Buffett, Bir Amerikan Kapitalistinin Yükselişi Kitabından Yatırım Sözleri

Herkese selamlar.

Kısa süre önce Buffett, Bir Amerikan Kapitalistinin Yükselişi kitabını okumuştum ve incelemesini yapmıştım.

Kitapta hayatla ve yatırımla ilgili o kadar çok aforizma var ki bence heba edilemezdi. Bu yüzden altını çizdiklerim içinden en çok hoşuma gidenleri sizinle paylaşmak istedim.

Şimdi baştan sonra, bazen Warren Buffett’a, bazen kitabın yazarı Roger Lovenstein’e, bazen de başka ünlü yatırımcı ve liderlere ait sözleri sizlerle paylaşacağım.

Hadi başlayalım.

Buffett, Bir Amerikan Kapitalistinin Yükselişi Kitabından Yatırım Sözleri

Büyük adam, kalabalığın ortasında bağımsızlığını sükunetle koruyabilen adamdır.

Emerson

Yapmaya değmeyen bir şey, iyi yapmaya da değmez.
Warren Buffett

Wall Street’in modern finansmancıları, halkın parası üzerindeki kontrollerinden yararlanarak zengin olmuşlardır: Asıl numaraları, fırsat çıktığı anda halka açılmaktadır.
Rover Lovenstein

Piyasayı tahmin eden birine henüz rastlamadım.
Warren Buffett

Bay Piyasa, dayatmacı bir adamdı. Kârınızın değeri hakkındaki fikrini, her gün, her gün hatırlatırdı.
Benjamin Graham – Akıllı Yatırımcı

(Mark Twain’in kedisi için) Bir kere kızgın bir fırının üzerine oturduktan sonra bir daha oturmadı. Ama aynı şekilde soğuk fırının üzerine de hiç oturmadı.
Warren Buffett

İşletmenin kazancı, kıymetleri, gelecekteki beklentileri gibi şeylere bakarak, şirketin “gerçek değeri (Intrinsic Value) bulunabilirdi ki bu, borsadaki fiyattan bağımsız bir değerdi.
Security Analysis’ten…

Etkin Piyasa Teoremcileri, piyasanın sık sık etkin olduğunu söylemek yerine, her zaman etkin olduğu gibi yanlış bir sonuca varıyorlar. İkisi arasındaki fark, gece ile gündüz arasındaki fark gibidir.
Warren Buffett

Haklıda olabilirsiniz, haksız da… Çünkü kalabalık sizinle aynı fikirde değil.
Benjamin Graham

Size Wall Street’te zengin olmanın sırlarını anlatacağım. Kapıları kapatın. Herkes korkak davrandığı zaman açgözlü, herkes açgözlü davrandığı zaman da korkak olmaya çalışın.
Warren Buffett

Hisse senedinin gerçek değerini bulması bizim işimizin gizemlerinden biridir ve herkes için nasıl gizemliyse, benim için de öyle gizemlidir. Ama tecrübelerimizden biliyoruz ki, eninde sonunda piyasa gerçek değerini buluyor.

Benjamin Graham

İster inanın, ister inanmayın, piyasada aldığınız kararlar bir araya gelir ve kişisel portrenizi oluşturur.
Adam Smith

Tıpkı Warren Buffett gibi benim de zengin olma hırsım var. Ferrari istediğim için değil, özgürlük istediğim için. Bunu umutsuzca istiyorum. Başkalarına fatura göndermek zorunda olmayı çok onursuz buluyorum. Neden böyle hissettiğimi bilmiyorum ama böyle hissediyorum. Yıllardır elime geçen parayla yaşayıp para biriktirdim.
Charlie Munger

Bizim yatırım felsefemiz şudur. Asla iyi satış yapacağına güvenme. O kadar uygun fiyattan al ki ortalama bir satış bile iyi sonuç getirsin.
Warren Buffett

Ortalama olan emindir.
Anonim

Dünyanın bir köşesinde hala insanlar Dünya Düzdür Cemiyeti toplantıları düzenliyor olabilir. Önemli insanların, sesi çıkan insanların ya da çok sayıda insanın bizimle aynı fikirde olmasından rahatlık duymayız. Bizimle aynı fikirde değillerse de rahatsızlık duymayız.
Warren Buffett

Bütün yumurtalarını aynı sepete koy ve o sepeti kolla.
Mark Twain

Çok fazla kağıdı olanlar bence Nuh’un yatırım okulundan çıkmışlar. Böylesi fon yöneticileri bir gemi bulup onu yönetmeliler.
Warren Buffett

Bir petrolcü ölüp cennetin kapısına gitmiş. Ancak burada, cennetteki petrolcü rezervinin dolduğunu öğrenmiş. Aziz Peter tarafından içeriye girip birkaç söz söylemesine izin verilen petrolcü, “cehennemde petrol bulundu” diye bağırmış. Bunun üzerine cennetteki tüm petrolcüler soluğu cehennemde almış. Bu olaydan etkilenen Aziz Peter, petrolcüye artık içeri girebileceğini söylemiş. Petrolcü bir duraklamış. “Hayır” demiş. “Ben de bizimkilerin yanına gideceğim. Belki de söylentide gerçeklik payı vardır.”
Anonim

Elinizde yeteri kadar iç bilgi (insider) ve bir milyon dolar varsa, bir yıl içinde batarsınız.
Warren Buffett

Kötü risk yoktur, kötü oranlar vardır.
Jack Ringwalt

Berkshire Hathaway 1967’de temettü kararı açıkladığında büyük ihtimalle banyodaydım.
Warren Buffett

Risk, şu ya da bu hisse senedinde değildir. Yatırımcıların akılsızca birbirini taklit ettiği her yerde, risk vardır.
Roger Lovenstein

Yatırım zeka işi değildir. Gereken şey; bir, orta düzeyde bir zeka, iki, geçerli ilkeler ve üç, en önemlisi, sağlam bir karakter.
Benjamin Graham

Ayı piyasası 6. yılına girmişti. Bu 1929-32 arasındaki ayı piyasasının iki katıydı. Buffett da enflasyondan herkes kadar korkuyordu. Onun tepkisi hisse senetlerini avlamak ve fiyatları adım adım yükseltmekti. Sermaye maliyeti fazla olan şirketlerden uzak duruyordu. (Enflasyon dünyasında, sermaye yoğun şirketlerin ekipman ve envanter harcaması, çok daha maliyetlidir.)
Roger Lovenstein

Bence dünyadaki en iyi iş, yatırım yapmak. Çünkü asla sahanın ortasında sallanmak zorunda değilsiniz. Yerinizde duruyorsunuz ve karşınızdaki oyuncu General Motors’ı 47 dolardan, U.S. Steel’i de 39 dolardan size doğru atıyor ve kimse sizin vuruş yapmanızı beklemiyor. Karşılaştığınız tek ceza, fırsatı kaçırmanız. Bütün gün istediğiniz topu bekliyor, daha sonra da kaleci uykudayken istediğiniz yere gelip vuruşunuzu yapıyorsunuz.

Warren Buffett

Yatırımcılar genellikle bir şirketin defter değerinin o şirketin asıl değerine yakın olduğunu, ya da en azından şirketin değerine ilişkin bir fikir vereceğini düşünür. Ama aslında bu iki değer, birbirinden tamamen farklı kavramların ifadesidir. Defter değeri, bir şirkete konan sermaye artı şirketin ekde ettiği kârların toplamıdır. Yatırımcı ise asıl olarak gelecekte şirketten ne kadar kazanacağı ile ilgilenir; ona göre şirketin “değerini” (ya da Buffett’ın sözüyle “kritik değerini”) belirleyen şey, budur.
Roger Lovenstein

İnsanın işi, önündeki işi yapmak ve gelecekteki belirsizliğin ne getireceğine bakmamaktır.
Charlie Munger

Buffett’ın üzerinde durduğu nokta, bütünsel büyümenin önemli olmadığıydı. Önemli olan, hisse başına büyümeydi. Bu, bir pizzadaki dilim sayısını azaltmaya benziyordu. Eğer hisse senetleri ucuza alınırsa her dilimde daha fazla peynir olacaktı.
Roger Lovenstein

Yatırımcılar borsaya, elinde ömür boyu kullanacağı delikli bir kart varmış gibi bakmalıdır. Her hisse senedi alımında karta bir delik açılmalıdır. Kartın üzerinde 20 delik açıldığında hakkınız biter ve ömür boyu başka yatırım yapamazsınız. Yatırımcı fikirlerini bir süzgeçten geçirmeli v en iyisini uygulamalıdır.
Warren Buffett

Pastayı kesen kişi son kalan paydan memnun olmalıdır.
Rover Lovenstein

Gelecek hiçbir zaman açık olmadı; borsada neşeli bir konsensus için oldukça yüksek fiyat ödüyoruz. Aslında belirsizlik uzun vadeli alım yapanların yardımcısıdır.
Warren Buffett

Buffett bir şirketi değerlendirirken, aynı sektörde çalışmak için yeterli sermaye, personel ve tecrübeye sahip olsaydı, o şirketle rekabete girdiğinde kendini ne kadar rahat hissedeceği sorusunu sorardı.
Roger Lovenstein

Enflasyon, ev sahibi organizmanın sağlığına aldırmaksızın yatırım paralarından oluşan günlük yemeğini yiyen devasa bir şirket tenyasıdır.
Warren Buffett

Hiç yalan söylemedim, hiç aldatmadım ve hiçbir zaman yapamayacağım şey üzerine söz vermedim. Bana, bunlar şans getirdi.

Bayan Blumkin

Belli ki yöneticilerin çoğu, güzel prensesin öpücüğüyle yakışıklı bir prense dönüşen kurbağa masalını dinledikleri o güzel çocukluk yıllarında takılıp kalmışlar. Bunun sonucunda da hedefteki şirketlerinin kârlılığı konusunda mucizeler yaratacaklarına kesin gözüyle bakıyorlar… Bugüne kadar çok öpücük gördük ama fazla mucizeye tanık olamadık.
Warren Buffett

Boğa piyasası aşık olmak gibi bir şeydi. Bir kez aşık oldunuz mu bunun daha önce kimsenin başına gelmediğini düşünürsünüz.
Roger Lovenstein

İyi bir yönetici bile kötü bir işte başarılı olamaz. Ölüler dirilemez.
Warren Buffett

Kitle düşüncesi (çoğunlukla kitlesel çılgınlık gibi görünür) yeterince bilinmezse, ekonomi teorimiz, arzudan çok öteye gidemez.
Bernard Baruch

Hissedarlar için bu tüketici sonuç, beyin gücü ve enerjinin yanlış alana yönlendirilmesi halinde olacakları gösteriyor. Durum, Samuel Johnson’ın atını çağrıştırıyor. “Ona kadar sayan bir at, dikkat ekici bir matematikçi değil, dikkat çekici bir attır.”
Warren Buffett

Yanlış anlamayın, on binlerce insanın Warren Buffett’ın tarzını onun gibi uygulayacağını düşünmüyorum. Ama on binlerce insan, başka türlü olabileceğinden daha iyi uygulayabilir. Burada bir ikilem vardır.
Charlie Munger

İyi bir hisseyi satmak, para için evlenmeye benzer. Çoğu durumda bir hatadır ama zengin biri için delilik sayılır.
Warren Buffett

Köye gelen yabancı, insanlarla tanışmak için köy meydanına gider. Alman çobanlarına benzeyen bir adam görür. Yaşlı adamın köpeğine bakıp sorar: “Köpeğiniz ısırır mı?” Yaşlı “Hayır” diye cevaplar. Adam bunun üzerine elini uzatıp köpeği sevmek ister ama köpek atlayıp adamın kolunu kapar. Adam yırtılan elbisesine bakarken bir yandan da, “köpeğinizin ısırmadığını sanıyordum” der. Yaşlı adam da ona, “Bu benim köpeğim değil” cevabını verir. Yöneticilere ders: Doğru soruyu sormak önemlidir.

Warren Buffett

Yatırımcı için hiçbir finans aracı “kendiliğinden kötü” değildi. Sorun, fiyat sorunuydu.
Roger Lovenstein

Pokerde masada her zaman bir enayi vardır. Etrafına baktığında enayiyi görmüyorsan o sensindir.
Warren Buffett

Buffett’a göre büyüme/değer ayrımı hayali bir ayrımdır. Bir şirketin varlıklarını nasıl şirketin bileşenlerinden biri olarak görüyorsa, büyüme potansiyelini de onun değerinin bir bileşeni olarak görmektedir. Belli bir fiyatta Coca-Cola’nın potansiyeli iyi bir değer işaretidir; daha yüksek bir fiyatta değildir.
Rover Lovenstein

Eğer bir bono alıyorsanız, bunun iyi bir bono, ABD Hükümeti bonosu olduğunu varsayalım, ne olacağını tamamen biliyorsunuz demektir. Eğer %9’sa, belki 30 yıl boyunca o kuponların değerini bilirsiniz… Bir şirket alıyorsanız, elinize yine üzerinde kuponlar olan bir kağıt verirler. Tek sorun, miktarın kuponların üzerinde basılı olmamasıdır. İşte kuponların üzerine miktarı yazmak benim işimdir.

Wall Street’te insanın başını belaya sokan genellikle iyi fikirlerdir, çünkü akıllıların başta yaptığını “aptallar sonda yapar”.

Tahminler gelecek hakkında değil, tahminde bulunan hakkında bilgi verir.
Warren Buffett

Saygılar.

6 Yorum

 1. Ayhan demiş ki:

  Yazılarınızı zevkle okuyorum. Ben de uzun vadeci olmak istiyorum. Bes niyetine her ay iki hisseyi eşit miktarda alsaydınız hangisini seçerdiniz? En sevdiğim hisseler bunlar olduğu için böyle sıraladım.
  1)Anacm – Krdmd
  2)Soda – Ereğli
  3)Trkcm – Krdmd
  Gönlüm birden yana ama karar veremiyorum.

  Haziran 9, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ayhan Bey,

   Uzun vadeli yatırıma başladığınıza çok sevindim. Umarım bu yolda kendinizi geliştirmeyi hiç bırakmazsınız.

   Hisse senedi yatırımı tamamen kişiye özel yani şartlara göre değişiyor. Bu hisse senetlerini kendiniz seçmeniz sizin için çok daha iyi olur. Zaten hiçbirimizin de bu konuda emin olduğunu zannettmiyorum.

   Alıp, izliyoruz ve kendimizi sürekli geliştiriyoruz.

   Saygılar.

   Haziran 9, 2019
 2. hezarfen1923 demiş ki:

  şu üçüne sesli güldüm sabah sabah 😂😂:

  Elinizde yeteri kadar iç bilgi (insider) ve bir milyon dolar varsa, bir yıl içinde batarsınız.

  Berkshire Hathaway 1967’de temettü kararı açıkladığında büyük ihtimalle banyodaydım.

  Pokerde masada her zaman bir enayi vardır. Etrafına baktığında enayiyi görmüyorsan o sensindir.

  Warren Buffett

  teşekkürler 🙂

  Haziran 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Desteğiniz için ben teşekkür ederim Sayın Hezarfen:)

   Bir dahaki temettüyü ne zaman verecek merak ediyorum Buffett Amca.

   Saygılar.

   Haziran 14, 2019
 3. Özgür demiş ki:

  Yiğit Bey yeni paylaşımlarınızı bekliyoruz.

  Haziran 16, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Maalesef pek fırsatım olmuyor Özgür Bey, ama bırakmadım devam ediyorum:)

   Saygılar.

   Haziran 17, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.