Temettü Padişahları 2022 Listesi

Herkese selamlar.

Bir şirketin temettüsünü düzenli olarak arttırması ve bunu her döngüde yapabilmesi temettü emekliliği peşinde koşanlar için önemli kriterlerden bir tanesi.

Ben de, 2017 yılından başlamak üzere, ABD’de temettüsünü kesintisiz olarak 25 yıldır arttıran Dividend Aristocrats ve en az 50 yıldır arttıran Dividend Kings gibi listelerde esinlenerek ülkemizde Temettü Padişahları adında “temettüsünü en az 5 yıldır arttıran şirketlerden oluşan” bir liste paylaşıyorum.

Umarım biz de bir gün temettüsünü 25-50 yıl arttıran ülkemiz şirketlerinden bir liste yapabiliriz.

Her sene bu listeyi teker teker araştırarak hazırlamaya çalışıyordum. Fakat bu sene bunu @temettuhisseleri‘nden rica ettim, o da sağ olsun beni kırmadı, iki hokus pokusla:) temettüsünü en az 5 yıl boyunca arttıran şirketleri sitesine ekledi.

Bundan sonra “Temettü Padişahları”nın güncel listesini www.temettuhisseleri.com‘da ana sayfadan takip edebileceğiz. Kendisine bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Şimdi önce Temettü artışı neden önemli, neden önemli değil ona bakacağız. Ardından geçmiş temettü padişahları listesini vereceğiz. Son olarak da 2022 Temettü Padişahları listesine göz atıp yazıyı bitireceğiz.

Hadi Başlayalım.

Temettü Artışı Neden Önemli, Neden Önemli Değil?

Uzun dönem dediğimizde, birçok ekonomik döngüyü içine alan bir zaman aralığından bahsediyoruz. Ekonomik durgunlukların, coşkuların, enflasyonun, deflasyonun ve diğer birçok ekonomik olgunun içinde olduğu bu dönemler boyunca temettüsünü arttırabilme isteği ve başarısı göstermek bir güç ve dayanıklılık işareti demek oluyor.

Tabii burada “Temettü Padişahlarının” 5 yıllık temettü artışı süresi bütün bu döngüleri içine alacak bir zaman aralığı olmayabilir. Bu yüzden yıllar içinde listeye giren ve çıkan bir çok şirket gördük.

Bu da bize; şirketin temettüsünü arttırdığı yıl ne kadar artarsa, bu artışın o kadar uzun süreli olcağı izlenimini veriyor.

Öte yandan şirketin uzun yıllar temettüsünü arttırması mutlaka kârlılık artışı ve dayanıklılık ile desteklenmeli. Belki iki üç sene temettünüzü kâr artışı olmadan yapabilirsiniz ama uzun yıllar temettüyü arttırmak için finansal güç ve iyi bir iş modeli gerekir.

Temettü artışının “Temettü emekliliği” peşinde koşan bizler için de büyük avantajları var. İlk olarak, hisse senedi değiştirmeden ve hisse adedini arttırmadan şirketten alacağınız temettüyü düzenli olarak arttırdığınız için gelir artışı yakalıyorsunuz.

Temettü emekliliğinde gelirin düzenli olarak artması, aynı maaşınıza zam alıyorsunuz gibi oluyor. Tabii bu artışın en az en enflasyon kadar olması da önemli.

Temettü emekliliği bakılacak tek kriter değil tabii ki, nakit temettü dağıtma oranı, temettü verimi gibi birçok kriterle birlikte değerlendirilmeli ama o da başka bir yazı konusu olsun. Ama aklımızın bir köşesinde de bulunsun.

Geçmiş Temettü Padişahları Listeleri

Şimdi de 2017’den beri oluşturduğum Temettü Padişahları listesini vereyim. İsteyenler geçmişte listeye kimler girmiş çıkmış bakabilir.

2017 Temettü Padişahları listesi

2018 Temettü Padişahları listesi

2019 Temettü Padişahları Listesi

2020 Temettü Padişahları Listesi

2021 Temettü Padişahları Listesi

2022 Temettü Padişahları Listesi

Şimdi sıra geldi 2022 Temettü Padişahları Listesine.

İki hatırlatma: Temettüleri bir önceki yılla aynı bıraksa da hisse listeden çıkmıyor ve artırmış sayılıyor. Ayrıca pandemi yasakları nedeniyle temettü verememiş ama bir sonraki yıl başında temettü vermiş hisseler de istede kaldı.

Listedeki tek kriterin “temettüsünü arttırmak” olduğunu bir kez daha hatırlatayım. Bu yüzden listede olmayan bir şirket varsa sadece temettüsünü arttırmamıştır:) Başka bir sebebi yok.

Bu sene 6 tane yeni temettü padişahımız var. Bunlar ALKA, ASELS, CEMTS, OTKAR, SELEC ve TOASO.

SAHOL 10 yıl ile birinci, ALGYO 9 yıl ile temettüsünü en çok arttıran 2. şirket konumunda. Bunu listedeki ikinci GYO olan YGGYO takip ediyor.

VESBE daha temettüsünü açıklamadı, FROTO da ikinci temettüsünü verecek ama ne kadar olduğu belli değil. Bu yüzden de listede yok.

Gelince güncellenecektir. Ben de listeye eklerim.

Listenin müdavimleri olan ALKIM, EGEEN ve BIMAS da geçen seneki temettü sınırlamasına takıldı ve listeli dışı kaldılar. Ama onlar da şeref konuğu olarak listeye eklenebilir:)

Saygılar.

6 Yorum

 1. hsyn demiş ki:

  Sayın : Yiğit bey; çok güzel bir çalışma olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Görene, Körene . Alsana her ŞEY (SIR) Hisse mi soruyon. tüyo mu istiyon.lisyeyi gördün. Kardeşin akraban düzenli yardım etmez . Borç vermez. Liste düzenli ve artırarak TEMETTÜ veriyor. Sen nerde geziyon? Kalın sağlıcakla.

  Mart 11, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Hüseyin Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim:)

   Saygılar.

   Mart 12, 2022
 2. Ali Aki demiş ki:

  Merhaba Yiğit bey. Ben tefas üzerinden yatırım fonu almayı düşünüyorum. Sizde bir ara bakmıştınız diye hatırlıyorum. Şu iki yatırım fonunu inceliyorum.
  MARMARA CAPITAL PORTFÖY HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)
  HEDEF PORTFÖY BİRİNCİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)
  Türk lirası cinsindeki fonlarda 31 Mart öncesi alınması ön koşuluyla stopaj indirimi var. Ben hisse senedi yatırımı yapmayı düşünüyordum. Şimdi 31 Mart öncesi yaparsam ilerleyen yıllarda stopaj ödemeden ihtiyacım oldukça bozuyor olacağım. Yazdığım yazıda bir bilgi hatası var mı? Sizcede bu dönemde yatırım fonu almak mantıklı mı?

  Mart 17, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ali Bey,

   Yatırım fonlarında stopaj olayı hakkında yeterli bilgim yok maalesef, yanlış yönlendirmiş olmak istemem.

   Saygılar.

   Nisan 3, 2022
 3. Aydemir demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,

  Ben de temettü yatırımına 3/22 itibariyle başlamış bulunmaktayım.

  Uzun vadede her ay 4-5 temettü/büyüme hissesini alarak, temettüleri hisselere ekleyerek devam etmeyi düşünüyorum

  Lâkin sizin portföyünüze baktığımda temettü hisselerine yatırımınızın az olduğunu görüyorum ki bu benim kafamı karıştırıyor.

  Önerdiğiniz kitaplar haricinde okuyabileceğim bir yazınızı ve/veya tavsiyelerinizi sunarsanız çok sevinirim.

  Saygı ve selamlarımla,

  Mart 31, 2022
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Aydemir Bey,

   Ben ilk 4 sene sadece temettü odaklı yatırım yaptım. Sonra değiştirdim ve ikili portföye geçtim.

   Bu yüzden yeni başlayan biri olarak “bence” iyi şirketlerde sermaye biriktirmeye odaklanmanız lazım.

   Yatırım tarzınız oturdukça, değiştirirsiniz tabii isterseniz.

   Sitede bol bol kitap, takip edilecek kişi ve youtube kanalı önerisi var. Hepsinden faydalanabilirsiniz. Ama şimdi say deseniz sayamam 🙂

   Saygılar.

   Nisan 3, 2022

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.