da her türlü şirketler satış yapar..bu yıl venezuela da bile yüzde 900 enflasyon varken borsası yüzde 2100 artttı..türkiye gibi genç tüketim ihtiyacı olan enerji de dışa bağımlı,tarımda hayvancılıkta yetersiz bir ülkede maalesef enflasyonun ana kaynağını enerji ve gıda fiyatları oluşturuyor..gıdadan araba satışına fiyat artışları kaçınılmaz..İHTİYAÇ OLDUĞU İÇİN ALIM DA KAÇINILMAZ..EH O ZAMAN ŞİRKETLERİMİZDE KARLILIK ARTIŞI DA KAÇINILMAZ..

  Ocak 1, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Sercan Bey,

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim. O zaman biz de maliyet artışını ve enflasyonu fiyatlarına yansıtabilen şirketlere bakarız.

   Saygılar.

   Ocak 2, 2018
 8. Emre demiş ki:

  Merhaba Yigit Bey,

  Enflasyon guncellemesi oldukca gercekci olmus. Son paragraftaki sorunuza gelince, ben portfoye genelde kasasinda bol dovizi olan ya da ihracat agirlikli calisan firmalari tercih ediyorum. Yani hisselerim yabanci para birimleri ile pozitif korele. Ilk birkac sene kayit tutmuyordum ama gelecege yonelik daha saglikli analiz yapmak icin portfoyun $, Euro, altin bazli getirisine de bakiyorum.

  Bu arada sitenize girince adblocker uygulamasini kapatiyorum. Arada reklamlara da tikliyorum. Ufak da olsa emekliliginize katki saglar umarim. Bol sans.

  Ocak 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emre Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Sizin gibi destekleyenler sayesinde devam etme gücünü buluyorum kendimde.

   Döviz fazlası olanlar ve dövizle kazananlar benim de radarımda, yalnız daha cesaretli olup bulduğumda yüklü almalıyım gibime geliyor. Dişe dokunur etki yaratmak için.

   Boğa piyasasında oluşmuş bir portföyüm var şu an. Bakalım neler olacak 🙂

   Saygılar.

   Ocak 2, 2018
 9. […] Temettü Geliri: Şu anda 1.110 TL ileriye yönelik temettü gelirim var. Geçenlerde enflasyon düzenlemesi yaptığım için günlük özgürlük miktarım 100 TL’den 115 TL’ye çıkmıştı. Haliyle […]

  Haziran 28, 2021
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.