Mayıs 2019 İtibariyle Portföy Durumu

Herkese selamlar.

“Özgür ruhlu bir adam dünyayı çözülmesi gereken bir sorunlar dizini olarak görür ve onları çözer. Köle ruhlu bir adamsa sürekli kötü talihinden dem vurur.”

Babil’in En Zengin Adamı

Sorunlarından sürekli şikayet eden biri olarak artık bunun bir işe yaramayacağının farkındayım. Bahaneler, şikayetler, donup kalmalar özgür ruhlu bir adamın alışkanlıkları değil.

Bu ay benim için çok hareketli geçti. Beş adet şirketteki hisselerimi satarak ortaklığımı sonlandırdım. Buradan gelen parayı kalan şirketlerime paylaştırdım. Portföyün ana omurgası olan iki şirketim yerinde duruyor. 11 şirketi takip etmekte zorlanıyordum. Sadeeleştirmeyi ve odaklanmayı sürdüreceğim.

Bunun yanında portföyüme bir yeni şirket ekledim. Bunlara aşağıda ayrıntılı olarak bakacağız.

Yaptığım yeni alımlarla ve düzenlemelerle gelecek 12 ayda alacağım temettüyü 2.472 TL’ye çıkardım. 2019 yılında yeni hedefim olan 3.000 TL temettü gelirine ulaşmak için 7 ayım kaldı. Şu an için, aşırı bir masraf çıkmazsa, mümkün gibi duruyor. Ama dünya hali, ne olacağı da belli olmaz.

Lafı uzatmadan, hadi başlayalım.

Mayıs 2019 İtibariyle Portföy Durumu

Piyasalarda Son Durum ve Düşüncelerim

Bu ay beklentilerin dışında bir ay oldu. Herkes bayram önce risk almak istemeyenlerin hisse satıp dolar alacağını düşünüyordu. Fakat anlaşılmaz bir şekilde borsa yukarı fırlarken dolar da düşüş oldu. Borsada ve ekonomide kısa vadeli hareketleri tahmin etmek imkansızdır.

Bunun yerine şirketlerin ne yaptıklarına odaklanmak çok daha faydalı sonuçlar doğurur diye düşünüyorum.

Bir de üstadlar portföyü viopta dolar veya endeks ile koruyorlar. Fakat maalesef onun nasıl yapıldığını bilmiyorum. Belki portföy büyüyünce öğrenmem gerekebilir. Ya da doğrudan Eurobond ile hedge ederim. Şu an konuşmak için erken ve portföy de küçük.

Ülkemizde sorunlar aynı. Bahsetmeye gerek yok. Yüksek faiz şirket kârlarını yerken, yüksek enflasyon da getirilerimizi ve yatırımcı olarak kârımızı eritiyor.

Dışarıda ise ticaret savaşları sürüyor. Çok dengesiz bir ortam var. Madencilik şirketleri yükselen demir fiyatlarından faydalanıp “special dividend” adı altında ekstra temettü ödemesi yapıyorlar. İleride portföyde mutlaka yabancı bir maden şirketi eklemek istiyorum. Yeri ve zamanını bilemiyorum.

Hal böyleyken BIST 100’ü 90.590’da kapattık. Nisan sonunda bu rakam 95.416’ydı. Dolar 5,84 TL ile geçen ayki 5,96 TL’den 12 kuruş aşağıda bulunuyor.

Gram altın 244 TL, sterlin ise 7,37 TL’den işlem görüyor.

Mayıs 2019 Toplam Portföy Durumu

Toplam portföy büyüklüğüm 46.700 TL oldu. Geçen aydan daha düşük bir seviyede.

1.000 TL de tasarruf edip ekleme yaptım.

Düşüşte hisse senetleri fiyatlarındaki düşük seyrin etkisi büyük. Portföyün kaderi artık HEKTS’a bağlı bulunuyor. Onun yükselmesi portföyün değerini arttırırken, düşmesi de artık portföyü çok etkileyecek.

Öte yandan bu kesinlikle sizin için iyi biri örnek olmamalı. Benim uğradığım bir yanılgının ya da yaptığım vahim bir hatanın kimseyi zarar uğratmasını istemem.

Blogun okuyucu sayısı arttıkça yüküm de katlanarak artıyor gibi hissediyorum. Belki yersiz bir duygu ama ne yapayım işte engel olamıyorum.

Umarım yıllar sonra buraları okuyanlar büyük bir hata yaptığımı düşünmezler.

Mayıs 2019 Portföy Nakit Durumu

Portföyün yabancı para varlığı 70 sterlin. 7,37 TL’lik kurdan 515 TL yapıyor. Yurtdışı hesabımda uyuyor.

4.000 TL de nakit bulunmakta. Günlük mevduatta duruyor. Faizi brüt %23,50. İleriki yıllarda, eğer portföy çok büyürse, bu %10’luk ya da ileride daha da artabilecek kısmı Eurobond olarak görebilirsiniz.

Eurobondlarda da alıp vadesine kadar tutma gibi bir strateji izleyeceğim. Alım-satımdan kâr etme gibi bir niyetim olmayacak. Böylece dövizden akar gelir yaratmayı düşünüyorum.

Takasta da 380 TL’lik SODA temettüsü var. O da geldiği gibi hisse senedine gidecek ama şimdi nakit olarak görmekte fayda var. maalesef bayram tatiline denk geldi ve elime biraz geç geçecek. Umarım bir dahaki sefer temettü verirken bunu da göz önünde bulundururlar.

Böylece toplam nakit varlığım 4895 TL oluyor.

Mayıs 2019 Hisse Senedi Varlıkları

Latteden Borsaya Mayıs 2019 Hisse Senedi Varlığı

Alış-satışların ayrıntısını aşağıda vereceğim ama genel olarak durumdan bahsedeyim.

Hisse senet sayısını 11’den 7’ye düşürdüm. Bundan sonra yapacağım alımları bu 7 şirket içinden yapacağım. Portföyün hisse sayısını arttırarak riskini azaltma stratejimden vazgeçiyorum.

Bu arada portföy oluştururken ve yatırımcılığı öğrenirken Hisse.net’ten Sayın Dudu’yu örnek alıyorum. Amacım ileride ikinci bir Dudu olmak:) Takip etmeyenler mutlaka takip etmeliler. Mümkünse geçmişten günümüze tüm forum yazılarını okuyun. Çok faydasını görürsünüz.

GEDZA nerden çıktı diye sorabilirsiniz. Hisseden, Yaşar Bey’in dikkat çekmesi ve araştırmaları ile haberim oldu. Ben sadece bir kaç faaliyet raporunu okudum. Kendisine çok teşekkür ederim:)

Yeni alımlara gelirsek, fon durumuma göre, yukarıdaki hisse senetlerinden ekleme yapmaya devam edeceğim.

Tabii şunu da eklemeliyim. Herkes kendi riskini almalı. Sonuçta fon yöneticisi değilim ve AKSA’da da gördüğünüz gibi %20 üzerinde zarar da edebiliyorum. Lütfen okurken yatırım tavsiyesi olarak almayın.

Mayıs 2019’da Yatan Temettüler

Temettü yönünden bereketli günler geçirmeye devam ediyorum.

Bu ay ilk temettüyü EREGL’den aldım. 209 adet hisse senedimden net 260,50 TL temettü aldım. Hepsini Cuma günü tekrar aynı hisseden alarak değerlendirdim.

209 adet hisse senedinden gelecek temettülerle 35 adet daha EREGL hissesi aldım. Böylece seneye de aynı temettüyü vereceğini varsayarsam alacağım temettü 35*1,24= 43,5 TL artmış oldu. Daha da iyisi; bu temettü artışı için kılımı kıpırdatmadım. Oturduğum yerden alacağım temettüyü arttırmış oldum.

İşte buna bileşik getirinin gücü diyoruz. Ya da çalışarak aldığımız koyunların kuzuları olması ve seneye o kuzuların da doğurarak sürüye yeni kuzular katmaya devam etmesi de diyebiliriz.

İkinci temettüyü de GEDZA’dan aldım. 420 adet hisse senedinden 42 TL geldi.

Ayın son temettüsünü de SODA’dan aldım. 1298 adet hisse senedinden 380,64 TL temettügeldi. Fakat araya bayram girdiği için para hesaba geçmedi. Geçince o da yatırıma dönecek fakat Haziran’a kaldı.

Böylece bu ay toplam 683 TL temettü almış oldum.

Mayıs 2019 Hisse Senedi Alımları ve Temettü Gelirine Etkisi

Gelelim Finansal Bağımsızlık Fonu’na yaptığım alımlara. Bu ay hisse satışları kadar hisse alımlarının da yoğun olduğu bir ay oldu. İrili ufaklı bir çok alım yaptım ve portföye 3 adet yeni şirket ekledim. Şimdi bunlara teket teker bakalım.

İkinci alımımı 11 adet FROTO ile yaptım. Böylece ileriye yönelik temettü gelirimi 18,59 TL arttırmış oldum.

GYO alım hakkımı da YGGYO’dan yana kullandım. 379 lot hisse alımı yaptım. Böylece temettü gelirimi net 352,85 TL arttırmış oldum.

Bir diğer yeni hisse de Gedza oldu. 420 adet alım gerçekleştirdim. Temettü gelirim 41,98 TL artmış oldu.

238 adet HEKTS alımı yaptım. Temettü gelirim 101,15 TL artmış oldu.

Son olarak temettüden sonra 200 lot EREGL aldım. Net temettü gelirim 249,28 TL artmış oldu.

Mayıs 2019 Hisse Senedi Satışları

Bu ay beş adet hisse senedi satışı gerçekleştirdim.

741 adet YKBNK hissesini 1.98’den sattım. 1.464 TL nakit yaratmış oldum. Banka pozisyonum kalmadı. YKBNK temettü vermediği için bir temettü kaybım olmadı. Böylece portföyde temettü vermeyen hisse senedi kalmadı.

18 adet BRSAN hisse senedini 8,09 TL’den sattım. Gelecek 12 ayda alacağım muhtemel temettü miktarı 12,55 TL düşmüş oldu. Zaten çok az bir pozisyonum vardı. Sattım bile diyemiyorum.

191 adet NUHCM hisse senedini 6,94’den sattım. Alacağım temettü miktarı 113,65 TL düşmüş oldu. Portföyde çimento sektörü hissesi de kalmamış oldu.

40 ade BIMAS hisse senedini 76,35 TL’den sattım. Alacağım temettü miktarı 81,60 TL düşmüş oldu. BIMAS Temettü Padişahları 2019 listesinin baş tacıydı. Tam 11 yıldır temettüsünü arttırıyor. Bu satışı yapmamın sebebi diğer şirketleri daha ucuz bulmam oldu.

Temettüsü büyüyen hisse senedi portföyünden temettüsünü en çok yıl arttıran şirketi çıkarmanın tezatlığının farkındayım. Umarım pişman olmam. Bana göre uygun fiyatlara gelirse her zaman yeri hazır.

Son olarak 347 adet AKSA Akriliği 8,25’den sattım. Daha önce de temettüsü ile başka bir şirket almıştım. Böylece alacağım temettü 330,34 TL düşmüş oldu. Diğer pozisyonlar ufak bir kârla ya da az bir zararla kapansa da AKSA’dan %20 zararla ayrılmak zorunda kaldım. Çok borcu olan bir şirketin yüksek temettü ödemesi hoşuma gitmiyor maalesef.

Toplamda ise bu pozisyonları çok az bir kârla kapatmış oldum.

Hata yapıp yapmadığımı zaman gösterecek. Ben de merakla bekliyorum.

Böylece YKBNK, BRSAN, NUHCM, BIMAS ve AKSA pozisyonum kalmadı.

Finansal Bağımsızlık Portföyünün Diğer Para Birimlerine Karşı Durumu

Gelelim fasülyenin faydalarına;

 • 7.996 dolar (geçen ay 7.926 dolardı),
 • 6.336 sterlin(geçen ay 6081 sterlindi),
 • 191,39 (geçen ay 192,16 gramdı).

Şimdi de tarihsel gelişimini verelim,

Latteden Borsaya Mayıs 2019 Portföy Durumu

Fazla söze gerek yok, görüldüğü gibi o kadar çabadan ve tasarruftan sonra portföy durumu 2019 Mart’taki 8.000 dolar zirvesinin gerisinde bulunuyor.

Fakat ekonomi dengelendikçe ve döviz dizginlendikçe şirketlerimin farkı açacaklarını düşünüyorum. Bu yönde umudumu koruyorum.

Bir de geleneksel olduğu üzere grafik halinde vereyim.

Finansal Bağımsızlık Portföyünün Dolar TL bazlı durumu

Dolar grafiğinin biraz başını kaldırması gerekiyor. Yoksa ileride ortaya çok garip bir grafik çıkacak.

Portföyün Temettü Yönünden Değerlendirilmesi

Zaman kaybetmeden tabloyu vereyim.

Latteden Borsaya Mayıs 2019 Temettü Geliri

Sonraki 12 ayda alacağım muhtemel temettü miktarı 2.472 TL’ye çıkmış durumda. Temettü miktarı bir asgari ücreti geçmiş durumda.

Bir günlük finansal özgürlüğümü kazanmam için gerekli miktar 140 TL. 2 sene önce 100 TL olan bu tutar enflasyon artışları ile 140 TL’ye çıkmış durumda. Böylece, 2.472/140= 17,65 günlük özgürlüğümü kazanmış oldum. Yani şimdi işi bıraksam 17 günümü idare edebilirim:)

Ya da özgürlük hedefini bırakıp şöyle beş yıldızlı bir otelde bir tatil parası mı hedeflesem? 🙂 Yaz konseptine de uygun olur.

Şeytan bazen sat hepsini çatır çatır tatil yap diyor. Ama sonra o düşünceleri hemen kafamdan kovuyorum.

Neyse şimdi de temettü verimine bakalım. Finansal bağımsızlık fonunun net temettü verimi 5,91% oldu. Eğer fiyatlar böyle giderse, alımlardan sonra bunun daha da artmasını bekliyorum.

Hep ben konuşmayayım. Biraz da siz portföy durumunuzdan bahsedin. Temettü hedefleriniz nasıl gidiyor? Bu ayki tasarruf hedefinize ulaştınız mı?

Biriktirmeye ve yatırıma devam.

Saygılar.

44 Yorum

 1. Elinize sağlık. Nacizane bir onerim olacak, alimlarinizi günlük takip ediyorsanız bir de dolar bazlı portfoy yapar mısınız? Bakalım portfoyun uzun vadede dolar bazlı getirisi ne olacak..

  Haziran 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Friedrich der Grosse,

   Eğer portföyün dolar bazlı olarak takip edilmesini diyorsanız alttaki tablolarda o da var. Grafiği de var.

   Başka bir portföy daha yap diyorsanız, ona gücüm yetmez.

   Teşekkür ederim. Saygılar.

   Haziran 1, 2019
 2. Sam demiş ki:

  Bu tablo sizin ne kadar para yatırdığınıza karşılık şu anki fiyatı göstermiyor. Bunun da notunu tuttunuz mu? Yani 2 yıl içinde reel olarak şu kadar para yatırmışım ve su anki fiyatı 40bin gibi. Bu arada bimi erken satmışsınız. 80e geldi 🙂 daha bedelsizi var yazın. Ben çeşitlilik için 20 şirketteyim farklı sektörlerden. Bir süre eşit paylaşım yapacağım düşük fiyatlıları alarak. Endeks çıkarsa alımı bırakıp altın biriktireceğim. Tekrar düşerse kademeli alım yapacağım. Şu an %50 hissedeyim. Bu oranı bayram sonrası %60 a çıkarabilirim. Artık alım için sadece hemen hemen her ay çıkan küçük krizleri bekleyeceğim. Düzenli her ay alım bana göre değil ve uzun vadede ciddi zarara yol açacağını düşünüyorum.

  Haziran 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Sam,

   Tabloda Kâr 13.526 TL olarak yazıyor. Piyasa değeri de 41.805 TL. Yani 28 ayda yaklaşık 28.000 TL para yatırmışım.

   http://www.lattedenborsaya.com/2019/01/01/aralik-2018-sonu-itibariyle-portfoy-durumu/

   Burada iki yıllık performansımı ölçmüştüm. Bir sonraki performansımı da Aralık 2019 sonunda ölçeceğim.

   Ben piyasa zamanlaması yapılamayacağını, bu yüzden de aylık düzenli alımlarla ortalama oluşturulmasının en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum.

   Eğer bahsettiğiniz planı uygulayabiliyorsanız tabii ki sizin için süper olur.

   Saygılar.

   Haziran 1, 2019
  • Burak demiş ki:

   Merhabalar,
   Aynı şeyi ben de isteyecektim. Aslında bahsettiğiniz yerde açık kar/zarar yazıyor. Toplam maliyetin ne kadar olduğunu bilmek istiyorsak bize kapalı pozisyonlarda da ne kadar kar ya da zarar edildiği bilgisi gerekiyor. Eğer portföyü oluştururken pozisyon eklediğiniz gibi kapatırken de pozisyonu kapat seçeneğini kullanıyorsanız kapalı pozisyonlardaki kar veya zararı istatistikler kısmında görebiliyoruz. Oradaki toplam kar/zararı paylaşırsanız memnun olurum. Portföyün büyük kısmıyla uzun süredir hektaşdaysanız çok fazla bir şey değişeceğini zannetmiyorum fakat merak işte. Bu haliyle çok sağlam bir portföy yönetiyorsunuz gibi gözüküyor:)

   Haziran 8, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Burak Bey,

   Pozisyon kapat seçeneğini her zaman kullanmıyorum ama çok az alım satım yaptığım ve alım satımlarımda da zarar ile kârın aşağı yukarı birbirini götürdüğünü varsayıyorum.

   Portföye ne kadar para girdiği belli olduğu için o hesaplamayı yapmak kolay. Haziran sonunda portföy durumunda yayınlarım.

   Saygılar.

   Haziran 9, 2019
 3. Kemal demiş ki:

  Merhaba hocam, eger ozel bir sebebi yoksa egeen niye portfoyunuze eklemediniz Suan fk olarak zaten yerin dibinde.

  Haziran 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kemal Bey,

   EGEEN süper bir şirket. Fakat ne hikmetse onu bir türlü portföyümde tutamıyorum:) Kısmet değil demek ki.

   Saygılar.

   Haziran 1, 2019
 4. Kenan demiş ki:

  Tebrikler Yiğit Bey bu süreçte ortalama aylık ne kadarlık bir ekleme yaptınız ?

  Haziran 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kenan Bey,

   Geçen ay 1.000 TL eklemişim. 28 ayda da ortalama her ay 1.000 TL yatırım yapmışım diyebiliriz.

   Desteğinizi için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Haziran 1, 2019
 5. Serdardm demiş ki:

  Ben de hisse sayisini 15 cikardim sizin tam tersi strateji 😁sebebi de ucuz hisseler var piyasanin karisik oldugu bu donemde pörföyü cesitlendirerek parami korumayi basardim porfoy reel olarak bu son yukselisle beraber %20 civari karda.toplam degerde 15 bin tl yi gecti 9 aylik durum bu.hisseleremin temel degerlerinde ciddi bir sikinti olmadigi icin pozizyon degistirmenin yerine hisse sayisini artirdim viop miop dan anlamiyorum onun yerine hisse cesidi yaparak porfoyu kendi icinde hedge etmeye calisiyorum.yigit bey en azindan aksayi 2 ceyrek bilancosundan sonra gonderseydiniz keske kar ve borc durumunun gidisatini daha iyi görurdunuz bildigim kadari ile ilk ceyrek karini ve cirosunu artirdi.hatta ben o yuzden orta vade icin bu ay 8.09 dan 50 lot aldim.hayirli kazanclar herkeze

  Haziran 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Serdardm,

   Sizin de bahsettiğiniz gibi hangi hisseyi alacağımı şaşırıyorum. İnsan hepsinden almak istiyor. Ama baktım sonu yok:) Konsolidasyona gittim.

   Satışlar konusunda pişman olacağımı sanmıyorum çünkü elimdeki şirketler de kötü değil. Tabii neler olacağını zaman gösterecek.

   Umarım portföydeki başarınızı sürdürürsünüz.

   Başarılar dilerim.

   Saygılar.

   Haziran 1, 2019
 6. habib demiş ki:

  merhaba, porföyünüzü investinge nasıl aktardınız?

  Haziran 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Habib Bey,

   Portföy sekmesine girip orada teker teker elimle girdim portföyü.

   Saygılar.

   Haziran 1, 2019
 7. Berkay Demirel demiş ki:

  Elimdeki hisseleri bu ay %50 sattım
  Piyasanın rayına oturmasını bekliyorum…

  Haziran 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Berkay Bey,

   Bol kazançlar dilerim. Ben piyasa zamanlaması yapmıyorum. Biriktirmeye devam ediyorum.

   Saygılar.

   Haziran 1, 2019
 8. hsyn demiş ki:

  Sayın: Yiğit bey ; portföyünüzü toparlamış sınız, tıraş olup yakışıklı olanlara benzemiş. Bilmem ama bazen bende de çoğalıyor , insanın yapısında mı var ne ? her ucuzdan veya güzelden alası geliyor . Hepsi değilde , derli toplu daha güzel gözüküyor. Ama insanın canı hepsini çekiyor ( egeen, aksa, arçelik,kordsa adana …..vb. Bir kasadaki veya bahçedeki elmaların hepsini yiyemesekte , boyumuzun uzandığına kanaat etmeliyiz… Kalın Sağlıcakla…

  :

  Haziran 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Maalesef bende maymun iştahı var. Hepsinden olsun diyince de portföy çok dağıldı.

   Bakalım sonuçta neler olacak ben de merak ediyorum.

   Saygılar.

   Haziran 1, 2019
 9. oguz kagan demiş ki:

  Hemen hemen ayni zamanlarda başladık benim portfoy sadece %4 artıda

  Haziran 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Bol kazançlar dilerim Oğuz Kağan Bey, umarım hedeflerinize ulaşırsınız.

   Saygılar.

   Haziran 1, 2019
 10. HAYKIRIS demiş ki:

  Hisse sayınızı yediye düşürdüğünüzü okuyunca benim portföyde bulunan 40 hisse aklıma geldi.
  Bazen bende düşürsem mi diye düşünüyorum.
  Serkan Ünal hocanın da çok hisseden yana olması bana moral sağlıyor.

  Hisse sayısı konusunda ister istemez aklıma şu örnek geliyor.
  40 hisse yerine 4 hissem olsa ve hissenin birinden %15 kazansam ve kârı realize etsem. Aynı kârı 40 hisseli portföyde yapabilmem için 10 tane hissenin %15 yükselmesi lazım.(Hisse ağırlıklarını eşit varsaydım.) Bu hem kolay hem de zor görünüyor.

  Hisse çeşitlendirmenin dezavantajları olduğu gibi avantajları da var. Büyüme potansiyeli olan bir hissenin sert yükselmesi portföyü şenlendirebiliyor.
  Özellikle toplam yatırımlar içinde borsanın ağırlığı fazla ise hisse sayısının çok olması portföyün kendi içinde dengeli hareket etmesini sağlıyor.
  Fakat kesinlikle hisselerin ağırlığı eşit olmamalı.

  Ben bu ay düşüşleri fırsat bilerek yüklü alımlar yaptım.

  Egeen konusunda inadınızın sürdüğünü görüyorum.

  Erken emeklilik yolunda moral verenlerden birisi de sizsiniz. İyi ki varsınız lütfen devam edin.

  Haziran 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Haykırış,

   Ben Warren Buffett’ın “Çeşitlendirme sizi korur, konsantrasyon ise zengin eder.” lafını benimsedim bu aralar. Bu yüzde az hisse ve yakından takip etme yolunu seçiyorum.

   Fakat bir yanlışın da büyük hasarlara yol açacağının da farkındayım.

   Egeen konusunda inat değil de lanetim var diyeyim. Uzun vadeli yatırımcı olarak onu elimde tutamıyorum bir türlü. Bir şeyler dürtüyor.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Haziran 2, 2019
 11. YENER DAYI demiş ki:

  Merhaba,

  Yazı için ellerine, emeğine sağlık. Finansal özgürlük yolunda başarılar diliyorum. Hedefine tüm kalbinle inandığını ve kararla yürüdüğünü görüyorum. Tüm evren bun gerçek olması için çalışacaktır eminim.

  Ben de bu yolda yeniyim. Senin gibi maaşla çalışan biriyim. 6 aydır alımlar yapmaya, bol bol okuma yapmaya başladım. Aylık 2.200 konut kredim de olmasa gelirimin en az %30’unu finansal özgürlüğüm için ayırabilirdim. Ama bu durumda %10-20 ile yetiniyorum. 🙂 Şu anlık 14 – 15 binlik bir portföyüm var. Her ay en az 750 TL koymak hedefim.

  İlk zamanlar aldığım hisselerden çok mutlu değilim ve yavaş yavaş kol kesmeye başladım. Finansal okuryazarlığımı geliştirmeye çalışıyorum. GEDZA’nın finansallarını çok beğendim. Faaliyet raporunu da okudum. Gelecek vaadeden, bilinçli ne yaptığını bilen lider bir firmaya benziyor. Bu hafta bir miktar alım yapmayı düşünüyorum. ALGYO’yu da çok beğeniyorum. Belki bir göz atmak istersiniz. Yorumunuz da olursa sevinirim.

  Borsada her hisse o kadar ucuz ki ve ben yeteri kadar toplayamadığımı bildiğim için yükselmesine üzülüyorum. Saçma ama evet, keşke daha çok alabilsem de daha sonra yükselse diyorum.

  Haziran 2, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Yener Bey,

   Borsanın yükselmesine üzülmeniz gayet normal. Bu her uzun vadeli temettü yatırımcısının yaşadığı çok garip bir durumdur.

   Şirketlerin küçük parçalarını hep ucuza almak isteriz. Böylece ortaklığımızı daha ucuza çoğaltabiliriz:)

   Bence ev kredisi varken bu kadar tasarruf edebilmeniz çok büyük başarı. O da bittiğinde çok rahatlarsınız. Daha da fazla yüklenebilirsiniz. Üstelik bir de temettüleriniz de gelmeye başlayacak. 15.000 TL’lik bir portföy %5 temettü verimiyle size ömür boyu 750 TL ek gelir sağlar. Tabii ki hangi hisselerde olduğunuz da önemli.

   Desteğinizi için çok teşekkür ederim.

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Haziran 2, 2019
 12. Baydu can demiş ki:

  Yiğit bey selam.:) bir şey dikkatimi çekti… kısa bir süre önce yayınladığınız temettü padişahları 2019 listesine tekrar baktım… sizin şu anki portföyünüzle karşılaştırdım. sadece yeni gimat var portfoyünüzde… bu durumda haliyle sormadan edemiyorum. strateji mi değişti? selamlar ve iyi bayramlar şimdiden.:)

  Haziran 2, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Baydu Bey,

   Aslında strateji değişmedi. Temettüsü büyüyen hisselere olan ilgim devam ediyor. Portföy de temettüsü büyüyen hisse portföyü olacak her zaman.

   Uygun fırsat bulabilirsem Temettü Padişahlarını her zaman ekleyebilirim. Sadece tek kriterim temettünün artması değil.

   Portföyün ana kolonları olan SODA ve HEKTS’ı, hissedarlarına düzgün davranmaya devam ederlerse ve iyi yönetilmeyi sürdürürlerse değiştirmeyi düşünmüyorum.

   Bol kazançlar dilerim. Saygılar.

   Haziran 2, 2019
 13. Furkan demiş ki:

  Merhabalar,

  Bu ay ben de 1800 TL lik bir portföy oluşturdum hedefim her ay 2k civarında hisse alımı yapmak. Biriktirmeye sizden de biraz kopya çekerek HEKTS SODA ve ISDMR ile başladım. Maksimum 5 hisse tutacağım elimde. Ve bu sırada finansal okur yazarlık konusunda yatırım yapacağım kendime.

  Hala anlayamadığım bazı detaylar var örneğin son yorumlarda bahsi geçen 15k için %5 getiri 750 TL. Ama bu yılda bir kez alınacak bir temettü geliri sadece değil mi doğru mu anladım? Her ay emekli maaşına ilaveten 750 TL gelsin dersem bu örneğe göre 150k bir portföyüm olması gerekir değil mi?

  Haziran 2, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Furkan Bey,

   Öncelikle uzun vadeli yatırıma başladığınız için sizi tebrike derim ve bol kazançlar dilerim.

   Kendinizi geliştirmeyi bir an olsun bırakmamalısınız. Ben aşağıdaki kitapları okumanın çok faydasını gördüm. Size de tavsiye ederim.

   https://www.lattedenborsaya.com/2018/07/02/finansal-bagimsizlik-icin-okunmasi-gereken-kitaplar/

   Sorunuza gelirsek; evet o tutar yıllık. Aylık 750 TL ise yılda 9.000 TL temettü geliri demek oluyor. Bunu da %5 temettü verimi ile 180.000 TL’lik bir portföy demek.

   Tabii ki bizim amacımız bu parayı bir anda biriktirmek değil. İyi şirketlerin ufak ufak kısımlarına ortak olarak hem bu şirketlerin büyümelerinden faydalanmak hem de temettünün yeniden yatırıma yönlendirilmesi ile bu süreyi kısaltmak.

   Saygılar.

   Haziran 2, 2019
 14. Ahmet bey demiş ki:

  Stratejilerimiz aynı fakat hisse seçimi ve dağılım farklarımız var. Bence portföyün en önemli hatalı tarafı hisse dağılımı. Bence hiçbir hisse oran olarak portföyün yüzde 20 sini geçmemeli. Hekts kötü bir sirket demiyorum. Şartlar değişebiliyor. Bu portföyde hekts hissesiyle ilgili ciddi bir düşüş yaşanırsa portföy dağılır gider. Onun yerine tuprs sasa petkm yada kozal gibi bir hisse daha gelebilirdi.
  Kazancınız bol olsun.

  Haziran 2, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ahmet Bey,

   Hekts’ın portföyün %50’sini kaplaması büyük bir risk kabul ediyorum. Fakat bu yaşta bu miktarda riski almak istiyorum.

   Aslında beni cesaretlendiren sadece 20.000 TL’lik bir tutar olması. Yani portföyün içinde çok gözükse bile tutar olarak çok da fazla değil.

   1.000.000 TL’lik bir portföyüm olsa evet %50’sini burada tutmak aşırı risk içerebilirdi. Bakalım umarım yanılmam.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Haziran 2, 2019
 15. burak demiş ki:

  Yiğit Bey Teşekkürler,

  sanırım ben koruma taraftarıyım. Şirket sayım 20 şu an. tabi SODA + SASA ve EGEEN şu an hisse senedinde tuttugum paranın %80’a ulaştığı için gerçekten 20 hisse mi sayılır, orası tartışmalı. Sizde de hekts + soda %70.

  soda ,trkcm temettüleri hala yatmadı. yatsa da bir şeyler alsam.

  ALARK
  AKMGY
  ASELS
  DMSAS
  EGEEN
  FMIZP
  GEDZA
  HEKTS
  ISDMR
  ISGYO
  ISMEN
  ISYAT
  JANTS
  KORDS
  KRDMD
  SASA
  SISE
  SODA
  TRKCM
  TUPRS

  Haziran 7, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Burak Bey,

   Bütün hisse senetlerimin faaliyet raporlarını okuyup onları değerlendirmek, daha sonra da onlarla ilgili kararlar almak, gündemlerini takip etmek benim için çok zor oluyordu.

   Bu yüzden de sadeceleştirme yoluna gitmiştim. Sizin de üç hisse senediniz zaten %80 ağırlıkta. Pareto yöntemini uyguluyorsunuz diyebiliriz. Yani kazancımızın %80’i tuttuğumuz hisselerin %20’sinden gelecek.

   Soda’nın temettüleri dün de yani 07.06.2019’de de yatmadı. Oysaki hesaplara 31 Mayıs’ta geçmişti. Pazartesi geçecek desek ayın 10’u olacak ve bu da büyük bir gecikme oluyor. Umarım bundan sonra bu tür tatilleri de göz önüne alırlar ve bizi madur etmezler.

   İyi tatiller dilerim.

   Saygılar.

   Haziran 8, 2019
 16. Çağrı Aslan demiş ki:

  Merhaba;
  Borsa macerasına başlayalı yaklaşık 15 ay oldu. Bir çok yeni başlayanlar gibi beni borsaya bulaştıran arkadaşların tavsiyeleri ile çok iyi kazanıyordum ama sonra işlerin hep böyle olmayacağı anlaşıldı tabii :))
  Kısa vadeli al-sat, teknik analiz çalışmaları derken twitterda baya araştırmaya başladım ve sonunda aslında günlük al sat işinin bana göre olmadığına karar verdim, aslında borsaya giriş amacım olan yatırım kısmına geri döndüm. Tabi bu maceralar sayesinde TL bazlı zarar etmesemde, enflasyon karşısında erimiş bir portfoy kaldı ellerimde.
  yüksek maliyetli aselsan, ereğli vb hisseleri zararına satmak yerine temettüler ile 6-7 yılda sıfır maliyete gelebileceğini hesapladım ve aylık alımlar ile maliyeti düşürürken lot sayımı arttırma yoluna gittim.
  İnşallah temettü emekliliği için daha çok tasarruf edebilirim ama öğrendiklerimi oğluma anlatmaya başladım mesela bayram harçlıkları ile ona bir portfoy oluşturmak için ayrı hesap açtım, her ay harçlıkları ile portfoye ekleme yapmaya devam edecek.
  Bu uzun yolculukta sizden gerçekten büyük feyz alıyorum, herşey için teşekkürler

  Saygılarımla

  Haziran 10, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Çağrı Bey,

   Aslında siz kendi yatırım tarzınızı oluşturmuşsunuz. İnsanın kendi psikolojisine uyan yatırım tarzını oluşturabilmesi ise sanırım bu işin en önemli kısmı.

   Maalesef yüksek enflasyon hepimiz için büyük sıkıntı. Mutlaka düşmesi gerekiyor.

   Bu arada, çocuğunuz için hisse senedi biriktirmeniz müthiş bir şey. Maalesef bizim harçlıklarımıza el koydular:) O zaman için gerekliydi, kızmıyorum tabii ki.

   Ama şimdi yatırılan 1.000 TL’nin 30 yaşında nerelere gidebileceğini düşündükçe insan heyecanlanmıyor da değil.

   Aslında evladınıza yaptığınız iyilik ona bırakacağınız paradan daha çok tasarruf etme ve yatırım yapma alışkanlığı kazanmak olacak. Yani bir taşla iki kuş vurmuş oldunuz.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Haziran 11, 2019
  • Bora demiş ki:

   Belki takip edeniniz vardır, YouTube’da ppcian isimli bir kullanıcı var. Doğumgünü, yılbaşı gibi özel günlerde çocuklarına Disney hissesi hediye eder. Disney de bu gibi durumlarda çocuklara minik minik hediyeler gönderir.

   Bence müthiş bir şey.

   Haziran 12, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Bora Bey,

   Yurtdışında böyle şeyler çok yaygın. Keşke bizim şirketlerimizde de aynısı olsa. Merkezi Kayıt Kuruluşunda böyle bir bölüm var.

   Saygılar.

   Haziran 12, 2019
 17. Cahit demiş ki:

  hocam selamlar. hisse.net den dudu nun yazdıklarına bakın demişsiniz ama forum formatında bunu yapmak o kadar zor ki, geriye dönük olarak yazılara baktım ama bir şey bulmak, 2019’un gerisine gitmek çok zor. sizden kayıtları vardır, ünlü yatırımcıların yazılarını, önerilerini çeviriyorsunuz. bunu dudu’nun en çok beğendiğiniz yazıları için de yapamaz mısınız kendisinden izin alıp? örneğin 1/3 kuralını okudum ama açıklaması yok, sadece insanların yorumları var. şöyle derli toplu bir şey görmek daha iyi olurdu.

  Haziran 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cahit Bey,

   Evet Sayın Dudu’nun fikirlerini tek bir noktada bulmak zor. Ben de günlük yazılarını okumaya çalışıyorum yıllardır.

   Ulaşabilirsem kendisinden burada bir yazı dizisi yayınlamasını isteyebilirim. Hepimiz için çok yararlı bir kaynak olur. Neden olmasın:)

   Saygılar.

   Haziran 14, 2019
  • Bora demiş ki:

   Çok faydalı olacaktır. Umarım kabul eder.

   Haziran 14, 2019
 18. murat sevim demiş ki:

  Yiğit Bey selamlar..

  Portföyün yabancı para varlığı 70 sterlin. 7,37 TL’lik kurdan 515 TL yapıyor. Yurtdışı hesabımda uyuyor. Demişsiniz.. Yurtdışı hesabı açabilirmiyim yurtdışına çıkmadan siz nasıl açtınız?

  Saygılarımla

  Haziran 21, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Murat Bey,

   Ben orada öğrenciyken hesap açmıştım. Oradaki hesabım dört beş senedir duruyor.

   Türkiye’de yerleşikler nasıl hesap açar bilmiyorum. Galiba HSBC’nin expat hesabı var. O da 60.000 sterlin istiyor diye biliyorum.

   Araştırmak lazım.

   Saygılar.

   Haziran 21, 2019
 19. enderr demiş ki:

  selamlar saygılar
  hektaş güzel kar etmiş şirketin yatırımları ve borçlardan ötürü az temettü verecektir ilerde hemde aralık ayına sarkıyor bence bin lota düşürüp gelen nakite ereğli alınması daha güzel temettü yaratacaktır. yeni yatırımı bitince ereğli daha çok temettü verecektir işine karışmak gibi olmasın da 🙂

  Haziran 24, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Enderr Bey,

   HEKTS portföyün belkemiği olmaya devam eder. Çok temettü vermesi gerekli değil, önemli olan net kârındaki artışa bağlı olarak temettüsünü arttırması.

   ERELG de çok sevdiğim ve pozisyonumu aydan aya arttırdığım bir şirket tabii.

   Fakat “hem pastam dursun hem karnım doysun” diyemediğim için satıp almak yerine aydan aya biriktiriyorum.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Haziran 24, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.