Uzun Vadeli Yatırımcı ve Can Düşmanı Hayalleri

Yazmaya başlayalı üç ay olmuş. Bu arada bir ton olaylar oldu ekonomide. İnişler çıkışlar, iyi ve kötü rekorlar. Bu gün kendimle ilgili eski bir hastalıktan bahsetmek istiyorum.

Ben çaresini bulamadım ama siz bulmuşsunuzdur belki. Sürekli senet fiyatlarını takip etme! hastalığı. Çok amansız bir illet ve kurtulması benim için çok zor. Üstelik zararları çok diye düşünüyorum.

ID-100378956
Uzun Vadeli Yatırımcı ve Can Düşmanı Hayalleri

Temettüsü büyüyen hisse yatırımcısı olarak aslında senet fiyatlarını dakika dakika, hatta gün gün takip etmem gerekmiyor. Strateji “temettünün büyümesi” odaklı olduğu için üç ayda bir bilançoları okumak bile yeterli. Arada şirkete gitmek, inip çıkan rakamlar yerine şirkete elle dokunmak gerekiyor. Çünkü fiyat spekülasyonu ile değil aslında şirketin kendisiyle bizzat ilgileniyorum. Yani öyle olmalı teoride.

Fakat bunu yapamıyorum. Her dakika ekrandan fiyatları takip ediyorum amatör olarak.

Bunun sebebini düşünüyordum uzun zamandır. Sanırım bir fikrim var.

Hayaller, Hayaller, Hayaller…

Sizi bilmem ama ben kendimi borsa ile ilgili hayal kurmaktan alıkoyamıyorum. Daha doğrusu borsayla demiyeyim de erken emeklilikle diyeyim. Erken emekli olacağım, belki dünyayı dolaşacağım, istediğim saatte kalkacağım gibi. Bu işe çok fazla umut bağlamak, bende ters tepmeye başladı. O da malum şekilde oluyor:

Her ne kadar hissenin fiyatı günlük olarak önemli değilse bile, her gün sürekli borsa ekranına bakıyorum.

Alışkanlık da Var Tabii

Umutlarımı buna bağlamamın yanında, alışkanlığın da bu işte çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Sonuçta izleyici olarak 10 sene olmuş. O sayılara bakmaya alışmış da olabilirim. Ama galiba bu kadar basit değil.

Sonuçta Alım Satım Yapmasam da Ekrana Bakıyorum

Hisselerimin fiyatı acaba ne oldu, tavan oldu mu, bu gün düştü mü, çıktı mı? Vay %4 yükselmiş koçum benim ya da düşmüş Allah belanı vermesin gibi sözler söylediğim oluyor.

Yatırım stratejisi satmamak üzere ortak olmak olan bir insan neden ekrana bakar ki? Normalde 3 ayda bir beş altı hissenin raporlarını okusam, faaliyet raporlarını incelesem bana yetecek. Fakat o Bloomberght sürekli altta açık olacak, Investing’den hisseler kontrol edilecek, yatırım hesabına arada girilip param bu gün ne olmuş diye bakılacak.

Galiba ben tam temettüsü büyüyen hisse yatırımcısı olmamışım. Biraz daha pişmem lazım. Peki bunun bana ne zararı var?

Sürekli Hisse Takip Ekranına Bakmanın Zararları

Sürekli ekrana baktığımda önceleri pek sorun olmuyordu. Fakat farkettim ki bu olay beni kötü yönde etkilemeye başladı.

“Belli bir süre sonra bu hisse çok yükseldi bunu satayım”, “Dostum, buradan sat alttan alırsın”, “Ooooo bir senelik temettüyü aldın, kârı cebe al bakarsın sonra” gibi düşüncelerle dolmaya başladı beynim. En son bölünmeden önce 6.64’ten ASELS sattım yıllar önce. Şimdi ne oldu bakamıyorum. Böyle bir dürtüde yine bir ara 42’den TUPRS satmıştım. Yıllık temettüyü aldın, sat, alttan al diye. Olmadı tabi:)

Al sattan anlamam, çok iyi olsaydım onu yapardım belki ama beceremiyorum.

Bu sürekli borsayı takip etme işimin duygusal durumumu da etkilemeye başladığını ne yazık ki farkettim. Hisselerim değer kazandığında çok seviniyorum, aşırı değer kaybettiğinde ise çok üzülüyorum, moralim bozuluyor. Böyle uzun vadeli, temettüsü büyüyen hisse yatırımcısı mı olur? Olmaz tabii.

John C. Bogle’nin dediği gibi;

“Zaman en büyük dostunuzdur. Dürtüler ise en büyük düşmanınız.”

Ekrana bakmak benim dürtülerimi ateşliyor maalesef. Eminim ki acele karar vermeme de sebep olacaktır ileride.

Toparlarsam

Ekrana sürekli bakıp, sürekli hisse takip etmek beni kötü etkiliyor. Günlük, haftalık hareketler bile beni etkilememeli ve ilgilendirmemeli iken, neden her dakka değişen rakamlarla ilgilendiğimi çözemiyorum. Ya alışkanlıklarımın ya da bu işle ilgili hayallerimin etkisi büyük diye düşünüyorum. Fakat acilen bırakmam lazım. Yoksa o rakamlar adamı işlemci yapar. Acele kararlar aldırır.  O da iyi olduğum bir konu değil ve bana hiç yararı yok.

Siz gün içinde sürekli ekranı takip ediyor musunuz? Ya da bunu aştıysanız, nasıl yaptınız? 

Saygılar.

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

4 Yorum

 1. Alphan demiş ki:

  Kritik süre iki yıl derler, temettuler ile aynı hisseler desteklenir ve maliyetlerin düşüşü yatırımcıyı motive eder.Bence iyi gidiyorsunuz ve ekrana bakmakta sorun yok.Al sat ta gelecek de yok.Verdiginiz Aselsan örneği gibi, devamlı yukarı gitti, sattığınız yerden yerine koyamazsiniz bir daha..

  Aralık 13, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Alphan Bey,

   Kısmet oldu bir seneyi doldurduğum. Bazı hisselerden iki kere de temettü aldım. İnan’ın satmak aklımın ucundan bile geçmiyor. Biriktirmeye devam.

   ASELSAN’ı 1.7 TL ilken satıp kar ettim demiştim. Şimdi hali ortada:)

   Saygılar.

   Aralık 13, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.