Mart 2022 Sonunda Portföy Durumu

Herkese selamlar.

Savaş biraz yavaşlasa da devam ediyor.

Bu sırada bizim gündemizde de enflasyon ve artan enerji fiyatları var. Ramazan da geldi. Bu arayı hayatı biraz yavaşlatmak, içe dönmek ve bilinçli farkındalığımızı arttırmak için kullanabiliriz.

Finansal özgürlük portföyüm LTB bu ay 643.793 TL’ye ulaşmış durumda. Temettü portföyümün ise temettü gelirleri, artan temettüler ve alımlar sayesinde yıllık 920 TL’ye ulaştı.

Hadi şimdi ayrıntılara bakalım.

Genel Durum

Savaşın ve enflasyonun gölgesinde bir ayı daha geride bıraktık.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen bahar yine geldi. Ağaçlar çiçek açarak karşılık verdi, güneş tekrar yüzünü gösterdi.

Savaşın karşısında, ev sahipliği yaptığımız barış çabaları dikildi; bizler de enflasyona karşı tasarruf edip her şartta yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Kısacası; şartlar ne olursa olsun, iyi bildiğimiz şeyi yapıp çözüme odaklanıyoruz. Bunu yaparken de yapıcı eleştirileri cankulağı ile dinleyip kendimizi geliştirirken boş eleştirilere takılmıyoruz.

Mart 2022 Sonunda Piyasalarda Son Durum

Piyasalarda son durum derken aklıma hemen dövizin durumu geliyor. Son yıllarda yaşadıklarımızdan sonra bu da normal sanırım.

Bu ay dövizde, yılın ilk iki ayından daha fazla bir yükseliş oldu.

Mart 2022 Sonunda Döviz Durumu

Dolar yılın ilk çeyreğini 14,69 TL’den kapattı. Pound tekrar 19,26’ya yükseldi ve tekrar 19 TL’nin üzerine çıkmış oldu. Gram altın da 908 TL’den ilk çeyreği kapattı.

Benim için önemli bir parite olan EUR/USD paritesine de dikkat çekmem lazım. Şirketlerimizin büyük çoğunluğu dolar ve TL harcayıp (malzeme+işçilik) euro ile (Avrupa’ya) satış yapıyorlar. Bu yüzden bu paritenin güçlü kalması birçok şirket ve ülkemiz için önemli.

Savaştan dolayı 1.10’un altına düşmüştü. Tekrar üzerine atarak 1,1049’a yükseldi. Yakın zamanda 1.20’leri gördüğümüzü de unutmayalım.

Mart 2022 Sonunda Portföy Durumu

Öncelikle karşılaştırma yapmak isteyenler Şubat 2022 portföyüne buradan ulaşabilirler.

Şimdi Mart ayına gelelim.

LTB Mart Sonunda Portföy Durumu

LTB, 2022 yılının ilk çeyreğini 643.793 TL’den kapattı.

Portföyün %95,63’ü hisse senetlerinden oluşuyor. %4,37 de nakit var. Nakit de TL’de duruyor.

Mart 2022 Sonunda Tasarruf Durumu

LTB Tasarruf Durumu

Bu ay 7.700 TL portföyden para çıkardım. Böylece yılın ilk üç ayından çıkardığım para miktarı 22.000 TL’ye ulaşmış oldu.

Bu durumun bu sene terse döneceğini sanmıyorum. Portföyden para çıkmaya devam edecektir. Ama belki çıkış hızı yavaşlayabilir.

Mart 2022 Sonunda Hisse Senedi Varlığı

Yaklaşık 61 aydır hisse senedi yatırımı yapıyorum ve hiç tek hisse taşımamıştım. Bu ay bir istisna oldu ve şu an değer yatırımı portföyünde tek hisse senedi var.

LTB Hisse Senedi Varlığı

Şu an portföyün %100’ü TUPRS’tan oluşuyor.

Pandemi nedeniyle yaşanan düşüşten çıkışını sürdüren koca oğlanımız, savaş nedeniyle biraz sendeledi. Fakat sonra Avrupa’nın dizel ihtiyacının %30’unun Rus rafinerileri tarafından karşılandığını öğrendik. Bu arzın kesilmesi Arupa’daki dizel rafineri marjlarını çok yükseltti. Jet yakıtı ve dizel birbirinin yerine üretildiği için jet yakıtı marjları da görece arttı.

Piyasa bunun geçen haftaya kadar farkında değil gibiydi. Hatta biraz sinir bozucu olduğunu da itiraf etmem lazım:)

Burada tek soru işaretim, Tüpraş’ın doğal gaz tüketiminin çok yüksek olması ve 1 Nisan itibarıyla doğal gaza %50 zam gelmesi.

İtalyan rafinerilerini incelediğimde, bu giderin net marjlarını negatife çektiğini görmüştüm. Tüpraş’ı ne kadar etkilediğini ise bilmiyorum. Eğer bilen varsa öğrenmeyi çok isterim.

Mart ayında şirketin yatırımcı sunumunda gördüğümüze göre, yükselen dizel ve jet yakıtı marjları bu maliyet etkisini dengeliyor. Bunu takip etmeye devam edeceğim. Bir değişiklik olursa pozisyon değiştirmekten çekinmem.

Bu arada Tüpraş’ın internet stesinde her ay çok güzel yatırımcı sunumları yayımlanıyor. Görece güncel bilgileri oradan da takip edebilirsiniz.

Mart 2022 Sonunda Nakit Varlığı

LTB nakit varlığı 28.150 TL’ye ulaştı ve portföyün %4’ünü geçti. Bunu VİOP teminatı olarak kullanmayı düşünüyorum. Biraz vadeli işlemleri öğrenmeye çalışacağım. Bakalım, tecrübelerimi sizlerle de paylaşırım.

Portföyün Diğer Yatırım Araçlarına Göre Performansı

 • 43.825 dolar (Geçen ay 39.770 dolardı),
 • 33.426 sterlin (Geçen ay 29.667 sterlindi),
 • 708 gram altın (Geçen ay 652 gram altındı).

Şimdi de portföyün 62 aylık gelişimine bakalım.

LTB Aylık Dolar-TL Durumu
LTB Yıllık Dolar-TL Durumu

Şimdi de her zaman olduğu üzere bunları grafik haline dönüştürelim. Grafiklerde her şey çok daha güzel görünüyor.

LTB Dolar TL Grafiği

Umarım bileşik getirinin etkisi yıllar içinde görülmeye devam eder.

Temettü Geliri ve Finansal Özgürlük Durumu

LTB Temettü Durumu

Artık bildiğiniz üzere iki tane portföyüm var. Üstteki tabloda gördüğünüz, sadece alım yapmak için girdiğim, hiç satış yapmadığım temettü portföyüm.

Bu ay EREGL ve FROTO’dan gelen temettüler ile yine aynı hisselerden aldım. Ayrıca EREGL, FROTO, AKSA, SISE ve ALGYO’dan da fiyatlarına bakmaksızın eşit miktarda hisse eklemeyi sürdürdüm.

Alımlardan artan tutarlarla da NNF alımı yapıyorum. Orada da 20 hisseye ulaştım.

Böylece önümüzdeki 12 ayda alacağım toplam temettü miktarı da 920,14 TL’yi buldu. 2022 yılı için temettü hedefim 2.000 TL’ydi. Bu tutara ulaşabileceğim gibi gözüküyor. Belki de bu tutarı geçerim.

Baktığımda 920,14 TL temettü aldığım portföyün büyüklüğünün 17.581 TL olduğunu görüyorum.

Temettü portföyün maliyet kısmını özellikle vermiyorum çünkü insanlar maliyetlere çok takılıyorlar. Temettü için biriktirdiğim ve aylık alım yaptığım hisselerde maliyetin zerre önemi yok benim için.

920,14/17581: %5,23’lük bir temettü verimine ulaşmış oldu portföy.

Burada özellikle yeni başlayanların dikkatini temettü verimine çekmek istiyorum. Genellikle yüksek temettü veriminin çok iyi olduğu gibi bir yanılsama ile karşılaşıyorum ama bu durum maalesef her zaman iyi bir şey değil. Temettü verimi ve hisse değer artışı arasında bir denge kurmak gerekiyor. Yoksa yüksek temettü verimleri de kalıcı olmaz. Bu konuyu bir sonraki yazıda ayrıntılı olarak inceleyelim.

Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim.

Saygılar.

Not: Latteden Borsaya sizlerin sayesinde oldukça büyüdü (en azından benim ölçülerime göre) ve yönetilmesi zor bir hâl aldı. Profesyonel olarak WordPress yönetimi ve optimizasyonu ile ilgilenen okuyucular lattedenborsaya@gmail.com adresinden bana ulaşırsa çok sevinirim. Belki iş birliği yapabiliriz. Böylece ben de sadece yazmaya odaklanabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

26 Yorum

 1. Yusuf demiş ki:

  Elinize sağlık. Temettü portföyünüzde hayırlı olsun hocam.

  Nisan 2, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yusuf Bey,

   Çok teşekkür ederim.

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Nisan 3, 2022
 2. Ahmet demiş ki:

  Emeğinize sağlık

  Nisan 2, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkürler Ahmet Bey.

   Nisan 3, 2022
 3. Burak parlakisik demiş ki:

  Merhabalar ben burak, benim 8li temettu portfoyumu kirmizi turuncu yesil grubu hisseler olarak ayirdim renkler iyi orta kotuyu temsil ediyor. Aylik standart alimlarimi buna gore dagitiyorum. Simdiye kadar cok faydasini gordum.boylelikle maaliyetim artmamis oluyor.1 renklendirme temettu dagitim miktarinin guncel fiyatina gore 2 renklendirme dolar cinsinden zirve 3 renklendirme dolar cinsinden dip .mesela bu ay eregliyi yuksekten almama engel oldu veya gecmiste ismeni .

  Nisan 2, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Herkes zamanla kendine iyi gelen sistemi kurmalı. Siz de kendi dilinizi oluşturmuşsunuz. Tebrik ederim.

   Bol kazançlar.

   Saygılar.

   Nisan 3, 2022
  • Murat demiş ki:

   Merhaba Burak Bey,

   Bu stratejinizi excel olarak paylaşabilmeniz mümkün mü?

   Mayıs 5, 2022
 4. Onur demiş ki:

  Yiğit merhaba,

  BIST 30 fonları hakkında düşünceni merak ettim.

  Ben yatırımlarımı çeşitlendirmek adına bir miktar da borsada varlığım olsun istedim fakat temettü hisseleri yerine endeks fonu ile başladım. Her ay sabit alımlar yapmayı ve oraya attığım parayı unutmayı düşünüyorum. Bir de bizim işyerinde bir grup var. Epey yüklü miktarlarla borsada hisse alıp satıyorlar. Al tut değil de trade takılıyorlar. Borsa yükselince onların sevincine ortak olmak istiyorum, bir motivasyonum da bu. Haha. 🙂

  Nisan 6, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Onur Bey,

   Türkiye’deki endeks fonları hakkında bir bilgim yok maalesef. Yanlış yönlendirmek istemem.

   İş yerindekilerle bir şeyler paylaşmak güzel ama siz yine de öğrenmeye çalışın:)

   Saygılar.

   Mayıs 5, 2022
 5. Halil demiş ki:

  Merhaba,

  Yazılarınızı uzun zamandır takip ediyorum ve ilk defa yorum yazıyorum.

  Öncelikle yazmış olduğunuz yazılardan çok fazla bilgi ve fayda sağladım. Bunun için harcadığınız emek için teşekkür etmek isterim.

  Yorum yazmama neden olan konu ise şudur: Temettü portföyünüzdeki 2 hisse benimde yatırım portföyümün içinde. Bunlardan birisi ALGYO. Merak ettiğim konu sizin hangi açıdan bu hisseyi portföyünüze dahil etmeniz. Bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.

  Nisan 10, 2022
  Yanıtla
  • Reşit Köksal demiş ki:

   yiğit bey adına cevap yazmış gibi olmayayım, ama ben de düzenli algyo alıyorum. öncelikle sürekli kasasında nakti var borcu yok. pd/dd ve f/k çok düşük. düzenli temettü dağıtıyor ve son 10 yılda 9 sefer temettüsü artmış (bu sitede temettü şampiyonları yazısı). ayrıca bazı gayrımenkul yatırımları çok değerli, imar planında yapılacak bir değişiklik hissenin değerini 4-5 kat artırabilir(maslak arsası)

   Nisan 13, 2022
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Halil Bey,

   ALGYO temettüsünü sürekli olarak arttırdığı için portföye girdi. Bir de şirketi yönetme tarzlarını seviyorum:)

   Saygılar.

   Mayıs 5, 2022
 6. hsyn demiş ki:

  Sayın : Yiğit bey ; portvöy dengesini ve güncellemenizi ve temettü bölümünü çok begendiğimi söylüyor, tebrik ve takdir ediyorum. Kalın Sağlıcakla . Hayırlı Ramazanlar.

  Nisan 16, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Hüseyin Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim:)

   Saygılar.

   Mayıs 5, 2022
 7. Melih demiş ki:

  Selamlar öncelikle çok beğenerek paylaşımlarınızı takip ediyorum. Ellerinize sağlık. İki sorum olacaktı. Birincisi “Portföyün Diğer Yatırım Araçlarına Göre Performansı” tablosu yapmayı önerir misiniz? Ben yapmıyordum fark ettim ki yapsam hiç fena olmayacak, ayın belirli günü dolar kuruna bakıp yapıyorsunuz sanırım. Normalde aylık alımlarımı excel tarzı bir dökümanla takip ediyordum. Ancak dolar kuru olarak hiç değerlendirmemiştim. Bu konuda başka önerileriniz olur mu?
  İkinci sorum iki adet portföyünüz olmasıyla ilgili, sanırım bir taraf uv değer yatırımı, diğer taraf ise direk temettü emekliliği modeli için. Ben direkt olarak temettü modeline odaklanmıştım, beklentilerimi erken karşılama durumunda -paşa Hakan abinin Egeen örneği gibi- satıp başka şirkete geçecek şekilde planlamıştım, finali ise 5-10 yıl sonrasında yüksek temettü verimine geçmeyi planlayarak alım yapıyordum. Şuan için büyüme hisselerine ve değer yatırımı odaklı, sadece temettü veriyor diye hisseleri almadan daha ziyade beklenti ve hedeflerimi karşılayacak şekilde düşünüyordum. Ayrı portföy yapmanın faydaları nelerdir, temettü modeliyle değer yatırımını ayırmayı önerir misiniz?
  Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Nisan 20, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar,

   Ben portföyü alternatiflerine göre karşılaştırmayı seviyorum. Bu yüzden de tabloyu yararlı buluyorum.

   İkinci sorunuza gelirsek bu tamamen kendinizi yetiştirmeniz ve zaman ayırıp ayıramayacağınız ile ilgili.

   Benim al-sat yapmaya başlamam yaklaşık 3-4 yılımı aldı. Bu kimisi için daha kısa kimisi için daha uzun olabilir.

   Ama erken öten horozun başını keserler. Tebrübe sahibi olmadan al sat yapmak sizi zarara sokabilir.

   Bu yüzden kendinizi tanımalı ve uygun portföy yönetim tarzını bulmalısınız.

   Bu kimi için alıp unutmak olur, kimi için de işlem yapmak.

   Saygılar.

   Mayıs 5, 2022
 8. Ziya demiş ki:

  Merhabalar

  Bloğunuzu uzun süredir aralıklarla da olsa takip ediyorum. Yeni yazı önerisi olarak malum konut fiyatlarının tavan yaptığı şu dönemde temettü yatırımcılığı yerine kredi ile ev alsam nasıl olurdu şeklinde karşılaştırmalı bir yazı yazmayı düşünür müsünüz ?

  Bağımsızlık hedefinize en kısa sürede ulaşmanız dileğimle..

  Mayıs 5, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ziya Bey,

   Öneri için çok teşekkür ederim. Düşünelim bakalım:)

   Saygılar.

   Mayıs 5, 2022
 9. Fuat demiş ki:

  Selamlar, “net temettü” kısmı verisini nasıl belirliyorsunuz? Örneğin FROTO mart atında 13 dağıtmış; ama çarptığımda bu net kazancı göremedim. Biraz kafamı kurcaladı sormak istedim 🙂

  Mayıs 5, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Fuat Bey,

   FROTO geçmiş 12 ayda iki kere temettü verdiği için ikisini topladım. Bu yüzden sizinkinden farklı çıkar.

   Saygılar.

   Mayıs 5, 2022
 10. Mehmet07 demiş ki:

  Yiğit Hocam ; Nisan portföy durumu gelmedi.
  Her şey uolundadır umarım.

  Mayıs 7, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Mehmet Bey,

   Bu ay atladım. Bir sonraki ay devam ederiz.

   Saygılar.

   Mayıs 8, 2022
 11. serkan demiş ki:

  Hocam merhaba ben bir şeyi anlayamadım siz 2017 şubat ayında ilk başladığınızda 9198 tl ile başlayarak mı buraya geldiniz yoksa her ay dışarıdan para koyarak hisse alımı yaparakmı bu noktaya geldiniz.. maaşallahımıza ekleyelim 🙂 bilgilendirme yaparsanız sevinirim saygılar.

  Mayıs 21, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Serkan Bey,

   Para eklemez olur muyum? Tasarruf ettiğim her kuruşu ekledim portföye. Hem tasarruf ettim hem de olabildiğince yatırım konusunda öğrenebildiğimi öğrenmeye çalıştım.

   Yıldan yıla ne kadar eklediğim aylık portföy durumu yazılarında var.

   Çok teşekkür ederim desteğiniz için.

   Saygılar.

   Mayıs 22, 2022
 12. Burak demiş ki:

  Merhaba kolay gelsin 🙂 Mart ayında son durum 643bin TL, acaba kendinizden 62 aydır borsaya ne kadar para eklediğinizin notunu tutuyor musunuz ? Mesela 200bin yıllardan beri ben ekledim gibi? Yada para belli bir seviyeye geldikten sonra ne kadar ekleme yapmaya devam ediyorsunuz ?

  Haziran 26, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Yazının tasarruf kısmında her sene ne kadar eklediğimi ve dolar karşılığını gösteriyorum. Gözünüzden kaçmış olmalı.

   Saygılar.

   Haziran 26, 2022

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.