Erken Emekli Olmam İçin Ne Kadar Para Gerekli: %4 Kuralı

Herkese Selamlar! Erken emeklilik için yıllık masrafım kadar temettü geliri hedefliyorum fakat dünyada uzun yıllardır kullanılan başka bir yol var. Buna %4 kuralı deniyor. Tahvil ve hisse senedinden bir sepet yaparak bu kuralı uygulayabiliyorsunuz. Kısaca anlatıp ayrıntılara geçeyim.

Amerika’da ortaya çıkmış bir sistem. Orada emekliliklerini planlayan insanlara, “bana emekliliğimde ne kadar toplu para gerekir, bu para beni nereye kadar idare eder” gibi sorulara cevap olması için kullanılıyor.

Kısaca; emekliliğinde yıllık harcadığın paranın 25 katı kadar paran olursa ve o para her sene ortalama enflasyon artı %4 getiri elde ederse, finansal bağımsızlık portföyümdeki para hiç bitmez ve 70 yaşına kadar da yaşasan 150 yaşına kadar da yaşasan idare edersin gibi bir sonuç çıkıyor.

Şimdi %4 kuralının ayrıntısını verelim. Hadi başlayalım.

Finansal Bağımsızlık İçin Ne Kadar Para Gerekli: %4 Kuralı

%4 kuralına aynı zamanda güvenli para çekme oranı da deniyor. Bu oran öyle bir oranki siz birikimlerinizden %4’ünü her sene çekseniz bile sonsuza kadar birikiminiz bitmiyor.Tabii bunun bir alt yapısı var.

Tüm portföyümüzün net %4 değer kazanması lazım, üstüne de enflasyonu ekliyoruz. O da diyelim ki %5. Yani yıllık %9 portföyümüz değer kazanırsa %4’ünü çekerek emekli olabiliyorum.

Kuralın Teorik Altyapısı

Hesaplamalar %50 hisse senedi ve %50 beş yıllık Amerikan Hazine Tahvili tutan bir emekliye göre yapılmış. Emeklinin yumurtalarını aynı sepete koymamışlar. Sonra da bunun belli bir miktarını çekmesini istemişler.  İsmi Trinity Study diye geçiyor ve 30 yıllık periyotları kapsıyor. Portföyden çekilecek oran her sene enflasyon oranında arttırılmış. 

Böylece emekli olunca enflasyona karşı ezilmiyoruz. Gelirimiz enflasyon oranında artıyor.

Araştırmacılar 1925 yılından başlamışlar. 1925-1955, 1926-1956 örneklerinde olduğu gibi sıralı olarak getirileri ve çekme oranlarını karşılaştırmışlar. Şu anda bunu Wade Pfau devam ettiriyor. Sitesi geniş bilgiler içeriyor, isteyen bakabilir.

Çıkan sonuç zaman serilerinde, emeklinin bazen portföyünün %5, %6 ve %10’unu çekebiliyorken, sadece belli kriz yıllarında en fazla %4’ünü çekebileceğini görmüşler.

%4 de buradan geliyor. En kötü durumdaki senaryoda çekilebilecek parayı temsil ediyor. Tabii ki emekliyken en kötü durumlara bile hazırlıklı olmamız gerektiği için portföyden para çekimini %4 ile sınırlandırmışlar.

Yani Ne kadar Biriktirmem Gerekiyor?

Bu sistemi Amerikan Doları üzerinden Amerikan yatırım araçları (hisse senedi ve tahvil) üzerinden kurdukları için Türkiye’de birebir uygulamak zor. Ülkemizde de zaman serisi olarak bu kadar geriye gidemeyiz. Ama belki daha dar kapsamlı bir araştırma yapılabilir. Bütün bunları akılda tutarak olayı ülkemize uyarlarsak;

30.000 TL yıllık harcamamı sonsuza kadar karşılaması için bana; 30.000*25= 750.000 TL tutarında bir portföy gerekiyor. Yarısı hisse senedi yarısı tahvilden oluşacak. Tabii ki bu bugünün parası ile gereken tutar. Her zaman enflasyon kadar arttırmak gerekecek.

Her sene Finansal Bağımsızlık için gereken tutarı enflasyon oranında güncelliyorum. Bu para da artıyor.

Temettü dahil değer artışlarını hesaba katarsam portföyün en az enflasyon artı %4 para kazanması gerekecek ki enflasyon karşısında ezilmeden alım gücümü koruyayım.

Yani; bu sene enflasyon %10 ise benim portföyüm en az %14 artmalı. Çoğu zaman daha fazla olmalı ki krizlerde daha rahat edebileyim.

Şu an Amerikadaki Durum

Şu an Amerika’da %4 kuralından dolayı bazı sıkıntılar olduğu söyleniyor. Morningstar’ın yaptığı araştırmaya göre artık %4 kuralı işe yaramıyor çünkü faizler tarihi düşük seviyelerde. Bu sebepten doları emeklilik düşünenlere;

 • Daha fazla çalışıp emeklilik fonunu arttırmaları,
 • Daha çok getiri (yield) sağlayan ama daha riskli özel sektör tahvillerine geçilmesi,
 • Daha yüksek getirili hisse senetlerine geçilmesi gibi önerilerde  bulunuluyor.

İnsanların daha yüksek faizli özel sektör tahvillerine yöneldikleri ve bunun sonucunda da çok fazla risk aldıklarını söylemek mümkün.

Şu anda Amerika’da yeni bir krizin bundan dolayı çıkabileceği söyleniyor. Yani yeni kriz kalitesiz tahvillerden dolayı çıkabilir diye bir öngörü var. Ama krizler her zaman oluyor ve olacak. %4 kuralı hesaplamalarında da bu kriz öngörüsü var.

Tek sorun kişi ucu ucuna finansal bağımsızlığını ilan ettiğinde karşı karşıya kalabileceği bir kriz olabilir. Varlık fiyatları ve getirilerindeki büyük bir düşüş taze bir portföyü çok etkileyebilir.

Toparlarsam

Temettü hissesi biriktirmek istemeyenler, olaya daha geniş bakanlar için uzun zamandır kullanılan %4 kuralını kısaca anlatmaya çalıştım.

%50 hisse senedi, %50 tahvil’den oluşan bir portföy ve yıllık harcamanızın 25 katı tutarında bir emeklilik portföyü sahibi olunca erken emekli olabilirsiniz. Burada ana amaç enflasyonun %4 üstünde güvenli bir getiri elde etmek.

Benim şu andaki portföyüm %90 hisse senedinden ve %10 TL mevduattan oluşuyor. Döviz riski var yani. Yaşlandıkça ve portföy oturdukça bunu %50 hisse senedi %50 tahvil veya eurobonda çekeceğim.

Bakalım tabii neler olacağını zaman gösterecek.

Saygılar.

18 Yorum

 1. emin özgür atik demiş ki:

  MERHABA,YENİ SİTENİZ HAYIRLI OLSUN.
  ÖNCEKİNDE OLDUĞU GİBİ BAŞARILI OLACAĞINIZ AÇIK OLARAK ORTADA.
  BENDE TEKRAR ULAŞABİLDİĞİME ÇOK SEVİNDİM .
  İNSANIN KISITLI BİR HAYAT SÜRESİ VAR HER CANLIDA OLDUĞU GİBİ,
  HAYATIMIZI SONUNA KADAR HEP ÇALIŞARAKMI GEÇİRECEĞİZ.
  BİR YERDEN SONRA BİRİKİMLERİMİZ VE DOĞRU KARARLARIMIZ VE CESARETİMİZ BİZİM İÇİN ÇALIŞIP HAYATIMIZI DEVAM ETTİREBİLMEMİZİ SAĞLASIN.
  BÖYLECE GERÇEK ANLAMDA YAŞAMAYA RAHAT VAKİT AYIRABİLELİM.
  TABİ BU HERKES İÇİN GEÇERLİ OLAMAYACAK AMA EN AZINDAN DENEYENLERİN BİR ŞANSI OLACAK VE İNANIYORUM Kİ DENEYEN İNSAN ORANI ÇOK AZ.
  ÇOĞU İNSAN BUNUN OLABİLECEĞİNE BİLE İNANMIYOR.
  YAKIN TANIDIĞIM BİRİSİ 40 LI YAŞLARINA KADAR ÇOK ÇALIŞTI İYİ KAZANDI VE ARTIK TAMAM DEDİ,ÇOK KIYMETLİ BİR MESLEĞİ OLMASINA RAĞMEN PROFESYÖNEL İŞ HAYATINA SON VERDİ.ARTIK YAŞAMAYA SADECE VAKİT AYIRIYOR.
  BU ARADA BİRİKİMLERİ VE YATIRIMLARI BU İSTEĞİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİNİ SAĞLIYOR.
  UMARIM BİZLERDE ONUN GİBİ BAŞARILI OLABİLİRİZ
  ÇOK ZOR DEĞİ
  2010 DA BİTCOİN İ DÜŞÜNMEKTE ÇOK ZOR DEĞİLDİ
  SADECE BİLGİ VE BİRAZ CESARET GEREKİRDİ
  SİTENİZİ KEYİFLE TAKİP EDİYORDUM VE EDECEĞİM
  SELAMLAR

  Temmuz 8, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emin Bey,

   Çok teşekkür ederim. Buradan yazmaya devam bakalım. Hedefim finansal özgürlük, sonra da istediğim şeyi yapabilmek. Umarım hepimiz bu yolda başarılı oluruz. Ama hedefe varılmasa da en azından çok güzel bir varlık elde edeceğiz. tasarruf ve yatırım disiplii kazanacağız.
   Bitcoin kaçan bir fırsat oldu ama ne borsada ne arsada fırsatlar bitmez:) daha çok çıkacak karşımıza. Bakalım hep birlikte görelim.

   Tekrar çok teşekkür ederim desteğiniz için. İyi pazarlar dilerim.

   Temmuz 9, 2017
 2. Yoldaş Koçdemir demiş ki:

  Merhabalar, çok güzel bir yazı olmuş, beyninize sağlık. Yalnız benim bir çekincem var; Türkiye’de enflasyon rakamlarına çok inanmıyorum. Bu sebeble finansal özgürlük rakamını dinamik ve daha doğru olduğuna inandığım Türkiş’ in yoksulluk sınırına kendimce bir oranı baz alıyorum. Tabi bu benim tercihim.

  Aralık 6, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Yoldaş Bey,

   Ne kadar enflasyon olduğunu düşünüyorsanız onun üstüne getiri elde etmeniz kâfi:)

   Saygılar.

   Aralık 17, 2017
 3. Berkant Akpınar demiş ki:

  Merhaba,

  Verdiğiniz emekleri takdir ediyorum.%4 kuralıyla ilgili yabancı literatürü de takip etmiş biri olarak okuyucuların yanlış anlamaması için yorumlarımı paylaşmak isterim.Umarım yanlış anlamazsınız

  1) %4 kuralında maksat her sene belli bir miktarı çekmemize rağmen parayı teorik olarak sonsuza kadar çevirebilmek değil. Amaç para çekim sistematiğinde 30 yıl’dan önce paranın bitmemesi.

  2) her sene kasadaki paranın %4’ünü çekmek söz konusu değil. İlk yıl ana paranın %4 ünü çekyoruz.Sonraki senelerde ilk çekilen parayı enflasyon oranında arttırıyoruz.İkinci yıl çekilen para kasada kalan paranın % 4’ü olmak zorunda değil yani.Sayısal örnek vermek gerekrse kasanızda 1 Milyon TL varsa ilk defada 1 milyon *0.04= 40 bin TL çekilecek. İkinci yıl örneğin ülkede % 12 enflasyon varsa 40 bin *1.12= 44.800 TL çekilmeli. Üçüncü yıl da enflasyon aynı ise 44.800*1.12=50176 TL çekilir ve bu şekilde her yıl çekilen miktar kasada kalan paradan bağımsız olarak enflasyon oranında arttırılır.

  Kısaca kasa’nın %4’ünü çekme işlemi sadece ilk defada yapılır.

  Aralık 16, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Berkant Bey,

   Öncelikle katkılarınız ve yapıcı eleştirileriniz için çok teşekkür ederim. Alternatif görüş arayanlar sizin yorumunuza bakarlar.

   Eğer %4 kuralıyla ilgili geniş bir bilgilendirici yazı yazarsanız ben de bloğumda konuk yazar olarak yazınızı yayınlayabilirim.

   Saygılar.

   Aralık 17, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.