Finansal Bağımsızlık İçin Basit Hayatta Kalma Becerileri Edinmelisiniz

Finansal bağımsızlığa koşan bizler için en önemli noktalardan biri de kendi kendine yetebilmektir.

Fakat milenyum kuşağı olarak çoğumuz ne yemeğini yapabiliyor, ne ütüsünü ne de temizliğini. Yani temel ihtiyaçlarını gidermek için başkalarına muhtacız.

Peki neden? Çünkü üşeniyoruz.

Tabii bu üşengeçlik ve kendi kendine yetememeyi dağı aşan borçlar, kendine güvensizlik ve kadercilik izliyor.

Kendinizi bir çukurun içinde bulduysanız, ilk yapacağınız şey çukur kazmayı bırakmak olmalıdır.

Warren Buffett

Tabii ki böyle olmak zorunda değil.

Temel ihtiyaçlarımızı kendimiz gidermeliyiz. Ben bunu yaparak aylık 1.400 TL tasarruf ediyorum. Siz de kolayca yapabilirsiniz.

Hadi başlayalım.

Finansal Bağımsızlık İçin Basit Hayatta Kalma Becerileri

Finansal Bağımsızlık ve Kendi Kendine Yetebilme

Üç sene önce borçlardan, bitmek bilmeyen servis yolculuğundan (ama daha çok işten) sıkılarak Temettü Emekliliği yolculuğuna başlamıştım.

İlk başladığımda tam anlamıyla gemim su alıyordu ve batmak üzereydim. Finansal bağımsızlık peşinde koşmaya başlayan ben, hayatımı tek başıma idame ettiremeyecek kadar aciz kalmıştım.

Yemek yapmayıp dışarıdan söylüyordum, evin temizliğini başkası yapıyordu, para yetmeyince aileden geliyordu, çamaşırları dışarıda yıkatıyor, ütüyü de başkasına yaptırıyordum . Bir işim vardı ama nedense para hiçbir zaman bol olmuyordu.

Yani kendi yapabileceğim işleri para ile başkasına yaptırıyordum. Kazandıklarım bunlara gidiyordu.

Krediler, kredi kartları dizilmiş, kenarda üç kuruş param ya da yatırımım yoktu.

Şimdi anlıyorum ki finansal bağımsızlık, temettü emekliliği gibi kavramların hepsi bir temele dayanıyor: Olabildiğince kendi kendine yetebilme kabiliyetine.

Finansal Bağımsızlığı kovalayan bir insanın mutlaka kendi işini yapabilmesi gerekiyor.

Kültür ne kadar tersini de söylese, yemek yapmayı, evi temizlemeyi, ütü yapmayı öğrenmelisiniz. Maalesef başka yolu yok. Basit işlerimizi başkasına yaptıracak kadar zengin değiliz.

Ben de değişmeye karar verdim. Değişim devam ediyor.

Kendi Yemeğini Kendin Yap

Yemek konusunda oldukça hassasım çünkü bu konu hem sağlığımla, hem de bütçemde doğrudan ilgili. Bir maaşlı çalışan, sadece dışarıdan yemeği keserek, suyunuzu şişeyle taşıyarak o kadar çok tasarruf edebilir ki hayret edersiniz.

Ama maalesef gördüğüm bir çok kişi daha basit bir yumurta kırmayı ya da makarna yapmayı bile beceremiyor.

Benimse ilk fark ettiğim konu bu oldu ve üzerine gitmeye karar verdim.

Dışarıdan mümkün olduğunca yemek yememeye çalışıyorum. Bunun tek nedeni bütçeme dikkat etmem değil, bir kaç nedeni var. İlki çok pahalı olması, ikincisi ne kullandıklarını bilmemem dolayısıyla kaliteli malzeme tüketme endişesi ve son olarak da kendi kabiliyetim dışındaki yemeklerleri yiyebilmek için para biriktirme düşüncem.

Şimdi bunlara teker teker bakalım:

En son dışarıdan söylenen yemek fiyatlarına baktınız mı bilmiyorum. Şu an 20-30 TL arasında tek kişilik akşam yemeğini çıkartabilirsiniz.

Haftada sadece akşam yemeklerini hesaba kadarsak 25 TL’den 175 TL, ayda ise 700 TL akşam yemeği yemek masrafı demek.

Kahvaltıyı da öğle yemeğini de katın, bu size en az 1.500 TL’ye patlar. Özellikle tek çalışan gençler için büyük bir yük. Bu 1.500 TL’yi 1.000 TL düşürseniz onunla hem borçlarınızı öder hem de hisse senedi alabilirsiniz:)

Yemek yapmak o kadar basit ki, herkes çabucak öğrenebilir. İşin matematiğini bildikten ve alinizi alıştırdıktan sonra internetten tariflere bakarak hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Bir ölçü ondan, 250 gram şundan, bir çay kaşığı tuz, bir yemek kaşığı salça koyuyorsunuz. lezzetli bir yemek oluyor.

Sizin için biraz çalıştım:) Yaptığım yemeklerden bir kaçını fotoğrafladım.

İlki namı diğer “kara şimşek” 🙂

Mercimek Yemeği Malzemeleri

Mercimeğim kilosu 6 TL. 250 gram mercimekle yemek yapsanız bir kişiye yanında çorba ile 3 öğün yeter. Üstelik çok da faydalı bir protein ve lif deposu.

Bu tencerenin masrafı da taş çatlasın 5 TL olur. Malzemeleri biraz zeytin yağı, birer tane soğan ve patates, biraz salça ve baharatlar.

Mercimek Yemeği

Hazırlamak doğramak da taş çatlasın 15 dakika alıyor. Pişmesi de 30 dakika desek yemek 45 dakikada hazır.

Hayatınızdan 45 dakika vererek 25 TL’lik yemek masrafını 4-5 TL aralığına çekebilirsiniz. Geri kalan 20 TL ile de borçlarınızı öder ve yatırıma kaynak aktarabilirsiniz.

Kullandığım başka taktikler de var.

Bunun yanında yarım kilo kıyma alırsınız ve üçe bölersiniz. Yaptığınız yemeklerin içine katarak lezzetlendirirsiniz. Ya da kıymalı yumurta yaparsınız. Yarım kilo kıyma 20 TL. Porsiyonu 6,60 TL’ye gelir.

Finansal Özgürlüğü Kıymayı Üçe Bölerek Kazanmak:)

Paketi 2 TL’den makarna alır ve kıymalı makarna da yapabilirsiniz. O da size 7-8 TL aralığına malolur. Yapması da aşırı derecede kolaydır.

Ya da bir bütün tavuk alır parçalarsınız. Ben resimdeki tavuğu 12 TL’ye aldım ve 4 porsiyona ayırdım. Porsiyonu 3 TL’ye geldi. İster yemek yapacağım ister tavada kızartacağım.

Finansal Özgürlüğü Tavukla Kazanmak
Finansal Özgürlüğü Tavukla Kazanmak

Bunların maliyeti bana haftada temizlik malzemeleri dahil 100 TL oluyor. Aylık 400 TL. İstersem daha da kısabilirim ama gerek yok. Ayda 400 TL’ye hem sağlıklı hem de kaliteli besleniyorum.

Bu konuda profesyonel yardım almak isteyenlere Refika’nın Yemek Okulu’nu tavsiye edebilirim:) Zaten internette biraz araştırırsanız bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Mesela burada Refika’nın “10 Liramla Günlerce Güzel Yemek Yapmak İstiyorum” tarifi var.

Bu da “Açım, Param Yok, Gurme Yemek Yapmak İstiyorum Yumurtası:)”.

Son olarak da size Refika’nın 35 tane öğrenci yemeği tarifini veriyorum. Ben de bunları deneyeceğim, güzel tarifler var hehe:)

Sadece para olarak düşünmeyin. Ne yediğimi de biliyorum. Mesela bizde yıllardır eve margarin alınmaz ama dışarıda bol bol kullanıldığını biliyorum.

Adama da soramıyorsun ki bunda margarin mi var diye. Onun için olabildiğince kendim yapıyorum. Hem bütçemi hem de sağlığımı korumuş oluyorum.

Sonuçta finansal özgürlüğümüzü kazandıktan sonra yaşayacağımız uzun yıllar var. En değerli hediye olan sağlığımızı mutlaka korumak zorundayız.

Son olarak da arttırdığım para ile güzel yemekleri dışarıda yemek var.

Her zaman söylüyorum. Hayatta yapacağım her şeyi istediğim için yapmalıyım. Mecbur olduğum için değil. Dışarıda yemeğe mecbur olduğum için niye aylık 1.500 TL vereyim ki? Yemeğimi evde yaparım sonra da haftada bir kere dışarıda sevdiğim şeyleri, ben istediğim için yiyebilirim.

Örnek veriyorum , ayda bir iki kere Nusret’e gider yemek yerim. Ya da boğazda balık yerim bana kalmış.

Kendi Temizliğini Kendin Yap

Finansal bağımsızlık için hayatımızı geri kazanmaya başladık. İlk adımı da kendi yemeğimizi kendimiz yaparak attık.

Sırada kendi temizliğini yapmak var. Benim en çok zorlandığım olaylardan biri de bu olmuştu. Hala da çok zoruma gidiyor.

Bu zorluktan dolayı ayda 4 kere yarım günden eve temizlikçi geliyordu. Haftada 100 TL’den ayda 400 papel oluyor bu da. Len ben 400 TL’ye neler yaparım.

Şimdi ise temizlikçiyi 1 ayda 1 kere gelecek şekilde ayarlıyorum. Kalan temizliği de kendim yapıyorum.

Böylece 300 TL cebimde kalıyor. Kredi ödemelerine yatırıma kaynak aktarabiliyorum.

Tabii bu konuda ufak yardımlar da alıyorum. Mesela temizlik robotu gibi:) Dedim ya tembellik var diye.

Finansal Bağımsızlığa Temizlik Robotu Katkısı:)

Sonuçta 300 TL’yi kazanmak için 3 gün çalışmam gerekiyor. Temizlik yapmak ise bu kadar vaktimi almıyor.

Kendi Ütünüzü Kendiniz Yapın

Zorlandığım şeylerden biri de ütü oldu. Kuru temizlemeciye veriyordum. Güzelce temizleyip ütülüyorlardı.

Tasarrufa ve yatırıma başladıktan sonra kendi ütümü kendim yapmaya başladım. Bundan da aylık 50-100 TL civarında tasarrufum oldu.

Kendi Ütünüzü Kendiniz Yapın

Olumsuz tarafları yok mu? Tabii ki var. Akşam işten geldikten sonra 2 saat ütü yapıyorsunuz.

Ama borçlardan kurtulmak ve finansal bağımsılık için küçük bir bedel. Zaten zamanım da var.

Toparlarsam

Evde yemek yaparak, kendi evimi temizleyerek ve ütümü yaparak en azından ayda 1.400 TL tasarruf ediyorum.

Ayda 1.400 TL yılda 16.800 TL para yapar. Bununla %10 temettü veriminden yatırım yapsanız ömrünüz boyunca yılda 1.680 TL temettü geliri elde edersiniz. Müthiş bir rakam.

Olaya sadece tasarruf yönünden de bakmıyorum.

Bence finansal bağımsızlığın ilk şartı kendi kendine yetebilmek. Bunun içinde insanın temel ihtiyaçlarını kendisinin karşılaması gerektiğini düşünüyorum.

Bunları yapmak benim görüşüme göre sizi daha güçlü yapar.

Resimlere katlandığınız için çok teşekkür ederim:)

Saygılar.

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

17 Yorum

 1. hsyn demiş ki:

  Sayın: Yiğit Bey; belki ( belki kelimesi eskiden kesinlik ifade ederdi ( belki yarından da yakın diyen şair gibi )) bu yazı işin SIR rı olsa gerek. Bu yazıyı okuyup etkilenmeyen veye uygulamayanlar varsa onlar dönsün. Kurda sordular; senin boynun niçin kalın ? Dedi ben kendi işimi kendim yaparım. Şunu unutmayın varlıklı olsanız da kendi işinizi kendiniz yapınız. Temettü Emekliliğinde bol bol har çar. Bol bol haçlık ve bahşiş verirsiniz. O zamana kadar ; azami tasarruf, kanaat, ev yemeği, toplu ulaşım. Yok şimdi bol bol harcarsan bön bön bakarsın. Şunu unutmayın! hiç deniz görmeyen kişi denizi görünce böyle büyük su ya hayran kalır. Büyük gemilerin su üzerinde duruşu ve seyrine şaşar ve seyreder durur . Aynen bunlar gibi Temettü Emekliliğinde 3+3 (3+4) yılı geçiren kişi ilk kez denizi gören gibidir. Okyanus mu o 3+3+3 veya 3+3+3+1 orada gemiye binersen BALİNA bile görürsün. (baline ne alakamı! temettünün büyüklüğüne işaret ses etme! )… İçimden gecen hislerin ve örneklerin 40 da birini yazıyorum. Bir gün çay içerken nasip olursa ; hangi yıl ne olur daha ince anlatacağım. Sizlere sabır ve istikrar diliyorum . Yiğit beye bu güzel ve içten yazısı için şükranlarımı takdim ediyorum. Kalın SAĞLICAKLA

  Kasım 22, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Hüseyin Bey,

   Hoşgeldiniz. Benim de en sevdiğim sözdür bu: Kurda sormuşlar ensen neden kalın diye? Kendi işimi kendim yaparım demiş.

   Biriktirmeye, borçlarımızı ödemeye ve olabildiğince yatırım yapmaya devam ediyoruz.

   Umarım bir buluşma ayarlayabileceğiz.

   Çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Kasım 23, 2019
 2. Ahmet Börekci demiş ki:

  Yazmaya devam et kardeşim, feyz alıyoruz…

  Kasım 22, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim Ahmet Bey, tasarrufa ve yatırıma devam:)

   Kasım 23, 2019
 3. Gökalp demiş ki:

  Bilgiler cok guzel, fotograflar cok kaliteli (Hangi makina 😁

  Kasım 23, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   ayfon 6 🙂 Teşekkür ederim:)

   Kasım 23, 2019
 4. MSP demiş ki:

  Tekrardan güzel ve oldukça faydalı bir yazı 🙂
  Teşekkürler…

  Kasım 23, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Desteğiniz ben çok teşekkür ederim Sayın MSP

   Kasım 23, 2019
 5. Kurtuluş Doymuş demiş ki:

  Hocam o yer temizleyen robottan memnun musunuz marka model nedir 🙂

  Kasım 24, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Kurtuluş Bey:)

   Anker Robovac Eufy 11S. Gayet memnunum işimi görüyor.

   İyi akşamlar dilerim.

   Kasım 24, 2019
 6. eray nilüfer demiş ki:

  Hocam çok fena gaz veriyorsun valla. Bir şirketim var, 2 de ortağım hesapları kapatıp 1 tanesi ile yolları ayıracağız. Sonrasında hem şirkette hem de özel hayatım ciddi bir hesap kitap tasarruf işine girişeceğim. Bu kararımda da siz çok etkili oldunuz. Şu robottan ben de alayım diye düşündüm ama bir yandan da paraya kıyamadım. Evde iyi bir süpürgemiz var zaten, ofis için düşünüyorum. 100m² bahçe katı bir ofisim var, bahçe katı çıkışlı olmasından dolayı (bir de köpeğim var girip çıkıyor) dışarıdan da çok çamur vs. geldiği oluyor. Aynı modelden alsam yeterli olur mu sizce? Eskiden bizim ofise de temizlikçi bir arkadaş geliyordu, şimdi tasarruf amacıyla vazgeçtim ondan. böyle bir makine almak işi çözebilir gibi sanki.

  Kasım 25, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Eray Bey,

   Ben daha tasarruf ederek zarar edeni görmedim. Mutlaka fayda sağlarsınız. Elde ettiğiniz tutarı gerçekten istediklerinizi elde etmek için kullanırsınız.

   Makine tozu iyi alıyor ama çamur konusunda bir şey diyemeyeceğim:) Biraz araştırmanız lazım.

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Kasım 25, 2019
 7. Yavuz demiş ki:

  Tek birşeye ihtiyacımız var o da tassaruf yapmayı öğrenmek. Az demeden zor demeden kısmalıyız,biriktirmeliyiz ve tassaruf etmeliyiz. Yazı için ellerinie sağlık

  Kasım 25, 2019
  Yanıtla
 8. Muzaffer şar demiş ki:

  Keyifle okudum. Bundan tam 11 yıl önce tanıştım borsayla. O zamandan beri neler kaçtı al satlarla anlatmaya zaman yetmez. Tam 1 ay önce kendime dur dedim. Artık düzenli temettü veren kağıtlardan biriktirmeye başladım. Henüz temettü alamadık ancak getiri de oluşmaya başladı. İnşallah meyvesini de yeriz.
  Borsa keyiflidir. Bir hedef koyup sabırla beklemek gerektiğini 11 yıldır kazanamamak ve bankaları zengin etmekle anladım. Desimki kendime önce kaybetmemeyi öğrenmeliyim. Sonra kazanç gelecektir. İlk defa 1 aydır aldığım kağıtları satmadım.
  Herkese paranın hayırlısını kazanmayı dilerim..

  Kasım 30, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Hayırlı olsun Sayın Muzaffer Bey,

   Umarım hedeflerinize ulaşırsınız.

   Temettü yatırımı bol sabır ve kararlılık gerektirir:) Umarım sisteminizin yayında psikolojinizi de buna hazırlarsınız.

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Kasım 30, 2019
 9. ail demiş ki:

  Teşekkürler, çok güzel bir yazı olmuş. Ben de temizlik robotunu sorayım, halı üzerinde iş görüyor mu? 🙂

  Aralık 6, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ali Bey,

   Püsküllü halılarda ve çok ince kilimlerde sıkıntı yaratıyor. Gerisi güzel:)

   Saygılar

   Aralık 6, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.