Tasarruf Etmeye Evin Mutfağından Başlıyorum

Ne oluyor, bu mercimek nerden çıktı demeyin. Bütçemin halini gördükten sonra tasarruf etmeye karar verdim ve mutfaktan başlayacağım.

Daha gelirimin en az yarısını biriktirmem lazım. Sonra yatırım yapacağım ve emekli olacağım.

Hedef kırklı yaşların başı. Tabii ki işim çok uzun ve zor. Ama herşeyin başı disiplinli olmak ve yılmamaktan geçiyor. Sonra da fedakârlık yapmaktan.

ID-100544831
Tasarruf Etmeye Evin Mutfağından Başlıyorum

Bunun da başlangıcı mutfaktan geçiyor. Sürekli dışardan yemek yemekle para birikmeyecek. Dahası harcadığım paralar çöpe gidecek diye düşünüyorum.

Onun için hem para biriktirmek, hem de sağlıklı yemek yemek için dışarıda yemeyi kesmeye karar verdim. Bundan sonra dışarıda yenen her yemek benim için lükstür!

Dışarda Yemeğe Verilen Para

Biliyorsunuz daha bütçe programını yeni kullanmaya başladım. Ne kadar para harcamışım hepsini yazıyorum. Şimdilik iyi gidiyor, kullanımı kolay gibi.

İyi giden programın kullanımı, bütçem değil yanlış anlaşılmasın. Onu da düzelteceğim, inancım var.

Küçükken hepimizin annesi babası demiştir, dışarda yemek yemeyin gelin evde yiyin diye. Çünkü hem sağlıklı oluyor hem de para harcamamış oluyorsun.

Eskiler çok sıkıntı çekmişler, hep biriktirmeye çalışmışlar. Elindekileri avuçlarındakileri de zar zor, böyle dişinden tırnağından artırarak almışlar. Benimkiler, dışarı çıkarken mutlaka çantalarına ekmek arası bir şeyler koyarlardı, şişelerine suyu doldurup öyle çıkarlardı.

Bende ikisi de yok. Sabah kahvaltı etmeden çıkarım. Poğaçamı simidimi alırım, yanına çay söylerim. Kahvaltımı ederim. Susarım su alırım, acıkırım oturur bir yerde yemek yerim. Tasarruf etmem. Edemem.

Benim ayrıcalığım ne? Şişe suyu yanımda taşıyamayacak, yarım ekmek arası peynir domates yemeyecek kadar mı burnum havada? Köleliği bu kadar çok mu seviyorum?

Daha tam belli değil ama geçen ay kabaca baktım ne kadar harcadığıma. Cebimden dışarıda yemeğe çıkan para 600 TL civarı çıktı. Çok para… Hesap kabaca sonraki ay daha iyi çıkacak ama şimdilik böyle varsayayım.

Peki bu masraf neden kaynaklanıyor? Akşam eve geliyorsun yorgun argın. Yemek yapacak halin kalmıyor ya da üşeniyorsun. Cep telefonu uygulamasından söylüyorsun, yarım saate getiriyorlar. Hatta bazen serviste söylüyorum, en fazla 5-10 dakika bekliyorum. Ancak sıra ödemeye geldiğinde iş biraz zorlaşıyor tabii. Öde kredi kartından geç, sanki onu da başkası ödüyor gibi.

600 lira maaşıma bakınca az gibi görünebilir fakat yıllık 36.000 TL maaşın 7.200 TL’sini dışarıda yemeğe veriyorum demek oluyor.

Şimdi bunu nasıl azaltabilirim? Bunun yollarına bakayım.

Bundan Sonra Yemekler Evde Yenecek

Kabaca 600 TL aylık gideri azaltmak için ne yapabilirim diye düşündüm. İlk yapacağım şey, dışarıda yemeği kesmek. Tavuk kızartması yiyeceğime makarna yerim veya evde kendim tavuk kızartırım.

Yazının başlığı mercimeğe dönüş, haftada iki gün mercimek yiyeceğim. Patates yemeği, makarna, arada BİM ton balığı, tavuk derken haftayı kapatırım. Öğlenleri iş yerinde yemek çıkıyor. Onu iş yerinde halledebilirim. Arada çok canım çekerse bir iki kere dışarıda yerim, ama o kadar!

Asgari ücret 1.300 TL iken 600 TL yemeğe vermek biraz müsriflik maalesef. Sonra da dağ gibi borçlar ve yapılamayan tasarruflar. Yani bizimkisi aslında gönüllü kölelik.

Ne kazanacağım?

Aylık yemek masrafımı 600 TL’den 300 TL’ye düşürdüğüm zaman, aylık 300 TL, yıllık da 3.600 TL tasarruf etmiş olacağım. Kaba bir hesapla 10 yılda 36.000 TL yapar. Aylık olarak bakınca çok az görünebilir ama yıllık ve 10 yıllık olarak bakınca ne kadar fark ettiğini siz de görüyorsunuz.

Hiç yoktan yıllık 3600 TL tasarruf etmiş oluyoruz. Bunun yanında sağlıklı besleniyoruz, evde kendi hazırladığımız yemekleri yiyoruz.

Karşılığında biraz zaman harcıyorum, yemek yapmayı bilmiyorsam öğreniyorum (Ben şanslıyım biliyorum çünkü). Yani emek harcıyorum. Bazen arkadaşlarım soruyor, bu iş bu kadar kolay olsa herkes yapar, bir tek sen mi biliyorsun diye.

Erken emeklilik fedakarlık gerektiriyor, kimi zaman sabahın altısında kalkıp iki yumurta kırmak, kimi zaman da akşam yorgunluktan ölürken soğan doğramak gerekiyor. Maalesef bunu herkes biliyor fakat çoğu yapamıyor. Ben de yapamıyordum, inşallah bu zamandan sonra yapacağım.

Sonra da bu zar zor biriktirdiğim paralarla yatırım yapacağım. Borsaysa borsa, altınsa altın, mevduatsa mevduat, evse ev, arsaysa arsa! Ama kimse zar zor biriktirdiğim bu paraları har vurup harman savuracağımı düşünmesin.

Zor kazanılan, kolay harcanmaz!

Biriktirdiğim Para Gelecekte Ne Olur?

Altına yatırsam, mevduata koysam ya da bir şekilde değerlendirsem ne olur? Geleceği kimse bilemez. Fakat şimdi tasarruf ettiğim 3.600 TL 10 yıl sonra ne olur ona bakalım.

Varsayımlar;

 • 3.600 TL ana para,
 • 10 yıllık vade,
 • Enflasyon %8,
 • Üzerine %4 daha getiri,
 • Vergi sıfır.

Evet hesaplamalardan sonra çıkan tutar  11.181 TL. Yani bu gün dışarıda yemek yemeyerek biriktirdiğim para 10 yıl sonra 11.181 TL oluyor. İyi para!

3.600 TL ile Ne Kadar Temettü Alırım?

3.600 TL ile %5 temettü verimi üzerinden bir hesap yaptığımda yıllık olarak 180 TL temettü alırım.

Diğer her şey sabit olduğunda on yılda 1.800 TL temettü yapar bugünün parasıyla.

Daha sağlıklı beslenerek ve biraz fazla çalışarak senede kazanılan 180 TL ve 3.600 TL anapara.

Hiç bir şey yapmayacağım, sadece evde sağlıklı yemek yiyeceğim, yemek yaparken elim biraz kirlenecek, yanımda ekmek arası bir şeyler taşıyacağım ve su şişem olacak.

Peki Ya Gram Altın Alsam?

Altın alsam da yaklaşık 28 gr altın oluyor. 10 yılda 280 gram altın olur. Kimse de size bu kadar altın vermez isteseniz. Siz biriktireceksiniz.

İsterseniz arkadaşınızdan 28 gram altın isteyin:) Bakalım veren çıkacak mı?

Peki Mercimek?

Başlığa uygun olsun diye mercimekten bahsedelim. Tarife de internetten bakarsınız bilmiyorsanız 🙂 Yanına da bir tane soğan kırarsınız. Mis gibi olur:)

Kalp ve damarları korurmuş; bağışıklığı güçlendirir, kan yaparmış ve 1 kilo ete eşdeğermiş. Bunun yanında bol da proteini içerirmiş.

Sonuç

Erken emekli olmak bu günden çalışmayı gerektiriyor. Ana amacımız bizim para için değil de paramızın bizim için çalışması. Çalışmak derken de tasarruf etmekten bahsediyorum. Kendi yemeğini yapmak, dışarıda yememek, evden çıkarken şişeye su doldurmak gerekiyor.

Zahmet çekmeden de maalesef tasarruf olmuyor.

Bakalım ben uyacak mıyım bu yazdıklarıma?

Sizi de merak ediyorum. Sürekli evde mi yersiniz? Yoksa dışarıda yemek yemeye siz de benim gibi çok para harcıyor musunuz? Bunu azaltmak için uğraştınız mı, yoksa dışarıda yemek sizin için vazgeçilmez mi?

Saygılar.

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

3 Yorum

 1. […] yemekler bu kadar tuttu. Tekrardan evde yemek yemeye başlayınca, bu tutarı daha da indireceğim. Erken emeklilik adımlarından biri de evde yemek yemekti. Tekrar buna dönmek durumumu düzeltmeme yardım […]

  Nisan 12, 2019
  Yanıtla
 2. […] yemekler bu kadar tuttu. Tekrardan evde yemek yemeye başlayınca, bu tutarı daha da indireceğim. Erken emeklilik adımlarından biri de evde yemek yemekti. Tekrar buna dönmek durumumu düzeltmeme yardım […]

  Haziran 27, 2021
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.