Erken Emekli Olmak İçin Gelirimin Ne Kadarını Biriktirmeliyim?

Herkese selamlar! Finansal bağımsızlık ve erken emeklilik hayaliyle tasarruf ederken gelirimin ne kadarını biriktirmeliyim ve ne kadar tasarruf etmeliyim sorularının cevabı kritik önem taşıyor.

Bu arada; hepimiz alnımızın teriyle çalışıyoruz, yoruluyoruz. Sabah erken kalkıp daha hava aydınlanmadan işe gidiyoruz, hava kararınca işten dönüyoruz. Kendimize ayıracak çok az zamanımız kalıyor.

Bütün bunlar olurken,  aslında bize lazım olmayan şeylere kısıtlı olan paramızı harcıyoruz ve finansal bağımsızlığımızdan her geçen gün daha da uzaklaşıyoruz. Finansal bağımsızlık derken çalıştığımız işten SGK yoluyla değil kendi isteğimizle daha önceden emekli olmaktan bahsediyorum. Benim için bu yaş 40 civarı…

Paramın benden daha çok çalıştığını biliyorum. Sadece daha çok işçi biriktirmem lazım. Peki ama ne kadar…

Finansal bağımsızlığımı kazanmak için gelirimin ne kadarını biriktirmeliyim?

Erken Emekli Olmak İçin Gelirimin Ne Kadarını Biriktirmeliyim?

Finansal kölelikten kurtulmam için ne kadar biriktirmem lazım? İki elma mı? İki armut mu? Üç altın, iki akçe mi?

Hayır… Gelirimin en az yarısını biriktirmem lazım.

Aşağıda anlatacağım yöntem insanların hedeflerine ve zamanlarına göre değişebilir ama finansal bağımsızlığı kazanmak için yol gösterici olacaktır.

Gelirinizin belirli bir yüzdesini biriktirerek hedefinize ulaşabilirsiniz…

Şimdi bu nasıl olacak bakalım…

Yıllık gelirim 36.000 TL,

Yıllık birikimim 18.000 TL,

Yıllık harcamam 18.000 TL,

Yani gelirimin %50’sini biriktiriyorum varsayalım ve kalan 18.000’i de harcıyorum.

Yıllık enflasyondan ve vergiden sonra yıllık %5 kazanç sağlamayı hedefliyorum ve emekli olduktan sonra da bu paranın %4’ünden fazlasını çekmeyeceğim.

Evet görüldüğü gibi eğer gelirimin %50’sini biriktirebilir ve enflasyondan sonra da %5 kazanabilirsem yaklaşık

Görüldüğü gibi bu şartlarda 16.6 yıl sonra emekli olabilirim eğer yan gelirim olmazsa bir yerlerden maaşımın %50’si ile bu kadar oluyor. Bu da 31 yaşında olduğumundan 47 yaşında harcamam kadar gelirim olacak demektir.Peki %60’ını biriktirirsem ne olur?

Görüldüğü gibi %10 daha fazla biriktirirsem 4.2 yıl kazanıyorum muhteşem bir şey. Bu da 43 yaşında  emekli olabileceğim anlamına geliyor. Peki biraz daha zorlasam kendimi. İmkansız ama bakalım %70’te ne oluyor?

8.8 sene???? Yani 40 yaşından önce emekli olabilirim yani harcamam kadar pasif gelir elde edebilirim.. Ama tabiki şu an bu imkansız.

Evet, bu yazıda size erken emekli neden maaşımın %50’sini biriktirmem gerektiğinden bahsettim. Çeşitli hedefleri olan insanlar daha farklı oranlarda da birikim yapabilirler. Bu da onlara yukarıda belirtilenlerden daha başka zamanda emeklilik şansı verebilir. Tabiki buradaki varsayımlar değişebilir. Bir kesinlik içermez. Ama kesin olan birşey varsa, tutumlu yaşayıp maaşımın bir kısmını biriktirebilirsem ve bunu akıllı yatırımlarda kullanabilirsem erken yaşta emekli olabilirim. Ama kesin olan bir şey gelirimden daha fazlasını harcayarak erken emekli olamam.

Peki sizler gelirinizin yüzde kaçını biriktiriyorsunuz? Bunu yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Hesaplama ve resimlerim kaynağı: https://networthify.com

Not: 27.04.2017 tarihinde Faruk Bey’in uyarısı üzerine yazıyı tekrar inceledim. Bu yöntemle maaşımın değil harcamalarım kadar para biriktirileceğini farkettim. Bu da maaşı kadar para biriktirmesi gereken insanların sürelerini uzatıyor. Fakat net %5 kazancı arttırabilirsek bu zamanı çok daha az bir süreye indirebiliriz.

Faruk Bey’e tekrar dikkati için teşekkür ediyorum.

16 Yorum

 1. […] Derken bir gün ABD’de temettüsü büyüyen hisse yatırımıyla tanışıyor ve deli gibi tasarruf etmeye başlıyor. Öyle ki her öğlen makarna yiyor, evini küçültüyor, arabasını satıp otobüsle işe gitmeye başlıyor ve yatırım için para biriktiriyor. Öyle böyle değil, kazandığının yarısını biriktiriyor erken emekli olmak için. […]

  Kasım 19, 2017
  Yanıtla
 2. […] Bu arada erken emekli olmak için gelirimin yarısını biriktirmem gerektiğinin de farkındaydım … Fakat 14 ayda bunu yaptığım süre çok az oldu. İnsan büyüdükçe masrafları da artıyor. Ama yine de yarısını biriktiremesem de elimden geldiğince yatırımına para aktarmaya çalıştım, çalışıyorum. […]

  Haziran 19, 2018
  Yanıtla
 3. […] Bu aydan itibaren her ayın 14’ünde finansal durumumu belirten bir döküm yapacağım. Gelirimin %50’si biriktirerek yaklaşık 17 yılda emekli olabileceğimi belirten bir yazı y… Bunu %60 veya %70’e çıkarabilirsem ya da yan gelir elde edebilirsem, ki bu da başka bir […]

  Aralık 29, 2018
  Yanıtla
 4. […] borçlarımdan kurtulmak olmalı. Böylece kaliteli olarak para biriktirmeye başlayabilirim ve gelirimin en az %50’sini biriktirerek erken emekli olabilir. Stratejim önce faiz ödemekten […]

  Aralık 31, 2018
  Yanıtla
 5. […] ne kadar çoğunu tasarruf edersem, o kadar erken finansal özgürlüğümü kazanabilirim. Bu oranı %50 olarak hedeflemiştim. Linkini verdiğim yazımda da çeşitli hesaplamalar yaparak ne kadar da erken emekli […]

  Haziran 14, 2020
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.