Nusret’te Ayda İki Kez Yemek Yemek İçin Ne Kadar Hissem Olması Gerekir?

Herkese selamlar! Hepimiz değişik amaçlar için hisse senedi biriktiriyoruz. Ben erken emeklilik için biriktiriyorum, kimisi çocuklarını özel okula göndermek için biriktiriyor.

Peki erken emeklilikle, çocukların okul parasıyla uğraşmayan Nusret sever insanlar hisse almasın mı? 🙂  Onlara da başka bir motivasyon lazım dedim ve ayda iki kere Nusret’e yemeğe gitseler iki kişi ne kadar öderler ve bunu hisselerden gelen temettülerle nasıl karşılarlar bir bakayım dedim.

Belki sonra Nusret için biriktirdikleri parayı erken emekli olmak için kullanırlar kim bilir?

Nusret’te yemek yemek için ne kadar hisse senedi biriktirmek gerekir?

Hadi başlayalım.

bbq-810545_1920
Nusret’te ayda iki kere hisse biriktirmem için ne kadar hisse senedi gerekir?

Nusret’te Yemek Yemeye Ne kadar Para Gider?

Fiyatlara aşırı hakim olmadığımdan dolayı! biraz hata yapabilirim ama aşağı yukarı bir tablo çıkartacağım.

 • Ayda iki akşam yemek yemeye gidiyorum.
 • Birinde porsiyonu 50 TL’den 100 TL’ye iki kişilik hamburger menü alıyorum, diğerinde de şöyle ortaya karışık (hayal gücünüze kalmış) bir şeyler yaptırıp iki kişi 300 TL hesap ödüyorum. Etti mi size 400 TL.
 • Böylece tuzlanmak için aylık 400 TL’den yıllık 4800 TL hesap ödemem gerekiyor. Yani aşağı yukarı küçük bir dana parası 🙂

Ama olsun. O Nusret. Arkadaşımızın da en büyük zevki, karışmıyoruz ve saygı duyuyoruz. Ama bizi de kırmadı bundan sonra bu yemeği hisselerinden gelen temettülerle ödeyip beleşe getirmek istiyor. Yatırım yapacak, hesabı hisselerine ödettirecek.

Ne Kadar Temettü Hissesi Biriktirmem Lazım?

Şimdi de yıllık 4.800 TL’yi ödeyebilmem için ne kadar temettü hissesi biriktirmem lazım ona bakayım.

Burada da varsayımım temettülerin en az Nusret’in yapacağı zam kadar artması olacak.

Nusret’e her ay iki kere gitmek için gerekli temettü hisse sayısı ve tutarı;

Ekran Resmi 2017-11-18 12.10.48.png
Nusret’te ayda iki kere yemek yemek için gereken hisse senedi adetleri…

Görüldüğü gibi şirketlerin temettü verimleri arttıkça gereken fon büyüklüğü de azalıyor. Mesela ADANA’nın temettü verimi yüzünden gerekli fon büyüklüğü 34,378 TL iken, BIMAS’a yatırılması gereken tutar yaklaşık 300,000 TL.

Burada dikkat edilmesi gereken BIMAS’ın bir Temettü Padişahı olmasıdır. Yani şirket temettüsünü her sene %20 arttırsa, 300,000 TL’lik hisse bir sonraki sene (4800/100)*120= 5760 TL temettü verir. Ya da başka bir deyişle 2018 yılında bu hesabı yapsaydık fiyatlar aynı kalmak şartıyla 240 000 TL’lik BIMAS hissesi almamız yeterli olacaktı.

Yani büyüme ve yüksek temettü verimi arasında bir değiş tokuş var. Bu da ilk başta hisse alırken ödeyeceğimiz fiyatın “makul” olması gerektiğini ve bir güvenlik marjına sahip olmasının çok önemli olduğunu gösteriyor.

Çok yüksek büyüme oranına sahip bir şirketi çok pahalıya alırsak, büyüme etkisini görmek çok uzun zaman alabilir ya da temettü verimi çok yüksek bir şirket hiç büyümezse o zaman da paramız enflasyona karşı erir.

Not: Hisseleri sadece örnek olarak verdim. Yatırım yapmak için çok fazla veriyi değerlendirmek gerekir.

Toparlarsam

Evet Nusret’te ayda iki kere, yılda 24 kere yemek yiyebilmek için ve bunu temettülerle yapabilmek için gerekli fon büyüklüğü  temettü verimine göre 34 bin TL ile 300,000 TL arasında değişiyor. Bu da çok büyüyen ve az büyüyen şirket farkından kaynaklanıyor genellikle.

Bu hesaplamanın borsa hala tarihi rekor seviyesinin biraz altında yapıldığını unutmayalım. Nusret fonunu borsa daha düşükken oluşturursanız ya da uzun zamana yayarak (üç-beş yıl) ortalama bir maliyet oluşturursanız tabii ki daha az maliyetle Nusret’i bedavaya getirebilirsiniz.

Herkese para biriktirmek ve yatırım yapmak için bir motivasyon lazım. Bu da parayı har vurup harman savunanlara gelsin. Musluklar akarken doldurmak lazım.

Saygılar.

10 Yorum

 1. Trade Shark demiş ki:

  Çok güzel bir örnekleme yapmışsınız. Temettünün kıymetini ve biriktirmenin önemini anlatan bir yazı olmuş. Herkesin hedefine ulaşması dileyiğle..Syg,

  Kasım 18, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Trade Shark,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Bizim sayemizde insanlar temettü yatırımcılığını daha iyi anlayacaklar diye umuyorum. Denemeye devam 🙂

   Saygılar.

   Kasım 18, 2017
 2. Selahattin demiş ki:

  Yazı için teşekkürler. Peki Nusret olup temettü parası biriktirenlerin parasını toplamak için ne kadar temettüye sahip olmak gerekiyor 🙂

  Kasım 20, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Selahattin Bey,

   O iş yani girişimcilikte erken emeklilik yollarından bir tanesi. Hata en önemlisi. Onun için gerekli olan şeyler aslında temettü emekliliği için gereken şeylerle aynı: sabır, sebat, tasarruf, sonsuz araştırma azmi, sürekli kendini geliştirme ve gelecek günlerin çok daha güzel olacağına dair iflah olmaz bir inanç:)

   Saygılar.

   Kasım 20, 2017
 3. Erkan KAPLAN demiş ki:

  Bu listeyi mutlaka güncel tutmak lazım. Aynı parayla daha çok temettü alabilecekken neden başka hissede bekleyelim. Tabi hissenin yıllık artış kısmını da göz önünde bulundurup optimum hisselerde kalmak lazım.

  Aralık 21, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Erkan Bey,

   Ben fazla kıpraşmamak taraftarıyım. Temettü verimliliğine göre işlem yapmıyorum. O zaman büyümeyi kaçırma riski var.

   Saygılar.

   Aralık 22, 2017
 4. Burak demiş ki:

  sayende bu ay kredi kartım 700 küsür geldi. normalde 3500 altına inemiyordum. bir uygulama ile her aldığımı girdim. bir baktım saçma salak yerlere gidiyor hep. öğlen yemeklerini evden getirdim bu bana ayda 600 lira kazandırdı. 🙂

  teşekkürler.

  Şubat 20, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Burak Bey,

   Çok sevindim kredi kartından kurtulmaya başladığınıza. Umarım tamamen borçlardan kurtulup tasarrufları büyük oranda yatırıma aktarırsınız:) Aynen devam.

   Ben de ilk liste yaptığımda şok olmuştum nerelere abuk sabuk paralar gittiğini görünce.

   Saygılar.

   Şubat 20, 2018
 5. […] görüyorum. 285 TL ne mi demek? 6 aylık su faturası, 5 aylık aylık elektrik parası ya da Nusret’te iki kişilik güzel bir yemek demek🙂 ya da tanesi 10 TL’den 28 adet Caffe Latte içebilirim demek. Ama ben bununla yeni […]

  Haziran 21, 2018
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.