72 Kuralı

72 kuralı bileşik getiri formülüne göre çalışan ve yıllık getiriyi kullanarak paramı ne kadar zamanda ikiye katlayabileceğimi gösterir.

Normalde paramı ne zaman ikiye katlayacağımı öğrenmek için logaritmik bir hesaplama yapmak gerekiyor ama bununla kestime yoldan üç aşağı beş yukarı 72 kuralı ile hesaplayabiliyorsunuz.

Şimdi bu kuralı sizinle de paylaşmak istedim.

Hepimizi parayı çok severiz. Parayı ne kadar zamanda ikiye katlayacağımızı öğreneceğimizi öğrenmeyi daha çok severiz. 72 kuralı da bunu öğrenmemizin en kestirme yoludur. Böylece yatırımlar arasında seçim yaparken bu basit kuralı kullanarak kolay ve çabuk karar verebiliriz.

72 Kuralı Formülü

72 Kuralının basit formülü aşağıdaki gibidir:

72/r=Y

r: Beklenen yıllık getiri

Y: Paramı ikiye katlamam için gereken yıl sayısı

Kısaca 72 sayısını, yıllık beklediğimiz getiriye (mevduatlar için yıllık faiz olabilir) bölüyorsunuz. Çıkan sayı paranızı o faiz oranından kaç yılda ikiye katlayacağınızı gösteriyor.

Ör: Yatırımımdan yıllık %10 getiri bekliyorum diyelim. 72/10= 7,2 yıl. Yatırımım 7,2 yılda iki katına çıkar demektir bu.

Ör 2: Yatırımımdan yıllık %20 getiri bekliyorum diyelim. 72/20=3,5 yıl civarı. Yatırımım kendini 3,5 yılda ikiye katlıyor demektir.

Ör 3: Mevduat faizi %15. 72 kuralına göre %15 faizle parayı ikiye katlama zamanım 72/15= 4,8 yıl.

72 Kuralına Göre Parayı İkiye Katlama Zamanları

Bu formül tabii ki parmak hesabıyla yapılıyor ve gerçeğe çok yakın bir sonuç çıksa da biraz farklılık oluyor. Şimdi 72 kuralına göre parayı ikiye katlama zamanına ve aslında olması gereken gerçek değere bakalım.

Ekran Resmi 2019-04-12 11.37.38
72 Kuralına Göre Parayı İkiye Katlama Zamanları

Toparlarsam

Bu formülle parayı ne kadar zamanda ikiye katlayacağınızı çabucak bulabilirsiniz.

Mesela 1. örnekte tam tamına bir hesaplama yapmak için;

Y=ln(2)/ln(1.10)= 0,69/0,095=7,2631 yıl çıkıyor. Tabi bunu kafadan yapabilen insan sayısı pek azdır diye tahmin ediyorum.

Umarım faydalı olur. Çok şaşırdığım için paylaşayım dedim.

Saygılar.

Image courtesy of boulemonademoon at FreeDigitalPhotos.net

3 Yorum

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.