Haziran 2021 Sonunda Portföy Durumu

Herkese selamlar.

Zorlu bir ayı daha geride bıraktık. Portföy Şubat ayına geri dönerken temettüler tüm zamanların rekorunu kırdı.

Ben mi? Ben hala Converse’nin 550 TL olmasının şokunu atlatmaya çalışıyorum. Enflasyon tam olarak bunu öğrendiğimde kafama dank etti. Hala durumu kabullenmekle meşgulüm. Finansal özgürlük için gereken günlük 200 TL’yi güncellemem gerekebilir.

Neyse, lafı fazla uzatmadan Haziran sonunda portföy durumu raporuna başlayalım.

Piyasalarda Son Durum

Dolar, Pound ve Gram Altında Son Durum

Dolar Haziran’da yükselmeye devam etti. Artık alıştığım için 20 kuruşa çok yükseldi demeyeceğim. Ayı 8.69’dan kapattık.

Sterlin uzun süredir kamp kurduğu 12.00 TL’nin altına inerek 11.99 oldu.

Gram altın da tekrar 500 TL’nin altına indi ve 498 TL’den işlem görüyor.

Dünyada para bolluğu varken ve faizler yerlerdeyken (bazı ülkelerde eksi faizler bile vardı) %19 TL, %7-8 de dolar faizi ödemeyi başarabilen bir milletin evladı olarak, daha ne olabilir ki derken yurtdışında enflasyon ve belki onun yerine az da olsa deflasyon bulutları toplanmaya başladı. Bu gerçekten iyi bir haber değil. Umarım kısa zamanda ekonomiyi güçlendirecek adımları atarız çünkü dünyada faizler artarken ülkemizde faizleri düşürmeye çalışmak zorunda kalabiliriz.

FED her ne kadar bunun olmayacağını ve şu anki enflasyonun geçici olacağını söylese de yine de ABD’de yüksek enflasyon yüksek faiz olasılığını hesaplarımıza katmak zorundayız.

Hisse senedi ağırlıklı yatırım yapan ve uzun dönemli Eurobondlara da sahip olan bizler için etkilerine kısaca değinelim. Dünyada enflasyon olursa bu büyük olasılıkla faizlerin artmasına neden olacaktır. Tahvil faizlerindeki artış da indirgeme oranlarını doğrudan etkileyerek borsadaki değerlemeleri aşağıya çekecektir. Aynı zamanda tahvillerin fiyatları da bundan etkilenecektir. Özellikle uzun vadeli tahvillerde düşüş oranları kısa vadelilere göre daha yüksek olacağı için buraya özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Bu konuda portföy yöneticisi Vitaliy N. Katsenelson’un güzel bir makalesini çevirdim. Burada ayrıntılı olarak olasılıkları anlayacağınızı inanıyorum. Zaman yaratıp mutlaka okuyun derim.

Ama uzun lafın kısası içeriyi toparlamazsak dışarıdaki enflasyon ya da düşük olasılıklı deflasyon bütün dünyayı olduğu gibi bizi de sarsabilir.

Hisse senedi yatırımcısı olarak bu konuyu göz ardı etmemeliyiz ve etkilerine karşı planlarımızı yapmaya başlamalıyız.

Haziran 2021 Sonunda Portföy Durumu

Haziran 2021 Sonunda Finansal Özgürlük Portföy Durumu

Finansal Özgürlük Portföyü Şubat’tan sonra ilk kez 200.000 TL’nin altına inmeye çok yaklaştı. Dolar olarak tabii durum daha da vahim. Zirvesi olan 29.000 doların oldukça aşağısında seyrediyor.

Ama ben bu filmi görmüştüm. Zaten 200 günlük HO’nunda aşağısındayız. Onun için sevdiğim şirketleri ucuza alma şansını mutlulukla karşılıyorum. Daha da düşerse ve nakit kalmazsa sterlin rezervini de portföye çekinmeden ekleyeceğim.

Yılların birikimini borsaya en tepeden koymuş adamın üzülmesini anlarım da, 10-15 senelik finansal özgürlük serüveninin 2. yılında borsa düşüyor diye üzünmek tam anlamıyla abesle iştigaldir.

Aylık alımlarla, dürüst kişiler tarafından yönetilen, rekabet üstünlüğü olan hissedar dostu şirketleri sinsi bir Gargamel edasıyla toplamak bence yapılacak en iyi şey. Bırakın ekranınız her gün yeşil olmayıversin.

Bu konuda Shelby Cullom Davis şöyle der: “Ayı piyasasında çok para kazanırsınız fakat onu o zaman fark edemezsiniz.”

“Ayı piyasasında çok para kazanırsınız fakat onu o zaman fark edemezsiniz.”

Shelby Cullom Davis

Bu yüzden her gün yeşil ekran görme zevkini uzun vadede para kazanmanın hazzı ile değiştirelim. Ne yaparsak yapalım bir planımız olsun. Unutmayalım: “Boğalar para kazanır, ayılar para kazanır, domuzları ise keserler.”

Öte yandan, bu benim 4 senelik biriktirme hayatımda yaşadığım ilk büyük düşüş değildi. Ama kenarda biraz para ile girdiğim ilk düşüş oldu diyebilirim. Tasarruflarım hala yetersiz olsa da kenardaki yedek akçeler hayatımı bir nebze de olsa kurtarmış durumda.

Portföy dağılımının ayrıntısına bakarsak;

Şu anda hisse senedi varlığım %88,11’e ulaşmış durumda. %3,35 likit fon, %8,54 de Sterlin bulunuyor.

Planımı şöyle kurdum: Biraz daha düşerse elimde TL nakit kalmayana kadar alacağım.

Sonra da düşüşlerin devamı halinde 3 parçada Sterlinleri bozup portföye ekleyeceğim. Böylece Finansal Özgürlük Portföyü %100 hisse senetlerinden oluşuyor olacak.

Sonra da oturup Bay Piyasanın elimdeki mallara mantıksız derecede yüksek fiyat teklif etmesini bekleyeceğim. O sırada da temettü almaya devam ederim. Tasarruflarla da ekleme yaparım.

Haziran Sonu Tasarruf Durumu

Haziran 2021 Sonunda Tasarruf Durumu

Bu ay portföye 200 TL ekledim.

2017 Şubat’tan bugüne kadar her ay eklediği toplam tutar 48.347’ye ulaştı. Ortalama tasarruf oranım da %23,63.

2021’de şimdiye kadar yatırdığım toplam tutar 1.850 TL. Tasarruf oranım ise %6.

Bu yıl böyle geçecek gibi. Piyangodan para çıkmazsa tasarruf oranım %20’ye ulaşmaz. Piyango da oynamadığıma göre bu yılı böyle kapatırız.

Geçenlerde Sunay Akın’ın Bir Çift Ayakkabı isimli kitabını okudum. Ayakkabı’nın etrafında öyle güzel hikayeler anlatıyor ki, insanın okudukça okuyası geliyor.

Buraya nereden geldim derseniz, öğrenciyken rahat rahat aldığım Converse ayakkabılar 550-600 TL olmuş. Uzun zamandır göz ardı ettiğim enflasyon şoku kafama dank etti:)

Para biriktiremediğime şaşmıyorum yani. Keşke zamanında hisse senedine yatırdığım paralardan 3-5 lotunu ayakkabıya yatırsaymışım diye düşünmüyor değilim.

Haziran 2021 Sonunda Hisse Senedi Varlığı

Karşılaştırma yapmak isteyenler Mayıs 2021 sonunda portföy durumuna buradan bakabilir.

Finansal Özgürlük Portföyü Hisse Senedi Durumu

Bu ay SAHOL-TTKOM değişikliği yaptım. Onun dışında VESBE oranını kayda değer şekilde arttırdım. ALKIM ve FROTO’da da alımlara devam ettim.

Bunlarla ilgili olumlu yanları ve dikkat etmem gereken parametreleri not defterimin arkasına yazdım. Günlük yapacağım işleri yazdıktan sonra en arka sayfayı açıp bunları okuyorum. 30 saniyemi almıyor ama neden aldığımı ve nelere dikkat etmem gerektiğini bana hatırlatıyor. Size de tavsiye ederim.

Bu arada VESBE ve TTKOM’dan da temettü aldım. Onlarla da aynı hisseyi almaya devam ettim. Kuzuları sürüye kattım yani. Yakında onlardan da temettü almaya devam ederiz.

Temmuz’da da bir aksilik olmazsa bu şirketleri portföyüme eklemeye devam edeceğim.

2. çeyrek bilançoları geldiğinde hammadde fiyatlarının VESBE’yi nasıl etkilediğini de görmüş oluruz. Buna ek olarak FROTO’da çip krizinin etkilerini göreceğiz.

ALKIM’de ise PS yatırımının bitmesini bekliyorum. Hoş aldıkça veriyorlar, aldıkça veriyorlar ama yapacak bir şey yok. Yatırım başarılı olursa ve kâra beklenen etkiyi yaparsa piyasa elbet fark edecektir. Ne zaman fark eder Allah bilir.

Haziran 2021 Sonunda Nakit Varlığı

Portföyde 6.767 TL nakit ve 17.266 TL karşılığı 1.440 Sterlin var.

Toplam nakit varlığı 24.033 TL.

Benim hisseye dönüşmeyi bekleyen güzel askerlerim:)

Portföyün Diğer Para Birimlerine Karşı Durumu

Portföy yatırım yapmaya başlayalı 53 ay olmuş. Bu süreçte;

 • 23.265 dolar (Geçen ay 24.906 dolardı),
 • 16.862 sterlin (Geçen ay 17.519 sterlindi),
 • 406 gram altındı (Geçen ay 406 gram altındı).

Portföy döviz karşısında değer kaybederken altın karşısında aynı kalmış. Döviz bir durulsa yırtacağız ama hem döviz artınca hem de portföy değer kaybedince kayıplar iki kat oluyor.

Şimdi de dolar olarak portföyün tarihsel tablosuna bakalım.

Finansal Özgürlük Portföyü Dolar-TL 1. Bölüm
Finansal Özgürlük Portföyü Dolar-TL 2. Bölüm

Dolarda 53 ayın en yükseğinden kapattık. Portföyün TL ve dolar zirvesi ise 51. ayda kaldı.

Şimdi de geleneksel grafiğimizi verelim.

Şeytan diyor bilmesen de dipten iki çizgi çek teknik analizine bak:) Ama işi profesyonellere bırakıp kenara çekiliyorum.

Bu düşüşün de daha öncekiler gibi uzun vadeli grafikte küçük bir çentik olarak kalacağını düşünüyorum.

Bakalım, görelim.

Haziran 2021 Sonunda Finansal Özgürlük Durumu

Mayıs 2021’i 6.831 TL temettü geliri ile kapatmıştım.

Haziran 2021’de ise tüm zamanların rekorunu kırarak ileriye yönelik 12 ayda 9.656 TL temettü gelirine ulaştım.

Finansal Özgürlük Portföyü Temettü Geliri

Ayrıca ilk kez bir hisse senedinden (VESBE) 3 bin TL üstü temettü almış oldum.

1 günlük finansal özgürlük için gereken tutarın 200 TL olduğunu düşünürsem şu an 9.656/200= 48 günlük özgürlüğümü kazanmış durumdayım. Burada hedefin %13,23’ünü sağlamış durumdayım.

300 kuralına göre ise portföy aylık harcamamın 300 katına eriştiği zaman finansal özgür olabilirim. Aylık harcamamın 6.000 TL olduğunu ve portföy büyüklüğümün de 202.175 TL olduğunu düşünürsem burada da 202.000/6000= 33 aylık özgürlüğümü kazanmış durumdayım.

Gidecek daha çok yolum var.

Youtube’den İki Video

Youtube’da size bir videodan bir de video serisinden bahsetmek istiyorum.

Bunlardan ilki Bay Kalem’in çizimi ile Alper Ünsal Gündoğdu’nun Sabırlı Yatırım İçin 7 Altın Strateji isimli videosu. Sabır, sebat ve kararlılık bu işin doğasında var. 6 dakikalık bu video sizin için bir başlangıç olacaktır.

İkincisi ise Akinolu Kentuf kanalında Tufan Bey’in Vedat Kasapoğlu ile yaptığı uzun söyleşi serisi. Bu seriyi de mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim.

Ben zamansızlıktan dolayı videolarda geç kaldım ama arayı hızla kapatıyorum.

Ben çok konuştum, biraz da sizden dinleyelim. Sizin finansal özgürlük uğraşı nasıl gidiyor? Bu ay istediğini alımı yapabildiniz mi? Portföyler benimki gibi yara aldı mı?

Saygılar.

Image courtesy of iosphere at FreeDigitalPhotos.net

16 Yorum

 1. itfoo demiş ki:

  itfo_ Döngüsü çalışmaya başladı usta, Saygılar…

  Temmuz 2, 2021
  Yanıtla
 2. Emin demiş ki:

  Yazılarınızı ilgi ile okuyorum. Finansal özgürlük hedefinizde başarılar diliyorum. Benim sizin kadar borsa bilgim yok o yuzden yatirim fonlari aliyorum. Hisse senedi agirlikli yatirim fonlarim haziran ayinda resmen çuvalladı. Hatta yatirim fonlarinin krali olan tcd(tacirler degisken fon) yuzde 9 civarinda deger kaybederek büyük surpriz yaptı. Aslinda bu zamanlar alis icin buyuk firsatlari barindiriyor ama teknik anlamda xu100 e baktigimizda dususun biraz daha surebilecegi görünüyor. Zor zamanlardan geciyoruz herkese finansal ozgurluk yolculugunda bol sans diliyorum.

  Temmuz 2, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Emin Bey,

   Kendi sorunuzu kendiniz cevaplamışsınız.

   Sıkıntı ne kadar sürecek bilinmez. Önemli olan para oldukça eklemeye devam etmek.

   Ucuz ekleyebiliyorsanız da bu fırsata ancak sevinilir 🙂

   Ünlü yatırımcı Peter Lynch’in yönettiği Magellan Fonu’nun uzun dönemli getirisi %29’dur.

   Fona yatırım yapan ortalama bir yatırımcının ise getirisi %5’tir. Bunun nedeni de yatırımcıların pahalıyken fonu alıp ucuzken satmasıdır:)

   Teknik anlamda ise nereye gider bilemem. Ama 200 HO’nun altında olduğumuzu biliyorum.

   Saygılar.

   Temmuz 3, 2021
 3. Batuhan demiş ki:

  Selamlar Usta.
  Yatırıma daha 5 ay öncesinde falan başladım ben. Öğrenci harçlığımla. Şu an 55 lot ISMEN, 40 lot VESTL sahibiyim. Elime 2000 lira geçti, portfoya 600 falan ekleyebilirim.Ama tecrübesizliğin getirisi sağolsun 250 lira falan zarardayım. Vestl’in bu yıl temettü oranı çok güzel, geleceğe yaptığı yatırımlarda oldukça iyi gibi göründü bana, anlaşmalarından gördüğüm kadarıyla. Neden VESTL yerine VESBE tercih eddiğini öğrenebilir miyim? Bir de, tamamen uzun süreçli yatırımlara adamak istiyorum kendimi. Şimdi alıp 5-10 yıl boyunca unutabileceğim. Takip ve analiz etmemi tavsiye ettiklerin var mıyıdr?
  Finansi özgürlük yolculuğuma bu siteyi bulmakla başladım, bir anda benim için acayip kompleks ve tuhaf olan borsa gözüme çok basit gözükmeye başladı. Bayağı da ilgileniyorum. Hoşuma gidiyor geleceğime biraz daha zemin hazırlayabileceğimi bilmek. Teşekürler site için.

  Temmuz 2, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Batuhan,

   Mükemmelsin. Aynen böyle devam et. Keşke senin yaşındayken bilgisayar oynadığımın onda biri ile bu işlere kafa yorsaydım.

   Biliyorsundur. Temettü Padişahları adında temettüsünü en az beş yıl arttıran şirketlerden oluşuyor.

   Onlardan alım yapmaya çalışıyorum.

   https://www.lattedenborsaya.com/2021/05/23/temettu-padisahlari-temettusunu-en-az-5-yil-arttiran-sirketler-2021-listesi/

   Yatırım kendini ömür boyu geliştireceğin bir bilim dalıdır. Bu yüzden az da olsa, hiç bırakmadan öğrenmeye devam et.

   Geleceğin yere kendin bile inanamazsın.

   Tasarrufa, yatırıma ve öğrenmeye devam.

   Saygılar.

   Temmuz 3, 2021
 4. burak wilcoach demiş ki:

  günlük harcamanız gereken tutarı açlık ve yoksulluk sınırına göre hedeflerseniz enflasyon gibi şeyleri tekrar hesaplamak zorunda kalmazsınız gibi geliyor, sizce mantıklı mı? açlık sınırı sizi yaşatacak kadar getiri sağlarken yoksulluk sınırı üstü konforlu bir hayat sağlar.

  Temmuz 3, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Maaşıma endekslemiştim ama artık bu da yetmeyecek sanırım.

   Öneri için teşekkür ederim ama ben bunu maaşıma endeksli olarak devam etme niyetindeyim.

   Saygılar.

   Temmuz 3, 2021
 5. Özcan demiş ki:

  Selamlar,

  Enflasyonun bu denli yüksek seyrettiği bir ülkede temettü/hisse yatırımı ile uzun vadeli değer yatırımı anlayışınızdan ötürü sizleri tebrik ediyorum.Herkesin yatırım anlayışı ve hayata bakış açısı farklı,çünkü beklentilerimiz de farklı…Teknik analize göre orta-uzun vade AL-SAT yapan biri olarak sizi tebrik ediyorum.Sisteminizi kurmuşsunuz ve bu sistem sizi başarıya götürecektir.Arada umutsuzluklarınız,karamsarlıklarınız,converse ayakkabı kaynaklı algıda şoklarınız olacak elbette;ancak bence yolunuzdan vazgeçmeyin; çünkü işleyen bir sisteminiz var ve strateji/sistemi olan herkes illaki para kazanacaktır.Bunun oranı ise yüzde 5 tir.Yani siz yüzde 5 lik kesimdesiniz emin olabilirsiniz.Borsamız düzeltmeler yaşayacak olsa da er geç siz uzun vadede kazanan olacaksınız.

  Sevgi ve saygılarımla

  Temmuz 4, 2021
  Yanıtla
 6. Adem demiş ki:

  Merhaba

  Belcika’dan Bist’te yatirim yapmak istesem, hangi broker tavsiye edersiniz?

  tesekkürler

  Temmuz 15, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar,

   Çok aracı kurum var. Önce bir çalıştığınız banka ile başlayıp sonra hizmete göre bir aracı kuruma geçebilirsiniz.

   İşleminize göre banka komisyonları 10-20/10.000 arası değişiyor.

   Aracı kurumların daha az. Ama çalıştığınız bankadaki yatırım hesabına para göndermek başta daha kolay.

   Tercih meselesi yani:)

   Temmuz 18, 2021
 7. serdar demiş ki:

  merhabalar sepette ereğli olmamasının özel bir nedeni var mı sanki hisselerden takım kurulsa kaptanı ereğli olur diye biliyorum, sizin kıymetli yorumunuzu merak ediyorum

  Temmuz 19, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar,

   Ereğlileri 19,56 ortalama ile sattım. Aslında iki ay öncesine kadar vardı. Döngüsel bir şirket olduğu için kenarda durmayı tercih ettim. Fakat HRC fiyatları düşmüyor:) Yani beklediğim olmadı ve hata yapmış olabilirim.

   Fırsat olursa tekrar eklerim.

   Saygılar.

   Temmuz 19, 2021

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.