Vanguard Fonunun Kurucusu John C. Bogle’dan 23 Öğüt

Bu blogda genellikle hep tekli hisse senedi alımından örnek verildi. Fakat öğrenme sürecinde karşıt düşünceye de şans verilmeli, mümkünse karşıt düşünce daha iyi incelenmeli ve öğrenilmeli. Bunu da en iyi ustasından öğrenebiliriz.

Bu usta da fon işleyişini kökünden değiştiren Vanguard Fonları’nın kurucusu John C. Bogle’dan başkası olamazdı. Öylese başlayalım…

shell-987602_1920

1974 yılında Vanguard Yatırım Fonu şirketini kurarak yatırım dünyasını kökten değiştirmiştir. Şu anda Vanguard en büyük yatırım şirketlerinden biridir. İlk endeks fonunu Vanguard 500 adıyla o kurmuştur.

Felsefesi; basitlik, yatırımla ilgili maliyetleri düşürmek, uzun vadeli yatırım yapmak, duygulardan arınmak ve yatırım fonlarının bireysel yatırımcılar için en iyi seçenek olduğudur. Bu yüzden de yatırımcılara her zaman endeks fonlarını önerir. Bireysel hisse seçiminin profesyonellere bırakılması gerektiğin düşünür.

Şimdide yatırımcılara verdiği 23 Öğüt’e geçebilirim..

1) Yatırım fonu sektörü, bir anlamda, büyücülük üzerine kurulmuştur.

2) Bu günkü para yönetimi sektörü, insanların yapamadıkları şeyleri yapıyormuş gibi davranmalarını ve sevmedikleri bir şeyi de seviyormuş gibi yapmalarını gerektirir. Çok zevkli bir iştir çünkü bütün yatırım fonu endüstrisi toplamda alıcılara sıfır değer katar. Bu zamana kadar bu böyle işledi. Yatırım fonları yıllık yüzde iki kesinti yapar ve brokerlar da sizi fonlar arasında dolaştırarak üstüne %3-4 daha harcamanızı sağlar. Zavallı adam profesyoneller tarafından çok kötü ürünler almak zorunda bırakılır.

3) Kendinize sorun. Yatırımcı mıyım? Spekülatör müyüm? Yatırımcı bir işe sahip olur, bunu sonsuza kadar elinde tutar, yerel ve bazen global şirketlerin kazandırdıklarının keyfini çıkarırlar. Spekülatör ise fiyat üzerine bahis oynar. Spekülasyonun bir yatırımcının portföyünde ya da alet çantasında yeri yoktur.

4) Bileşik getirinin mucizesi birleşik götürünün zorbalığı altında ezilmektedir.

John C. Bogle’in Amerika yatırım fonu piyasasını toptan değiştirdiğini ve tüm taşları yerinden oynattığını unutmayalım. 

5) Endeks fonları sektörel riskleri, tek tek hisse risklerini ve yönetim seçiminden doğan riskleri yok eder. Geriye sadece hisse senedi piyasası riski kalır.

6) Samanlıkta iğne aramayın. Samanlığı toptan satın alın!

7) Zaman dostunuzdur, dürtüler ise en büyük düşmanınız.

8) Yatırım görüldüğü kadar zor değildir. Başarılı yatırım bir kaç şeyi doğru yapmayı ve çok büyük hatalardan kaçınmayı gerektirir.

9) Yatırım uzun dönemde hiç de piyasayla ilgili değildir. Yatırım uzun dönemde şirketlerin size kazandırdıklarından zevk almaktır.

10) Akıllı ve dengeli insanların yüz yıllardır güvendikleri sıradan erdemler vardır: sağ duyu, tutumluluk, gerçekçi beklentiler, sabır, tahammül.

11) Tarihsel veriler alışılmadık bir güçle aynı sonuca varır. Yatırımda başarılı olmak için, uzun vadeli yatırımcı olmalısınız.

12) Yatırımcı olarak yaptığımız yanlışlar piyasalar yükselirken onun sonsuza kadar yükseleceğini düşünmemizdir. Düştüğünde ise sonsuza kadar düşeceğini düşünmemizdir. Bunların hiç biri olmaz. Hiç bir şey sonsuz değildir. Şimdi olduğu gibi…

13) Her gün yeni bir şey öğrenin, özellikle de başkalarının tecrübelerinden. Çünkü bu bedavadır!

14) Eğer %20 düşüş olacağını düşününce kötü oluyorsanız, borsada olmamalısınız.

15) Sürpriz! Yatırım fonlarından kazanılan paraların çoğu yatırım fonu yatırımcıları tarafından kazanılmamıştır.

16) Eğer endeks yatırımının zarar ettirdiğini söyleyen bir bilgi varsa, büyük ihtimalle yanlıştır.

17) Spekülasyon sizi yanlış yollara saptırır. Duygularını ilk sıraya koymanıza sebep olur, fakat yatırım duygularınızı geri plana atmanıza sebep olur.

18) Hisse senedi piyasası yatırımıncının önünde dev bir dikkat dağıtıcıdır.

19) 72 kuralını biliyorsunuz.  72’yi yıllık getiriye bölün. Size paranızı kaç yılda ikiye katlayacağınız söylesin.

20) Verimli piyasa hipotezi üzerindeki fikir birliği ne olursa olsun, hiç bir ciddi akademist, profesyonel piyasa oyuncusu ya da akıllı bir bireysel yatırımcı tanımıyorum ki şuna karşı çıksın: Hisse senedi piyasası çok zorlayıcı bir işverendir. Çok az sayıda yatırımcının kaldırabileceği yükler yükler insana.

21) Las Vegas’ta kasanın kazanacağını biliyoruz. Yarışta ise yuları sıkı tutanlar kazanır. Piyangoda? Piyangoyu oynayanların kazanacağı düşünen var mı? Tabiki hayır. Piyangoyu oynatan kazanır.

22) Alnınızın teriyle kazandığınız para en düşük düzeyle vergilendirilmelidir. En yüksek düzeyde değil. Sermaye kazançları ise en yüksek düzeyde vergilendirilmelidir.

23) Eğer yatırım fonunuz uzun dönemli değilse, nasıl uzun dönem yatırım yaparsınız?

Toparlarsam

Sizlere ünlü Vanguard Fonlarının kurucusu John C. Bogle’nin bir kaç sözünü çevirdim. Umarım yararlı olur.

Tek Yorum

Yorumunuzu Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.