Yatırımcı Olarak Psikolojim, Ayı Piyasası ve Ek Gelir Yaratma Çalışmaları

Herkese selamlar! Tekrar ayı piyasasına girdik. Moraller biraz bozuk. Bir yandan erken seçim bir yandan da dolarda, enflasyonda ve faizde yaşanan yükselişlerden dolayı herkesin kafası karışmış durumda. Olumsuzluk genele yayıldı.

Bu zor zamanlarda yatırımcı olarak psikolojimi kaydetsem ve son gelişmelerden bahsetsem iyi olacak.

Ek gelir yaratma çalışmalarım var. Bunun yanında, yükselen dolar Eurobondu faizlerinden yararlanma gibi bir düşüncem var.

Portföyde ise satış yok, ek alım var.

Hadi başlayalım.

bulletin-board-3127287_1920.jpg
Yatırımcı Olarak Psikolojim ve Ayı Piyasası

Yatırımcı Olarak Pozisyonum

Blogu açtığımdan beri bu zamanlara hazırlanıyorum. İlk yazmaya başladığımda 2008 krizinin etkisineden kurtulamamıştım. Bu yüzden krizde bile kârını koruyan şirketlere odaklanmıştım. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali.

Zamanla özsermaye kârlılık oranı kavramı ile tanıştım. Bu oranın enflasyonun altında kalmasının getiri olarak bizi geride bırakabileceğini farkettim.

Sonra Warren Buffett Mektuplarını çevirmeye başladım. Burada özsermaye kârlılığı kavramını iyice pekiştirdim. Ve, doğru bildiğim yanlışları düzeltme fırsatı yakaladım. Bunlardan birisi de krizlerde kârı azalmayan şirketlerin özsermaye kârlılık oranları düşük kaldığında getiri olarak piyasasın gerisinde kalabildikleriydi. Neyse işte, bunu düzelttim.

Bunları hallettikten sonra borç kavramına kafam takıldı. Hala bu konuda kafamda tam oturmayan yerler olsa da borcun faaliyet kârını törpülediğini öğrendim. Yüksek borçlu şirketler ne kadar iyi kâr ederlerse etsinler, kısa vadede kârlılıklarında azalma olabiliyordu. Faiz ve kur artışlarına karşı çok daha hassas oluyorlardı. Uzun vadede ise eğer borcu akıllı yatırımlarda kullanmadılarsa işleri daha da zorlaşıyordu.

Bu yüzden, şirketlerimi özsermaye kârlılıkları en az enflasyon kadar yüksek olan, tercihen çok daha yüksek olan, önemli derecede borcu olmayan, bazen de hiç borcu olmayan şirketlere yönelmeye başladım. İyi mi yaptım kötü mü yaptım onu göreceğiz. Fakat portföy artık bunlardan oluşuyor.

Portföyü fiziksel olarak olacaklara hazırlarken psikolojimi de geliştirmeye çalıştım. Aklıma gelenler şunlar:

 • Hiç bir piyasa sonsuza kadar yükselmez, düşüşler olacak.
 • Panik yapma.
 • Bütüne değil şirketlerin nasıl yönetildiklerine odaklan.
 • Panik yapma.
 • Sadece piyasa düşüyor diye biriktirdiğin hisse senetlerini satma ya da yükseliyor diye alım yapma, değer odaklı yatırım yap.
 • Panik yapma.
 • Ne düşüşlerde moralin bozulsun ne yükselişlerde moralin yükselsin.
 • Panik yapma.

İlk aklıma gelenle bunlar. Şu ana kadar stratejime bağlı kaldım. Değişen bir şey olmadı. Maaştan arta kalan parayla alım yapmaya devam ediyorum. Portföy ayarlamaları dışında satış yok. Zamanında dolara geçmeyerek tabii ki çok kârdan oldum fakat doların bu hale geleceğini bilemezdim. Sadece üstte yazdığım ayarlamaları yaptım.

Ek Gelir Yaratma Çabaları Devam Ediyor

Erken emekliliğin matematiğin çok açık. Ne kadar erken tasarruf etmeye başlarsanız, ne kadar çok tasarruf ederseniz ve ne kadar az harcarsanız o kadar çabuk emekli olursunuz.

Daha önce bununla ilgili iki yazı yayınlamıştım.

Yani kısacası ya daha az harcayacağım ya da daha çok kazanacağım. Neden ikisini de yapmayayım?

Bu yüzden tasarruf etmeye çalışırken bir yandan da ek gelir yaratmaya çalışıyorum. Bunun için internetten bazı yollar araştırıyorum: Anket siteleri, video siteleri, t-shirt tasarlayıp satmak gibi.Meyvelerini almaya başlarsam sizinle paylaşırım mutlaka.

E-ticaretin gerçekten çok büyük avantajları var. Ülkemizde de satılabilecek çok ürün var. Yalnız tek bir sıkıntı Pay-Pal’in çalışmaması. Bir çok site ödemesini Pay-Pal ile yapıyor ama bizde olmadığı için ödeme alamıyoruz. Umarım en kısa zamanda sorunu çözerler.

Belki yurtdışına satış yaparak doların yükselmesini avantaja çevirebilirim diye düşünüyorum.

Başka Yatırım Fikirleri

Bu arada yabancı para birimleriyle gelir elde etmenin de yollarını arama çalışmalarım da devam ediyor. Tavhil ve özellikle Eurobondları araştırmaya başladım.

Hipotezim de şu yönde: S&P 5’ün 90 yıllık ortalama getirisi %9.8. Türkiye 2040 Eurobondlarının faizleri %10’a gelirse bu dolar Eurobondlarından toplamayı düşünüyorum. Böylece uzun dönemli dolar getirisi elde edeceğim. Hangi parayla onu ben de bilmiyorum hehe:) Ama olsun plan bu yönde.

Şu anda Türkiye 2040 Eurobond’larının faiz oranları %7,56 civarlarında. Anladığım kadarıyla vadesini beklersen ana para kaybı olmuyor. Vadesi dışındaki riskleri de: ABD yüksek enflasyon riski, TR’nin ana parayı ya da faizleri ödeyememe riski ve mesela 2040 yılına kadar oluşacak daha yüksek faizden faydalanamayıp parayı 2040 yılına kadar sabit faize bağlama riski.

Hisse satmadan, aylık alımlarda kısıntı yapmadan, aylık ekstra gelenleri buraya yönlendirmek istiyorum. Yani dolar gelirimi… Bakalım görelim ne olacak.

Hisse.net’te Eurobond ile ilgili bir tartışma var halihazırda. Ayrıntılı incelemek isteyenler bakabilir. 

Toparlarsam

Bende gelişmeler böyle. Piyasalardaki oynaklıların planlarımda yeri yok, otomatik olarak toplamaya devam ediyorum. Piyasanın yönünü bilmiyorum tabii.

Ek gelir elde etme çabaları devam ediyor. Buradan gelecek dolarları da “zamanlamayı tutturabilirsem” yüksek faizli Türkiye Eurobondlarında değerlendirmek gibi bir düşüncem var. Ama tabii daha da öğrenmem lazım. Zaman gösterecek ne olacağını.

Siz Eurobond konusunda neler düşünüyorsunuz. Yurtdışından ek gelir yaratma gibi çalışmalarınız var mı?

Saygılar.

20 Yorum

 1. Tutumlu demiş ki:

  Eurobond hakkında hiç bir bilgim yok tek bildiğim uzun vadeli tahvil vade türü yatırımlarda çok tecrübeli olmak gerektiği.Belki faizler tepe noktasına geldiği vakit alınabilir gidişat belli zaten faizler yükselmeye devam ediyor daha da edecek.Valla çok araştırdım da ek gelir olayları zor ben ikinci el bilgisayar satıyordum bi ara artık alan yok hem modası geçti hem millette para kalmadı.Türkiyede ve nette zor ticaretin kendisi zor zaten ve karakter meselesi.Bence ek iş yapmak daha mantıklı.Para biriktirip erken emekli olan bi arkadaşım öyle yapmış hafta sonları filan dükkanları dolaşıp komisyon karşılığı sigorta satıyordum demişti.İnşallah bir ek gelir yaratmanın bir yolunu bulursunuz ben çok denedim bulamadım.Ben bide teknoloji uzmanıyım malum Türkiye bu konuda geri olduğundan bilgi birikimim hiç bir işe yaramıyor malesef.Ben hasta olan anneme bakıyorum evde şu an ek gelir kaynağım bu 🙂 Uygun iş bulup girebilirsem 1600 tl asgari ücret + 600 kendi maaşım 400 de ek gelir kaynağım 😀 2600 tl her ay kenara atıcam inşallah.Hiç bişey yapmamaktan iyidir napalım…

  Mayıs 17, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tutumlu,

   Ek gelir yaratmanın yollarını aramaya devam ediyorum. Siz de bırakmayın. Özellikle e-ticarette önemli fırsatlar bulunabilir diye düşünüyorum. Sonuç alırsam yazacağım mutlaka.

   Umarım hedeflediğiniz işi bulabilirsiniz. İlk öncelik o.

   Bu arada annenize çok geçmiş olsun. İnşallah sağlığına kavuşur en kısa zamanda.

   Saygılar.

   Mayıs 18, 2018
  • Tutumlu demiş ki:

   Teşekkürler annem eskiye göre daha iyi durumda hayat boyu birinin bakması gerekiyor malesef.İnternette Mr.Milyoner var 10 yılda borsa altın dolar mevduat yatırımları arasında dolaşmış yıllığa vurduğunda yüzde 15 getiri sağladığını söylemişti.Her durumdan haberimiz olması lazım dediğim gibi şimdilik mevduata geri dönmeye karar verdim bu gidişle yüzde 17’lere kadar çıkacak zaten.Ben mevduatı kötü bilirdim aslında değilmiş waren buffet bi yazısında uzun süre (40 yıl) kalınmalı diyordu 😀 Benim o kadar vaktim yok 😀 Babadan kalma bi arsam var onun yıllık getirisi epey yüksek oluyor param da çıkışmıyor ki aynı bölgeden bi arsa daha alayım değerini yıllardır bildiğim takip ettiğim en iyi yer orası şu an.Ev alıp kiraya verme düşüncem vardı ondan vazgeçtim hangi zengin tanıdık arkadaşa sorsam tavsiye etmedi.ABD için uygun bu işler.Zamanında benimde evim kiradaydı yıllarca ne kirayı alabildim ne kiracıyı kovabildim.Eve bi ton zarar verdiler.Dükkan al diyorlar alacaksan.Ufak bi tuhafiyeci dükkanı bile olabilir bu kirası ve fiyatı az olacaktır ona göre gerçi.Okuduğum kitaplar hep yurt dışına göre anlatımlar Türkiye’de sökmüyor aynı taktikler üstelik çevirilerde çok kötü 🙁 Bazen hiç bişey anlamıyorum.Tanıdıklara danışıyorum bende ki varlıklı insan bulup fikir almak çok zor.İnternet aleminde Mr.Milyoner , Parahanım ve siz..vs varsınız hep birlikte bilgi akışı içerisinde olabiliyoruz ancak.Daha öğrenecek çok şey var.Bütün olay psikolojik bence.Keşke daha 4-5 yaşımda elektronik & bilgisayar yerine yatırım ve para işlerine kafa yorsaymışım diyorum şimdiye uçmuştum 🙂 Şarkı söyleyip beste yapmayı bırakınca yeni hobim bu işler oldu.

   Mayıs 18, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tutumlu,

   Bence elektronik ve bilgisayar işlerinde bir şeyler bakabilirsiniz. Sonuçta bildiğiniz şey ve bu konuda çok açık var. Biraz araştırın derim.

   Mevduata, daha doğrusu her şeye yatırım yaparken reel getiriye bakmalı. Yani %15 enflasyonun olduğu yerde %15 brüt mevduata para yatırırsanız vergiden sonra zarar bile edersiniz.

   Maalesef Türkçe kaynak çok az. Onun için de daha çok yazan çizen olması gerekiyor. Umarım zamanla o da olur.

   Saygılar.

   Mayıs 19, 2018
 2. Merhaba,
  döviz konusunda iki Önerim var. Ben Amerikan borsasında reit hissesi taşıyorum. 10% civarı temettü geliri var. Hisse sahiplerini pek üzmezler. Paramın diğer yarısını ise ykb yurtdışı teknoloji hisseleri endeksli fonda tutuyorum. Akşam rahat uyuyorum, 3 ayda bir hesaptan temettüleri çekip neşemi buluyorum. Diğer taraf durduk yerde büyüyor..

  Mayıs 17, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Fenomen,

   YKB yurtdışı teknoloji hisseleri endeksli fonu çok duyuyorum. Onu araştıracağım. Yalnız komisyonlardan ve teknoloji hisselerinin geldiği fiyat seviyelerinden dolayı biraz mesafeliyim.

   Reit olarak Realty Income mı taşıyorsunuz? Bir de vergi konusunu soracaktım. %10 temettüden ne kadar vergi veriliyor acaba?

   Saygılar.

   Mayıs 18, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cihan Bey,

   İnceledim yazıyı. Kendisinin ellerine sağlık. Hepimizin merak ettiği büyük bir eksikti.

   Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mayıs 26, 2018
 3. Serhat demiş ki:

  Merhaba, onceikle yziniz icin tesekkurler.
  Bende ayni sekilde temettu hissesi biriktirmeye devam ediyorum.
  Satma dusuncem yok, daha alttan aliyim dedigim noktafa hata yapacagimida biliyorum.

  Bu arada ABD den reit hissesi alan arkadas bize islemi hangi yollarla yapip senet alabildigini yazarsa seviniriz.

  Saygilr

  Serhat

  Mayıs 18, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Serhat Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Bol kazançlar dilerim. Ben de beceremiyorum alttan almayı. Yapana saygım sonsuz:)

   Saygılar.

   Mayıs 18, 2018
  • Tutumlu demiş ki:

   Alttan alabilirim sorun değil de ben insanları alttan alamıyorum bi türlü 😀 Benimde onlara karşı saygım sonsuz 🙂 Öfkeli yatırımcıyız alttan da alsak üstten de alsak yükselene kadar beklerim 🙂 İntikamım büyük olur.

   Mayıs 18, 2018
 4. Dogan_uvy demiş ki:

  Azminize hayranim;) yazilarinizi dort gozle bekliyorum biraz daha sık yazarsaniz tabi musaitseniz mutlu oluruz iyi calismalar

  Mayıs 18, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Doğan Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Bu aralar yazılar iyice azaldı çünkü tekrara düşmek istemiyorum. Bakalım bie şeyler buldukça yazmaya devam edeceğim.

   Saygılar.

   Mayıs 19, 2018
 5. hsyn demiş ki:

  Sayın: Yiğit bey elinize sağlık. Yine çok güzel ve ufuk verici bir yazı olmuş. Yazıya tutumlunun hasta annesine şifa dileğimle başlarken;10 ,20 yıl önce: kendi annene bakacaksın para alacaksın deselerdi gülerdik herhalde.Bu aslı vazife olsa gerek, onlar ücretsiz büyüttü. Ne kadar değiştiğimize (+ – ) bakınız. Görene , Körene… Binaenaleyh; Yiğit beyin gayret ve azmini de eski bir deyimle sayini ( çalışmasını) takdir ediyorum. Yazıdaki panik yapma nakaratı çok güzel olmuş.. Şu günlerde yapılacak en iyi işlerden biri olsa gerek. Bende yurt dışındaki temettü hisseleri nasıl alınır hep merak ediyorum . Güzel ve geniş bilgiye ihtiyacımız olduğu gerçek. Her şeyin her zaman iyi ve kötüye gitmesi eşyanın yaratılışına muhaliftir. Yaz kış , gece gündüz hep deveran etmekte. Bu günleri azami tasarruf ve seçilen temettü hisselerinden biriktirerek ( kademeli) geçirmek ve bunun yanında ben daha neler yapabilirim diye düşünmeliyiz. Saygılarımla Kalın SAĞLICAKLA .

  Mayıs 19, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   “Panik yapma”yı çok sık kullanıyorum. Hatta arkadaşlarıma da söylerim bana uyuz olurlar:)

   Yurtdışında temettü hisseleri ile ilgili çalışmalara başladım. Yakında kendim nasıl yaptım onu anlatacağım. Sonra da her zaman olduğu gibi yaşadıkça, başıma işler geldikçe yazmaya devam edeceğim. Hep birlikte görürüz neler olduğunu.

   Ama iş gerçekten tasarrufta kitleniyor. O konuda bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Sonuç aldıkça onu da yazacağım inşallah.

   Desteğiniz için tekrar tekrar çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mayıs 19, 2018
  • Tutumlu demiş ki:

   Ben para için anneme bakmıyorum ki 🙂 Kaldı ki evin bulaşığı temizliği de çoğu şey benim üzerimde.Çalışmadığım için ablamlardan böyle bi teklif geldi yaşanan bi durumdan dolayı anneme bakmazken yine o parayı alıyordum 😀 Bizde 80’lerin çocuğuyuz komşuluk merhamet nedir iyi biliriz.Böyle tuhaf genelleme ve ön yargıda bulunan insanlar komik sadece.Eskiden annem bana bakıyordu şimdi sıra bende.Benim tasaruf yaptığımı bildikleri için arkamdalar sağolsunlar.Başta annem olmak üzere ailem bana çok büyük kötülükler yaptı yinede nankörlük etmiyorum.Eskiden varlıklı biriyken şimdi bu hallere düşmenin ve servetimin yarısından çoğunu kaybetmemin sebebi annemin aptallıklarıdır.Yinede anne işte atsan atılmaz satsan satılmaz.Bütün gün iş ara ekonomi oku teknik temel analiz yapıp dur şimdi eski hayatına kavuşmak için…. uzaktan konuşmak n kadar kolay….

   Mayıs 20, 2018
 6. Mehmet demiş ki:

  merhabalar,

  aylar önce doktora yapma düşünceniz belirdiği zaman yazışmıştık. belki hatırlarsınız erken emeklilik düşünen bir hekimdim. Türkiye borsasında sizin portföyünüzle %80 uyuşan küçük bir portföy oluşturdum. sonrasında yatırımlarımı büyük oranda yurtdışı hisse senetlerine kaydırdım tabi ki temettü getirisi halen öncelikli tercihim:) Merak ettiğim bir konu acaba neden yabancı hisse senetleri ile ilgilenmiyorsunuz? hem dolar üzerinden işlem gördüğü için türkiye ekonomisinden doğabilecek olası riskler ekarte edilebiliyor hemde yılda 4 defa temettü dağıtan bir çok hisse var. gerçekten fazlasıyla merak ediyorum bloğunuz bana çok şey kattı ve fikirleriniz benim için önemli.

  Mayıs 20, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mehmet Bey,

   Hatırladım, hatırlamaz olur muyum? Hoşgeldiniz.

   Yurtdışında hisse senedi yatırımım bulunmasa da sürekli takip ediyorum ve hesap açıp başlama konusunda ilk adımları attım. Yatırım yapmamamın tek sebebi ise yeterli paramın bulunmaması:) Başka bir nedeni yok. Gerekli ayarlamaları yapınca alımlarıma da başlayacağım.

   Orada da ortalama yaparak belli bir maliyete ulaşmak istiyorum. Yatırıma başlayınca yazarım mutlaka. Bol kazançlar.

   Saygılar.

   Mayıs 20, 2018
 7. Ozkan Oguz demiş ki:

  Selamlar,

  Uzunca bir süredir blogunuzu ilgiyle takip ediyorum. Şubat ayında üç günde önceki tüm yazılarınızı okumuştum. Ayrıca önerdiğiniz iki kitabı okumakla beraber Philip Fisher’ın kitabında sayfa atlayamıyorum iştahsızlıktan :). Tüm katkılarınız ve emekleriniz için teşekkürler, elinize emeğinize sağlık.

  EUROBONDlar konusunda ben de dönem dönem meraklanıyorum. EUROBONDların tüm ödemelerinden faydalanmak için ihraç sırasında talep toplanırken mi alım yapmak gerekiyor yoksa herhangi bir anda banka aracılığıyla kirli fiyattan da alım yapılarak tüm getirilere hak kazanıyor muyuz bilemiyorum. Bilen okurlarımızın bizleri aydınlatması dileklerimle. Faizlerin yeterli yüksekliğe geldiği noktalarda EUROBONDlarda güzel alımlar yapılabilir ancak kriz döneminde hisse piyasasında sermaye yapısı ve karlılığı sağlam ancak piyasaya paralel ucuzlayan F/K’larda çok daha cazip fırsatlar çıkabilir diye düşünüyorum. 2009 Şubat’ında yeni mezun bir çalışan olarak hisse senedi piyasasına giren birisi olarak söylüyorum bunu :).

  Şubat ayında Amerikan hisse senedi yatırım fonlarına (AKPORTFOY AFA ve YAPI KREDİ YFAY1) verdiğim alım emirleri rekor düşüş gününden bir gün önce aktif oldu ancak buna rağmen gün itibariyle TL bazında 18% karlı bir yatırım oldu. Güçlü ve güçlenen bir ekonomiye güvenmek gerektiği kanaatindeyim. 2009 yılında kredi çekip Amerika’da AIG hissesi alan bir iş arkadaşım vardı, çift dip sırasında mental olarak çok zorlandığını hatırlıyorum ancak sanırım şimdilerde çoktan emekli olmuştur . (Bildiğim kadarıyla yatırım fonları ve endeks yatırımlarıyla faydalanamadığımız) Amerikan hisse senetlerinin çeyreklik temettü geleneğinden faydalanmak ve efektif piyasalarda işlem yapmak istiyorum ancak bunu ne şekilde yapabileceğimi şu aşamada pek bilmiyorum maalesef.

  Önceki postlarınızda bahsettiğiniz özsermaye karlılığı konusunda da birkaç şey söylemek isterim: Benim de hisse senetleri bazında takip ettiğim birkaç oran var: Özsermaye artışı, Özsermaye karlılığı ve Yükümlülük/Özsermaye oranı ve değişimi. Borçluluk oranları düşük ve çeyreklik bazda düşmekte olan, özsermaye karlılığı 25% ve üzerinde olan iyi yönetilen şirketleri BIST’in döviz bazında ucuzladığı bu dönemde iyi takip etmek gerekli diye düşünüyorum. Bunların yurtdışı satışları da yurtiçi satışlarından fazlaysa, bu şirketlerde düşen piyasalarda oluşan alım fırsatlarını iyi takip etmek çok karlı olabilir.

  Uzunca bir yazı oldu ama affınıza sığınarak kısa bir zayıflığımı itiraf edip bırakayım: Hisse senedi bazında enerji şirketleri (AKSEN, ENJSA v.b.) ve ham madde girdisi yüksek şirketlerin (TUPRS, EREGL; KRDMD v.b.) hisse fiyat hareketlerini yorumlayamıyorum maalesef. Bir tarafta petrol fiyatları arterken hisse fiyatı düşen TURPS ve PETKM varken diğer tarafta Amerika ve Çin’in üzerinde gümrük vergileri atışması yaptığı demir çelik işleyen bir EREGL hissesinde ne oluyor anlamıyorum. Büyük bir kayıp olduğunu düşünüyorum bir hisse senedi yatırımcısı için bu durumun.

  Tekrar selamlar, teşekkürler. Ankara’da ikamet ediyorsanız blog okurlarıyla bir buluşma tertiplemeye ne dersiniz?

  Mayıs 21, 2018
  Yanıtla
 8. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Özkan Bey,

  Öncelikle değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim.

  Çok ekonomi ve yatırım kitabı okumak maalesef bünyeye fazla gelebiliyor. Benim de başıma gelen bir şey. Akıllı Yatırımcı’yı okuyamadım bu yüzden. Ama döneceğim kendimde gücü bulur bulmaz.

  Eurobond konusunda benzer şeyleri düşünüyoruz. Fırsatlar çıkabilir. Tüm varlığı hisse senetlerine sokmak yerine belki %25 gibi bir oranı S&P 500 90 yıllık ortalaması olan %10 civarında oraya sokabilirim. Ama bilmiyorum tabii ne olur ne biter. O günkü şartlara bakmak lazım. Belki daha iyi fırsatlar çıkabilir.

  Yurtdışında yatırım yapmak konusunda adımları atıyorum. Sözleşmeyi imzaladım, hesap açıldıktan sonra yazmaya başlayacağım inşallah. Artık adım atma zamanı geldi. Ben daha çok endeks fonlarını düşünüyorum ama tabii tekil hisselerde fırsat görürsem de değerlendiririm.

  bahsettiğiniz oranları ben de kullanıyorum. Tam da Warren Buffett’ın yatırım tarzını vermişsiniz. Borçsuz özsermaye kârlılığı yüksek hissedar dostu şirketler. 🙂

  Sakın bazı şeyleri çözemediğiniz için üzülmeyin. Çok fırsat var piyasada. Ve, bildiklerimiz bize yeter de artar bile. O yüzden ben anlamadığım şeylere çok takılmıyorum.

  Maalesef İstanbul’a taşındım ama fırsat olunca ben de tanışmak istiyorum. Çok değerli insanlar oldu burada. katkılarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

  Saygılar.

  Mayıs 23, 2018
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.