Ünlü Yatırımcı Philip Arthur Fisher Sözleri

Ünlü yatırımcı Philip Arthur Fisher’ın sözleri uzun vadeli hisse senedi yatırımcıları için altın değerindedir.

Sıradan Hisseler Sıra Dışı Karlar, Muhafazakar Yatırımcı Rahat Uyur adında iki tane de kitap yazmış ve tecrübelerini bizlerle paylaşmıştır.

1928 yılında başladığı yatırımcılık kariyerini 1999 yılında bırakmış. Yenilikçiliğe ve inovasyona önem veren tarzıyla uzun dönemli yatırımcılığı kendine ilke edinmiştir. Büyüyen hisseleri herkesten önce keşfedip uzun yıllar elinde tutmasıyla ünlenmiştir. Şimdi bu ünlü yatırımcının kulağımıza küpe olması gereken yedi tane sözünü aktaracağım. Özellikle ilk sözü beni çok etkiledi 🙂 (İtalikler benim düşüncelerim) Hadi başlayalım…

shell-987602_1920
Ünlü Yatırımcı Philip Arthur Fisher Sözleri

1) Hisse senedi piyasası her şeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen bireylerle doludur.

Warren Buffet tarzı eskiler hep aynı şeyden dem vuruyor. Fiyat başka, değer başka… 

2) Tarih; her çağda ve insan oğlunun bilgi sahibi olduğu her alanda, herkes tarafından doğru kabul edilen ve daha ayrıntılı incelenme zahmetinde bile bulunulmamış bir çok şeyin aslında yanlış olduğunu kanıtlamıştır.

Kim ne derse desin dünya dönüyor!

3) On yıllar geçse bile, sabah kalktığımda, bir hisse senedine verilen satış tavsiyesini okuduğumda yaşadığım şoku asla unutamam. Satış tavsiyesi hiç bir uzun vadeli gerekçeye dayanmıyordu. Onun yerine, fonların daha kârlı hisselere geçebileceği gerçeğine dayanıyordu.

Etrafınızdaki bilgi kirliliğini bir düşünün. Satış tavsiyeleri, alış tavsiyeleri… 50 yıl önce de varmış. O zaman gazetelerdeymiş. Şimdinin tek farkı artık her yerde her zaman karşımıza çıkması. 

4) Birincisi, her zaman bahsettiğim bir unsur da; eğer büyük karlar elde etmek isteniyorsa sabırlı olmak gerektiğidir. Diğer bir değişle, fiyatın ne olacağını söylemek, ne zaman olacağını söylemekten daha kolaydır. İkincisi de; hisse senedi piyasasının ezelden gelen yanıltıcı tabiatıdır. Sırf herkes yapıyor diye bir olayın cazibesine kapılıp onu yapmak, çoğu zaman yanlış şeyi yapmak anlamına gelir.

Sürüden ayrıl, sabırlı ol. Ne kadar çok duyuyoruz ama ne kadar az uygulayabiliyoruz. 

5) Önceki zamanlarda da kanıtlandığı gibi, mükemmel şirketleri bulup, piyasanın tüm dalgalanmalarında onlarla kalmak, onları daha janjanlı bir yol gibi gözüken en ucuza alıp en pahalıya satmaya çalışmaktan daha çok kazanç sağlar.

Ben demiyorum Philip Arthur Fisher diyor 🙂 Ama o zaman adrenalin salgılanmaz. Ne yaparız biz onsuz…

6) Finansal camianın o dönemde sevgilisi olan şirketleri ve endüstrileri alırken ekstra dikkatli olun!

Yine sürüden ayrılmak, bilgi kirliliğinden uzaklaşmak, herkesin yaptığını yapmamak. Hadi yaptın çok aşırı dikkatli olmak.

7) Eğer büyüme projeksiyonları bir şirketin piyasa fiyatının gelecek on senede dörde katlanacağını belirlediyse, o şirketi %35 pahalı olup olmaması önemli midir?

Umarım sizi de benim gibi biraz düşündürür ve yaptıklarınızı sorgulatır 🙂 İyi akşamlar.

8) Eğer hisse senedi alınırken iş doğru yapıldıysa, neredeyse hiç satmaya gerek olmaz. 

9) Genellikle uzun bir hisse senedi listesi akıllı yatırımcının değil de kendinden emin olmayan yatırımcının göstergesidir. 

Saygılar.

3 Yorum

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.