Ekim 2017 İtibariyle Yıllık Temettü Geliri

Herkese selamlar! Sıra geldi Ekim 2017’de yıllık ne kadar temettü geliri elde edeceğimi hesaplamaya.

Çok yoğun bir ay oldu benim için. Hem evlendim, hem İstanbul’a taşındım hem de doktora derslerine başlamış oldum.

Bu arada siteye pek fazla zaman ayıramadım. Neyse, şimdi gelelim aylık temettü gelirlerimize. Bakalım erken emeklilik fonumda neler olmuş bu ay?

coins-548949_1920
Ekim 2017 itibariyle yıllık temettü geliri

Üçüncü çeyrek itibariyle portföy durumumu buradan görebilirsiniz. 

Portföy büyüklüğü: Portföy büyüklüğüm eklediğim yeni fonlarla 20,880 TL hisse senedi ve 603 TL nakit konumuna ulaştı. Yani toplamda 21,483 TL oldu.

Bu ay hiç bir şirketim temettü vermedi. Aralık başında HEKTS’tan temettü alacağım onu bekliyorum. Ama daha küçük tabii bir işe yaramıyor:)

Yeni portföyü oluşturduğum 28 Şubat 2017’den beri ilk kez hisse portföyüm değer kaybetti küçük de olsa. Boğa piyasasının dibinde ne güzel alışmıştım sürekli yükselmesine ama sorun yok şimdilik. Bekliyoruz…

Portföydeki şirketlerden çoğu endeksin altında performans gösteriyor. Sadece bir şirketimin sayesinde endeksin üstünde getiriyi tutturabildim.

Beklenen yıllık temettü geliri: Dedim ya bu ay sıkıcı bir ay oldu portföy yönünden, bir gelişme yok. Eklediğim nakiti hisse alımında kullanmadığım için bu ay bir değişiklik olmadı. Hala 977 TL net temettü gelirim var. Biraz nakit biriktirmek istiyorum.

2017 yılı hedeflerime ulaşmak için sadece 23 liram kaldı.

Yıllık giderim 36,000 TL olarak düşünüldüğünde, temettü gelirlerim bunun şu an %2,71’ini karşılar duruma geldi.

Net Temettü Verimi: Bu oran da %4,68 oldu. Son zamanlarda büyüme hisselerin arttırdığım için ve fiyatların yükselmesinin de etkisiyle portföyümün temettü verimi mevduat faizinin çok çok gerisinde kaldı. Sürekli alımlara devam ediyor olmamın da etkisi var tabii.

Nakit rezervler: Nakit rezervler şu anda 603 TL’ye ulaşmış durumda.

Bunları da %13’ten mevduatta değerlendirmek istiyorum bir fırsat bulana kadar ya da %9’dan günlük faizde de tutabilirim. Ama bunlardan gelecek yıllık tutarı da emeklilik fonuma katmalı mıyım yoksa katmamalı mıyım tam bilemiyorum? Sonuçta o da bir gelir kalemi, sanki katsam daha iyi olur gibime geliyor:) Siz ne düşünüyorsunuz?

Toparlarsam

Temettü gelirim 977 TL’ye çıkmış oldu. 10. günün özgürlüğünü kazanmama çok az kaldı. Bunun yanında kattığım nakitle birlikte fonumun büyüklüğü de 21, 483 TL’ye ulaştı. Daha ben onuncu gün ile uğraşırken bu 365 gün nasıl gelecek kestiremiyorum:) Sabır edelim bakalım…

Bu tutar yatırıma başladığımdan beri yaptığım en az katkı oldu portföye. Aylıkta değer artışı değil de azalışı yaşadığım için de portföyün büyümesi sınırlı kaldı. Daha durağan olan temettülerde ise asayiş berkemal.

Sizin Ekim ayınız nasıl geçti? Portföyünüzde ilerleme kaydettiniz mi? Yoksa benimki gibi değer mi kaybetti emeklilik fonunuz. Kısa vadede olur böyle şeyler bakalım:)

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılar.

23 Yorum

 1. Mustafa demiş ki:

  Elinizdeki portfoy detayını bılemıyorum ama bence en basta temmetuden cok deger artısı saglayacak hısse secmek lazım portfoyu buyutmek ıcın. Ben sahsen %50 aselsan %20 hekts ile diğer yanlarla ılerlıyorum. Şansımamı desem cok dogru secım yaptım 1.5 senede. Portfoy %100 den fazla yaptı. Ozellıkle bu sene has temettu hısselerı cımento hısselerı kotu bır sene gecırdı. O yuzden hıc vazgecılmeyecek gubre ısındekı Hektse yoneldım.

  Yazılarınız ıcın tesekkurler bu arada. Bereketlı kazanclar dılerım.

  Kasım 4, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mustafa Bey,

   Portföyü detaylarını 3’er aylık periyotlarla yayınlıyorum. Çimento sektörü ise herkesi olduğu gibi beni de hayal kırıklığına uğrattı. Bakalım yakından izlemeye devam ediyorum.

   Temettü veriminden daha çok düzenli faaliyet kârı artışı ve iyi, hissedar dostu ve yetenekli yönetici-sahip arıyorum. Bir de uygun fiyat:)

   Yavaş yavaş kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Hata da yapıyorum bol bol 🙂

   Demek siz de ASELS’de bekleyebilen şanslı insanlardansınız. Ben o sabrı gösteremedim. Umarım kazancınız daim olur. Ama git gellere de hazı olmak lazım:)

   Bol kazançlar dilerim. Saygılar.

   Kasım 4, 2017
 2. Adsiz demiş ki:

  Üstad moral bozmak yok, sabır acıdır meyvesi tatlıdır. Ben bu ay 50 TL temettü geliri arttırabildim ve daha toplamda 350 TL’de potansiyel temmettü getirisi. Portföy ortalamada %21 civarında büyüdü (ben mayıs ayında başlamıştım uzun vadeli yatırıma)

  Bitcoin almıştım 1000 TL’lik, neredeyse %60 primlendi ağustostan bu yana.
  çok ufakta olsa alıp sizin de beklemenizi tavsiye ederim.

  Benim portföy SODA, ASELSAN, TUPRS, HEKTS, FROTO, ISYAT
  (asla yatırım tavsiyesi değildir sadece kişisel görüşlerimdir.)

  SODA iyi gitmiyor, 6,3’dan bu yana aliyorum. Piyasadaki rekabet şu anda hisseye olan güveni kırdı bu sebeple biraz daha bilançoları takip edip portföyde tutup tutmamaya karar vereceğim.

  ASELSAN – çok iyi hisse ancak temettü geliri çok düşük, hisseleri de satmaya kıyamadığım için bir çözüm bulmam lazım 🙂

  TUPRS – her eve lazım. Ileride petrol ihtiyacı çok azalacağından (20 sene gibi bir süre içerisinde) uzun vadede değişim yapmak zorunlu.

  HEKTS – çok iyi bir performans sergiledi ancak son bilanço fiyat artışını desteklemiyor nitelikte (biraz düzeltme yapmaya başladı) izlemeye devam. Aralığı bekliyoruz 🙂

  FROTO – güzel bilanço – iyi firma. Çok uzun vadede elektrikli arabaların trend olacağını öngördüğümden çok uzun vade için gerekli değişimi umarım yapabilirler diyorum. . Şimdilik sağlam yatırımcı dostu bir firma olarak gözlemliyorum.

  ** burada yazılan herşey asla ve asla yatırım tavsiyesi değildir sadece kişisel görüşlerimdir. Her birey kendi özgür iradesi ile yatırım kararı almalıdır.

  Kasım 4, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Adsiz,

   Moral bozmak yok, şu ana kadar hiç bir hedefime yan gelip yatarak ulaşmadığım için biraz şerbetliyim. O bir vurursa ben iki vururum 🙂 Yılmak yok…

   Bitcoin işinden hiç anlamıyorum. Daha balon mu değil mi diye düşünmekten almaya cesaret edemedim. Biraz eski kafalı olduğumdan o işe hiç girmeyeceğim galiba. O da eksik kalsın ama size bol kazançlar diliyorum:)

   Hisselerinizin hepsi çok güzel. Ayrı ayrı pırlanta gibi. Tebrik ederim seçimleriniz için. ASELS temettü vermiyor diye üzülmemek lazım, temettü vermiyor ama deli gibi yatırım yapıyor. Sonuçta temettüyü verse ondan daha iyi değerlendiremezseniz o zaman da zarar edeceksiniz. O yüzden yatırımları iyi değerlendirdikçe temettüye takılmamak lazım diye düşünüyorum.

   Maalesef HEKTS biraz fazla gitti. Portföyümü tutan o şu anda. Daha ne kadar gider bilmiyorum tabii. Bekleyip göreceğiz.

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim. Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Kasım 4, 2017
 3. Turgut demiş ki:

  Merhaba yiğit kardeşim.vesbe hariç tüm hisselerini satttim
  Yerine ecilc,şifa,isdmr,Aygaz,soda aldım.21357 TL lik portföy den 420 TL karla ayrıldım ve yeni portföy kurdum.temeetu verimi şu anda 8.80 ci civarı..

  Kasım 4, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Hayırlı olsun yeni portföyünüz. Umarım üzerinde iyice düşünmüşsünüzdür. Temettü veriminiz benimkinin neredeyse iki katına denk gelmiş.
   Ecilc ve İsdmr’yi bilmiyorum pek. Merak ettim, ben de bakayım en kısa zamanda.

   Saygılar.

   Kasım 4, 2017
  • TURGUT demiş ki:

   yiğit kardeşim ecilc malum ilaç firması ve temettüsü çok iyi..isdmr ise ereğlinin karının Yüzde 80 ninde fazlasını sağladığı sanayi kuruluşu…son zamanlarda iyi pirim yapsada gelecek vadediyor..alanında resmen tekel…sodanın %4,25 TV si olsada en az %10 bedelsizide var…

   Kasım 4, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Çok teşekkür ederim Turgut Bey, Ecilc’i inceleyeceğim kısmetse en kısa zamanda:)

   Kasım 4, 2017
 4. Turgut demiş ki:

  Pardon soda olacak ti …şifa değil..çin malı telefondan bu kadar işte 🙂

  Kasım 4, 2017
  Yanıtla
 5. Sercan demiş ki:

  Güzel kardeşim aynı azimle devam serbest nakit akışı güçlü şirketleri bulabilirsen daha başarılı olacaksın..nakit tutmalı mıyım dersen PİYASA ZAMANLAYICISI olursun..bu da yaptığın işin doğasına ters..girdiğin yolda yatırım için en uygun zaman ilk seanstır..değer yatırımcısı olursan kriz zamanı Bi topik açarız forum açarız o zaman tecrübelerimizi.aktarırız..ama karar ver DEĞER YATIRIMI MI YOKSA FİYATA BAKMADAN ELİNE GEÇEN PARAYLA SÜREKLİ YATIRIM MI?

  Kasım 4, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Sercan Bey,

   Kervan yolda düzülür diyerekten çıktım bu yola:) Sürekli bir şeyler öğreniyorum hem kendim hem de sizlerden.

   Kesinlikle şu an piyasa zamanlayıcısı olmak gibi bir niyetim yok. Çevirdiğim Warren Buffett mektuplarından sonra asla.

   Sadece biraz nakitim olsun istiyorum panik anlarındaki fırsatlar için. Çünkü bazen maaştan bir şey kalmadığı aylar da oluyor.

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim. Saygılar.

   Kasım 5, 2017
 6. Sercan demiş ki:

  Peter mallouk un HER YATIRIMCININ YAPTIĞI 5 HATA kitabı bu yolda eşsiz bi yol arkadaşı olacaktır.mutlaka okumanı tavsiye ederim..

  Kasım 5, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   En kısa zamanda okuyacağım, sonra da burada paylaşırım düşüncelerimi Sercan Bey. Çok teşekkür ederim:)

   Kasım 5, 2017
 7. oğuz demiş ki:

  Merhaba,
  bu isten anlamayan ama merak eden biri olarak cok basit bir soru sormak istiyorum:
  20000tl ile senelik yaklasik 1000tl temettu geliri elde ediliyorsa bunun faizden ustun yani nedir? Hisse miktari arttikca temettu orani dogru orantidan farkli bir bicimde mi artacak?
  Selamlar

  Kasım 5, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Oğuz Bey,

   Çok kısa örnek vereyim. Hisse fiyatının uzun dönemde en az şirketin faaliyet kârı kadar artması beklenir. Bunu da özsermaye kârlılık oranıyla ölçeriz.

   Basitçe, her şey sabit kaldığında özsermaye kârlılık oranı mevduat faizinden yüksek olduğunda hisse senedi yatırımı, düşük olduğunda ise mevduat yatırımı daha kârlı olur.

   20000 TL’ye 1000 TL temettü geliri elde edilmesinin faizden üstün yanı şirketlerin dağıtılabilir kârın tamamını dağıtmaması ve bir kısmını büyümek için bünyelerinde tutmalarıdır. Eğer bu kârlar iyi değerlendirilirse “umulur ki” mevduat faizinden daha fazla gelir elde edilecektir.

   Lütfen 160’a yakın yazıda anlatmaya çalıştıklarımı bu kadar kısa bir çerçeveye sığdırdığım için beni mazur görün eksikler kalabilir.

   Özsermaye kârlılığı düşük, patronu kötü şirketlere yapılan yatırım mevduat getirisini aratacaktır.

   Warren Buffett’ın 1992 ve 93 mektuplarında daha ayrıntılı bulabilirsiniz bu konuyu.

   Saygılar.

   Kasım 6, 2017
  • oğuz demiş ki:

   Cevabınız için teşekkürler Yiğit Bey,
   bloğunuzdaki diğer yazıları da okumaya başladım zaten, sanırım zamanla oturacak bu bilgiler…
   Selamlar.

   Kasım 6, 2017
 8. bulent demiş ki:

  Oğuz Bey merhaba,
  Emeklilik maaşı olmadan sadece temettü geliriyle geçinen hiç kimseyi görmedim çevremde. Bu sebeple, temettü hisseleri biriktirerek erken emekliliğe kuşkuyla bakıyorum. Örneğin portföyüm büyüdü temettülerle geçinmeye başladım. Hisse fiyatı düşerse veya şirket temettü vermezse ne olacak?

  Bunun yerine büyüme hisseleriyle portföy yapıp, belli tutara ulaşınca, hisse satarak ya da mevduat geliriyle geçinmek daha uygun olmaz mı?

  Kasım 9, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Bülent Bey,

   Emeklilik maaşı olmadan geçinmek hedefiyle yola çıkan bir temettü emeklisi adayı olarak benim de çevremde bu iş ile emekli olmuş kimse yok. Fakat yurtdışında bunun çok güzel örnekleri var. Ben de bundan yola çıktım.

   Sizin taşıdığınız şirketin kârının düşmesi, temettüyü kesmesi gibi endişeleri ben de taşıyorum bu yüzden de geçmişte buna yönelik araştırmalar yapmıştım hala da araştırmalar yapamaya devam ediyorum. Kârını düşürmemiş, temettülerini hiç kesmemiş, sürekli artırmış ve yöneticileri hissedar dostu şirketlerle ortak olmaya çalışıyorum. Fakat kabul ediyorum ki bunları yurtdışında bulmak Türkiye’de bulmaktan daha kolay. Bu yüzden yurtdışı araştırmalarımı da sürdürüyorum.

   Daha uygun mu bilmem ama büyüme hisselerinden bir portföy yaparak da servetinizi arttırabilirsiniz. Hatta sadece mevduata para koyarak da servetinizi arttırabilirsiniz. Ama onların da kendine göre çeşitli riskleri var. Onları kestirmek de size düşüyor.

   Yaklaşık 160 tane yazı oldu ve bunların bir çoğunda, özellikle başlarda stratejimi n sağlamasını kendim için yapmaya çalıştım. Ama bu küçük yorumda bu kadar anlatabiliyorum. Kusura bakmayın.

   Saygılar.

   Kasım 9, 2017
 9. Ahmet K demiş ki:

  Bugünün petrol şirketi, fosil yakıtlara olan ilginin azalarak bitecek olması sebebiyle ilerleyen yıllarda değerini kaybedebilir, kaybedecektir. Bugün var olmayan bir şirket 10 sene sonra ortaya çıkarak yaşantımıza ve ekonomiye yeni bir etki ve heyecan getirebilir.

  Bu değişimler bir günde olmayacak ve ağırlık oranlarımızı değersizden değerliye kaydırarak portföyümüzü yöneteceğiz.

  Bahsedilen risk büyüme hisselerinde de mevcut. Adı büyüme hisseleri ve sürekli büyüyecekleri garanti ise zaten herkes yatırımını o hisselere kaydırsın ve çeşitlendirme yaparak kazancını azaltmasın. Ancak bu mümkün değil.

  Temettü hisseleri, sektöründe lider olan (sektörü ortadan kalkmazsa kendi liderliği devam edecek), iyi bir yönetim yapısıyla karlılığı sürekli büyüyen ve karı ortaklarıyla temettü aracılığı ile paylaşılan şirketler. Birkaç duyum veya haber ile değerini yükseltip ilk fırsatta geldiği yere geri inen şirketlerden en temel farkları bu. En kritik konu ise sektörünün bugünkü ve gelecekteki durumu.

  Parayı vadeli mevduatta değerlendirmek yanlış. parayı vadelide tutarak enflasyon karşısında ezilmemesine çaba sarfedilebilir ancak reel enflasyon banka faizlerinden daha yüksek olduğu için aslında paranız değer kaybedecektir. Parasını hiçbir şey yapmadan vadesizde tutan kişileri de gördüğüm için, vadeli görece daha iyi bir seçenek tabiki.

  Saygılar

  Kasım 12, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ahmet Bey,

   Değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim. Geçenlerde Warren Buffett’ın mektuplarını çevirirken şöyle bir şey yakaladım. “olağanüstü şirketler, büyümelerini finanse etmeye yetecekten çok daha fazla nakit yaratırlar. Bunu da hisse geri alımı ya da temettü olarak hissedarlarla paylaşırlar. Büyümelerinin ilk evresinde olan büyüme hisseleri hariç.”

   Ben de bunları arıyorum. Bunları bulmak için de elimden geleni yapıyorum. Hatalar da oluyor tabii ki.

   Parayı kısa vadede mevduatta tutmam lazım çünkü uygun yerde bulduğum şirketi almak için nakit gerekiyor bana. Onu da yavaş yavaş istediğim seviyeye çıkaracağım umarım.

   Teşekkür ederim. Saygılar.

   Kasım 12, 2017
 10. kemal demiş ki:

  Merhabalar hocam ;

  benimde portföydeki ağırlığım Aselsan’ da idi 26,62 maliyetiyle bekliyorduk portföy büyüklüğü 23-24.000 TL de görmüştük ve her şey güllük gülistanlıktı ama son operasyonla çok aşağılara düştük bu düşüş bende panik havası yarattı hisseden çıktım… ağırlığı soda ve isyat a aktardım…Aslında amacım daha çok düşerse lot arttırım dedim ama destek buldu aselsan ve yatay seyrediyor.
  şimdi de kara kara düşünüyorum tekrar 26,62 gibi bir maliyeti nereden bulacağım diye,

  evet zarar ettim ama kardan zarar ettim. bu bile moral bozuyor ki parasının büyük bir bölümünü kaptıranları düşünemiyorum bile, işte sırf bu yüzden kendimizden kat be kat güçlü büyük yatırımcılarla savaşmak için iki defa düşünmek gerekiyor.
  sırf macera olsun diye kalemden dışarı çıktım ve bu bana pahalıya mal oldu diyebilirim. ama bu da bize ders olsun bir daha alış emri verdiğimiz hisseye satış emri vermeyiz.

  herkese bol kazançlar ve özgürlük fonuna erkenden ulaşmaları dileğiyle ;

  Kasım 23, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kemal Bey,

   Sizin iş benim Küçük yatırımcı zıp zıp zıplar yazısındaki gibi olmuş:) aman dikkatli olun.

   Saygılar.

   Kasım 23, 2017
  • Ahmet K demiş ki:

   Kemal Bey,

   Bu yatırım konusu savaş değil ki, büyük yatırımcı küçük yatırımcı savaşına çevirmek gereksiz hırs ve heyecan a sebep olacaktır.

   Biraz araştırma yaparak ( en azından bir Tv ya da bir ev eşyası alırkenki kadar) güçlü gözüken, doğru adımlar attığını düşündüğünüz şirketlere ortak olmak. Aslında ana fikir bu olursa daha az zarar edersiniz.

   Milyonersiniz ve fırsat geçti elinize Koç Holding’ e ortak olur musunuz mesela? Oldunuz hemen geri ortaklıktan ayrılır mısınız, kar fırsatı geldi diye? Yatırımsa amaç böyle düşünmek gerekiyor bence.

   Uzun vadede yatırımla kaybetmeniz zor, kısa vadeli hareketlerde %kaç ihtimalle başarılı olabilirsiniz emin değilim. Belirtmek istedim.
   Tasarruflarımızı arttırıp, doğru yatırımlar ile ekonomik özgürlüğümüzü elde etmeliyiz diye düşünenlerdenim.

   Kasım 24, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.