Ocak 2018 İtibariyle Portföy Durumu

Herkese selamlar! Eskiden üçer aylık paylaştığım portföy durumumu temettü gelirlerimi paylaştığım aylık tablo ile birleştirdim. Böylece aylık olarak daha ayrıntılı bir kayıt tutmayı umuyorum.

Ocak ayı çok hızlı akıp geçti. BIST 100 ayı 120 bin puanın biraz altında 119.528 puanla kapattı. Ay içinde 120 bini de geçmişti.

Hızlı geçti geçmesine fakat Ocak ayının bir özelliği de bilgi akışı yönünden ölü bir ay olması oldu. Borsa yönünden üvey evlat gibi geliyor bana. Şubatta 12 aylık bilançolar açıklanıyor. Sabırla onları bekliyoruz. Hatta bu yazıyı yazarken bir kaç tanesi açıklandı bile.

Şimdi önce güncel verileri kayıt edelim. Ardından da portföy durumunu verelim. TL, dolar, gram altın ve sterline karşı ne yapmış ona bakalım.

Son olarak da portföyün temettü durumunu inceleyerek yazıyı bitirelim.

coins-548949_1920
Ocak 2018 itibariyle portföy durumu

2017 sonu itibariyle portföy durumuna buradan bakabilirsiniz. 

Ocak 2018 Sonu İtibariyle Piyasalar

BIST 100, ayı 119.528 puandan kapattı. En yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. Dolar 3.75 civarlarında… Gram altın 162 TL. İngiliz sterlini ise 5.36 TL. (Bu sterlin fazla uçtu. orada bir fırsat kaçırdım gibi geliyor. Daha dün 3.80 idi. Neyse kaçan balık büyük olur diyerek işimize bakalım. Bir de döviz spekülasyoncusu değilim, beceremiyorum:)

Görüldüğü gibi 2018 Ocak ayı itibariyle uzun dönemli portföyümün değeri 24.246 TL’ye ulaşmış durumda.

Grup bazında baktığımda ise portföyde en yüksek payı %36,12 ile İş Grubu hisseleri oluşturuyor. ArdındanOYAK grubu geliyor. En düşük oransa KOÇ grubunda. Onu yükseltmem lazım.

495 TL’de nakit var. Onunla da bir şeyler alırım artık Şubat ayında diye düşünüyorum.

Portföyün TL Dışı Araçlarla Değerinin Ölçümü

24.742 TL olan portföy;

 • 6.597 Dolar,
 • 4.616 Sterlin ve
 • 152,72 gr altın değerinde şu an.

Bunları Aralık sonu itibariyle karşılaştıralım bakalım dolar bazında ne kadar kazanmışız.

Portföyün Temettü Geliri Açısından Değerlendirmesi

Beklenen Temettü Geliri: Şu anda 1.110 TL ileriye yönelik temettü gelirim var. Geçenlerde enflasyon düzenlemesi yaptığım için günlük özgürlük miktarım 100 TL’den 115 TL’ye çıkmıştı. Haliyle kazandığım özgürlük de değişmiş oldu.

1110/115=9,65 gün çalışmasam bana bakacak kadar temettü alıyorum şu anda. 9,65/365. Daha çok yolum var. Fakat her geçen gün daha da ilerliyorum. Tasarruflarımı arttırıp daha çok yatırıma döndürdüğümde daha büyük ilerlemeye göreceğimi umuyorum.

Toplam gereken para şu an 41.975 TL bir yıl için. 1.110/41.975=%2,64’lük başarı oranım var. Daha %3’leri bile göremedik maalesef.

Net Temettü Verimi: 1.110/24.246= %4,57 şu anda. Bunu yüksek temettü verimliliğine sahip ama düşük büyüyen şirketlerle yükseltebilirim ama gerek yok. Büyümeden asla fedakarlık edemem. Ne de olsa temettüsü büyüyen hisselerin peşindeyim (Portföyde şu an bile hatalarım olsa da)

Toparlarsam

Kazandığım özgürlük sayısında düşüş oldu enflasyon yüzünden ve portföyde artık tasarruf yapmanın önemi giderek artıyor. Ne kadar tasarruf o kadar büyüme ve erken gelen refah demek.

Yan gelir yaratma çabalarıma devam ediyorum bunun için.

Bir de bir dahaki aylarda portföye giriş çıkışlar olabilir. Belki biraz hisse azaltımı yapabilirim. Göreceğiz hep birlikte bakalım.

Sizin Ocak ayınız nasıl geçti? Portföylerinizde durum nasıl? Tasarruf edip de borsaya yatırım yapabiliyor musunuz?

Saygılar.

35 Yorum

 1. Fatih demiş ki:

  portföyünüz genel anlamda hakkaten çok başarılı. bi şeyi merak ettim “Portföyde şu an bile hatalarım olsa da” demişsiniz, burda kastettiğiniz şirketler hangileri? karı %35 düşen arçelik ve ciddi satış baskısı yiyen ve ham madde fiyatlarının geri gelmesinden dolayı baskı yiyen soda mı acaba?

  Şubat 1, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Fatih Bey,
   Teşekkür ederim öncelikle. Çimento ve Gül şirketimden pek memnun değilim çünkü sektör analizi yapmadığım için emlak durgunluğuna yakalandım.
   Ayrıca yönetimlerinden de memnun değişim maalesef. Umarım daha hissedar ve değer odaklı olurlar. Genel kurula katılıp sorularımı sormak istiyorum 🙂 ama en kötü bilançolar gelirken de saymak istemiyorum. Çünkü adamlar belki algımla oynuyor olabilirler:)

   Kısacası bir ortak gibi genel kurulda sıramın gelmesini bekliyorum 🙂

   Bu arada diğer şirketlerimden memnunun. Arçelik’i zaten hisseyi takip edebilmek için almıştım. Sorunum yok onla. Soda’da fabrikalar çalışıyor. Yatırımlar akıllıca diye düşünüyorum.

   Saygılar

   Şubat 1, 2018
 2. Süha demiş ki:

  Merhaba;
  Öncelikle size bu uzun yolda başarılar diliyorum. Senelerce saçma sapan yatırımlarla vakit kaybeden bana da, twitter’da ilk fark ettiğim andan itibaren ilham kaynağı oldunuz. Kendimce belirlediğim 5 temettü ve 1 de büyüme potansiyelli hisse konusunda görüşlerinizi almak isterim. Temettü hisselerim AKSA, ISMEN, ECILC, EREGL, SODA; büyüme adayı hissem de PARSN. Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkürler.

  Şubat 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Süha Bey,

   ISMEN, ECILC, PARSN’ı takip etmiyorum. Diğerleri zaten bende de olan güzel hisseler.

   İşin hisse seçimi kısmını halletmişsiniz, geriye yem olmamak kalıyor. Bunun için de bol bol okumalı, sizi panikletmeyecek ihtiyacınız olmayan para ile yatırım yapmalısınız ve alımlarınızı zamana yaymalısınız ki ortalama bir maliyetiniz oluşsun.. Gerisi kendiliğinden gelir.

   Size uzun vadeli temettü yatırımızda başarılar dilerim.

   Saygılar.

   Şubat 2, 2018
 3. Coşkun demiş ki:

  Beyaz yaka maaşa talim yaşamak durumunda olan bizlere finansal özgürlük yolunda örnek olduğunuz için çok teşekkür ederim. Ben de yaklaşık 2.5 senedir çalışma hayatındayım ve devamlı artan trendle şu an geldiğim noktada maaşımın yarısını biriktirmeyi başarıyorum. Birikim konusunda iyi olsam da yatırım hesabı açma dışında birikimden yatırıma henüz adım atamadım. Son zamanlarda hisse senedi ve temettü konularına ilgi duymaya başladım.

  2.5 senedir bir miktar birikim yaptım. Size sormak istediğim bu birikimin tümüyle hisse senedi mi satın almalıyım yoksa her ayki birikimin bir bölümüyle başlayıp kademeli artırarak alımlara bir yerden başlamalıyım? Siz her ay tüm birikiminizle hisse senedi mi alıyorsunuz tavsiyelerinizi öğrenmek isterim. Şu an bu birikim mevduatta duruyor. Görünen o ki param ancak enflasyona karşı zar zor korunuyor ancak vadeli mevduatla pek ileri gidemeyeceğim gibi 🙂

  Çıktığınız yolda başarılar dilerim.
  Teşekkürler,

  Şubat 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Coşkun Bey,

   Öncelikle birikiminizin yarısını biriktiriyoru olmanız çok güzel. Benim gibi çoğu kişiyi kıskandıran bir oran tutturmuşsunuz. Lütfen devam edin.

   İkinci sorunuza gelirsek, bir tespit yapmak isterim. Borda daha 1 sene önce 70 binlerde geziyordu ve o zaman belki de herkes borsaya kötü dediği için sizin de aklınıza gelmedi. Şimdi ise herkes borsa ile ilgili konuşuyor. Yaklaşık bir yıllık bir bolluk döneminden sonra sizler gibi çok fazla insan yeniden borsaya dönüyor. Bu ortamda size 2 şey söyleyebilirim;

   1) Öncelikle kafanızı yastığa koyduğunuzda nasıl rahat ederseniz öyle yatırım yapmalısınız. Mesela %40 mevduat, %40 borsada, %20 altında mı rahat edersiniz? Ya da başka bir oranda mı? Bunun muhakemesini sizin yapmanız lazım. Bunun için de kitap incelemeleri kısmındaki kitapları okuyabilirsiniz.

   2) Bu hesaplamadan sonra borsaya yönelecek payınıza gelirsek. Ben olsam hisselerimi belirler ve aylık düzenli olarak alım yapardım. Toplu paramın da hepsini borsada tutmazdım. Belli bir süre sonra ortalama bir maliyetiniz oluşur ve biriktirmeye başlarsınız.

   Ben elime geçen para ile hisse almaya çalışıyorum fakat İstanbul’a taşındım taşınalı birikim oranım biraz düştü:) 1 numarada dediğim gibi siz kendinizi nasıl rahat hissederseniz öyle yapın. Mevduattayım diye de üzülmeyin. Önemli olan öz sermaye kârlılığıdır. Mevduatta şu an %15 özsermaye kârlılığı var. Bazı hisseler bunu yakalayamıyor:)

   Saygılar.

   Şubat 2, 2018
  • Coşkun demiş ki:

   Merhaba,

   Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Yaptığım ufak çaplı araştırmalar sonucunda kendimce büyüme ve temettü dengeli 7 hisseden portföyümü oluşturdum. Her ay beni üzmeyecek belli bir bütçe dahilinde bu 7 hisseden düzenli alım yapmayı düşünüyorum. Portföyüm: %20 ASELS, %20 TUPRS, %15 HEKTS, %15 TOASO, %10 PETKM, %10 EREGL, %10 CIMSA.

   Portföyümü değerlendirebilirseniz çok sevinirim.

   Teşekkürler,

   Şubat 13, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Coşkun Bey,

   Hepsi güzel hisseler. Cimsayı çimento kapasite fazlasından dolayı yakından izlemek lazım.

   Onun dışındaki borsanın rekor kırdığı zamanda yaptığınız planı umarım borsa düşerken ve felaket tellalları etrafta Dink ararken de sürdürebilirsiniz. Eğer devam ederseniz çok güzel bir portföy olur siye düşünüyorum.

   Saygılar.

   Şubat 13, 2018
  • Coşkun demiş ki:

   Görüşleriniz için teşekkür ederim. Borsa düşerse alım fırsatı olarak görür lot sayımı artırırım. Her düşüşün bir çıkışı da olur elbet 🙂

   Şubat 13, 2018
 4. Tapaj Tapaj demiş ki:

  Bir öneri: Tablolarınızda excel’deki comma style özelliğini kullanırsanız yüksek tutarlar daha okunaklı olur.

  123465,89 yerine 123.456,78 hatta decimali tamamen devre dışı bırakıp “123.456 TL” olarak gösterimin daha açık ve anlaşılır olduğu kanaatindeyim.

  Şubat 5, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tapaj Tapaj,

   Daha anlaşılır olacak gibi dediğiniz gibi. Bundan sonra öyle yapmaya çalışayım. çOk teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Şubat 5, 2018
  • Umut demiş ki:

   Teşekkürler… Excel’de tarihler ve güncel durumu yıllık bazda getiri oranını hesaplatırsanız, enfilasyona karşı hisse verimliliğini de görmüş olursunuz…. Tebrikler… Başarılar…

   Şubat 10, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Umut Bey,

   Katkınız için çok teşekkür ederim. Deneyceğim bakalım becerebilirsem.

   Saygılar.

   Şubat 10, 2018
 5. Enka, Şişe, Alarko ve Aksa’yla yolculuk 1.5 ayı doldurdu, bunlar arasında sadece Enka’dan zarardayım, diğerleri özellikle Aksa ve Şişe iyi kâr getirdi. Enka, Şişe ve Alarko temettü verimi düşük şirketler arasında gösterildiğinden ve Enka’nın bildiğimi üzere biraz ağır bir hisse olması dolayısıyla ufak bir değişiklik yapma fikri geldi, ama daha yolun başında olduğumdan bekleme kararı aldım. Daha 1.5 ayda su koyvermem gerek sanırım:) Selamlar.

  Şubat 5, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ersin Bey,

   Kıpraşmadan başka işlerinize odaklanın. Adı üstünde bu sizin pasif geliriniz:) Pasif olarak yönetebilirsiniz. Sürekli onunla ilgilenirseniz hata yapabilirsiniz:)

   Saygılar.

   Şubat 5, 2018
 6. Küçük yatırımcı demiş ki:

  Şu temettü tarihleri bi açıklansaydı da az motive olsaydık 💹💹💹

  Şubat 7, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Küçük Yatırımcı,

   Ben de heyecanla bekliyorum tarihleri:)

   Saygılar.

   Şubat 7, 2018
 7. Murat Buluc demiş ki:

  Ben buna benzer bir yolculuğa 2015 in Kasım ayında çıktım. Kısa bir süreliğine Borsada al-sat yapsamda daha sonra tekrar hedefime odaklanıp temettü yatırımcılığında karar kıldım. Şu an itibari ile net temettü verimim %6.40 ve taşıdığım hisseler; BOLUC, HEKTS, ISDMR, DESPC, EREGL. Hepimize bu uzun soluklu yatırım hedefimizde başarılar.

  Şubat 12, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Murat Bey,

   Benden çok daha önce başlamışsınız. Bu yolda Allah hepimize kolaylık versin. Daha sık yazın ve bilgi paylaşımı yapalım.

   Hisseleriniz güzel EREGL’yi zamanında 4.20’den satmıştım. 5’e gitti diye üzülmüştüm:D Şimdi nerelere gitmiş. Maşallah.

   Saygılar.

   Şubat 12, 2018
 8. Melih demiş ki:

  Selamlar Yiğit Beyciğim,

  Temettü emekliliğini senin yazılarından öğrendim bir süre önce ve 2 aydır hisse almaya başladım. Minik portföyümü senin yazılarından, sayın Halil Buhur’un Buhur25’inden esinlenerek yaptım. Aldığım hisseler EREGL, TRKCM, HEKTS, PETKM, SİSE ve TUPRS. Aldığım hisseler için yorumunu öğrenmek istedim. Aslında aklımda SİSE yada TRKCM dan birinden çıkıp AKSA biriktirmek var.

  Şimdiden teşekkürler ve başarılar.

  Şubat 14, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Melih Bey,

   Yazınızın sonunu okumadan TRKCM zaten SISE’nin alt şirketi diye geçirdim içimden.

   Siz de aynı şeyi düşünüyorsunuz. Onun dışında güzel olmuş.

   Umarım uzun yıllar devam edebilirsiniz. Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Şubat 14, 2018
 9. Mustafa demiş ki:

  Yiğit Bey merhaba,
  Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler.
  Yeni bir yatırımcı olarak geçen ay itibariyle UVY’a başladım ve amacım uzun vade sonunda düzenli temettü geliri sağlamak. Alım yaptığım hisseler BRISA, GOZDE, PETKM, KRONT, AKSEN. Bu hisse sepetinin UVY ve amacıma uygunluğu hususunda değerli yorumunuzu paylaşabilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

  Şubat 15, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mustafa Bey,

   Öncelikle hayırlı olsun. Bahsettiğiniz hisse senetlerinden dadece Petkim’i biliyorum. İyi bir şirkettir. Rafineriden pay alacak mı be ileride yatırımla büyümeye devam edecek mi bakmak lazım. Diğerleri hakkında ise maalesef bilgim yok.

   Bakacağınız şirketin rekabetçi üstünlüğünün olmasına, yöneticilerinin hissedar dostu olmasına dikkat edin.

   Ayrıca uzun dönemli öz sermaye karlılık oranının da enflasyonun üstünde olması gerekiyor ki şirket size enflasyonun üstünde getiri sağladın.

   Bütün bundan sonra sıra ucuza almaya ya da uzun zamanlı ortalama yapmaya geliyor. Bu kadar 🙂

   Size başarılar dilerim.

   Saygılar.

   Şubat 15, 2018
 10. Turgut demiş ki:

  Yiğit katrdeş selamlar..Aygaz ın ve tüpraşın karları beklentinin altında geldi.iyi temettü hisseleridir.Takibe almanızı öneririm.

  Şubat 17, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Bir iki tane Koç hissesi eklemem lazım. Bakalım takibimdeler:) Öneri için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Şubat 17, 2018
 11. yasin demiş ki:

  öncelikle çalışmalarınızı dikkatle takip ettiğimi belirtmek istiyorum emeklerinize sağlık
  fakat temettü yatırımcılığı konusunda bir-iki konuda sizinle ayrılıyorum
  birincisi :12 tane hisse almaktansa sadece aynı paraya sadece AKSA yahut İNDES tarzı hissede alsaydınız belki daha fazla temettü geliriniz olabilirdi.
  ikincisi: düşük bütçeli yatırımlarda temettü geliri yerine sağlam ileriye dönük büyüme potansiyeli olan bir hisse seçip beklemek daha mantıklı 5000-10000 tl ile temettü yatırımcılığı çok zor 50.000-100.000 tl olur yatırırsınız yıllık 8000-9000 tl temettü alırsınız güzel olur ama diğer türlü zor temettü

  Şubat 20, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Yasin Bey,

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim. Hisse sayısının çok olduğunun ben de farkındayım. Her ne kadar ağırlık 4 şirkette olsada bu biraz dikkat dağıtıyor. Özellikle yurtdışı yatırımlara başladığımda bu sayıyı azaltırım diye düşünüyorum. INDES’i bilmiyorum ama AKSA’yı bende çok severim, portföyümde var ama tek bir şirkete yatırım yapmayı şu an için doğru bulmuyorum.

   İkinci konuya gelirsek; zaten bu siteyi kurma amacım önce borçlarımdan kurtulup, sonra da arttırdığım paralarla yatırım yapabilmek ve erken emekli olabilmekti. Bu yüzden 6 bin TL ile başladım yaklaşık ve şimdi 26 bin TL’lere çıktım. Yani uyguladığım yöntem için 100 bine gerek yok:)

   Hisseleri incelerseniz %90’ının temettüsünü arttıran ve net kâr artışı sürekli olan hisseler olduğunu görürsünüz. Amacım saf temettü almak olsa temettü verimi yüksek büyümesi düşük hisseler alırım ama o zaman sizin de belirttiğiniz gibi geleceği olmaz portföyün. Onun yerine net kârını arttıran, yatırım yapan ve akıllı büyüyen şirketleri tercih etmeye çalışıyorum (kısmen başarılı oldum, hatalarım da çok).

   Yani uzun lafın kısası elimde bulunan senetlerin zaten hemen hemen hepsi büyüme hissesi. Biri hariç hepsi bu sene verdikleri temettüyü arttıracaklar ve beni daha zengin bir insan yapacaklar:)

   Saygılar.

   Şubat 21, 2018
 12. burakkarademir demiş ki:

  Merhaba,

  Temettü tahminlerini nereden alıyorsunuz?

  Teşekkürler,

  Şubat 21, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Burak Bey,

   Geçmiş rakamlara göre kendim oluşturuyorum tahminleri.

   Saygılar.

   Şubat 21, 2018
 13. Adem demiş ki:

  Merhaba

  çok güzel blogunuz var. Okudugum pasif gelir bloglar genelde inglizce ve amerikan borsadan bahsediliiyor. Bence orada temettü verimi daha yüksek.

  Ve sunu da anlamadim. Banka mevduat faizleri temettü oranlarindan daha yüksek….yani amac pasif gelirse paranizi bankada yatirmak daha mantikli degil mi?

  Arti Avrupa ve Amerikan borsalardada %7-%9 verimlilikde var….onlarida kacirmayin bence.

  Belcika’dan selamlar….

  Ağustos 31, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Adem Bey,

   Öncelikle çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için.

   Bahsettiğiniz gibi ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde verimler biraz daha yüksek. Bizde de temettü dağıtma oranları düşük ve fiyatlar ucuz. Kur riski var tabii kapı gibi:)

   Faiz geliri ile sadece temettü gelirini karşılaştırmak doğru olmaz. Dağıtılan ve dağıtılmayan bütün kâra ve dağıtılmayan kÂrın ne ölçüde verimli kullanıldığına bakmak daha doğru olur.

   Yatırım yaparken temettü verimine bakmıyorum. Onun yerine temettüsünün ve net kârının sürekli artmasına odaklanıyorum. Bu yüzden hisse ararken ekranımda temettü verimi yok:) Özsermaye kârlılık oranları daha önemli benim için.

   Belçika’ya selamlar diyeyim bende:)

   İyi akşamlar, saygılar.

   Ağustos 31, 2018
 14. Adem demiş ki:

  Kendinize baya bi eziyet ediyorsunuz sanki. “Dividend aristocrates” listese belli sonucta….O listeden her sektörden hisse secsen, isin yeterli oluyor. Bunun aynisini Bist100 icin yapmak istiyorum, fakat güncel liste bulamadim.

  Eylül 1, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Adem Bey,

   Dividend Aristocrat’ın aynısını Türkiye’de yapayım dedim. İki senedir Temettü Padişahları isminde yayınlıyorum.

   Dividend Aristocrats fikrinize ise katılıyorum:)

   Saygılar.

   Eylül 1, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.