Temettü Padişahları 2017 Listesi (Temettülerini En Az 5 Yıl Arttıran Hisseler)

Herkese selamlar. neredeyse Haziran ayı geldi. Tüm şirketler ne kadar temettü vereceklerini açıkladılar. Benim de zamanım daha bollaştı.

Hazır fırsatını bulmuşken hafta sonu kapanayım ve Temettü Padişahları 2016 listesini 2017 yılına göre güncelleyeyim dedim. Öncelikle nedir bu Temettü Padişahları? Türkiye’de temettüsünü en az beş yıl ya da daha fazla arttırmış şirketlerden oluşan bir liste. Benim hisselerimin temettü vermesi yetmiyor, temettülerini arttırmasını da istiyorum.

Yurtdışında bunun 25 yıllık Temettü Asilzadeleri ve 50 yıldır temettüsünü arttıran Temettü Kralları örnekleri var. Ben de neden Türkiye’de yok diye böyle bir liste yapmaya karar verdim ve ismini Temettü Padişahları koydum. Lafı fazla uzatmadan temettüsünü kim beş yıl boyunca arttırmış bakalım ve Türkiye Temettü Padişahları 2017 listesini oluşturalım.

throne-87081_960_720
Temettü Padişahları 2017 Listesi (Temettülerini En Az 5 Yıl Arttıran Hisseler)

Önce eski listeyi gözden geçireceğim. Bakalım temettüsünü bu sene de arttırıp listede kimler kalmış.

AKCNS, AKMGY, BRISA, TAVHL 2017 listesinden çıktı. Bunlardan BRISA temettüsünü tamamen kesti. Diğerleri temettülerini azalttılar. Onlarla beş yıl sonra görüşmek üzere…

Şimdi de yeni listeye bakalım.

1)AKSA Akrilik

AKSA yedi yıldır üst üste temettüsünü arttırıyor. 2016’da işler pek iyi gitmemesine rağmen nakit temettü dağıtma oranını arttırarak temettüsünü büyütmeyi başardı.

2) EGEEN (Ege Endüstri)

Arttırmayı bırak düşürmemesini bile yeterli saydım. Bu yüzden EGEEN’i listeden çıkarmadım. Ama temettü ile erken emekli olup geçimimi sağlayacaksam, temettünün artmasını isterim. Aynı emekli maaşı gibi.

3) ERBOS (Erbosan)

Geçen sene de listedeydi. Fiyatı 30 küsür TL civarındaydı. Şimdi yine listede.

4) NUHCM (Nuh Çimento)

Listede kalan tek çimento şirketi oldu bu sene de verdiği temettüyü arttırarak.

5) SELEC (Selçuk Ecza Deposu)

Bu şirket ilaç tedarik zincirinde. Benim de uzmanlık alanım olmasına rağmen bir türlü inceleme fırsatı bulamadım.

6) ANHYT (Anadolu Hayat Emeklilik)

Bu şirket temettünün yanında bedelsiz de veriyor. Bu da geçen sene dikkatimden kaçmış. Bedelsizleri ekleyip lot sayısını arttırınca güzel bir temettü artışı oluşturuyor.

7) BIMAS (Bim Mağazalar)

BIMAS geçen sene gözümden kaçmış. Bedelsiz sermaye arttırımlarını hesaba katmadığım için görmemişim. Fakat onları da katınca 9 yıldır temettüsünü arttırdığını farkettim. Krizde bile temettüsünü arttırmaya devam etmiş. Çok şaşırdım görünce itiraf edeyim. En kısa zamanda inceleyeceğim.

8) ISGYO (İş GMYO)

Son şirket ise ISGYO oldu. O da 2011 ve 2013’te aynı temettüyü ödemesine rağmen hiç azaltmamış.

Toparlarsam

Temettüsünü en az beş yıl boyunca arttırmış 8 tane şirket var bu sene.

Erken emeklilik yolunda ilerlerken aynı zamanda yurtdışında olduğu gibi temettüsü büyüyen hisse yatırımcılığını da tanıtmak istiyorum. Bu yüzden bu listeleri yapmaya başladım. Geçen sene ilkini yaptığım bu listenin nihayet ikincisini tamamlamış oldum.

Listede rekor 9 sene üst üste temettü artışıyla BIMAS’a ait. Onu AKSA Akrilik takip ediyor.

Umarım bir gün bizim şirketlerimiz de temettü dağıtmanın bir prestij meselesi olduğunu kavrarlar. Buna önem verirler.

Burada bizim de yapacağımız çok şey var aslında. Şirketlerden temettü dağıtmasını talep etmeliyiz. Sadece dağıtmasını değil bunu arttırmasını istemeliyiz. Bunu sağlıklı bir şekilde yapmanın ne kadar önemli bir şey olduğunu anlatmalıyız.

Artan temettü demek, bileşik getiri kuralının çalışması demek. Bir birimden daha fazla getiri elde edip daha kısa sürede emekli olmak demek. Ek olarak, emekli olduğumuzda emekli maaşımızın artması demek. Düşünün ki erkenden temettülerle geçinmeye başladınız. Temettüler artarsa, özellikle enflasyonun üzerinden artarsa benim de reel gelirim daha fazla artar. Zam alırım yani…

Lütfen listeyi bu yazılanlara göre inceleyiniz. Umarım yardımcı olur. Temettüsü artan hisse yatırımcılığı ile ilgili ülkemizde bir bilinç oluşması dileğiyle.

Saygılar.

Not: Gözümden kaçmış şirket olabilir. Eğer bakmamı istediğiniz, bunun temettüsü de beş yıl boyunca artmış dediğiniz hisse varsa, yazarsanız kontrol ederim.

15 Yorum

 1. ziya demiş ki:

  hocam tofaş hakkında yazı bekliyorum ,neden aselsan kadar konuşulmuyor..teşekkürler..

  Haziran 28, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ziya Bey,

   Tofaş’ı da aklımın köşesine koydum. Müsait bir zaman da inceleyeceğim, ben de merak ediyorum.

   Saygılar.

   Haziran 28, 2017
 2. Onur demiş ki:

  Merhaba
  Hisselerin temettu oranlari artmis ama kimisinde temettu dagitim orani azalmis. Bu hissenin toplamda daha az temettu verdigi anlamina gelmiyor mu?

  Aralık 17, 2017
  Yanıtla
 3. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Onur Bey,

  Sorunuzu tam anlayamadım ama asıl olay net kâr artışına bağlı. Net kâr çok artmışsa nakit temettü oranı düşse bile daha çok temettü dağıtılabilir.

  Saygılar.

  Aralık 18, 2017
  Yanıtla
 4. Küçük yatırımcı demiş ki:

  Belli aralıklarla okuyorum bu yazıları ki motivasyonum artsın. Yenilerini okumak üzere beklemedeyiz.
  Emeğinize yüreğinize sağlık.

  Şubat 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Küçük Yatırımcı,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. 2018 Temettü Padişahları Listesini temettüler tamamen açıklanınca hazırlayacağım inşallah.

   Saygılar.

   Şubat 23, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.