2017 Sonu İtibariyle Portföy Durumu

Herkese selamlar! 2017 sona erdi. Artık 2017 yılı sonu itibariyle erken emeklilik fonu ve temettü emekliliği projesi ne durumda bir bakabilirim.

Sonra da 2018 sonunda da 2019’u karşılaştırıp elimde toplu bir veri kaynağı oluşturayım.

Ayrıca portföy durumuna bakıp özeleştiri de yapacağım.

Ve karşınızda boğa piyasasının bağrında temelleri atılmış bir temettü emekliliği portföyü:)

Hadi başlayalım.

coins-548949_1920
2017 Sonu İtibariyle Portföy Durumu

2017 Sonunda Genel Durum

Verileri doğrudan www.bloomberght.com alıyorum. Alışmışım o siteye. Temettü durumlarına ve hisselerin mali tablolarına da www.isyatirim.com.tr sitesinden bakıyorum. Gelelim genel duruma.

Borsa İstanbul rekor üzerine rekor kırarak yılı en yüksekten kapattı. BIST 100 115.333 puanda. Dolar 3,80’den işlem görürken, sterlin 5,12’yi gördü. Gram altın da 158,75 TL ediyor.

2018 hedeflerimi yeni güncelledim. Temettü hedefimi 2018 için 2.200 TL’ye çıkardım. İnternetten satış yapma ve gelir elde etme hedefim devam ediyor. Komisyon düşürme çabalarımda, kendi tembelliğimden ötürü harekete geçemedim. Kafamda bir kaç alternatif belirledim fakat bir türlü fırsat olmadı. Böylece bunlar 2018’e kalmış oldular.

Şimdi Gelelim Portföy Durumuna…

Portföyüm 22.712 TL’ye ulaşmış durumda. Nakit rezervim de 1.000 TL. Biraz daha nakit biriktirip yeni fırsatları kollamak niyetindeyim. Toplam tutar 23.712 TL olmuş oldu.

Portföyüme ve temettülerime Dolar olarak baktığımda; 6.240 dolar. 287 dolar da temettü alıyorum.

Pound olarak bakıldığında; 4.631 pound/213 pound

Gram altın olarak bakıldığında; 149 gram/7 gram altın ediyor.

Kısmetse bundan sonra her yıl ben ve çocuklarım dahil olmak üzere herkes yıllık havadan 1.090 TL para alacak hisselerden. Sırf ben tasarruf edip yatırım yaptım diye.  2018 yılı sonunda bu rakamları tekrar kararlaştırırız.

BIST 100 Portföy Getirisi Karşılaştırması

22 Şubat’ta oluşturduğum portföyümün maliyeti 17.529 TL, piyasa değeri ise 22.712 TL. Getirisine baktığımda %29.57 rakamı çıkıyor. Yani portföyüm boğa piyasasında bile sürekli alım yapmama rağmen %29.57 artmış. İyi gibi gözüküyor değil mi? Enflasyon %15’lerde gezerken %29 getiri çok iyi. Fakat hemen son zamanlarda geceli gündüzlü çevirisini yaptığım ünlü yatırımcının sözünü hatırlıyorum.

1997 yılının efsane mektubunda ünlü yatırımcı Warren Buffett şöyle demişti: “Kimse boğa piyasasında, şiddetli yağmur sonrası, nehrin yükselmesini sağlayanın kendi ayak çırpması olduğunu sanarak tüylerini yalayan ve büyük bir güçle vaklayan ördeğin hatasına düşmesin. Akıllı bir ördek kendini sudaki diğer ördeklerle karşılaştırır.”

22 Şubat 2017’de oluşturduğum zaman BIST 100’ün değeri 88.531 puanmış. 2017 yıl sonunda ise 115.333 puandan yılı kapatmış. Bu da yıl sonu itibariyle yaklaşık %30,27’lik bir artış yaşadı demektir o tarihten bu güne.

BIST 100’ün %30,27’lik getirisine karşı portföyün %29,57’lik getiri. Yani hiç bir şey yapmayıp endeks fonu satın alsaymışım daha fazla kar elde edecekmişim :))) İlerisi için ne kadar da cesaret verici değil mi? (Endeks fonu var mı yok mu bilmiyorum ama büyük ihtimalle fon komisyonları çıktıktan sonra getirisi düşer). Yani vaklamaya gerek yok:) Ama ilerisi için güzel bir temel attığımı düşünüyorum. Bakalım… Göreceğiz…

Kısaca boğa piyasasında getirim az da olsa endeksin altında kaldı. Yenilgi değil, Zengin Baba Yoksul Baba‘da dediği gibi “Vazgeçmeden yenilgiden ders alarak” gelişmeye devam.

Toparlarsam

2017 yılı güzel geçti. Bloga ağırlık verdiğim, 180 tane yazı yazdığım bir yıl oldu. Yatırım tarafında ilk senemde endekse yenildim ve BIST 100 %30 getiri elde edenken ben portföyü oluşturduğum tarihten beri %29’luk bir getiri elde ettim. Amerika’daki fon yöneticilerinin çoğunun kaderini ben de yaşadım. Bu arada bu yıllık getiri değil, 22 Şubat’tan itibaren olan getiri. Onu bir daha söyleyeyim.

Portföyümden elde ettiğim temettüm ise 1.090 TL oldu. Vergi çıktıktan sonra katıksız net pasif gelir.

Hatalarım da çok oldu geçen yıl. Özellikle ağacı çok incelemekten ormanı göremememden kaynaklı sorunlarla karşılaştım.  Yatırım yaptığım bazı sektörlerin ters döngüsüne yakalandım. Ölü taklidi yapıyorum oralarda:) Ama ders oldu bundan sonra ilk önce sektörün durumuna kapasitesi ve rakiplerinin durumuna bakacağım. Sonuçta rüzgara karşı iş..mez demiş atalarımız.

2018’de de Allah sağlık verirse, uzun vadeli hisse senedi biriktirip temettülerinden emekli olmaya çalışmaya devam edeceğim. Bu yıl hedef 2.200 TL net temettü geliri.

Sizin için 2017 yılı nasıl geçti? Endeksi geçebildiniz mi? Yoksa benim gibi altında mı kaldınız? Biraz da sizden dinleyelim.

Saygılar.

52 Yorum

 1. Kaan demiş ki:

  Yigit Bey Merhaba,

  Yine cok guzel bir yazi olmus ellerinize saglik. Bence %30 luk bir getiri gayet kabul edilebilir bir getiri. Yaptigim simulasyonlarda yillik %30 getiri ile 15 seneden once emekli olunabiliyor ve benim hedefim sizin belirlediginiz hedefin cok cok ustunde. Bana gore portfoydeki tek sorun cok fazla hisse olmasi. Belki ben yaniliyor olabilirim ama 5 hisseyi gecmemek sanki daha iyi sonuclar verecektir.

  Hepimiz icin iyi bir yil olmasi dilegiyle.

  Sevgiler

  Ocak 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kaan Bey,

   %30 getiri çok güzel fakat maalesef her sene bunu sürdürebileceğimi sanmıyorum. Piyasanın düştüğü zamanlar için de heybeyi doldurmak lazım:)

   Çok fazla hisse dikkat dağıtabilir. Dikkatli olmak lazım:)

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 2, 2018
 2. Onur Pervanlar demiş ki:

  Yiğit kardeşim,

  Piyasayı beat etmişssin neden mi ?
  Sen alımlarını bütün yıla yaydın diye tahmin ediyorum, ancak endeks getirisini yıl başında tüm paranı koymuş gibi hesaplıyorsun. Dolayısı ile ortalama vadeni 12 ay gibi degil en azında 8 ay gibi hesapla ve rahat et!
  Tekrar tebrikler.

  Ocak 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Onur Bey,

   Aslında haklısınız, altı aylık bile bakılabilir fakat ben bundan sonra hep baştaki gibi yapacağım yeknesaklığı sağlamak için:)

   Çok teşekkür ederim. Kazancınız bol olsun.

   Saygılar.

   Ocak 2, 2018
 3. Şafak demiş ki:

  paylaşımlarınız için teşekkürler. Ben de temettü yatırımı için sigarayı bıraktığım günden beri belli miktarı yatırım hesabına atıp hisse senedi alıyorum. Şimdiye kadar 7 hisseyi geçmedi.
  Nasip olursa ileride (15 yıl sonra) çocuklarımın özel üniversite giderlerini temettüden karşılamak için uğraşıyorum.

  Ocak 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Şafak Bey,

   Ben de sigarayı bırakıp yatırım yapılsaydı ne olurdu?, bunu anlatan bir yazı yazmıştım. Sonuçlar muhteşem çıkmıştı. Çok iyi bir tercih yapmışsınız. Çocuklarınız çok şanslı. Bana maaşallah demek düşer:)

   http://www.lattedenborsaya.com/2017/06/22/sigara-icmeyip-hisse-alsaydim-ne-olurdu/ yazı da burada:)

   Desteğiniz için çok teşekkürler. Saygılar.

   Ocak 2, 2018
 4. *** demiş ki:

  merhaba,

  benim merak ettiğim sizin internet sitesi üzerinden ürün satma ve para kazanma fikriniz nasıl gidiyor? Ben de aynı düşünceye sahibim ve başaran birini duymak beni son derece mutlu eder tavsiye eder misiniz?

  Ocak 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın ***,

   Maalesef daha düşünme aşamasındayım. Başlayamadım bir türlü:)

   Saygılar.

   Ocak 2, 2018
 5. 2018’in yine boğalarla geçmesi umuduyla bir soru sormak istiyorum, listede 172 Enka hissesinin 28 lira temettü getirdiğini gördüm, ben de 500 küsür Enka var ama ancak 14 lira civarı bir temettü yattı, bu farkın sebebi nedir?

  Ocak 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ersin Bey,

   ENKAI bu sene iki kere temettü verdi. İş birini alınışınızdan ondan 14 yatmıştır.

   Saygılar

   Ocak 2, 2018
 6. Selami demiş ki:

  Merhabalar,
  Bir süredir blogunuzu takip ediyorum. Ben sizden de yeni ve tecrübesizim. Ekim ayında başladım yatırımlarımı borsada değerlendirmeye. Gerek yazdıklarınızı gerekse yorum yapan diğer insanların yorumlarını okumak faydalı oluyor. Herkese teşekkürler.

  Aracı kurum hedefinizle ilgili bir sorum var. Ben hisse alım-satım işlemleri için Yapı Kredi’de yatırım hesabı açtım. Komisyon şimdilik gözüme görünmüyor ama yıl sonu gelen 45 TL “Hesap bakım ücreti” canımı sıktı. Üstelik yılda iki kere alınacakmış. Bu ücretin alınmadığı aracı kurum ya da banka biliyor musunuz?

  Şimdiden teşekkürler.
  Herkese bol kazançlar.

  Ocak 2, 2018
  Yanıtla
  • HAYKIRIS demiş ki:

   Merhaba Selami bey,
   Ben Ziraat Yatırım kullanıyorum. Hesap bakım veya saklama ücreti gibi yıllık ücret alınmıyor. Komisyon oranı ise binde 1,5

   Ocak 2, 2018
  • Selami demiş ki:

   Teşekkür ederim.

   Ocak 3, 2018
  • Tugsel78 demiş ki:

   Merhabalar;
   Kurumlar arası hisse virmanı masrafı hakkında başka bir başlıkda yazmıştım geçen günlerde.
   Vakıfbankdan Ziraat yatırıma virman için 95 liraya yakın masraf kesildi, gerekli yerlere itiraz ettim ve sonuç çok enteresan.

   Virman şu şekilde oluyormuş; örneğin elimizde 100 adet aselsan var, 10 ar 10 ar 10 farklı tarihte alınmış.
   Bu 10 adet alım için ayrı ayrı transfer ücreti alınıyormuş ve bu her hisse için bu şekildeymiş.

   Bizde ufak miktarlarda çok sayıda alım yaptığımız için virman ücreti yüksek oluyor ne yazıkki…

   Transfer düşünen arkadaşlar biran önce harekete geçse iyi olur…

   Ocak 3, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tuğsel Bey,

   O zaman bizim vitamin parası çok olur ama ben diğer bankalara sormak istiyorum ücreti var mı diye. Bana her banka almıyor gibi geliyor.

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2018
  • Tugsel78 demiş ki:

   Merhaba Yiğit bey;
   Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğine başvuru yapmıştım, ordan telefon açan uzmana özellikle sordum bütün bankalarda aynımı bu işlem diye evet aynı dedi, bende başvuruyu geri çektim bunu üzerine.

   Siz sorduğunuzda faklı bir cevap alırsanız mutlaka haberleşelim lütfen…

   Ocak 5, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tuğsel Bey,

   Çok ilginçmiş para almaları. Ben de bakıp size döneceğim. Bakalım ne çıkacak.

   Saygılar.

   Ocak 5, 2018
  • Tugsel78 demiş ki:

   Teşekkürler Yiğit bey,

   Ziraat Yatırımın kamu personeli için uyguladığı binde 1 komisyon bana uygun geldi, ayrıca saklama ücreti, bakım ücreti, yıllık hesap ücreti vb maliyetlerde yok.

   İsterseniz değerlendirebilirsiniz…

   Ocak 5, 2018
 7. HAYKIRIS demiş ki:

  Kartopu büyümeye devam ediyor.
  İnşAllah zor günlerde paniğe kapılmaz ve uzun vadeli yatırımcılar olarak birbirimize desteğimizi sürdürürüz.

  Ocak 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Haykırış,

   İnanıyorum ki zor günlerde en büyük desteği yine birbirimizden bulacağız:)

   Saygılar.

   Ocak 2, 2018
 8. hsyn demiş ki:

  Sayın: Yiğit bey: (lattedenborsaya); Önce teşekkürler , çok güzel bir yazı olmuş. isteyen kendine çok dersler ve örnekler çıkarabilir. Yazılarınızı dikkatlice okuyorum. Çok ta yazmak istiyorum , lakin sağlığım tam izin vermiyor. Şimdi biraz daha iyiyim. Benim portfoy içinden büyük oğlanın üniversite masraflarına takviye etmeme rağmen yüzde 25 artmış. Anlaşılan ben sizden büyüğüm o zaman şunu söyleye bilirim: Portfoy deki iki hisseyi (egeen, arclk) yine listede olan anhyt la takas et. Ha iki de siz katarsanız daha güzel olur. Ama insan bu : bu sözleri kendime söylüyorum. Bundan da olsun hırsından kurtulamıyoruz. Varken aldığımız ayakkabı elbiseler………gibi. vesselam.. Saygılarımla. Birde : Sizin gibi bilgili ve tecrübeli ve akıllı sağ duyulu, araştıran bir kişinin mevduatta ne işi olur. Bu hususta çok yazacaklarım var sonra:

  Ocak 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   Çok geçmiş olsun tekrar. Arada haber verin mutlaka. Gözlerimiz arıyor. Portföy çok dağıldı maalesef. Farkındayım:( Dediğiniz gibi bundan da olsun bundan da derken fırsatlar kaçıyor. Tavsiyenize uyacağım mutlaka.

   Mevduat konusunda düşüncelerinizi duymak isterim. Ama kendimi şimdiden savunayım kendimi. Sadece parayı park etmek için kullanacağım 🙂 Yanlış anlaşılmasın:)

   Tekrar geçmiş olsun Hüseyin Bey.

   Saygılar.

   Ocak 2, 2018
  • Tugsel78 demiş ki:

   Hüseyin bey burada egeen ve arçelik yerine anhyt alın mı demek istemiş? yoksa tam tersimi? anlayamadım kusura bakmayın….

   Ocak 9, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tuğsel Bey,

   Onun ben de çözmeye çalışıyorum ne zamandır 🙂

   Ocak 9, 2018
  • Tugsel78 demiş ki:

   Hüseyin bey yazdıktan sonra birkaç sefer okudum, en sonunda sormaya karar verdim.. 🙂

   O zaman Hüseyin beyin sağlığı elverdiği zaman bir açıklama rica edelim kendisinden….

   Ocak 10, 2018
 9. Hilmi Bozdağ demiş ki:

  Yiğit bey. Öncelikle yeni yılın hepimize başta sağlık olmak üzere huzur ve bereket getirmesini temenni ediyorum.
  Ben seneye 2016/4 bilançosu ve çok etkilendiğim faaliyet raporunun da etkisiyle kront ile girdim. Bu yılı sadece kront’taki payımı arttırmak ile geçirdim diyebilirim.
  Borçlu yaşamayı ve dahi borcun kendisini sevmeyen biri olarak borsamızda da finansal gideri olmayan, likitidesi sağlam hisseleri tercih ediyorum.
  Kront, uluse, soda, alka, bimas, poltk ve egeen gibi şirketlerle ilgileniyorum. 2018 hedefim kront dışındaki bu hisseleri toplamak olacak. Bu hisseler az da olsa temettü veriyor, sektörlerinde bana göre büyük bir gelecek vaad ediyor, büyüme odaklı şirketler, yatırım yapıyorlar ve finansal borçları ya çok az ya da hiç yok.
  2018’in olası bir krizinde ( ki her sene boş geçmiyoruz ülke olarak) bu hisselerin defansif hisseler olacağını düşünüyorum. Bir bakıma krize karşı da önlem olarak düşünüyorum.

  Ocak 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hilmi Bey,

   Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım hepimiz için iyi geçer 2018. Kront’u bir inceleyemedim. Yazılım sektöründe çalışan bir arkadaş var doktora sınıfımızda ona ayrıntılı olarak soracağım diye bekliyorum 🙂

   Borçsuz şirket bulmak maalesef çok zor ve onları ucuza bulmak da hemen hemen imkansız gibi 🙂 Krizleri kovalamak lazım gibi geliyor ya da ortalama yapılacak:)

   Krizde alım yaparsanız bize de cesaret vermeyi unutmayın. Belki bir silkelenmemiz gerekebilir.

   Saygılar.

   Ocak 2, 2018
 10. Onur Kaya demiş ki:

  Merhabalar Yiğit Bey,

  Temettü emekliliği ile ilgili internette arama yaparken rastlantı sonucu blogunuzla tanıştım. Yazılarınızı okuduktan sonra, borsayı araştırmaya, şirketlerin faaliyet raporlarını okumaya, Mahfi Eğilmez, Yaşar Erdinç gibi hocaların kitaplarını okuyarak finansal okuryazarlığımı geliştirmeye başladım. Bizim gibi uzun vadeli düşünen, trade yapmayan kişiler için işin temel analiz ve psikolojik yönün çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Babilin En Zengin Adamı ve Borsada Tek Başına kitaplarını aldım, sırada onlar var.

  Tasarruf ile ilgili gündelik konulardaki yazılarınızı da ilgi ile taki ediyorum.
  Ben de sizin gibi memurum, yaşım 27, 40 yaşında finansal özgürlüğüme kavuşmak istiyorum. Her ay düzenli olarak tasarruflarımı inandığım şirketlere yatıracağım. Portföyümün yarısı sağlam denecek şirketlerde, yarısı ise agresif büyüme potansiyeli olanlarda. Hiçbir suretle satım yapmayı düşünmeden (Acil sağlık durumları hariç), sadece alım yapacağım. Einstein’ın dediği gibi dünyanın sekizinci harikası olan bileşik faizin nimetlerinden faydalanmayı umuyorum.

  Yazılarınız eminim benim gibi bir çok insana ilham kaynağı olmaya devam edecek. Umarım 2018 yılı da hepimiz için önce sağlık ve mutluluk, ardından yüksek getirili bir yıl olur.

  Saygılar.

  Ocak 3, 2018
  Yanıtla
 11. erkan demiş ki:

  İş gurubu temettü kağıtları emeklilikte alsanız daha iyi olur. Yıl sonunda temettü dışında pek birşey getirmiyorlar.

  Ocak 3, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Erkan Bey,

   Portföyün tamamına oranı olarak azaltmak benim için daha iyi olacak.

   Saygılar.

   Ocak 3, 2018
 12. mcsr demiş ki:

  Merhaba Yiğit bey;

  Yine güzel değerlendirmelerin olduğu güzel bir yazı ve geleceğe not olmuş. Ellinize sağlık.

  Bende Ağustos ayından bu güne borsada olmama ve Ekim ayından itibaren de temettü hissesi biriktirmeme rağmen toplam portföyüme oranla alım-satım kazançları ve temettüler dahil yüzde 7,5 gibi bir kâr elde ettim. Bu kadar kısa zamanda benim için güzel bir başarı olarak görüyorum. Asıl kendimi deneyip başarımı gözlemleyebileceğim 2018 yılıdır. Tam olarak temettüye yoğunlaşarak şu anda 108 tl olan net temettü kazancımı yıl sonu 800 tl.ye çıkarmak gibi bir hedef koydum. Kurtulmam gereken bir firmaya ait hisseleri de dün kârlı bir şekilde satıp yeni alımlar yaparak net temettümü bugün 119 tl.ye çıkardım. Kaldı 681 tl :)) Bu yıl kısmet olursa daire taksiti ödemeye başlayacağımdan dolayı çok zorlu bir yıl olacak benim için. 2027 yılında ise günlük 85 tl, yıllık ise 30.755 tl gibi bir hedefim var. İnşallah hedeflerimizi gerçekleştirmede hep birlikte başarılı oluruz. Benim portföyde linkteki şekilde. Biraz kalabalık gibi ama ben yine 3-4 firma daha ekleyip o şekilde yoluma devam etmeyi düşünüyorum. Tavsiye ve değerlendirmeniz olursa dile getirin lütfen.

  https://hizliresim.com/2JmmEq

  Portföy tablonuzu görünce birkaç soru aklıma geldi cevaplarsanız memnun olurum

  * Aldığınız temettüyü maliyet kısmına yansıtıyor musunuz?

  * Bildiğim kadarıyla küsuratlı hisse alınamıyor ama sizin kayıtlarınızda ENKAI, ISGYO ve SODA küsuratlı bunun sebebi nedir?

  Ocak 3, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mcsr,

   Daha çok yenisiniz. Çıktığınız bu uzun yolda size başarılar dilerim. Yıllık getiriler bile o kadar da önemli değilken lütfen 3 aylık getiriye bakıp moralinizi bozmayın ya da sevinmeyin. Bizim sevinme süremiz beş yıl 🙂

   Hedeflerimiz hemen hemen benzer. Yıllık net 100 TL’de benim emeklilik hedefim. Enflasyondan arınmış bit şekilde ama.

   Temettüleri maliyetten düşürüyorum. İş Bankası benim için kendi yapıyor.

   İkinci sorunuza gelirsek de ENKAI, SODA ve ISGYO bedelsiz sermaye arttırımı yaptıkları için ve bunlar küsuratlı rakamlar olduğu için hisselere de yansıdı.

   Size uzun vadeli yatırım hayatınızda bol sabır dilerim:)

   Saygılar.

   Ocak 3, 2018
  • Tugsel78 demiş ki:

   sayın Mcsr,
   Resimde yolladığınız excel tablosunu kendinizmi hazırladınız yoksa internetten indirmemi?

   Eğer indirme yaptıysanız rica etsem link atmanız mümkünmü?

   Ocak 5, 2018
  • Tugsel78 demiş ki:

   Teşekkürler sayın mcsr….

   Ocak 9, 2018
 13. Can Alp demiş ki:

  Yazıda bilmiyorum var mı diye sormuşsun, BIST30 endeksindeki şirketlere eşit şekilde yatırım yapan borsa yatırım fonu (ETF) https://www.qnbfp.com/ist30 ‘un 2017 net getirisi %58

  Ocak 7, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Can Bey,
   Katkınız için çok teşekkür ederim. Güzel bir getiri elde etmiş. Endekse yatırım yapmak isteyenler kullanabilir. Güneşli günler olduğu kadar fırtınalı günler olduğu da bilinerek yatırım yapılmalı ama.

   Saygılar.

   Ocak 7, 2018
  • Can Alp demiş ki:

   Muhakkak biliyorsunuzdur ancak foruma bir katkı olması için paylaşmak istedim, elimizdeki hissenin fırtınalı ya da güneşli günlerde nasıl davranacağını hissenin betasına bakarak anlayabilir, hissemizin endeksle ne kadar uyumlu hareket ettiğini görebiliriz.
   http://piyasarehberi.org/sozluk/beta-katsayisi

   Ocak 9, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Can Bey,

   Uzun vadeli temettü yatırımcılığında betanın anlamı yok maalesef. Betanın ölçtüğü risk ile bizimki birbirinden farklı. Bu konuda Warren Buffett mektuplarında çok güzel bir açıklama vardı ama maalesef hangisi olduğunu unuttum:) Bence beta ile zaman kaybetmeyin.

   Saygılar.

   Ocak 9, 2018
 14. ugur demiş ki:

  hocam merhaba,

  başlangıçta ki ana paranın üzerine ne kadar daha ekleme yaptınız? bu eklemeyi de yıl sonunda kazanç olarak hesapladınız sanırım? bu doğru bir hesaplama yöntemi midir?

  yıl içerisin de aldığınız hisselerin kimi ucuza geldi kimi pahalıya. hesap kabiliyetim biraz zayıf anlamak için soruyorum. teşekkürler.

  Ocak 13, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Uğur Bey,

   Başlangıçta ana paramın üstüne yol boyunca Buğra piyasasında olduğumuz için daha pahalı fiyattan eklemeler yaptım. Bu yaptığım alımların hepsi 17,529 TL’nin içinde. Yani kazanç olarak değil maliyet olarak hesaba kaymış oldum.

   Kesin hesap yapabilmek için ise her bir alımın fiyatı ve ağırlığını içeren bir hesap yapmak lazım. O da alımları çok az yaptığım için çok zor.

   Bu ise en kaba taslak ve doğru hesaplama Yolu oldu bana göre. Hisseler maliyetinden hesaplandı, yıl sonu piyasa fiyatı da ederi oldu.

   Saygılar

   Ocak 13, 2018
 15. Murat Demir demiş ki:

  merhaba,

  öncelikle sizin ve internet üzerindeki diğer kaynaklardan edindiğim bilgiler ile bende aralık ayı içerisinde uzun vadeli temettü verimliliğine dayalı yeni bir portföy oluşturdum.

  bugün oturdum ve portföyümü bir tabloya çevirdim. portföy bilgilerim linkteki gibidir.

  >> https://hizliresim.com/4akJo4

  henüz daha temettü alamadım. yatırım yaptığım şirketler ile ilgili kısa bir düşüncenizi de alabilir miyim? fikirleriniz benim için önemli.

  Ocak 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Murat Bey,

   Hisselerinizin hepsi bilindik hisseler. Çoğu da kendini kanıtlamış. Ecilc ve Thyo hakkında bilgim yok. Sasa’yı arkadaşlarım çok beğeniyorlar. Bende yok. Diğerleri ise bende olan ya da zamanında ucundan kıyısından bulaştığım şirketler.

   Öncelikle sizi para tuzağı, kumarbaz hisselerine bulaşmadığınız için tebrik ederim.

   Sonra size bir uyarıda bulunayım. Portföyü oluşturduğunuz zaman borsanın rekorlar kırdığı ve yüksek olduğu zaman. İleride psikolojinizi zorlayacak kötü zamanlar da gelecektir. Hisseleri güzel seçtiğinize göre size kalan psikolojinizi hazırlamak.

   Paranızı bölüp her ay belli bir miktarda senet alırsanız zamanla bir ortalama oluşturursunuz.

   Başarılar dilerim. Arada mutlaka haberdar edin gelişmelerden.

   Saygılar.

   Ocak 23, 2018
 16. Oktay demiş ki:

  Merhabalar Yiğit Bey;

  Sitenizi twitter üzerinden sitenizdeki bir yazıya link verilmesi yoluyla keşfettim ve birçok şeyi okudum. Okuyacağım birçok yazı var. Öncelikle şunu merak ediyorum. Portföyünüzdeki hisseleri zaman zaman destek ve direnç noktaları az çok belli alıp satsak kendi aralarında para hep hisselerde dolaşımda olsa daha karlı olur mu.

  Ocak 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Oktay Bey,

   Hoş geldiniz. İyi ki bulmuşsunuz.

   Dediğiniz strateji teorik olarak para kazandırabilir bize. Fakat size tane itirazım var. İlki; tüm destekler kırılır, tüm dirençler geçilir. Hangi desteğin kırılıp hangisinin kırılmayacağını nereden bileceğiz. Zaten bunu bilsek ve sürekli yapabilsek çok zengin oluruz. Fakat maalesef bunu çok büyük tutarlılıkla yok.

   İkincisi al-sat’a bir kere alıştınız mı artık uzun vadeli yatırımcı olmuyorsunuz. Şeytan sizi sürekli dürter ve sonunda hislerinize yenilirsiniz.

   Fakat şunu diyebilirim. Sahibi olduğunuz şirketlerin gerçek değerini bilirseniz bu değerden aşırı uzaklaştığında alıp satabilirsiniz. Bu da çok büyük uzmanlık ister.

   Saygılar.

   Ocak 30, 2018
 17. Recep demiş ki:

  Excel dosyası şifre istiyor. Yardımcı olabilir misiniz.. teşekkürler

  Ocak 31, 2018
  Yanıtla
 18. aykut demiş ki:

  Merhaba temettü hisselerini nasıl ve nerden alabiliyoruz. Yeni yatırımcı 🙂

  Şubat 5, 2018
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.