2017 yılı Hedefleri

Hedef belirlemeyi motivasyon açısından çok önemli buluyorum. Ayrıca nefsini kontrol etmek için çok mühim bir araç. Bunun bilincinde olarak 2017 yılına dair hedeflerimi oluşturmaya karar verdim. Bu hedeflerin tamamı, nihai hedefim olan 60 yaşına gelmeden, 40’lı yaşlarınım başında emekli olmak için oluşturduğum kısa vadeli hedefler olacak.

ID-100368596
2017 yılı Hedefleri

Emeklilik yolu çok uzun ve kararlılık gerektiriyor. Ayrıca planlama da bu işin olmazsa olmazı. Araçlarım ise şimdilik temettüsü büyüyen, karlılığı artan şirketler. İleride sermayem büyüdüğünde diğer yatırım enstrümanlarını da düşünebilirim.

İlk programımı ve hedefimi ilkokul ikinci sınıfa giderken abim yapmıştı. Yani çok eskilerden beri programlara uymaya çalışırım.  Ama hiç bir programa uyduğum da görülmemiştir.

Umarım bu sefer bunu kıracağım. Çünkü bu değişim olmazsa erken emeklilik hayal olacak ve içinde bulunduğum cendereden çıkamayacağım.

Öyleyse başlayalım:

1)  Borçlarımdan Tamamen Kurtulacağım

Şu anda ödemem gereken 11 taksitli 7.000 TL kredi ve 6.000 TL de kredi kartı borcum var. Bu da yaklaşık 13.000 TL borç ediyor.

Vay be, böyle yazınca çok fazla gözüktü gözüme. Hep düşündüğüm şeyleri böyle karşımda görünce biraz sarsıldım. Sanırım sorunları halının altına süpürmekle kurtulunmuyor. Maaşımın 3.000 TL olduğunu düşünürsem 2017 hedefim önce bütün borçlarımdan kurtulmak olmalı. Böylece kaliteli olarak para biriktirmeye başlayabilirim ve gelirimin en az %50’sini biriktirerek erken emekli olabilir. Stratejim önce faiz ödemekten kurtulmak.

2) Net 1000 TL Temettü Gelirine Ulaşacağım

Şu anda net 500 TL civarı temettü gelirim var portföyümden. 2017’de bunu 1.000 TL’ye çıkarmak istiyorum bu da yaklaşık finansal özgürlük fonuma 10.000 TL’lik bir yatırım gerektirecek. Tabi umarım şirketlerim verdikleri temettü gelirlerini arttıracaklar ve bu hedefime daha kolay ulaşmamı sağlayacaklar.

Bu tutarın benim için sembolik bir anlamı da var. İlk 1.000 TL’mi temettülerden kazanmış olacağım.

Fakat burada dikkat etmem gereken bir husus var. Yanlış yatırımlar yapmamam lazım. Yani sırf bu yüzden temettü verimliliği yüksek şirketler almamam lazım. Ya da çok temettü veriyor diye bir şirkete atlamamam lazım. Kriterlerimin hepsini dikkatle incelemeliyim.

3) En Az Bir Temettü Padişahını Ekleyeceğim

Mevcut portföyümde temettüsünü en az 5 sene boyunca arttırmış şirketler yok. Temettü gelirimin her sene artması da en büyük hedefim olduğuna göre temettü padişahlarını çok iyi inceleyip, koleksiyonuma en az bir adet temettü padişahı eklemek istiyorum.

4) Verdiğim Komisyon Oranını Düşürmek İçin Araştırma Yapacağım

Şu anda İş Bankası yatırım hesabı kullanıyorum ve küçük küçük alımlar yapıyorum. Mümkünse komisyon oranlarını düşüreceğim.

Büyük ihtimalle daha rekabetçi fiyatlar bulabilirim. Senede zaten küçük küçük miktarlarda sayılı alım yapıyorum. Buna da az komisyon ödemek istiyorum.

5) E-Ticaret Sitelerinde 5 Ürün Satacağım

E-ticaret bir şeyler satıp ek gelir elde etmek için çok iyi fırsatlar sunuyor.

Ben de bundan yararlanmak ve gelir çeşitlerimi arttırmak için en az beş ürün satmak istiyorum.

Bu ikinici el bir kitap, bir plak veya eski laptop çantam da olabilir. Ya da gitti gidiyorda ucuz bir şey bulup daha pahalıya satmak da olabilir. Ne olursa olsun bir şeyler deneyeceğim.

6) 12 Kitap Okumak İstiyorum

Her ay bir tane olmak üzere toplamda 12 tane kitap bitirmek istiyorum. Konusu belli değil, yatırımcı kitapları da olabilir. Ya da başka kitaplar da olabilir ama bu sonuçta okumalıyım.

Toparlarsam

Evet, 2017 için hedeflerim bunlar. Ama tabiki Allah önce sağlık ve huzur versin. Gerisi disiplin ve kararlılıkla kendiliğinden gelecektir.

Siz hedef belirler misiniz? Tabii en önemlisi bunlara ulaşır mısınız? Bu hedefleri gerçekçi buluyor musunuz? 2017 için hedefleriniz nelerdir? Çok soru sordum ama cevapları da merak ediyorum. Teşekkür ederim. Herkese iyi günler.

image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

9 Yorum

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.