Walter Schloss’tan Borsaya Yeni Başlayanlara 16 Öğüt

Walter Schloss gelmiş geçmiş en iyi değer yatırımcılarından biridir. Benjamin Graham ekolünden gelir.

Warren Buffett, Walter Schloss’u anlatırken 2006 yılındaki mektubunda şöyle der: “Walter’ın muhteşem rekoru hakkında ilk defa kamu önünde 1984 yılında konuşmuştum. O zamanlar etkin piyasa hipotezi bütün işletme fakültelerinde revaçtaydı. Bu teori, (daha sonra da öğretildiği gibi) o zamanki fiyatın her şeyi yansıttığını ve tüm bilgileri içerdiğini; yani aynı bilgiye sahip hiçbir yatırımcının daha üstün performans gösteremeyeceğini belirtir (bazıları şans eseri gösterebilir). 23 sene önce Walter hakkında konuştuğumda, kayıtları bu inancı çürütüyordu.”

Bu sözleri söylemesinin sebebi Walter’ın 49 yıllık getiri ortalamasının%20 olmasıdır. Bu kadar uzun süre endeksi bu kadar yüksek bir farkla yenen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Üstelik bunu sadece sanat fakültesini bitirip yanında çalışmaya başlayan oğlunun yardımıyla başarmıştır.

Ne yazık ki ünlü yatırımcı hiç kitap yazmamış fakat 1994 yılında yeni başlayan yatırımcılara yardımcı olması için bir sayfalık 16 maddeden oluşan bir liste yayınlamış.

Ayrıca Walter’a adanan bir internet sitesi de var. Ona da buradan bakabilirsiniz. Arada da makalelerini çevirmek istiyorum, hepsi önemli bilgiler içeriyor.

Hadi şimdi bu listedeki öğütlere teker teker bakalım.

Başarılı Yatırım İçin 16 Öğüt

 1. Fiyat değerle ilgili olarak kullanılacak en önemli faktördür.
 2. Şirketin değerini belirlemeye çalışın. Unutmayın ki hisse senetleri sadece bir kağıt parçası değildir ve şirketin bir kısmındaki ortaklığınızı temsil eder.
 3. Şirketin değerini hesaplarken başlangıç noktası olarak defter değerini kullanın. Şirketin sermayesinin tamamının borçtan oluşmadığına emin olun.
 4. Sabırlı olun. Hisse senetleri hemen yükselmez.
 5. Tüyo ile ya da hızlı hareket ederek hisse senedi almayın. Eğer bunu yapabilirlerse profesyonellerin yapmasına izin verin. Her kötü haberde satmayın.
 6. Yalnız kalmaktan korkmayın fakat hükmünüzde yanılmadığınızdan da emin olun. Yüzde yüz emin olamazsınız ama düşüncenizdeki zayıflıkları bulmaya çalışın. Parça parça alın ve piyasa yukarı giderken parça parça satın.
 7. Bir kere karar verdikten sonra kararınızın arkasında duracak cesaretiniz olsun.
 8. Bir yatırım felsefeniz olsun ve ona sadık kalmaya çalışın.
 9. Satmak için acele etmeyin. Eğer hisse hedefinizdeki fiyata yükselirse satabilirsiniz. Ancak diyelim ki şirket %50 yükseldiğinde insanlar satmanızı ve kâr almanızı söyler. Satmadan önce şirketi yeniden değerlendirmeyi deneyin ve defter değerine göre nerede olduğuna bakın. Hisse senedi piyasasının durumunu gözden geçirin. Temettü verimleri düşük mü? F/k yüksek mi?
 10. Alım yaparken, bir kaç yılın en düşük fiyatından almanın faydasını gördüm. Bir hisse 125’ten 60’a düşebilir ve bu size çekici gelebilir. Üç yıl önce 20’ye satılıyorsa bu hissede biraz kırılganlık olduğunu gösterir.
 11. Kârı satın almaktansa varlıkları ucuza almaya çalışın. Kâr kısa zamanda önemli ölçüde değişebilir. Genellikle varlıklar daha yavaş değişir. Eğer kârlılığı satın alacaksanız şirket hakkında çok daha fazla şey bilmelisiniz.
 12. Saygı duyduğunuz kişilerin önerilerini dinleyin. Bu onları kabul edeceğiniz anlamına gelmez. Unutmayın, para sizin paranız ve parayı korumak para kazanmaktan çok daha zordur. Çok para kaybettiğinizde geri kazanmak çok daha zordur.
 13. Duygularınızın muhakeme yeteneğinizi etkilemesine izin vermeyin. Hisse senedi alıp satarken en kötü iki duygu büyük ihtimalle korku ve açgözlülüktür.
 14. Bileşik getiri kelimesini unutmayın. Örnek olarak, eğer yıllık %12 kazanırsanız ve kazandığınızı da tekrar yatırıma yönlendirirseniz vergiler hariç paranızı 6 yılda ikiye katlarsınız. 72 Kuralını hatırlayın. 72’yi getiri oranınıza bölerseniz paranızı kaç yılda ikiye katlayacağınızı bulursunuz.
 15. Tahvildense hisse senetlerini tercih edin. Tahviller getirinizi kısıtlar, enflasyon da satın alma gücünüzü azaltır.
 16. Kaldıraç (borç) konusunda çok dikkatli olun. Sizin aleyhinize işleyebilir.

Walter Schloss ile ilgili çevrilecek güzel makaleler var. İleride bunlara da sitede yer vereceğim.

Sizin en sevdiğiniz madde hangisi? Uyguladıklarınız neler? Biraz da sizden dinleyelim.

Saygılar.

https://www.investopedia.com/articles/investing/092915/walter-schloss-approach-investing.asp

6 Yorum

 1. Baydu Can demiş ki:

  yazı için teşekkürler Yiğit bey… haliyle en sevdiğim madde 14. madde oldu.:) titizlikle bunu uygulamaya devam edeceğim… selamlar…

  Haziran 19, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Baydu Bey,

   Zor zamanlar atlattık ama hala buralardayız ve portföyler de büyümeye devam ediyor. Biz de öğrenerek ilerliyoruz.

   Tasarrufa ve yatırıma devam:)

   Haziran 20, 2021
 2. Nilhan Arda Tezuysal demiş ki:

  Ayrıca Warren Buffet’ın, Walter hakkında bir sözü daha bulunmakta. Şöyle diyor: “Kendisi üzerinde pek bir etkim bulunmamakta. Bu onun en güçlü yanlarından biri, kimsenin onun üzerinde pek bir etkisi bulunmuyor.”

  Haziran 19, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Nilhan hanım,

   Bağımsız düşünebilmek, doğrularının arkasında durabilmek ve yanlışlarının da farkına varıp ısrar etmemek, değişebilmek ne büyük bir erdemdir.

   Sanırım Walter Schloss’u büyük bir yatırımcı yapan da bu olmuş.

   Saygılar.

   Haziran 20, 2021
 3. Anleger Sternstein demiş ki:

  11. Madde ilginç.
  Şirketi yakından takip etmiyorsak/edemiyorsak pd/dd ‘ye odaklanmak gerekiyor. Özellikle uzun vade yatırım konseptinde şirketin karlarinin sürekli değiştiğini göz önünde bulundurursak.
  Çeviri için teşekkürler , ilgi ile takip ediyorum.

  Eylül 18, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar,

   Aslında biraz eskide kalmış Benjamin Graham tarzı bir görüş ama daha garanti olduğu kesin.

   Eylül 19, 2021

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.