Şubat 2022 Sonunda Portföy Durumu

Herkese selamlar.

Savaşı gölgesinde zor bir Şubat ayı geçirdik. Daha ne olabilir ki derken hem de…

LTB bu ay TL bazlı biraz değer kazandı ama döviz bazlı değer kaybetti. Güncü teyzelerin pataklamasından ise kurtulamadı. Bunun nedeni, yaşadığımız türbülans sonucu TUPRS ve ALARK’ın katkı yapmaması , VESBE’nin de negatif katkı yapması oldu. Yine de üç gün öncesine kadar iyi toparladı. Gram altın ise savaş etkisiyle %10’a yakın yükseldi.

Portföy büyüklüğü 551 bini geçti.

Uzun vadeli temettü portföyümde ise alacağım temettüler 450 TL’yi aştı. 2022 hedefim olan yıllık 2.000 TL hedefini tutturacak gibi duruyorum.

Hadi başlayalım.

Şubat 2022 Sonunda Piyasalarda Son Durum

Döviz her şeye rağmen bu ay dizginlenmiş durumda.

Ufak ufak yükselmesinde hiçbir sıkıntı yok. Hatta sağlıklı olan da bu. Çünkü “teorik” olarak, Dolar/TL paritesinin ABD ve Türkiye enflasyon farkı kadar değişmesi gerekir. Mesela çok kaba bir tabirle bir ülkede enflasyon %5, diğerinde %35 ise, TL’nin dolar karşısında bir yılda %30 değer kaybetmesi normal karşılanabilir. Bunun düzenli ve yavaş yavaş olması da şirketlerin ve hane halkının buna adapte olmasını kolaylaştırabilir.

Şubat 2022 Sonunda Döviz ve Gram Altın Durumu

Dolar Şubat 2022’yi 13,86’dan kapattı. Sterlin görece sakin: 18.58 TL. Güncü teyzelerin amansız silahı altın ise bu ay savaşın gölgesinde yükseldi.

Bahsetmeden geçmeyeyim, Euro/Dolar paritesi de bu yazıyı yazarken 1,1213’e düştü. Bu Avrupa’ya ihracat yapan şirketlerim için hoş değil. Toparlanıp tekrar 1,20 civarlarına gelmesi Avrupa’ya ihracat yapan şirketlerimin kâr marjını arttıracaktır.

Öte yandan Rusya-Ukrayna arasındaki (benim için) beklenmedik savaş beni de herkes gibi çok şaşırttı.

Avrupa ülkeleri ve müttefiklerinden bazıları Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulamaya başladılar. Kimisi de Ukrayna’ya silah yardımı yapıyor.

Açıkçası, işin bu boyutlara gelmesini beklemiyordum. Şu anda bütün ülkeleri içine alacak bir savaşı da beklemiyorum. Umarım en kısa sürede bir ateşkes sağlanır. Öte yandan portföyü daha kötüsüne hazırlamak gibi bir niyetim yok. Olasılığını çok düşük gördüğüm için buna ne önlem alsam fazla kaçacak.

Bir “siyah kuğu” ile karşılaşacak mıyız? Umarım karşılaşmayız.

Bütün bunlar olurken şirketlerime odaklanmaya devam edeceğim. Her zaman dediğim gibi etrafımızda bazı kontrol edemediğimiz olaylar oluyor. Tabii ki bunlardan etkileneceğiz ama bunların seyrini etkileyemeyeceğiz. Bu yüzden de kontrol edebileceğimiz şeylere odaklanmalıyız.

Telefonumda 10 saat çatışma videosu seyredeceğime açıp bir saat FROTO’nun faaliyet raporunu okumak benim elimde. Sizce hangisi daha faydalı bir uğraş olur?

Şubat 2022 Sonunda Portföy Durumu

Öncelikle karşılaştırma yapmak isteyenler için Ocak 2022 Portföy Durumunu buraya bırakayım.

Şimdi işimize dönelim.

Şubat 2022 Portföy Durumu

Ayın 24’ünde portföy bir anda %10 eriyince neye uğradığımı şaşırmıştım. Fakat cuma ve pazartesi toparladı ve bugünkü seviyesine geldi.

Portföyün %98,55’i hisse senetlerinden oluşuyor. Hatta sonuçları açıklanmayan halka arzları da düşünürsek bu oran %99’u bulur.

Biraz da nakdim var.

Portföyde herhangi bir döviz veya altın bulunmuyor.

Bazen kenarda biraz alım için para bıraksam mı diyorum ama sonra onları da hisseye sokmaktan kendimi alamıyorum.

LTB Portföy Büyüklüğü

LTB dolar olarak biraz değer kaybetti, aynı şekilde pound ve gram altın olarak da düşüş gösterdi.

Şubat 2022 Sonunda Tasarruf Durumu

Bu ay da portföye ekleme yapmak yerine para çektim. Çektiğim tutar 6.400 TL’yi buldu. Böylece portföye ekleme yapmak yerine iki ayda 14.9000 TL dışarı çıkarmış oldum.

Şubat sonunda tasarruf durumu

Şubat 2022 Sonunda Hisse Senedi Varlığı

LTB Hisse Senedi Varlığı

Bu ay portföyü biraz sadeleştirdim. TAVHL, THYAO ve ARCLK pozisyonlarını kapattım.

ARCLK’leri VESBE’ye dönüştürdüm.

TAVHL ve THYAO’ları da TUPRS yaptım.

ALARK pozisyonları da aşağı yukarı aynı kaldı.

ALARK’ta PTF’leri takip etmeye devam ediyorum. Bilançosu daha gelmedi, onun için bakamadım ama bu seneki ana beklenti kaynağı olan ithal kömür termik santralinde işler iyi gidiyor. Bu aylarda elektrik fiyatları akarsular üzerine kurulu hidroelektrik santrallerinin üretimine de bağlı olarak biraz düşük seyredebilir. Şirket özellikle 3 ve 4. çeyreklerde daha iyi performans bekliyor. Ben de bekliyorum bakalım:)

TUPRS’ta ise rafineri marjlarını takip ediyorum. Savaş eğer havacılığı çok etkilemezse jet yakıtı ve dolayısıyla da motorindeki rafineri marj artış sürebilir. Böyle kalsa bile Tüpraş bundan büyük ölçüde faydalanacaktır. Burada da rafineri marjlarını ve yüksek borcundan dolayı dövizi takip ediyorum. Rafineri marjları kötüyken, omicron varyantının ne yapacağı belli değilken ve TUPRS 100 TL iken not defterime “piyasa değeri 3 milyar dolar” yazmışım ve bir hedef belirlemişim. Şimdi TUPRS 190 TL ama piyasa değeri ancak 3,5 milyar doları buldu:)

VESBE’de ise daha kafasını kaldıramadı. EURO/USD kurundaki düşüş ve son çeyrekteki döviz artışı biraz soru işaretleri yarattı. Bilançosu açıklanmadığı için çok bir şey diyemiyorum ama ihracatçı ve yatırım yapan bir abimiz ve portföyde %20 pay ile durmaya devam ediyor.

Bu arada geçen haftaki üç halka arza da katıldım. Hisse senedi varlığının içinde onlar da var.

Bir de hiç satmamak üzere oluşturduğu aşırı uzun vadeli temettü portföyümde de 9.000 TL’ye yakın birikim olmuş. Ondaki hisseleri de altta temettü kısmında görebilirsiniz.

Bu arada şu an borsa temettü ve değer yatırımcıları için tam bir şekerci dükkanı gibi. Çoğu hisse çok ucuz. Riskler de bol tabii.

Şubat 2022 Sonunda Nakit Varlığı

Şu an portföyün %1’i oranında nakit tutuyorum.

Döviz veya altın yok. Toplam tutar 8.000 TL.

Portföyün Diğer Yatırım Araçlarına Göre Performansı

 • 39.770 dolar (Geçen ay 40.396 dolardı),
 • 29.667 sterlin (Geçen ay 30.164 sterlindi),
 • 652 gram altın (Geçen ay 704 gram altındı).

Şimdi de portföyün 61 aylık gelişimine bakalım:

LTB Dolar TL Değişimi 1
LTB Dolar TL Gelişimi 2

Şimdi de geleneksel dolar TL grafiğimizi koyalım:

LTB Dolar TL Değer Değişimi

Temettü Geliri ve Finansal Özgürlük Durumu

2022 yılı Şubat ayı itibariyle uzun vadeli temettü portföyümden ilerideki 12 ayda almam muhtemel temettü gelirim 454 TL’ye ulaşmış durumda.

Temettü Gelirim

Bu ay açıklanan temettülerde AKSA, EREGL ve FROTO temettüsünü arttırdı. ALGYO ve SISE’de ise daha açıklanmadı. Merakla bekliyorum.

Temettü portföyüme her ay katkı yapmayı sürdüreceğim.

2022 yılında yaptığım enflasyon düzeltmesiyle kendim için 1 günlük finansal özgürlük tutarını 300 TL olarak belirlemiştim.

Böylece 1,5 günümü özgürleştirdiğimi söyleyebilirim.

Temettü yönünden durum böyle.

Şimdi bir de finansal özgürlüğe toplam portföy büyüklüğü üzerinden bakalım.

300 kuralına göre 1 aylık özgürlük tutarım 300*30= 9.000 TL

9.000*300=2.700.000 milyon TL’lik bir portföy beni özgürlüğüme kavuşturacak.

551.000/2.700.000= %20,41.

300 kuralına göre erekli portföy büyüklüğünün %20,41’ine ulaşmış durumdayım. Daha %80’lik bir tutarı toparlamam gerekiyor:)

Olsun yılmak yok. Tasarrufa ve yatırıma devam.

Bu ay sonu hafta içine geldiği için burada bitirmem gerekiyor.

Sizin Şubat ayınız nasıl geçti? Benim gibi şoku atlatabildiniz mi? Ne kadar temettü büyüklüğüne ulaştınız?

Biraz da sizden dinleyelim.

Saygılar.

33 Yorum

 1. Emre Taşpınar demiş ki:

  Merhabalar, yazınız kahve eşliğinde okunacak türden severek takip ediyorum. Ben henüz 3 aydır temettü hissesi biriktiriyorum. Portföy 4000 TL 🙂 inşallah başlangıcı yaptık hedeflerimize ulaşmak ümidi ile .

  Mart 1, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Emre Bey,

   Ben de bundan 5 yıl önce aşağı yukarı o kadarlık bir portföyle başlamıştım.

   Siz bıkmadan usanmadan, yapamazsın diyenlere aldırmadan dürüst ve yetenekli kişiler tarafından yönetilen, rekabetçi üstünlüğü olan, kârını ğaylaşmaktan korkmayan, yatırım yapan ve büyüyen şirketlere yatırım yapmaya devam edin.

   Mutlaka faydasını görürsünüz.

   100 TL’lik hisse alsanız, 5 TL temettü verse bundan sonraki tüm hayatınızda yıllık gelirinizi 5 TL arttrırsınız.

   Onun için bıkmadan devam edin:)

   Saygılar.

   Mart 1, 2022
 2. İsa ünal demiş ki:

  Tebrikler Yiğit hocam başarıların devamını dilerim. Açmış olduğunuz bu yolda sizleri takip etmek bizim için büyük şereftir.

  Mart 1, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar İsa Bey,

   Estafurullah. Takip etmiyorsunuz, birlikte yürüyoruz aslında.

   1. Finansal Özgürlük Tavla Turnuvasında görüşmek üzere.

   Saygılar.

   Mart 1, 2022
 3. Emre Yilmaz demiş ki:

  Merhabalar Yiğit Bey, zor coğrafyanın dünyanın en zor borsasında dalgalı denizde yolumuza devam ediyoruz sizin gibi. Şubat ayı artan giderler nedeni ile çok az ekleme yapabildim ve bu sayede KKM etkisi, savaş derken ancak yerimizde sayabildik.
  Bunlara rağmen geçen sene aldığım temettüyü sanırım 3 e katlayacağım. Egeen, Krdmd (satmazsam kendilerinden bekliyorum az da olsa), Vesbe açıklamadan 9725 lira temettü yü garantiledik. Bu da 12 yerine, 13 belki de 14 aylık alım yapmışım etkisi yaratacak. Kartopu nu büyütmeye devam.
  Uygun zamanda Krdmd yi satarak diğer hisselerime eklemek istiyorum ama hem demirin iyi devam etmesi hem bence çok ucuz fiyatlanması bu hamlemi geciktiriyor. Bilançoyu görmek istiyorum.
  Bizden de böyle. Bol kazançlı, savaşsız, bir gün sadece reel ekonominin gereklerini yerine getirildiği günlerde görüşmek üzere.

  Mart 1, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Emre Bey,

   Gerçekten de başımıza gelmeyen kalmadı. Sürekli bir şey oluyor. SÜrekli yeni bir engel çıkıyor. Ama biz de sabırlı ve dirençli çıktık, değil mi?

   Ben de sizin gibi pek ekleme yapamıyorum bu aralar. Gİderler artıyor, gelirler onlara yetişemiyor. Fakat ortamda bile şirketler bizim için çalışıp değer üretmeye devam ediyor.

   Bu kadar sabrettikten sonra güzel günlere hazırız:)

   Taasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Mart 1, 2022
 4. Emre demiş ki:

  Buffett mektuplarıni bu yılda cevirecek misiniz

  Mart 1, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Emre Bey,

   Çevireceğim inşallah zaman bulabilirsem.

   Saygılar.

   Mart 2, 2022
 5. Eren demiş ki:

  Selamlar THY ve TAVHL pozisyonlarını niye kapadınız ?

  Mart 1, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Eren Bey,

   Savaş belirsizliğine kısa vadede katlanamadım.

   Umarım çok iyi yerlere gelirler.

   Saygılar.

   Mart 2, 2022
 6. Atakan Türk demiş ki:

  Merhabalar Yiğit Bey , gerçekten yazılarınız biz yatırımcıları bilgilendirdiği gibi motive de ediyor. Kendimizi bu yolda yalnız hissetmiyoruz. Bende şuan 50k ya sizinle birlikte ulaştım. Geçen sene 22k idi. Ufak ufak eklemeler yapıyorum şuan beni 11 e katlamış durumdasiniz sizi hem bir öğretmen hem de bir rakip olarak görüyorum. 😄

  Mart 1, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Atakan Bey,

   Rakiplerim artıyor 🙂

   Bol kazançlar dilerim. Yılmadan yatırıma devam edin.

   Saygılar.

   Mart 2, 2022
 7. Fatih demiş ki:

  Temettü yatırımına başlamak istiyorum güzel oranlarda temettüler verilirken de hemen bu ay başlamak istiyorum ama biraz bilgisizim bu konuda. 2 hisse belirledim ereğli ve froto ama ne kadar temel bilgim var derseniz yok malesef. Okuduklarım ve yazılan olumlu şeyler sonrası bu 2 hisseyi netleştirdim sadece. ama ereğli daha alma fırsatım olmadan 28 lerden 33 lere geldi nerden almak lazım nelere dikkat etmek lazım çok kararsız kalıyorum. Okumaya araştırmaya devam ediyorum sitenize de göz atmaya başladım inşallah en kısa zamanda bende 03/2022 itibariyle bu yola başlamak sonrasında ufak ufak tasarruflarla birlikte yolumu netleştirmek istiyorum.

  Mart 1, 2022
  Yanıtla
 8. Baydu Can demiş ki:

  Yiğit bey, ben fazla bir şey yapmadım biliyorsunuz… 2023 martında vergiye girip bir miktar vergi iadesi alacağım… bu kadarını söylemekle yetineceğim… sizi takibe devam… selamlar, kolay gelsin.:)

  Mart 1, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Tebrik ederim Baydu Bey:) Çok iyi gidiyorsunuz:)

   Mart 2, 2022
 9. Mehmet seçkin çelik demiş ki:

  hocam çok oynuyorsunuz portföyle bence hiç mantıklı değil. umarım pişman olmazsınız..

  Mart 2, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Mehmet Bey,

   Bakalım sonumuz ne olacak.

   Saygılar.

   Mart 2, 2022
 10. YUSUF UZUN demiş ki:

  Vesbe ne zaman bu baskıdan kurtulacak acaba Yigit bey.

  Mart 2, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yusuf Bey,

   Ben de merak ediyorum sizin gibi. Euro/USD paritesi ve Avrupa’daki durum önemli olacak.

   Zamanını bilmesem de en azından dövizdeki yükselişten dolayı bilanço büyümesini fiyata yansıtması lazım.

   Saygılar.

   Mart 2, 2022
 11. Melike ULUÇAY demiş ki:

  Çok Tşkler, Bizim gibi yeni başlayanlar için çok aydınlatıcı bir yazı olmuş.

  Mart 3, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Melike Hanım, yatırımlarınızda bol kazançlar dilerim:)

   Mart 6, 2022
 12. Onur demiş ki:

  Yiğit Bey selam,

  Sizi 3 yıldır takip eden bir okurunuz olarak çok basic bir soru soracağım affınıza sığınarak;

  Maden güncü teyzeler sürekli tokatlıyor. Neden altın değil de borsa ? Sürekli gram alır, keyfime bakarım.

  Mart 4, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Onur Bey,

   Arada geçildiğimiz doğru ama uzun vadede bizim performansımız daha iyi.

   Sadece son 5-6 yıldır rüzgar altının arkasındaydı.

   Saygılar.

   Mart 6, 2022
 13. zheijang demiş ki:

  bir dönem sizinle portföyümüz aynı büyüklükteydi. şimdi benimki 220binlerde kaldı. kriz zamanlarında geri çekilmeyi bilmediğim ve hisselere fazla bağlandığım için böyle oldu.dövizin artışı ve enflasyon ciddi bir ders verdi bana.gerçi portföye eklemelerinizi tam bilmiyorum sizi devamlı takip edemediğim için ama ben bunu 2 yılda asgari ücretin bi tık üstü maaş alarak yaptım.hedefim 2 yıl içinde 100.000 usd portföy büyüklüğüne ulaşmak. bakalım 2 yıl sonra ne durumda olacağız:)

  Mart 5, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Zheijang,

   Endeksi geçtiyseniz bence sorun yok. Arada sırada düşük performanslar ya da diğer yatırım araçlarına göre geride kalma durumları olabilir.

   Yapabileceğimizi bu olaylardan tecrübe kazanıp, prensipler oluşturmak ve ileride daha iyi kararlar almak olmalı bence.

   Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Mart 6, 2022
 14. Yatırımcı demiş ki:

  Neden hiç altın tutmuyorsunuz?

  Rusya olayında çoğu hisseleri 2016 fiyatlarına geldi.

  Onlarda 2016 fiyatları %60-70 lik bir düşüşe denk geliyor.
  Bizde nerdeyse %80-90larda.

  Düşük ihtimalde olsa buna karşı önlem alamak mantıklı değil mi sizce? Sıkıcı olsada ben %30 civarında tutmaya çalışıyorum.

  Mart 5, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar,

   Portföyde daha çok gelir getiren varlıklara yatırım yapıyorum. Bu yüzden de altın tutmuyorum.

   Böyle rahatım, herkes de kendini nasıl rahat hissediyorsa öyle yatırım yapmalı.

   Eğer altın tutarak rahat ediyorsanız mutlaka altın da tutmalısınız.

   Saygılar.

   Mart 6, 2022
 15. Seftali demiş ki:

  Merhaba, sizin daha vok ilk dönrmlerinizdeki yatırım kafasındayım. Daha yavaş olacak gibi ama hadi bakalım.

  Mart 15, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Şeftali,

   İlk 100 bine ulaşmam 40 aydan fazla zamanımı almıştı.

   Siz bilginin, paranın ve zamanın bileşik getirisine odaklanın, kendinizi geliştirin. Gerisi gelecektir.

   Bileşik getiri üssel artar ama insan beyni bunu algılayamaz. Yanılgılarımızdan biri de bu.

   Saygılar.

   Nisan 3, 2022
 16. ufuj demiş ki:

  merhaba blogu yeni takip etmeye başladım. ilk olarak 300 kuralını anlamadım neye göre 2 mn 700 bin tl olarak belirlediniz bir de grafiklerinizi çok beğendim dolar tl grafik örneğinde olduğu gibi bu tablo ve grafik yapımını nereden öğrenebilirim siz neyden faydalanıyorsunuz paylaşırsanız çok sevinirim iyi günler..

  Mart 21, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ufuk Bey,

   Tablolarda basit excel kullanıyorum, portföy durumu da investing.com’dan alınma.

   300 kuralı hakkında birçok yazı yazdım. Aşağıdaki linkte ayrıntısı var ama kısaca: Aylık harcama tutarım 9.000 TL ve bunun 300 katı tutarda bir portföyüm olunca finansal özgürlüğümü kazanacağım.

   Saygılar.

   https://www.lattedenborsaya.com/2021/09/19/finansal-ozgurluk-icin-ne-kadar-para-gerekir/

   Nisan 3, 2022

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.