Nisan 2017 İtibariyle Yıllık Temettü Geliri

Herkese selamlar! Bir ay daha hızlıca gelip geçti. Zaman çok çabuk geçiyor. Ben bu yazıyı yazarken portföydeki şirketler de 1. çeyrek kârlarını açıklamaya devam ettiler. Borsa da, TL bazında rekorlar kırmaya devam ediyor. Referandum sonucu resmi olarak açıklandı. Borsa, 94 655’ten kapattı. Dolar 3,5517 fiyatta. Sterlin 4,60 TL , altının gramı ise 144,85 TL fiyattan işlem görmeye devam ediyor. Şimdi genel anlamıyla portföyün genel durumuna bakalım….

money-1604921_1920

Portföy Büyüklüğü: Portföy büyüklüğüm 13 615 TL‘ye ulaşmış durumda.  Temettülerle tekrar hisse senedi alıyorum. Bedelsizler de geliyor. Bileşik getirinin işlediği ve sürekli kârını arttıran şirketlerde durmaya çalışarak kendi “bileşik getiri makinamı”  oluşturuyorum. Mart ayında hisse portföyü büyüklüğüm 10 138 TL idi. Boşta kalan nakit ile alım yaparak ve değer artışlarıyla üstteki büyüklüğe ulaşmış oldu.

Hisse senetlerinden beklenen toplam temettü: Hisse senetlerimin hepsi yıl boyunca verecekleri temettüyü şu anda verse ne kadar temettü alırım? Brüt olarak baktığımda, 928 TL’lik bir temettü gelirine ulaşmış durumdayım. Net olarak ise (GYO’larda vergi yok diğerlerinde %15 kesildiğinde çıkan tutar) 812 TL oluyor.

Geçen ay 586 TL idi bu yıllık tutar. Bedelsizler ve yeni alımlarla 812 TL oldu. Aylık olarak bakarsam da 67 TL’ye çıktı temettü gelirim. Yani internet  faturamı ödeyecek tutara geldi 🙂 Ama yetmez, yatırım yapıp bu tutarı maaşım kadar büyütmeye çalışacağım.

Yıllık gelirimin ortalama 36 000 TL olduğu düşünüldüğünde 812/36000= %2,26 olmuş oldu. Yani şu an maaşımın %2,26’ı kadar bir temettü gelirim var. Geçen ay bu oran %1,62’iydi. Çok güzel bir gelişme benim için. Bunda kuşkusuz hisselerin temettülerini arttırmaları, bedelsiz temettü vermeleri ve verilen temettülerle tekrar hisse almam etkili oldu. İşte bahsettiğim bileşik getiri makinesi böyle bir şey. Sen çok şey yapmasan da kartopu misali kendi kendine büyümeye devam ediyorum. Sabır ve kararlılıkla.   Tasarrufa ve yatırıma devam.

Bu sene istediğim kadar yatırım yapamasam da sonuçtan memnunum.

Net temettü verimi: 812/13615=5,96. Temettü verimim de %5,96 olmuş oldu.

Nakit

Nakit olarak rezervlerde şu an 500 TL civarı bir para kaldı. Şu anda tüm önceliğimi borç ödemeye vermiş durumdayım.

Toparlarsam

Bu ay portföy büyüklüğüm 14 115 TL oldu. Ama daha da ötesi yıllık temettü gelirim 812 TL’ye çıktı. Sadece tasarruf ederek, tasarruflar yatırıma yönlendirerek, muhtemelen de ömrümün sonuna kadar daha da artacak olan 812 TL. Çalışmadan alacağım, paramın benim için çalışarak oluşturacağı gelir. 2017 yılı hedefim olan 1000 TL’ye de az kalmış oldu böylece.

Sizin durumunuz nasıldı geçen ay? Temettü gelirinizi arttırabildiniz mi? Kartopu etkisini hissetmeye başladınız mı? 

Saygılar.

Not 1: Temettü veriminde yatırdığım her 100 lira için %5,96 TL temettü gelirim oldu diye yazmışım fakat değer kazançlarını eklemeyi unutmuşum. Aslında o tutar daha düşüktü. Sayın Phoakia’nın uyarısıyla kafa karıştırmamak için o ifadeyi toptan kaldırdım.

İlk Yorumu Siz Yapın

Yorumunuzu Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.