İlk Tasarruf Oranım

Herkese Selamlar!

Bu yazıda ilk kez ne kadar para harcadığımı ve nerelere para harcadığımın kaydını ilk kez tutacağım.

Her yazıma başlarken artık mevcut durumdan bahsetmek adet oldu. Şu an Dolar 3.40’ı geçti, altın 1200$’ın altına indi. Faiz 11’e yaklaştı ve BIST 100 de 75.000’in biraz üzerinde bulunmakta. Bu ruh halinde borsayı düşünmek, hele hele uzun vadeli yatırımı düşünmek bir hayli zor ama hayat uzun ve bu zamanlar da geçici. Bir Kerkük türküsünde dediği gibi;

Elbet yüzüm gülecek, bülbül güle erecek,

Bu karanlık günlerin bir gün sonu gelecek.

Diye düşünüyorum… 🙂

Bunları tarihe not düştükten sonra asıl yazıma dönebilirim. Bu aydan itibaren her ayın 14’ünde finansal durumumu belirten bir döküm yapacağım. Gelirimin %50’si biriktirerek yaklaşık 17 yılda emekli olabileceğimi belirten bir yazı yazmıştım. Bunu %60 veya %70’e çıkarabilirsem ya da yan gelir elde edebilirsem, ki bu da başka bir yazının konusu olsun, 9 yılda da emekli olabilirim. İleride telefonuma bir uygulama yükleyerek gelirimi giderimi de izleyebileceğim. Fakat şimdilik kaba bir hesap yaparak oranımı belirleyeyim. Ayın 14’ünde bir daha yaparız.

ID-100265724
İlk Tasarruf Oranım

Gelirimin Ne Kadarını Biriktirmeliyim

Maaşım bu ay 2900 TL’ydi. Hisselerden gelen temettü gelirimden başka hiç bir ek gelirim yok. Onları da şu an harcamayıp yeniden yatırımda kullanacağım için harcanabilir gelir değil.  Yani gelirimin en az 1450 lirasını biriktirip yatırım yapmalıyım ki finansal bağımsızlığımı kazanabileyim. Peki şu an durumum ne?

Gelir:

Maaşım 2900 TL.

Şu an kalan: 750TL.

Yani 1450 lira para biriktirmem gerekirken ayın 23’ünde şimdiden -100 TL param kalmış. Tabiki borçlarım da var. Şimdi bunlara bakalım.

Gider:

Şu an itibariyle ayın 15’ine kadar ödeyeceğim 850 TL kredi kartı borcum var. Başka borcum kalmadı.

Yani bırakın %50’sini biriktirmeyi daha maaş almama 22 gün varken maaşımın yaklaşık  %110’unu harcamışım. %50 olması gereken tasarruf oranım -%10.  Yani batmışım da yeni haberim oluyor.

Artık kalan günlerde yaşasın kredi kartları…

Siz de benim gibi kazandığından fazlasını harcıyor musunuz? Ömrünüzün bir kısmında bu duruma düştünüz mü? Düştüyseniz nasıl çıktınız? Neler yaparak kurtuldunuz?

Saygılar.

Image courtesy of jesadaphorn at FreeDigitalPhotos.net

9 Yorum

 1. Ermangg demiş ki:

  Sayenizde düzenli olarak tasarruf oranımı kayd ediyorum… 🙂 Çok teşekkür ederim….

  Ağustos 3, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ermangg,

   Size bir şeyler kattığıma sevindim. Umarım çıkan sonuçları düzeltmek için de çalışıyorsunuzdur:) Mercimeğin kalorisi çok yüksek ve ucuz bir besin mesela 🙂

   İyi geceler, saygılar.

   Ağustos 3, 2017
 2. Ermangg demiş ki:

  Evet, tabii ki iyileştirmeye çalışıyorum, ancak dışarda yemekten ziyade, gezilerimdeki harcamalarımı azaltmam lâzım öncelikli olarak. Bir de 14ünde, son 3 aylık tasarruf oranımı buraya yazmak istiyorum.

  Son olarak, yazıları eski siteden getirebilmişsiniz, ancak yorumlar silinmiş sanıyorum; çünkü kendi eski yorumlarımı bulamadım…. 🙂

  Ağustos 4, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ermangg,

   Evet yazıları getirebildim ama maalesef eski yazılar silindi. Ne yapalım sağlık olsun. Katkılarınızı bekliyorum.

   Saygılar.

   Ağustos 4, 2017
  • Tekrar merhaba,

   Yazılar eski, ama içerik güncel… 🙂 Ben uzun vâdeli hisse yatırımına başlayalı, 10 ay oldu. İlk aylar aylık gelirimin genelde %57si ile yatırım yapabiliyordum. Eylülde ücretli bir yüksek lisans programına başlayınca, %42lere inmek durumunda kaldım. İnşallah yaz aylarında maaş zammı ve taksitlerin bitmesiyle birlikte, oranı tekrar eski seviyelere çıkaracağım… 🙂

   Mart 21, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Küçükyatırımcı,

   Çok güzel tasarruf oranları bunlar. Umarım aynı temponuzu devam ettirirsiniz uzun yıllar.

   Keşke ben de o oranlara çıkabilsem diyorum.

   Saygılar.

   Mart 21, 2018
 3. Mustafa demiş ki:

  Merhaba, aynen sizin yaptığınız uzun vadeli yatırım planının bir benzerini birkaç gündür kafa yoruyorum. Aslında birkaç aydır küçük küçük başladım. Fakat kredi ve kredi kartları büyük bir engel. Şu an asıl odaklandığım onları temize çıkarıp, kredi kartsız ve borçsuz bir şekilde yatırım yapmak. Yatırım stratejimin temeli maaş alır almaz herşeyden önce yatırım yapacağım miktarı ayırmak sonra da kalanları diğer giderlere pay etmek. 12 bin limitli kredi kartını 600 tl ye indirdim öncelikle. Bunun için her ödemeden sonra bankayı aradım ve ne kadar yatırdıysam o kadar Limit azaltımı istedim. Sırada diğer borçlardan tamamen temize çıkmak kaldı.

  Kasım 17, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mustafa Bey,

   Yatırım ilk şartı tasarruf etmek. Maalesef tasarruf etmeden hiç bir şey olmuyor, olamıyor. Kredi kartından kurtulduğunuza sevindim. Yatırımdan sonra harcama kuralını da halletmişsiniz.

   Geriye bir tek planı uygulamak kalıyor. Başarılar dilerim:)

   Saygılar.

   Kasım 18, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.