Mart 2019 İtibariyle Portföy Durumu

Herkese selamlar.

Bu ay aşırı derecede yoğun geçti. Kendi derdime düştüğüm için bloga çok az zaman ayırabildim. Bir yandan doktora, bir yandan işte yaşanan sıkıntılar tüm zamanımı aldı götürdü.

İleriye dönük yıllık 2.138 TL temettü gelirine ulaşarak kendi rekorumu kırdım. Bir asgari ücret parasından daha fazla temettü geliri demek oluyor bu.

Ayrıca ilk kez iki hisse senedini satıp portföyden tamamen çıkardım. Yerine bir tane daha ekledim. Alımlarım GYO ve çimento ağırlıklı oldu.

Tabii işler hiç pürüzsüz gitmez. Alımlarımı yaptıktan sonra tufan koptu. Maaşımı alıp bitirdiğim için yatırıma daha fazla para aktaramadım.

Yoksa büyük günlük düşüşlerden sonra geleneksel olarak alım yapıyorum. Umarım bir dahaki büyük düşüş ayın 15’i civarı olur.

Hadi Mart 2019 portföy durumunu incelemeye başlayalım.

ID-100248331
Mart 2019 İtibariyle Portföy Durumu

Portföy durumunu merak edenler bu geyik kısmını doğrudan atlayabilir.

Bu aya Hektaş’ın temettü sürprizi ile başladık. Verdiği temettü ile 12 aylık temettü gelirim zıpladı. Ben de temettüsü büyüyen hisse senedi portföyümde neden en büyük yeri kaplayan hisse senedinin temettü vermediği ikileminden kurtulmuş oldum:) En çok buna seviniyorum.

Londra Swap piyasası konusunda uzman oldum. Meğer biz para-çokomel yaparken adamlar nelerle uğraşıyormuş.

Bir de Japon traderlarla ülke olarak başımız belada sanırım.

İşi gücü bıraktım bütün bunları magazin izler gibi izler oldum. İnsan istese de istemese de bunlara maruz bırakılıyor. Uzun vadeli yatırımcıların dikkatini dağıtacak çok şey var.

Kişisel olarak da korktuğum sürekli başıma gelir. Böyle bir şanssızlığım var.

Küçükken hep kel olmaktan korkardım. Şu anda aşağıdaki resime yaklaşmak üzereyim.

Ekran Resmi 2019-03-29 17.52.56
Şu anki halim

Şimdi de sürekli şikayet eden, gördüğü yanlışlıkları kabul edemeyip sürekli söylenen emekli öğretmen amca olmaktan korkuyorum. Kendimi tutamıyorum.

Hayatta gamsız olmayı o kadar çok isterdim ki…

Ama ülkemizde iyi şeyler de oluyor. Mesela artık yaya geçitlerinde bekleyen yayalara yol verilmeye başlandı. Şu an beklediğimde en azından 10 arabadan 1 tanesi durup yol veriyor. Fakat bu özellikle iki şeritli yollarda büyük sıkıntıya sebep oluyor. Bir araba duruyor, tam geçeceksin yan şeritteki araba durmuyor ve ezilme tehlikesi geçiriyorsun.

Umarım bu geçiş döneminde çok ölü, yaralı olmaz.

Mart 2019 İtibariyle Piyasalarda Son Durum ve Çeşitli Düşünceler

Bu kadar geyik yeter. Şimdi işimize bakalım ve piyasalardaki son durumu kayıt edelim.

BIST 100 günü 93.784 puandan kapattı. Şubat ayında 104.530’du. Büyük bir düşüş oldu.

Dolar roller coster gibi bir aşağı bir yukarı giderek ayı 5.58’den, sterlin 7,28’den, gram altın ise 231,56’dan kapattı.

Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da temettü yoğun bir gündemimiz vardı. Ortak olduğum tüm şirketler temettülerini açıkladı. Beni en çok şaşırtan da HEKTS’ın temettü verme kararı oldu. Bu sene de beklemiyordum. Yüksek özsermaye kârlılığı olduğu sürece temettü vermemesinde bir sakınca yoktu. Fakat vermeyi seçti. Bu da temettü gelirimi 600 TL’nin üzerinde arttırdı. 

Yaptığım başka alımlar ile bu seneki temettü hedefim olan 2.000 TL’yi daha şimdiden geçmiş oldum. Bu yüzden hedefi güncelleyerek 3.000 TL’ye çıkarıyorum.

Bu arada temettünün bileşik getirisinin etkisini de görmeye başladım. Bunu hissetmem tam iki yıl sürdü.

Şöyle açıklayayım: Bu sene alacağım 2.100 TL temettüyü tekrar hisseye yatırdığımda %10 temettü verimiyle 210 TL temettü alacağım. Bu da 1.5 günlük bir özgürlüğümü sırf temettülerin yeniden yatırıma dönmesinden dolayı kazanacağım anlamına geliyor.

Tasarruf ederek köle yaptığım paralar benim için çalışıyor, onların çocukları ve onların çocukları da benim için çalışmaya devam edecek. Gelecek yıllardaki temettüleri merakla ve heyecanla bekliyorum.

Onun dışında bu ay bol bol faaliyet raporu okumaya devam ettim. Özellikle borcu az olan ve yatırım yapan iyi kişiler tarafından yönetilen şirketlere odaklandım.

Bence her uzun vadeli temettü yatırımcısı bol bol faaliyet raporu okumalı. Mümkün olursa ilgilendiği şirketlerin rakiplerini de incelemeli.

Üzüldüğüm şeyler de oldu. Ne kadar çok istesem de işten izin alıp bir genel kurula katılamadım. O havayı mutlaka solumak ve ortaklık algımı pekiştirmek isterdim.

İnşallah seneye bunu da başarırsam şirketlerle olan ilişkimde bir aşamayı daha da geçmiş olacağım.

Mart 2019 İtibariyle Toplam Portföy Büyüklüğü

Portföyde bulunan döviz varlığı 70 sterlin. TL karşılığı 70*7,33= 513 TL.

TL varlığı 3.900 TL.

Hisse senedi varlığı ise 39.423 TL oldu.

Bunları topladığımda toplam portföy büyüklüğüm 43.836 TL olmuş oldu.

Hisse Senedi Varlığı

Karşılaştırma için Şubat sonundaki portföy durumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Ekran Resmi 2019-03-29 23.10.26
Latteden Borsaya Mart 2019 Hisse Senedi Varlığı

Hisse senedi varlığım geçen ay 41.000 TL idi. Bu ay yaşanan düşüşlerden sonra 39.423 TL’ye geriledi. Endekse göre iyi durumda fakat bu ay 250 TL’lik alım yapabildim.

250 TL ile emekli olunamayacağının farkındayım fakat biriktirmeye ve yatırım yapmaya devam ediyorum. İleride alımları arttırmayı umuyorum.

Satışlar

2019 yılının ilk satışını Mart’ın başlarında yaptım. Portföyden ASELS ve ANHYT’yi çıkardım. 

ASELS’i çıkarma sebebim yaşadığım bıkkınlık oldu. En son böyle bıktığımda şirketi bedelsiz ile düzeltilmiş fiyatlarla 1.60 TL’den almış ve 3.32 TL’den yükselmiyor diye satmıştım. Çok değil herhalde 10 sene olmamıştır. Şimdi de 23 TL civarlarından tekrar sattım. Bu konuda doğru karar verdiğime emin değilim. Benim bıkkınlığım yanlış sinyal üretiyor.

Başka bir sebebi de portföyün temettüsü büyüyen hisse portföyü olması ve ASELS’in temettüsünün düşük olması idi. Fakat ASELS’in dağıtmadığı kârları son derece iyi değerlendirdiğinin de farkındayım. Yani temettü vermese de piyasa fiyatını uzun vadede dağıtılmamış kârların gücü ile artacaktır diye düşünüyorum. Ne kadar olacağını bilmiyorum…

Bu hamlenin bir amacı da beni “temettü emekliliği portföyünde neden bu kadar düşük temettü veren bir hisse senedi taşıyorsun?” gibi sorulardan kurtaracak bir hamle oldu.

Yılın ikinci satışını ise ANHYT’de yaptım. Açık konuşmak gerekirse o kadar Warren Buffett Mektubu çevirip de sigortacılık konusunda bir şeyler öğrenmeme rağmen hala ANHYT’nin faaliyet raporunu ve bilançosunu değerlendiremiyordum. Sanayi hisselerindeki faaliyet raporu okuma ve değerlendirme rahatlığını burada bir türlü elde edememiştim.

Yani okuduğumu anlayamıyordum ve bu konudan da rahatsızdım. Değerini tam olarak bilmediğim bir şeyi taşımak istemediğim için satış yaptım. Tabii 8 TL’den satmayıp 5.75’ten satmam da benim için büyük bir başarısızlık oldu.

Bir de temettüsünü düşürdü ama neden düşürdü anlamadım. Ödeyecek güçleri vardı. Bildiğim kadarı ile açıklama da yapmadılar. Duyan varsa yazabilir. Ben de öğrenmiş olurum. Şirketleriminin benimle daha açık iletişim kurmasını istiyorum.

Bu iki satış bana ileriye dönük yıllık 90 TL’lik bir temettü gelirine maloldu.

Alışlar

YKBNK: Mart ayında 100 lot YKBNK ekledim. Temettü vermiyor maalesef ama kendimce bir değer gördüğüm için ufak bir alım yaptım. Kendisi portföyümdeki tek KOÇ Holding hissesi olur. Ne kadar ayıp:)

AKMGY: 50 lot AKMGY hisse senedi ekledim portföye. Burada bir hata yaptığımı itiraf etmeliyim. Hisse o kadar sığ ki, günlük işlem hacmi bazen 500 lotu geçmiyor. Bu yüzden de fiyat hareketleri aşırı olabiliyor. Girmesi çıkması da sorun olabilir.

Bu hisseyi almamdaki bir başka amaç; her ne olursa olsun ev alma taraftarı olan arkadaşlarıma başka alternatiflerin de mümkün olabileceğini, körü körüne ev almayıp hisse alarak çok daha güzel yerlerde yaşanabileceğini göstermekti. Fakat toplamam uzun sürecek ve sığ bir tahtada bunu yapmak da fiyattaki aşırı oynamalar yüzünden çok zor olacak. Belki de fiyatın yükselmesi yüzünden mümkün olmayacak.

Ayrıca fiyatının yükselmesinden de aşırı şekilde rahatsız oldum:(

Yaptığım AKMGY alımının temettü katkısı net 121.50 TL oldu.

NUHCM: Portföye 151 adet NUHCM ekledim. Çimento sektörünün ilelebet krizde kalacağını düşünemiyorum. Ne zaman düzlüğe çıkacağını da tabii ki bilmiyorum. Ama uzun vadede burada bir değer oluşmaya başladığını düşünüyorum. Yanılırsam bile en azından temettüsünü alır işime bakarım.

Yaptığım NUHCM alımının temettü katkısı net 90 TL oldu.

YGGYO: Son olarak portföyüme 109 adet Yeni Gimat Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı ekledim. Portföylerinde Ankamall alışveriş merkezi ve bir otel var. AKMGY’ye göre temettü verimi daha düşük fakat hisse geri alımı yapıyorlar ve başka GYO hissesi alıyorlar.

Yaptığım YGGYO alımının temettü katkısı net 101, 80 TL oldu.

Konut bu haldeyken bu “düdük” niye GYO ve Çimento alımı yapmış diyebilirsiniz. Ben de kendime aynı şeyi soruyorum.

Tabii ki kendime göre cevaplarım var.

İlk olarak borçsuz şirketlere odaklandım.

İkinci olarak da;

Stratejim ise iki büyük ustaya dayanıyor. İlki Warren Buffett’ın “Borsada Neşeli Bir Konsensüs İçin Çok Para Ödersiniz” isimli makalesi. Şu kısmına bayılıyorum:

Ekran Resmi 2019-03-29 16.14.39
Warren Buffett ve Gelecek

Gelecek ne getirir bilmiyorum ama şu söz aklımdan çıkmıyor: “Neşeli bir konsensus için borsada çok para ödersiniz.” Alım için herkesin onayını beklemeyeceğim.

İkincisi ise Peter Lynch’in krizdeki sektörlerle ilgili verdiği bir öğüt. Kelimesi kelimesine hangi kitabında olduğunu unuttum ama usta şöyle diyor: Bir sektör krize girdiğinde içindeki tüm şirketlerin fiyatı düşebilir ve piyasa algısı bozulabilir. Bu durumda o sektöre giriş yapılacaksa en güçlü ve finansal açıdan en sağlam şirket belirlenmeli ve öyle giriş yapılmalıdır.

Bu yaptığım alımları şirketlerin kendime göre hesapladığım gerçek değerlerini de göz önünde bulundurarak devam edeceğim. Aldığım şirketlerin borçsuz olmasına özen göstereceğim. Fakat portföyümün büyük bölümünü oluşturan hisse senetlerinin de çekici fiyatlara gelmesi durumunda onları da değerlendirebilirim.

Asla pahalıya alım yapmayacağım.

Diğer hisse senetlerime çok girmeye gerek yok. Hepsi abuk subuk fiyatlardan işlem görüyorlar. Tabii ki bu daha da düşmeyecekleri anlamına gelmez. Kısa vadede kimse ne olacağını bilemez.

Ama uzun vadede Türkiye büyürse bu şirketlerde ondan payını fazlası ile alacaklardır. Umarım ülkemiz tasarruf ederek, yatırım yaparak büyüme yolunu seçer. Yoksa on yıl sonra bu yazıları okuyanlar bana “Bu çocukta da gram zeka yokmuş.” diyebilirler. O duruma düşmek istemem.

Kısaca değinirsem;

AKSA’nın temettü vermesini istemiyordum. Hele bu kadar yüksek temettü vermesini hiç istemiyordum. Finansal borç bu kadar yüksekken bu para ile borç kapatması çok daha hoşuma giderdi.

BIMAS temettü artışı ve bedelsiz açıkladı. Geçen sene en düşüklerde bile 22 F/K’nın altına düşmemişti. Şu an 18.32 F/K’dan işlem görüyor. Sanırım private-brand dedikleri ürünlere getirilecek sınırlama ve basında çıkan haberlerin etkisi görülüyor. Temettüsünü de 10 senedir arttıran bir şirket ve portföyümde yeri olduğunu düşünüyorum. Sonuçta portföy temettüsü büyüyen hisse senedi portföyü. Bile bile düşüşte bekledim diyebilirim. Ekleme yapmadım.

SODA’da ise baca tütmeye devam ediyor.

Nakit Varlığı

Bildiğiniz gibi portföyün dağılımı %90 hisse senedi %10 sabit getirili varlıklar olarak oluşturuldu.

Mart ayından hisse senetlerinin değerindeki artıştan ötürü bir dengeleme yapma ihtiyacı hissettim (hoş boşa dengelemişiz ama olsun).

Nakit varlığımı 500 TL arttırıp günlük mevduattaki tutarı 3.900 TL’ye çıkarmış oldum.

70 Sterlin ise bankada uyumaya devam ediyor. TL karşılığı 513 TL:

Böylece toplam nakit varlığım: 4.413 TL olmuş oldu.

Finansal Bağımsızlık Portföyünün Diğer Para Birimlerine Karşı Durumu

Gelelim fasülyenin faydalarına…

Portföy büyüklüğüm 43.836 TL.

 • 7.855 Dolar (Geçen ay 8.408 dolardı)
 • 6.021 Sterlin (Geçen ay 6.332 sterlindi)
 • 189,31 Gram altındı (Geçen ay 198,92 gram altındı)

Hem dolar yükseldi, hem de borsa düştü. Yine 8.000 doların altına inmiş oldum. Lanet gibi yapıştı bir türlü arkamda bırakamıyorum:)

Şimdi de portföyün oluşturulduğu tarihten bu yana dolar karşısındaki durumuna bakalım.

Ekran Resmi 2019-03-30 15.14.49
Portföyün Dolar Karşısında Tarihsel Durumu

Grafik olarak verirsem;

Ekran Resmi 2019-03-30 15.17.31
Dolar TL Portföy Durumu

Değişen bir şey yok. TL’deki artışa rağmen dolar grafiği sürünmeye devam ediyor.

Portföyün Temettü Yönünden Değerlendirilmesi

Başta da belirttiğim gibi HEKTS’ın temettü vermesi, GYO ve çimento alımları ile daha şimdiden 2019 yılı temettü hedefini yıkıp geçmiş oldum.

Geçen ay 1.255 TL temettü gelirim vardı. Bu ay ise;

Ekran Resmi 2019-03-29 18.18.43
Latteden Borsaya Temettü Durumu

2019 Mart ayında ileriye yönelik 12 ayda alacağım temettü miktarı 2.138 TL’ye çıkmış oldu.

Bir günlük özgürlük için gereken miktarın 140 TL olduğunu düşünürsem alacağım temettülerle 15 günlük özgürlüğümü kazanmış oldum. Yani şimdi işi bıraksam 15 gün geçinebilirim.

Ya da çalışmaya devam edip ömrüm boyunca evin yıllık internet, su ve elektrik faturasını ödeyebilirim.

Tasarruf edip biriktirmeye devam!

Temettü veriminde ise gözle görülür bir artış oldu. 2.138/39.423= %5,42’ye çıktı. Daha da yüksek olabilir. İyi şirketleri ne kadar düşük fiyattan toplarsam benim için o kadar iyi.

Son söz olarak şunu söylemek istiyorum. Herkes gibi ben de bazen korkuyorum, herkes gibi ben de endişeliyim.

Fakat piyasada tüm millet aynı fikirdeyse ve herkesin yaptığını yaparsam para kazanamayacağımın da gayet farkındayım.

Bu yüzden tasarruf etmeye, yatırım yapmaya, endişelensem de, korksam da devam ediyorum.

Bir film repliğinde dedikleri gibi: “Önemli olan korkmak değildir. Herkes korkar. Önemli olan korkanken ne yaptığındır.”

Saygılar.

Image courtesy of ratch0013 at FreeDigitalPhotos.net

30 Yorum

 1. Okalsan demiş ki:

  Sizi ilgiyle takip ediyorum umarım hedeflerinize en kısa zamanda ulaşırsınız . Yazınızın sonundaki sözler oldukça vurucuydu bende Braveheart filminden bir sözle katkı yapmak istiyorum.
  “Herkes ölür ancak kimse gerçekten yaşamaz.”

  Mart 30, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Çok teşekkür ederim sayın Okalsan, Braveheart’ı çok severim. Sözler de tam ibretlik.

   Bize o zaman olabildiğince dolu dolu yaşamak düşüyor.

   Saygılar.

   Mart 30, 2019
 2. Serdardm demiş ki:

  Sa mrb yigit bey güzel bi yazı yine ve bence güzel bi tercih bende akm yggmy ile panora arasinda kalip panora almistim.ben bunlari kirada isyerim varmis gibi düşünüyorum.sanayi şirketi degil ama enflasyon artinca kira geliride artacagi icin temettusude artacaktir ilerde diye düşünüyorum.Ayrıca güzel yanı kiracı bulma detdi yok ve stopaj kesintisi de yok 😃

  Mart 30, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Serdardm,

   Ben de bunları kirada dükkanım ya da evim var diye düşünüyorum. Dertleri de yok. Ama her yatırımda olduğu gibi fiyatı pahalı olduğunda almayacağım.

   Warren Buffett’ın dediği gibi çorabı bile ucuzken almayı severim 🙂

   Saygılar.

   Mart 30, 2019
 3. Hasan Kuzucu demiş ki:

  İyi günler borsadaki yatırımlarınız düzenli olarak artırmanıza sevindim bence sterlinide en azından günlük mevduata koymalısınız durduğu yerde uyumasını bi faydası yok sizde takdir edersinizki sterlin ikiye dahi katlasa kendini o para sizi kurtarmaz tabi şahsi düşüncem
  Ben malesef borsadan çıktın bu konuda cidden üzüntülüyüm sebebi ise malesef borsamızın her inanç grubuna hitap etmemesi her şirket az veya çok faiz geliri elde ediyor ve ben onlara ortak olamam ancak anladığım kadarı ile sizin böyle bi sıkıntınız yok bunu sadece paylaşmak istedim
  Neyse asıl soruma döneyim
  Neden dövizinizi döviz cinsinden mevduata koymuyorsunuz yani hiö yoktan iyidir sonuçta o para durduğu yerde az da olsa bişiler getire bilir ayrıca nakit birikiminizin bir kısmı ile döviz almayı düşünüyormusunuz yoksa sadece tl mi biriktiriceksiniz

  Mart 30, 2019
  Yanıtla
  • ra61 demiş ki:

   Merhaba, kendinizin faize bulaşan şirketler yüzünden borsadan çıktığınızı söyledikten sonra. Yiğit beyin niçin dövizini mevduata koymadığını sormanız bana ilginç geldi.

   Mart 30, 2019
  • Hasan Kuzucu demiş ki:

   İlginç gelmesin bu benim inancımla ilgili bişi ancak kendisi zaten faizde mevduat bukunduran biri ben sadece merakdan dolayı sordum kendimce artılarını ve eksilerini değerlendirdim eğer bu konuda bi hassasiyeti varsa zaten borsadan temelli çıkması gerekki bunu kendisi araştırmadıkca ikna olmayacaktır en azından bende böyle oldu ben sadece meraktan ötürü sordum

   Mart 30, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hasan Bey,

   Dövizler zaten 70 pounddan ibaret ve İngiltere’deki banka hesabında duruyor. O yüzden mevduata koymaya gerek yok.

   Fakat ileride Eurobond alıp portföyümü zenginleştirmek istiyorum. Uzun vadeli hedeflerimden biri de vadesinin sonuna kadar elimde tutacağım Eurobond biriktirmek.

   Herkesin faiz konusunda düşüncesine sonsuz saygım var. Konu çok uzun takdir edersiniz ki.

   Tasarruf edip biriktirmeye ve onunla yatırım yapmaya devam edelim.

   Saygılar.

   Mart 30, 2019
  • Hasan Kuzucu demiş ki:

   Kesinlikle çok uzun ve gerçekten çok derin saygınız için çok teşekkür ederim şu zamanda en çok anlayışa ve saygıya ihtiyacımız var umarım hedeflerinize ulaşırsınız bende kendimce yatırım araçları aradım lakin hiçbir sonuç elde edemedim malesef sadece altın almakla yetiniyorum belk ilerde eş dost iş kurmak isterlerse onlara elimdeki parayı koyarak kar ortaklığı yapabilirim en büyük ümidim ise borsamızın herkese hitap edebilecek genişliktebir yer olması eğer böyle olursa hem biz hem ülkemiz kazanır borsamızıda yabancıların elinden kurtarırız

   Mart 30, 2019
 4. Ağzınıza, elinize sağlık, Sanırım sizine benimde gelirlerim yakın benzer oranalrda tasarruf yapıyoruz. 2018 Mart ayı itibariyle hisse almaya başladım, Ağustos ayından itibaren HEKTS ve bu aydan itibaren SODA almaya başladım. Portföyümde ASELS, EREGL, VESBE, PETKM ve TRKCM vardı kar satışı ile çıkardım, 4 hisseye indirgedim. Hisseler insanın çocuğu gibi bakamayacağından fazlasına gerek yok diye düşünüyorum. Yazılılarınızı ve stratejilerinizi beğendiğim için maruz görmezseniz aşağıya kendi portföyümü ekleyeceğim, kendi portföyümü sizinki ile karşılaştıracağım.

  Benim stratejim biraz farklı, öyle çok temettü beklentim yok. Şirketler mümkünse özsermaye karlılığı enflasyondan yüksek olsun. ve alırken yaptığım değerlemeye göre ucuz olsun. En öenmlisi istikrarlı bir şekilde FAVÖK, net kar, satışlarını arttırıyor olsun.

  GYO, finans, sigorta şirketlerini hiç satın almıyorum. Sebebi bu sektörleri anlayamıyorum.

  Bir şey merak ettim, uzun vadeli olarak ADANA gibi çimento konusunda rekabetçiliğini (beyaz çimento sebebiyle) sürdürebilecek şirket neden seçmediniz ? Hem istikrarlı hem de ortalama özsermaye karlılığı diğerlerine göre daha yüksek. Ayrıca de sizin temettü stratejinize uygun.

  https://i.hizliresim.com/pbp2Ya.png

  Mart 30, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mustafa Bey,

   Yorumunuzu gözden kaçırmışım o yüzden şimdi yazıyorum. Özür dilerim.

   Aslında stratejilerimiz benzer fakat ben son zamanlarda biraz değer yatırımı denemesi de yapmaya başladım. Bu yüzden düşük özsermaye kârlılığı olan şirketleri de portföye kattım. Okuduğum kitapların etkisinde kaldım herhalde:)

   GYO’ları kirada dükkanım var diye görüyorum. Bunun yapılabileceğini arkadaşlarıma ve aileme göstermek istiyorum. Bu yüzden %20’yi geçmemek şartıyla GYO ve çimento tutacağım. Ucuz geldikleri sürece eklerim. Pahalı gelirse eklemeyi bırakırım.

   Neden ADANA değil derseniz. Sebepleri tamamen kişisel. Aslında yıl içinde alıp satmıştım. ADANA’yı beğeniyorum. Fakat zaten %46 Oyak şirketi var portföyde, bunu daha da arttırmak istemedim.

   Bu arada portföyünüzdeki EGEEN’leri erken satmanın pişmanlığını hep yaşayacağım sanırım.

   Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Nisan 11, 2019
 5. Cenk demiş ki:

  Selamlar,

  “Bir günlük özgürlük için gereken miktarın 140 TL olduğunu düşünürsem…” bu degere Dolar olarak bakmanizi tavsiye ederim. Turkiye’de hicbir zaman kendini enflasyona yedirmedi cunku.

  Saygilar,
  Cenk

  Mart 30, 2019
  Yanıtla
 6. aquarophysics demiş ki:

  yiğit moralinin biraz bozulduğunu görüyorum. sakin ol, iyi gidiyorsun.

  Mart 30, 2019
  Yanıtla
  • hezarfen1923 demiş ki:

   tekrardan merhabâ, 🙂

   benim alın da birazcık açılmaya başladı, ama pek önemsemiyorum, sen de pek önemseme bence. 🙂

   al-satlarına katılmıyorum (alımların aslında güzel de, satışlarına katılmıyorum yine doğrusu
   😂)

   YKBNK da 2021de temettü vermeye başlayacaktır en geç, o zaman temettü vermeyen hissen kalmaz inşallah… 🙂

   bu ay yalnızca 60 CIMSA ile 9 ASELS alabildim.

   ben bi genel kurula gidebildim, portföyümde en yüksek ağırlığa sahip bist hissesi olan CIMSAya gittim, güzel bir duyguydu, ama ikramlar zayıftı, hatta bir ortak bu durumu kaptaki toplantı tutanağına geçirtti 🙂 birkaç ortak ve ben dışında katılan diğer ortakların büyük çoğunluğu milyonerdi sanıyorum 🙂 çok tatlı bi amcamla tanışıp sohbet etme fırsatı buldum, elindeki hisselerin genel kurul müdavimlerindenmiş. 2000 yılında NUHCM halka arzından 100 lot hisse almış, yıllar içerisinde yeni alımlar, temettüler ile yeniden alımlar ve bedelsizlerle şu an 100000 hisseye ulaşmış… 😀 genel kurula her yıl giderim; süper ziyafet oluyor, patronlar ve müdürlerle sıkı fıkıyım dedi… 🙂

   inşallah biz de 10-15 yıl sonra böyle bir konumda oluruz. temennim, arzum ve çabam bu yönde… 🙂 👍

   iyi geceler.

   Mart 31, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   @aquarophysics, çok teşekkür ederim. Bazen olanlara canım sıkılıyor. Ama biriktirmeye ve yatırıma devam ediyorum.

   İlk hedef 100.000 sınırını aşmak.

   Bakalım ne zaman ulaşacağız:)

   Mart 31, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   @hezarfen1923, Satışlarımın genelde başarısız olduğunu biliyorsun zaten:) O yüzden ben de pek emin olamıyorum.

   YKBNK’yi bekleyeceğim bakalım. Biraz da değer yatırımcılığı yapalım.

   SODA’nın genel kuruluna gidebilseydim seninle iyi olacaktı ama CIMSA’da güzel geçmiş:) Umarım bir dahakine gideriz.

   O amcalarla tanışmayı çok istiyorum. Eminim çok güzel muhabbet ederiz. Çok şey öğreniriz.

   Saygılar.

   Mart 31, 2019
 7. Hakan demiş ki:

  Ykbnk kısıtlı kapitali olan bir temettü yatırımcısı için bu Portföyde olmamalı, 2 gyo 1 cimento hissesi portföyün %30 olmuş favök büyümesi olmayan yerinde sayan şirketler. Hisse senedi sayısı 10, biri batsa tüm plan bozulur. En az 20 olmalı, hepsi sanayi firması olsa daha çığ gibi büyür. İnşaat döngüsel 5 sene büyür 5 sene uyur. Asels çıkması doğru olmamış süratle büyüyen bir hisse.froto, toaso, sarkys, adana, boluc, trkcm, erbos, kordsa, tupras, vesbe, biri %1000 yapar tüm portföy ihya olurdu. Ama sanayi az, Portföyde bu potansiyeli sağlayacak az hisse var. Bol şans

  Mart 31, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hakan Bey,

   Ne yaptınız:) Daha çimento ve GYO %10 ancak oldu, hedefim %20’de bırakmak.

   Hisse senetlerini yakından takip etmeye çalışıyorum. Batarsa tabii kötü olur ama eğer o riski dağıtmaya kalkarsam 50 hisseye çıkmam gerekebilir. Onun yerine yakından takip etmeyi tercih ediyorum.

   Tabii portföyün performansının HEKTS’a bağlı olduğunu da biliyorum. Bakalım görelim:)

   Katkınız için çok teşekkür ederim. Saygılar.

   Mart 31, 2019
 8. Tandrovya demiş ki:

  Tekrar selam Yiğit!
  AKSA’nın temettü kararında ben de seninle aynı fikirdeyim fakat, şirketin yapmış olduğu hisse geri alımları, kötü düşünceler içinde olmamamız gerektiğini gösteriyor diye düşünüyorum.

  Çimento sektörü, benim de uzun vadede olumlu beklentilerimin olduğu bir alan. Sektörün tarihsel f/k oranlarını da alım yerleri olarak yorumluyorum.

  Favori Türkçe blogumuzu takipteyiz. Bol kazançlar!

  Mart 31, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkürler sayın Tandrovya,

   Hisse geri alımlarını ben de çok beğeniyorum. Keşke düşük temettü verip borç azaltsalar, aynı zamanda da hisse geri alımı yapsalar. Ama her güzellik birlikte olmuyor tabii:)

   Çimento ve GYO’da %20 hedefim var. Fırsat bulursam yavaş yavaş bu orana çıkartacağım. Ama tabii erken de olabilir.

   Zaman ne gösterecek ben de çok merak ediyorum.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mart 31, 2019
 9. Kaan demiş ki:

  merhabalar Yiğit Bey ve diğer yoldaşlar 🙂
  Ben bu ay pek nakit giriş gerçekleştiremedim. Bu ayki temettücülerden (yaklaşık 800tl) Isyat, Kords, Toaso ve Tuprs tan payımı aldım. (Tuprs daha hesaba geçmedi ancak ben önden temettü kadar başka hisselerden alım yaptım) Benim için de hayattaki diğer koşturmaların yatırıma pek izin vermediği bir ay oldu.
  Ancak, yine de portfoy ile ilgilenmek, faaliyet raporlarını, genel kurul tutanaklarını okumak, haber takip etmek benim için rahatlatıcı oluyor. Kendi kendime uyguladığım terapi olarak görüyorum.
  Bu ay sadece temettüler kadar giriş yapabilmişim. Onları da temettüsünü aldığım şirkete değil de dönem olarak daha uygun noktada olduğunu düşündüğüm diğer hisselere kaydırdım. Mesela çoğunluğu ile Alka aldım, Nisan ayında Alka’nın temettüsü gelecek. Temettünün temettüsünü almış olacağım. (pek yüksek bir miktar değil ancak fikir olarak hoşuma gidiyor.)
  Ben GYO ve banka yerine temettü amaçlı Isyat tercih ediyorum. Sanayi veya ticaret yapan bir şirket değil ancak kendi varlık amacını “düzenli temettü geliri sağlamak” olarak tanımladığı ve temettü verimi de görece yüksek olduğundan portfoyumun bir kısmını Isyat’a ayırıyorum. Yıl içerisindeki geçmiş hareketlerini incelemenizi öneririm. Alım için uygun noktalar yakalayabilir ve güzel bir maliyet ile temettü veriminizi yükseltebilirsiniz. (ben bu anlattığımı daha yapamadım 🙂 ) Benim 2. temettüm ve maliyetim 0.57 tl ye indi. Henüz alım yapmadım ve bu sefer uygun nokta bekleyişindeyim.
  Ben temettü amaçlı uzun vade yatırıma 2018 Ocak ayı gibi başladım sayılır. Alımlarımın çoğunu 2018 yılı içerisinde yaptım. Şu anki BIST değeri olan 93784 e göre toplam portfoy karım %5 civarı. Portfoyumun dolara veya diğer enstrumanlara karşı olan getiri durumunu belirtmiyorum. 2018 yılı için tabi ki zararda. Ancak kendi adıma hoşuma giden durum, portfoy maliyetimin yaklaşık BIST 100 haftalık 233’lük ema civarında olması. Bu durumu twitterda Sn PAŞA kullanıcı adlı büyüğümüzü okurken farkettim. Eğer takip etmiyorsanız takip etmenizi öneririm. Ayrıca, Sn PAŞA (@___PASA___) nın bu konuda güncelleme ve uzun vadeli alım stratejilerini incelemenizi öneririm. Farkındalığınız artacaktır.
  Ay sonundaki portfoyumun dağılımı aşağıdaki gibi
  29.03.2019
  AKSA 3.0%
  ALKA 5.0%
  ASELS 5.3%
  BRISA 1.4%
  CIMSA 3.4%
  EGEEN 18.6%
  ERBOS 2.1%
  GEDZA 0.6%
  HEKTS 6.8%
  ISDMR 2.0%
  ISYAT 3.0%
  KORDS 7.1%
  KRONT 6.1%
  ORGE 1.2%
  PARSN 0.1%
  PETKM 4.5%
  SASA 7.7%
  SODA 12.8%
  SUMAS 0.3%
  TOASO 4.3%
  TUPRS 3.0%
  TTRAK 0.1%
  ULUSE 1.7%

  BES hesabım Dolar ve Euro Eurobondaları ile Altın Fonu olarak devam ediyor. Bir nevi “hedge” e devam ediyorum.
  Selamlar ve saygılar
  Kaan

  Mart 31, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kaan Bey,

   Geniş katkınız için çok teşekkür ederim.

   Genel kurul tutanaklarını okumak hiç aklıma gelmemişti. Şimdi bana bir iş daha çıkardınız:) Şirketlerimin tümünün genel kurul tutanaklarını okumam lazım. Madem gidemedim, en azından açığı böyle kapatayım.

   Paşa’yı takip etmez olur muyum? Tasarrufla yatırıma başladığım ilk andan beri takip ediyorum. Ondan o kadar çok şey öğrendim ki…

   Fakat maalesef hiç teknik analiz bilmiyorum. Bilenlere danışıyorum:)

   Saygılar.

   Mart 31, 2019
  • burak demiş ki:

   temettü ile gelecek ay temettü verecek hisse almak. rasyonel ve karlı mı bilmiyorum; ama inanılmaz hoşuma gitti. tüpraşın verdiği temettüyü böyle kullanacağım:)

   Nisan 3, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   @Burak Bey, temettüde istinasları olmakla birlikte genelde %15 vergi var. Böyle dikkatli olmazsak verginin vergisini ödeyebiliriz:)

   Saygılar.

   Nisan 3, 2019
  • Kaan demiş ki:

   Merhaba,

   Aşağıdaki yorumlarda “yanıtla” seçeneği gözükmüyordu, o yüzden buraya yazıyorum. Yukarıda belirttiğim temettüller ile bir sonraki ay temettü verecek Alka alışım aslında görece Alka’nın uygun yerde oluşu ile de ilgiliydi. Temettü ile aynı hisseden almak mı yoksa daha ödememişlerden almak mı mantıklı; açıkçası üzerinde hiç çalışmadım. Dediğiniz gibi vergi kesintisi de var. Sanırım şu şekilde düşündüm:

   – Tüpraş’tan ve diğerlerinden temettü geldi. (bu hisseler temettü öncesi ne kadar hareket etmişti, temettü verimleri temettü gününde ne kadardı. Tekrar almadan önce bu sorulara bakılabilir. Ben cevaplarını bilmiyorum açıkçası, kontrol etmedim)
   – Temettüden sonra da brut temettü düşüşünde işlem gördüler mi? (Gördüler ise de ben yaklayamadım sanırım. Belki bu noktada brut temettü düşüşü kadar açılışa emir gönderilebilir. Derinlik lisansım olmadığından denize olta atmak şeklinde oluyor benim emirlerim 🙂 )
   – Portfoyde daha ileride temettü verecek ancak şu an görece daha düşük fiyatlanan şirketimiz var mı? (ben kendi adıma listemdekilerden Alka’nın bu şekilde olduğunu düşündüm. sanırım 3.95 lerdeydi alım yaptığımda, şu anda 4.39 kapatmış.) yaklaşık %9 bir değer kazancı var. Açıkçası cevabını bilmediğim ve nasıl hesaplayacağımı da tam çözemediğim durum; şansın da yardımıyla %9 değerlenen temettümü temettüsünü aldığım hisselere mi kaydırmalıyım yoksa burada tutarak temettü mü almalıyım? Bu sırada temettüsünü aldığım hisse ne kadar artış sağladı? %9 dan fazla ise yanlış bir hamle yapmışım.
   – Yine iç güdüsel olarak vardığım sonuç, temettüyü beklemek ve sonra o temettü ile diğer hisselere bakmak oluyor. Nasıl simule edeceğimi biraz çalışmam lazım sanırım. Bir görüşünüz var ise de dinlemekten mutluluk duyarım.

   Fikirleriniz ve görüşleriniz için teşekkür ederim.

   Saygılar,

   Kaan

   Nisan 7, 2019
 10. murat sevim demiş ki:

  Yiğit Bey selamlar..

  her ay 250liralık alımın sizi emekli etmeyeceğini yazmışsınız.Her ay ne kadarlık alım ne kadar sürede emekli eder acaba?

  Birde neden nuhcm biriktiriyorsunuzda adana çimento biriktirmiyorsunuz adananında veriçi yüksek diye duydum..

  Saygılarımla

  Nisan 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Murat Bey,

   Çeşitli biriktirme yöntemleri var. Mesela aylık harcamanızın 300 katı kadar para biriktirmenizi öneren 300 kuralı var.

   https://www.lattedenborsaya.com/2017/12/04/finansal-bagimsizlik-icin-ne-kadar-para-gerekli-300-kurali/

   Bir de bunun temelini oluşturan %4 kuralı var.

   https://www.lattedenborsaya.com/2017/07/04/erken-emekli-olmam-icin-ne-kadar-para-gerekli-4-kurali/

   Yani enflasyon +%4 kadar getiri elde ettiğinizde bu %4’ü harcayıp paranızı hiç enflasyona ezdirmeden yaşayabilirsiniz.

   İkinci sorunuza gelirsek; Oyak grubu portföyümde şu anda %45 yer kaplıyor (HEKTS ve EREGL). Bu yüzdeyi arttırırsam bu ikisi için kullanmak istiyorum.

   Daha bir çok neden var ama tabii ki kişisel olduğu için bana doğru gelen size gelmeyebilir. Yönlendirmek istemem.

   Yani ADANA da kötü değil ama tercih yapmam gerekiyordu diyeyim.

   Son olarak temettü veriminin düşük veya yüksek olmasına göre yatırım yapmıyorum. Önemli olan barındırdığı değerdir, verdiği temettü değil.

   Saygılar.

   Nisan 1, 2019
 11. Can demiş ki:

  Merhaba, Portföyünüzde temettü hissesi olan İşyat’ ı neden tutmadığınızı merak ettim. Teşekkürler

  Nisan 16, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Can Bey,

   Isyat’ı takip etmiyorum.

   Saygılar.

   Nisan 20, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.