Hektaş (HEKTS) Temettü Geliri 2017

Herkese selamlar! Sonunda beklenen an geldi ve HEKTS’ın temettüsü dün hesaplara yattı. Şirket temettüsünü Aralık ayına kaydırdığından beri daha bir özler olduk. Gözümüz yollarda kaldı.

En son geçen sene HEKTS’tan temettülerimi almıştım. O zamanki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.  

Hey gidi günler hey! Uzun vadeli temettüsü büyüyen hisse yatırımına başladığım ve portföyü oluşturduğum ilk zamanlardı. Portföyüm küçüktü ama hayallerim kocamandı:=) Hektaş da hisse senedi biriktirerek temettülerle emekli olmanın temel taşlarından biriydi benim için. Portföy hala küçük hehe:)

Şimdi Hektaş’ın temettüleri üzerinden size bileşik getirinin nimetlerini anlatmaya çalışayım.

coins-548949_1920
Hektaş temettü Geliri

Hektaş Temettü Ödemesi

Şirket malum tarım kimyasalları ve gübreleri üretiminde şu an. Yaygın bir bayii ağı var. Yabancı devlerle rekabet ediyor. Aynı zamanda bir OYAK iştiraki.

Kasım 2016’da ilk portföyü oluşturduğumda 363 adet hisse almıştım ve erken emeklilik hayallerine dalmıştım. 0,2313 hisse başı net temettüden elime 83 TL para geçmişti. Bu nakitle 3.26’dan hisse alıp onları da portföyüme katmıştım.

Bu arada bir karar vererek HEKTS adedimi ikiye katlamaya karar verdim ve yıl ortası gibi sayıyı 800’lü rakamlara çıkardım. Şimdi bakıyorum da 36.000 TL temettü hedefleyen biri için fazla korkmuşum. Ama geçmişe bakınca böyle şeylerde yorum yapmak çok daha kolay oluyor. Geleceği değerlendirirken ise her şey çok daha bulanık. Bazen de acaba fazla mı çeşitlendirme yaptım diye kuşkuya düşüyorum. Malum portföyde 10 civarı senet var.

Bunun ötesinde, sizde de var mı bilmiyorum ama geleceğin belirsizliği beni bazen çok düşündürüyor ve alım yaparken olumsuzluklara olumlu yönlerden daha fazla odaklanıyorum. İyi bir şey değil tabii.

Neyse gel zaman git zaman HEKTS hissesi keşfedildi. Fiyatı 8 TL’leri bile geçti. Ben bu yazıyı yazarken 7.00 civarlarında dolanıyor. Forumlarda hisse çok konuşulur oldu.

Garip olan ben 3 TL’de almaya korkarken insanların 8 TL’den senede dalabilmesi oldu. İnsan psikolojisi çok değişken. Ben de pek anlamıyorum zaten. Bir ara forumda biri günlük 100 TL kazandım bana yeter yazmış. Dedim hey gidi HEKTS kimlerin eline düştün:) Ufak ufak alarak ortalama yapmaya devam edeceğim. Şu an pahalı mı ucuz mu bilmiyorum.

Çok konuştuk temettülere geçelim.

Önce 2016’da HEKTS’tan aldığım temettü:

Ekran Resmi 2018-11-28 22.29.58
HEKTS 2016 Temettü Gelirim

2017’de HEKTS’tan aldığım temettü:

Ekran Resmi 2018-11-28 22.31.20
HEKTS 2017 Temettü Gelirim

Yatan 285 TL temettü ile 6,85 TL’den 42 adet daha hisse aldım. Kuzuları sürüye kattım. Böylece seneye eğer durum değişmezse 42*0,32’den 13,44 TL daha fazla temettü alacağım. Bileşik getiri makinası tam gaz çalışmaya devam ediyor.

Bu rakam az görülebilir ve portföyünün toplam değerinden düşüyor denebilir ama ben tasarruf ettiğim ve yatırım yaptığım için şirketin faaliyetlerinden aldığım kar payı olarak görüyorum. 285 TL ne mi demek? 6 aylık su faturası, 5 aylık aylık elektrik parası ya da Nusret’te iki kişilik güzel bir yemek demek🙂 ya da tanesi 10 TL’den 28 adet kahve içebilirim demek. Ama ben bununla yeni yavrular almaya devam edeceğim ne de olsa blogun adı zaten “Latteden Borsaya”:) Kahve içmiyoruz yani olabildiğince. Ta ki sürü kendine yetene ve bana bakana kadar.

Temettü Artışının ve Temettü ile Yeni Hisse Alımının Portföye Etkisi

Neden temettüsü büyüyen hisse yatırımcılığı deyip duruyoruz? Şimdi bunun örneğini vereceğim. Bunu da portföye hiç ekleme yapmasaydım temettü artışlarından ve temettü ile yeni hisse alımından dolayı ne kadar temettü artışı olacakmış onu hesaplayarak göstereceğim.

363 Adet hissem vardı. 84 TL temettü verdi. Bunlarla sürüye yeni yavrular kattım. 25 adet yeni hisse aldım. Toplam 388 adet hissem oldu 2016 yılında.

2016 yılında şirket çalıştı, kazandı, üretti, sattı ve büyüdü. Bunu da benimle paylaştı. Temettüsünü brüt 0,27 TL’den 0,38 TL’ye çıkardı. Net 0,32 TL ediyor. Kılımı kıpırdatmadım, mesaiye kalmadım falan filan.

Elimde 388 adet vardı. 388*0,32= 125,48 TL olmuş oldu. Yani hiç HEKTS hissesi eklemeseydim portföyüme elime geçecek tutar %49 artmış. Her sene bu kadar muhteşem olmasını beklemiyorum tabii ki ama olay kılımı bile kıpırdatmadan pasif gelirimin artmış olması!

Ben günlük çalışmalarıma devam ettim, hayatımı yaşadım, HEKTS’ın pazarlamacıları, üreticileri, mühendisleri çalıştı ve bana sırf beklediğim için kardan pay verdiler.

Hektaş’ta Beni Düşündüren Olumsuzluklar

Herşey güllük gülistanlık değil tabii. Uzun vadeli yatırım yapıyoruz ama yol uzun ve dikenli. Şirketlerinde insanlar gibi yürüdükleri yollar bir çok bilinmez içeriyor.

Satın alma ve büyüme hamleleri de öyle. Hektaş yeni iş kollarına giriyor ve şirket satın alıyor. Umarım bu planları tutar ve biz de hissedar olarak bundan pay alırız. Yoksa bu planlardaki yanlışlıklar ya da hesaplama hataları bize değer kaybı olarak geri döner. Takip etmeye devam edeceğim kendi adıma.

Bu arada bu temettü artışının mutlaka net kar ve faaliyet artışı ile desteklenmesi gerektiğini de belirteyim. Her şey güllük gülistanlık süper değil yani. Hektaş 2017 yılı temettüsünü bu kadar arttırabildi çünkü hem faaliyet karını arttırdı hem de nakit temettü dağıtma oranını  %85’ten %98’e çıkardı. Şirketin karının tamamını dağıtıp büyümesini beklemek çok mantıklı olmaz, olsa da borçla temettü öder ve ben bundan hiç hoşlanmam.  Bu yüzden 2018 yılı temettüsünde sadece faaliyet karından doğan temettü artışını görmemiz muhtemel.

Kısacası aldım bitti yok. En azından üç ayda bir durumu kontrol etmek gerekiyor. Uzun vadeli temettü yatırımı da kendi içinde riskler barındırıyor.

Toparlarsam

Kısmet olursa daha çok uzun yıllar HEKTS temettü gelirlerimi paylaşmak istiyorum. Daha fazla 285 TL komik gelebilir ama derler ki “bir olmadan iki olmaz”:)

Geçen sene 3 TL’ye aldığım senede bu sene 7 TL vermek de beni çok mutlu etmiyor ama alımlarımı her ay azar azar düzenli yaparak ortalama oluşturmak niyetindeyim. Bakalım neler olacak göreceğiz:)

Siz HEKTS temettülerini aldınız mı? Uzun vadeli hisse senedi yatırımlarınızda temettüyü önemli görüyor musunuz? Biraz da sizden duyalım.

Saygılar

37 Yorum

 1. Yüksel Mıh demiş ki:

  Sayın hocam,
  Oyak grubunun hisse senetleri temettü verimi açısından her zaman yatırımcısını tatmin eden bir grup fakat iş büyümeye geldiğinde maalesef aynı şeyi söylemek mümkün değil zira neredeyse karının tamamını yatırımcısı ile paylaşıyor dolayısıyla benim portföyümde Temettü verimi yüksek HEKTS-ISYAT gibi şirketler var tabiki ama sadece bu şirketler değil büyümeyi hedef almış BRISA ve ASELS gibi şirketler de var portföyümü bu şekilde çeşitlendirmeye çalışıyorum, inşallah sağlığımız el verirse 10 yıl sonra dünya turuna çıkıp aynı bu şekilde yazılarınızı yazmaya devam eder ve bende okumaya devam ederim :))
  Sevgiler/Saygılar
  Yüksel

  Aralık 6, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Yüksel Bey,

   Karının tamamını dağıtan şirketlerde büyüme sorun olabiliyor. Hektaş bir istisnaydı fakat ilerde ne olur bilemem.

   Umarım 10 sene sonra hepimiz istediklerimize sağlıklı bir şekilde ulaşabiliriz 🙂

   Saygılar

   Aralık 6, 2017
 2. Primavera_luna demiş ki:

  Selamlar Yiğit;

  Bende uzun vadeyatırım için Hektaş toplamıştım , al unut diyebileceğin 528 adet, ortalamam 5,4 Tl civarı idi, 7,85 Tl ye gelince bir hata yaptım ve karı görünce hepsini sattım, kar mı ettim; kısa vadede evet uzun vadede hayır Hem temettüden oldum, hem düşük maliyeti kaybettim, şimdi tekrar toplamaya başladım her ay ihtiyacım olmayacak para ile azar azar, bunun yanında portföyümde 10 hisse var ve hepsi o “Meşhur” 20-30 hisse arasından ? Yazıların için tekrar tekrar teşekkürler, müfredat olsa da şu bloğun ders diye okutulsa ???

  Saygılar

  Primavera_luna

  Aralık 6, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Primavera_luna,

   Çok teşekkür ederim desteğiniz için. Bana daha çok yazma gücü veriyor yorumlarınız.

   Hisse hala oralara gelemedi çok bir şey kaybetmemişsiniz. Parayı harcadıysanız bilmem tabii 🙂

   Yavaş yavaş ortalama yapmak benim de en sevdiğim şey. Bu işin boğası var ayısı var ve tahmin etmek zor. Ortalama ise “ben bunları bilemem ama uzun vadede oluşturacağım ortalama ile iyi bir birikim yapabilirim” demek gibi 🙂

   Umarım hepimiz hedeflerimize ulaşırız.

   Teşekkürler. Saygılar.

   Aralık 6, 2017
 3. HAYKIRIS demiş ki:

  Hayırlı olsun Yiğit bey çok güzel gidiyorsunuz.
  Benim portföyümde de HEKTS mevcut. 4.35 maliyetim var.

  Sizinde bildiğiniz gibi puanlama sistemi yapıyorum ve bu puanlamaya göre alım yapıyorum. Şu anda portföyümde 39 şirket var. Evet oldukça fazla ama puanlama sistemi olduğu için çok fazla vakit harcamıyorum.

  Bir hissenin puan ağırlığından portdöydeki ağırlığını çıkardığımda sıfır üzerindekilere alım yapıyorum. Böylece portföydeki hisselerin ağırlığını puanlamaya göre dengelemiş oluyorum.
  Sıfırın altına inen hisseler ise fiyatı yükselenler oluyor. Onlardan alımı durduruyorum.
  Yine bilançosu bozulanların puanı düşeceği için alımlarımı ucuz kalmış veya karlılıkları artan şirketlere kaydırıyorum.

  Temettülerle aynı hisse almak yerine ucuz kalmış olan hisselerden alıyorum.

  Portföyümdeki ağırlığı en yüksek 10 şirketin toplam portföydeki ağırlığı %60
  Yani puan çok önem taşıyor.

  Poryföyümün hisse ağırlıklarına göre ortalama F/K’ı 10, PD/DD’i 3, ÖVK ise %28 dir.

  Şimdilik yatırım stratejimi böyle yürütüyorum ve oldukça memnunum.
  Hem eğleniyorum hemde yatırım yapıyorum.

  Aralık 6, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Haykırış,

   Puanlama sisteminizi ben de hem takip ediyorum hem de merak ediyordum. Açıkladığınız için çok teşekkür ederim.

   Yalnız puanları nasıl verdiğinizi tam anlayamadım. Onu meslek sırrı olarak mı saklıyorsunuz:)?

   Yani hangi kriter kaç puan ediyor? Onu kestiremedim.

   Bir sisteminizin olması çok güzel. Duygularınızın etkisini minimuma indirmeye yarar.

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar

   Aralık 6, 2017
  • HAYKIRIS demiş ki:

   Evet insanın kendine ait bir sistemi olması çok iyi oluyor. Böyle %20 kazanmak, başkasının sistemi ile %50 kazanmaktan daha zevkli.
   Özellikle uzun vade yatırım yapan insanların çok disiplinli hareket etmeleri lazım.
   Bu yola çıkarken hisselerim %60-70 değer kaybedecekmiş gibi hazırlandım.

   Puanlama sisteminin arka planında yatan kriterleri açıklamak istemiyorum. Yaklaşık bir yıldır excelde çalışma yapıyorum. Düşe kalka ancak bu kadar oldu. Basit olmaya çalıştım.
   Sadece şunu söyleyebilirim ki özellikle özvarlık kârlılığı benim için çok önemli. Ayrıca şirketin istikrarlı olması yine puanlama da önemli bir etken oluşturuyor. Standart sapması yüksek olanların puanı düşüyor.

   Verileri değerlendirirken 5 yılı mı yoksa 10 yılı mı baz almalıyım karar veremedim.
   10 yıl olsa bilançonun bozulmasına, ya da iyileşmesine sistem geç tepki verecek. 5 yıllık veriler de ise bir yılda gelen kötü sonuç standart sapmayı yükselteceğinden hissenin puanı düşecek.
   Bunun üzerinde çalışıyorum.

   Lütfen blogda yazmaya devam edin.

   Aralık 7, 2017
 4. MUSTAFA.C demiş ki:

  Selam Yiğit kardeşim;

  Hayırlı ve bol kazançlar olsun inşallah hepimiz için.

  Benimde HEKTS da 7,755 ortalamalı 120 adet hissem vardı. Dün 38,81 TL temettü aldım. Allah bereket versin 🙂 Yatan temettü ile 7 TL den fiyatı yakalayıp 5 adet daha portföyüme ekledim. Yaptığım bu alımla adet 125’e, ortalamam ise çok farketmese de 7,726 TL’ye düştü. Hazır hissenin fiyatı ortalamama göre düşükken önümüzdeki günlerde bir miktar daha ekleme yapacağım.

  OYAK grubundan HEKTS hariç ADANA ve BOLUC hisselerindende temettülerimi aldım 🙂

  Bol kazançlı ve temettü emeklisi olacağımız günlere adım adım inşallah…

  Aralık 6, 2017
  Yanıtla
 5. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Mustafa Bey,

  Hayırlı olsun, uzun bir yolun ilk adımlarını atmışsınız. Umarım zaman gelir onları afiyetle yemek de nasip olur:)

  Saygılar.

  Aralık 7, 2017
  Yanıtla
 6. Tugsel78 demiş ki:

  Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba;
  4,40 maliyetli 150 Hektaş hissemden 48,52 lira , 5,85 maliyetli 100 adet Boluc hissemden 33,83 lira temettü ödemesi aldım.

  Üzerlerine ufak miktar para ilave ederek 6,75 liradan 10 Hektaş adım maliyet 4,964 oldu. 5,1 den 10 adet Boluc alıp maliyetimi bir miktar düşürdüm.

  Bu aralar maddi sıkıntıdan dolayı portföye fazla ilave yapamadım ne yazıkki… İnşallah 2018 itibarıyla durumu düzeltip ufak ufakda olsa alım yapabilirim.

  Vakıfbank’da olan hisselerimi Ziraat yatırıma virman yaptım geçen hafta, yanlız 95 lira bir ücret aldılar çok canım sıkıldı o paraya 15 tane hektaş alabilirdim ne güzel…:))

  İyi günler.

  Aralık 7, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tuğsel Bey,

   Özlettiniz kendinizi, hoşgeldiniz. Temettülerle tekrar hisse alıp bileşik getiri makinesini çalıştırmanız çok güzel. Zamanla sürüyü büyütürsünüz umarım.

   Ben bu 95 TL işini anlamadım ama. Para almıyorlardı diğer bankalarda. Neyse komisyondan elde edeceğiniz kâr ile zamanla kapatırsınız. Bankanızla konuştunuz mu peki nedir bu 95 TL diye?

   Saygılar.

   Aralık 7, 2017
  • Tugsel78 demiş ki:

   Teşekkür ederim Yiğit bey,
   İnşallah zamanla sürü büyüyecek ama zor bir süreç olacak…

   Şikayet var sitesinden şikayet oluşturdum banka sözleşmenizde virman ücreti var diye cevap verdi bende fazla ısrar etmedim.. Nerelere bu parayı vermiyoruzki?

   Saygılar

   Aralık 7, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sağlık olsun Tuğsel Bey:) biz tasarruf etmeye devam edelim.

   Aralık 7, 2017
 7. Deniz demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey, içten, mütevazı ve teşvik edici yazılarınızı keyifle okuyorum. Borsayla ilgilenen çok kişinin aksine naif tutum ve dil kullanımınız için tebrik etmek isterim.

  Ben, sizin emekli olmayı hayal ettiğini yaşlara yakınım ve 6 aydır borsadayım, öğrenmeye çalışıyorum. Gelirim yüksek olmasa da işimden mutlu olduğum için, erken emeklilikten ziyade, oğluma bir şey bırakabilmeyi sağlayacak umarım.

  800 Hekts, 500 Adana’dan 450 TL civarında ilk temettüyü aldım. Benim söyleyeceklerim, mutlaka yazılarınızda ele alınmıştır, tekrar olursa özür dilerim. Ancak ülkemizin değişken koşulları gereği, temettünün yanısıra, hisse değerine bağlı artışla birlikte ana parayı büyütecek iyi hisselere de yer vermek iyi olur diye düşünüyorum. Belli bir birikimin ardından temettü hisselerine ağırlık verilebilir. Portföyü yarı yarıya ele almayı planlıyorum.

  Son olarak, W. Buffet yazılarını çevirmenin epey zaman alıcı olduğunu tahmin ediyorum. Bu işi sırf okuyucular için yapmanız takdire değer. Nacizane düşüncem özetlenebilir belki.

  Paylaşımlarınız için teşekkürler, çabalarınızda başarılar dilerim.

  Aralık 7, 2017
  Yanıtla
 8. Emre demiş ki:

  Yigit Bey merhaba,

  Yasim genc olmasina ragmen, eski bir Hektas yatirimcisiyim. Bu sene 4. temettumu aldim ve maliyetim 3.40 TL civarinda. Ilk aldigim temettu ile yemek mi yesem diye dusunmustum :). Onun yerine hisse almaya karar verdim ve bileske etkisi her sene etkisini daha fazla gosteriyor.

  Gecmis yillarda aldigim temettu miktari emekleme asamasindaydi, bu sene ilk defa kalkti adimlarini atti. Ilerde kosacagi gunleri de gorurum umarim :). Sizin de belirttiginiz gibi, yeni alimlar icin bilancoyu beklemek lazim. Eger guzel bir bilanco aciklarsa alimlara devam edecegim, yoksa bu seneyi pas gecebilirim.

  Saygilarimlar,
  Emre

  Aralık 7, 2017
  Yanıtla
  • Tugsel78 demiş ki:

   Merhaba Emre bey;

   Bu maliyet konusunu bir türlü çözemedim… Temettü verince siztemde maliyetiniz düşüyormu?

   Yoksa kendiniz ayrı bir excel tablosu mu tutuyorsunuz?

   Aralık 7, 2017
  • Emre demiş ki:

   Sayin Tugsel,

   Yatirim hesabinin bagli oldugu banka, temettu yatinca maliyeti otomatik dusuyor. Sene boyunca yeni hisse alimi yaptigim icin maliyetim artiyor ve temettu sonrasi yine dusuyor. Verdigim rakam bankanin hesapladigi ortalama. Ama temettü ile alinan hisselerin maliyeti “0” olmasi gerekirken, anlik hisse fiyatini dahil ettigi icin olmasi gerekenden biraz daha yuksek cikiyor maliyet.

   Excel icin formul yazmis olsam soyle bir yol izlerdim:

   Maliyet = Cebimden Cikan Miktar / (Toplam Hisse Sayisi)

   Toplam Hisse Sayisi = Temettu Oncesi Hisse + Temettulerle Alinan Hisse
   Cebimden Cikan Miktar = Hisse alimi icin temettu haric cebimden cikan miktar.

   Saygilarimla.

   Aralık 7, 2017
  • Tugsel78 demiş ki:

   Merhabalar Emre bey,

   UV yatırıma başladığımdan beri maliyet düşmesi konusunu bir türlü tam olarak kavrayamadım. Vakıfbankda temettü sonrası maliyet düşüyordu fakat aylık masraflardan dolayı ziraat yatırıma taşıdım burda maliyetler düşmüyor sistem üzerinde, sadece nakit ödeme oluyor.

   Excel formüllerinden fazla anlamadığım için söylediğiniz şekilde bir tablo hazırlayamadım ne yazıkki bende… :((

   Aralık 8, 2017
 9. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Deniz Bey,

  Çok teşekkür ederim. Hem öğreniyorum hem de paylaşıyorum ve çok keyifli bir hobi haline dönüştü bu olay artık benim için.

  Siz de boğa piyasasında borsaya girenlerdensiniz. Eskilere göre maliyetleriniz yüksek olduğu için zorlayabilir psikolojinizi ama toplu alım yapmadığınız ve azar azar alarak ortalama yapacağınız için çok sorun olmayacağını düşünüyorum. Oğlunuz çok şanslı. Bu işlerde zaman çok önemli ve bizden 25-30 yıl avantajlı erken emeklilik konusunda.

  Evet fırsat geldikçe bahsediyorum. Sadece temettü odaklı olsam temettü verimine odaklanır beklerdim ve aldığım temettü şu an 2 katına çıkardı. Fakat portföyüm büyüme odaklı temettü hisselerinden oluşuyor, oluşacak. Tek bir şey var temettü vermeyen hisse almıyorum. Kesin doğrudur demiyorum ama bir tercih benim için.

  http://www.lattedenborsaya.com/2017/06/22/temettu-benim-icin-yeterli-degil-mardin-cimento-mrdin-ornegi/
  http://www.lattedenborsaya.com/2017/11/26/portfoyun-gercek-deger-artisinin-hesaplanmasi/

  Bu iki yazıda bunları anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur:)

  Kolay gelsin. Saygılar.

  Aralık 7, 2017
  Yanıtla
 10. Özer demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey ve yorum yazan diğer katılımcı uvy arkadaşlar. Ben de 325 Adana, 200 Hektaş sayesinde 211.87 TL temettü aldım. Bu 211.87 TL ile bir başka temettü/bedelsiz veren Şişe Cam hissesinden 4.21 maliyetle 50 adet aldım. Bundaki amacım sıfır maliyetli temettü veren bir hisseyle yeni bir yola çıkmak ve hisse 0.01 TL ye bile düşse kârda olmaya devam etmek bir yandan da gelecek yeni temettülerle yeni yeni kuzular edinmek. Ne dersiniz doğru mu yaptım ? Hepimize bol kazançlar.

  Aralık 7, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Özer Bey,

   Hayırlı olsun. Bence temettü alınca hissenin fiyatı düştüğü için yeni aldığınız şişelerin maliyeti sıfır olmaz nihayetinde bir bedel vermiş oldunuz. Umarım hepimiz hedeflerimize ulaşırız.

   Saygılar

   Aralık 8, 2017
 11. temettum demiş ki:

  Merhabalar Yigit Bey,

  Bende elimdeki 400 adet HEKTS’tan 129.38 TL temettu gelirimi aldim ve ufak bir miktar ekleme yaparak suruye 19 adet kuzumu kattim. Suru 419’a ulasti. Tabii baska surulerimde var sadece HEKTS degil.

  temettulerimiz hepimize hayirli olsun.

  Aralık 7, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Temettum,

   Yeni kuzular hayırlı olsun 🙂 19 hisseden yaklaşık 6 TL temettü alırsınız. Bileşik getiri makinası çalışmaya başlar.

   Saygılar

   Aralık 8, 2017
 12. Uzun Vadeci20 demiş ki:

  İyi günler Yiğit bey,

  Sitenizle yaklaşık 1 aydır haşır neşir olmaya başladım tabiki ilk işim en eski yazılarınızdan bugüne kadar oldu gayette akıcı bir şekilde sıkılmadan okudum çoğunu büyük emek verdiğiniz sitenin her halinden belli.

  Benim de amaçlarım arasında yer alan 40lı yaşlarda emekli olma hayalimi sizin sitenizde ete kemiğe bürünmüş halini görüyorum ve bu beni daha çok yatırıma teşvik ediyor.
  Öncelikli amacım 40lı yaşlarda emekli olmak(şu an 20li yaşların ortasındayım) daha sonra da benden sonraki nesillere varlık fonu niyetinde hesabımın devrolması. Kendi çocuklarıma torunlarıma da yatırım bilincini aşılayabilirsem ne mutlu bana.

  Portföyümde 7 hissem var ve hedefim 10 hisseye tamamlamak. Bazı kitaplarda şunu okumuştum size de aktarmak isterim: ” Yapılan simulasyonlarda 1 hisse için risk oldukça yüksek çıkmıştır. 1. hisseden 10. hisseye kadar yapılan “mantıklı” çeşitlendirmelerde bu riskin yaklaşık olarak yüzde 45 düştüğü gözlemlenmiştir fakat 10dan sonraki 5 hisse daha ekleyerek olan çeşitlendirmede bu risk eskisine göre yüzde 5 daha az düşmüştür.”

  Siz bu konu hakkında ne düşünürsünüz?

  Not:Kitabı ilk yatırıma başladığımda okumuştum şu an adını tam hatırlayamıyorum üniversitenin kütüphanesinden almıştım 2000li yıllarda yazılmış bir kitaptı.

  Aralık 8, 2017
  Yanıtla
 13. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın UzunVadeci20,

  Ben de sevdiğim blogları en başından beri okumaya çalışıyorum. Beğendiğinize çok sevindim.

  20’li yaşların ortalarında bu işe başlamış olmanız sonuçları çok daha erken alabileceğiniz anlamına geliyor. Mesela ben 25 yaşında başlasaydım şu anda yeni senelik çok olgun bir portföyüm olurdu. Başlayabilirdim ama harcamayı seçtim. Umarım siz devam edersiniz. Hisse senetlerinde beni en çok heyecanlandıran şey çocuklarıma da kalacak olması. Bu bana ayrı bir huzur veriyor. Ağaç dikmişsin de sanki gölgesinde oturuyorlar gibi.

  Portföy çeşitlendirmesi hakkında ben de çok düşündüm. Peter Lynch bakamayacağınız kadar çocuk yapmayın diyor, Warren Buffett çeşitlendirme bilgisizlikten kaynaklanır diyor. Bende şu an 12 senet var ama ağırlık 4’ünde. Sıkı takip etmeye kalksam 12 Genel Kurula gitmem gerekir. Onun için sayıyı azaltmak istiyorum. Güzel şirketler zaten 3 ya da 5 tane.

  Portföy çeşitlendirme teorileri hakkında maalesef çok bilgim yok. Ama bunlarda şuna dikkat etmek lazım. Riskin tanımı nedir? Bu teoriler riski nasıl tanımlıyor? Batma riski mi? Endekse göre getiri riski mi? Buna çok dikkat etmek lazım.

  Onun için size iyi takip edebileceğiniz kadar şirket bulundurmanız Böylece bir sorun görürseniz müdahale imkanı daha çok olur ve müdahale gerektirecek sorunu çok daha çabuk görürsünüz.

  Biraz karışık oldu ama idare edin:)

  Saygılar.

  Aralık 9, 2017
  Yanıtla
 14. Turgut Gokcek demiş ki:

  merhaba yiğit kardeş, yine harika bir yazı olmuş. benim elimde şu anda 5 hisse var..yılbaşında tekrar güncelleyeceğim.temettü verimim %9,32 civarında ve 24700 tl lik bir portföyüm oldum.her ay vadelinin faiziyle de alım yapıyorum. Bist100 ve bir de sanayi hisselerinden temettü verimi yüksek 5 hisseyi 3 ayda bir değiştiriyorum.Yalnız fk larının çok yüksek olmamasına dikkat ediyorum.Birde yanlarında İSDMR var. onuda süreki satmamak üzere topluyorum.selam ve saygıyla.

  Aralık 17, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Yatırım sisteminizden bol kazançlar dilerim. Benimki daha çok hiç bir şey yapmamaya dayanıyor. Kolay hisse güncellemesi yapmıyorum.

   Portföyünüz de beni geçmiş bu arada:) Başarılar dilerim.

   Saygılar.

   Aralık 17, 2017
 15. mahir demiş ki:

  yiğit bey merhaba;
  gerçekten değerli bir iş yapıyorsunuz ve küçük küçük başlayanlar için bir örnek teşkil ediyorsunuz yorumları da okuyunca daha fazla kani oluyorum yalnız değilmişim diyorum. portföye sizinle yakın tarihlerde başlamışız 27 yaşımın girişiyle beraber marttan bu yana 5 hisse topluyorum hektaş da bunlardan birisi..5.40 maliyetli 500(20 civarında temettüden:) )) adet hektaşım oldu..belli mantık altyapısıyla oluşturduğum bir sistemim yok ama her hisseden sabit oranlarda alım yapıyorum 2 tanesi %25 er 2si %20şer 1 tanesinde ise %10 büyüklük oluşturuyo portföyümde..her ayın 15inde maaşımın %10nunu farklı bir bankada tuttuğum portföye aktarıp bu oranlarda fiyatına bakmadan hisselerden alım yapıyorum..kenara ilerisi için belli bir amaca endekslemediğim bir birikim yapıyo olmak bile benim için önemli..biraz katı kafalıyım sanırım bu hisseleri değiştirmeyi de düşünmüyorum ekleme çıkarma ciddi bir bozulma olmadığı müddetçe..şanssızlığım boğa piyasasında başlamak oldu ilk yıldan hisselerimden %100 giden oldu haliyle maliyet artışı hoşuma gitmedi ve ay ay kademeli alım yaptığım için maliyetlerim arttı ve getiri oranım düştü sonraki yıllarda bu miktarlarda eklemeler dokunmazdı ama ilk yıl olması nedeniyle her ekleme maliyeti ciddi oranda artırdı..sormak istediğim 2-3 şey var size..
  1- temettü verimini nerden hesaplamalıyız maliyetten mi yoksa güncel fiyattan mı? hektaş örneğinde temettü açıklanınca fiyat 3.5lardaydı %10 civarında idi verim ama verdiği tarihte %5lere geldi..benim maliyete göre ise daha farklı..
  2- portföyde başarı kıstasımız ne olmalı hangi oranda bir getiriyle başarılı addedebiliriz kendimizi..endekse göre baksak hissenin yükselişinde başarılıyız ama getirimiz aylık alım olduğu için aynı oransa değil yukarlardan da maliyetleniyoruz..
  3-mevcutta böyle birikimli tasarruflar için getiri hesaplamaya yarar bir formül yahut yöntem var mı..yoksa klasik mi bakmak gerek maliyetve son portföy büyüklüğü oranından..
  3- bir de ileriye dönük bir getiri projeksiyonu için bir yöndetminiz var mı yani 40 yaşına kadar aylık şu kadar atsam şu kadar büyür temettüyü içeri atarım gibi..kendimce bişeyler yapıyorum ama kabul görmüş bir projeksiyon var mı?.

  şimdiden teşekkür ederim kazancınjz bol olsun..yol arkadaşı oluyorsunuz inanın hep devam edin kaleminize sağlık..

  Aralık 17, 2017
  Yanıtla
 16. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Mahir Bey,

  Hemen hemen aynı alım şeklini uyguluyoruz. Ben de çok bozulma olmazsa satmayı düşünmüyorum. Her ne kadar beni uyuz eden şirketler olsa da:))

  Sorularınıza gelirsek;

  1) Temettü verimi hesaplaması ile ilgili yazıyı hazırlıyorum, bir sonraki yazı o olacak inşallah.
  2) Ben kendimi uzun yıllar (mesela 10 sene) portföy getiri ortalaması enflasyonun en az on puan üzerinde olduğu ve endeks üzeri getiri elde ettiğim zaman başarılı sayacağım.
  3) Ben uzun yıllar ortalamasını ve gerçek değer artışını kullanıyorum.
  4) Sorunuzun cevabı bu yazıda bulunuyor. http://www.lattedenborsaya.com/2017/06/22/erken-emekli-olmak-icin-gelirimin-yarisini-biriktirmeliyim/

  Lütfen araştırmaya ve soru sormaya devam edin:)

  Saygılar.

  Aralık 18, 2017
  Yanıtla
 17. Ozcan demiş ki:

  Merhaba hocam;

  Orgonominal gübre üretimi için tesis kiralandı ,20 gün önce FNC tarım satın alındı, hisse Ekim ayından beri dinleniyor, yıl sonuna 10 gün kala 8,35 ile en yüksek değere sahip oldu.Şimdi size soracağım sorulara şunlar düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

  1- 2018 de Borsa da 135.000-150.000 arasını bekliyorum , eğer bist 100 bu rakamlara ulaşırsa Hektaş da hedef fiyat 20TL dir. Size göre en yüksek bu fiyat kaçtır.

  2- 2017 3.çeyreğinde net karı 47 milyon TL idi , yıl sonunda 43-45 milyon TL bekliyorum,son çeyrekte zarar yazacağı için . 2018 de yeni orgonominal üretim ile FNC tarımı satın alınmasıyla bu kar 75 milyon olabilir mi ? 2018 de ki tahminiz nedir?

  3- Yabancının hisse de ki payına baktım son 2 aydır 17 eylül de Adana da tehsis kiralamasından sonra % 16-17,67 arasın da en son dün % 16,80 idi. bu rakamlar geçmiş yıllara göre çok yuksek geçen sene bu zaman da% 0,80 idi . farka bakar mısınız ? Sizce 2018 net karı da en az 2 e mi katlanacak ..

  4- Bulgur mercimek et gibi ürünleri ithal ediyoruz, devlet 2018 de Hektaş a teşvik verebilir mi?

  Bu dört soruya cevap vermeniz beni çok sevindirecek , çevrem de 1 kişi dışında kimse borsadan anlamıyor, kimseden birşeyler öğrenemiyorum, kendi düşüncelerimin ne kadar doğru ne kadar yanlış oldugunu bilemiyorum… Aselsan ve Hektaş dan başka hissem yok.

  Aralık 20, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Özcan Bey,

   1) Hissenin ederi ettiği kâra göre değişiklik gösterecektir. Fiyat olarak bilmiyorum, yatırımlar başarılı olduğu ve kârı arttırdığı sürece izlemeye devam edeceğim. Kısa vadede (1-3) yıl arası bence kimse piyasalarda ne olacağını bilemez diye düşünüyorum. Şirket başarılı oldukça er ya da geç piyasa takip edecektir.

   2-3) Kısa vadede net kâr ne olacak bilmiyorum. Uzun vadede başarılı yönetim ve yatırımlar olduğu sürece artacaktır.

   4) Bu konu hakkında da bilgim yok.

   Kısa oldu ama söyledikleriniz kısa vadeli tahminlerle ilgili. Biliyor olsam ve belirsizlik olmasa zaten zengin olurum:)

   Saygılar.

   Aralık 22, 2017
 18. özcan demiş ki:

  Bu arada hakkında olan kısmını okudum ben 29 yaşındayım , ben de DEU mezunuyum , aynı okulda okumuş 2007 hazırlık 2008-2012 lisans yalnız ben tınaztepe de okudum. memnun oldum.

  Aralık 20, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Özcan Bey,

   Çok memnun oldum. Ben Dokuz Çeşmeler’de okumuştum.

   Saygılar.

   Aralık 22, 2017
 19. özcan demiş ki:

  Hocam merhaba tekrardan sorularıma cevap verdiğiniz için tşk ederim. Lakin çok kısa olmuş cevaplarınız , o zaman size bir soru soruyorum ve net cevap bekliyorum, yani düşüncenizi .% 16,90 ile yabancı pay oranın da olan bu hisse için 2018 de ki oluşabilecek rakam nedir ? Ben 17-20 arası diyorum , siz de söyleyin, bu rakamların ne kadar doğru olacağı zor bir tahmin tabii , ama ben merak ediyorum. İyi geceler.

  Aralık 23, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Özcan Bey,

   Öncelikle yabancı oranı artışı ile fiyat artışı arasında ben bir korelasyon göremiyorum. Yani size %1 yabancı oranıyla 3 TL, %30 olunca 20 TL olur diyemem.

   İkincisi fiyat hedefi konusu 17-20 TL arası bekleyebilirsiniz. Fakat ben bir fiyat hedefi verirsem bu bloğun bir senedir oluşturduğum ruhuna ters olur.

   Şirket iyi, yatırımlarını yapıyor, eğer iyi yönetilirse ve yatırımlardan beklenen öz kaynak kârlılığı sağlanırsa o zaman fiyatı daha yukarılarılara gider. Aksi durumda hissedarlar olarak değer kaybı yaşarız.

   Siz de anlayış gösterin ki bu kadar belirsizlik varken koyulan kısa vadeli hedeflerin hepsi bana göre falcılıktır.

   Ben isterim ki fiyatı değil 7 tl daha da düşsün çünkü daha çok toplamayı düşünüyorum.

   Saygılar.

   Aralık 24, 2017
 20. Bay E demiş ki:

  Selamlar,
  Sayfanızı bulmam beni de çok gaza getirdi ve bende bir blog açtım ve yatırımlarıma başladım. Bakalım neler olacak. Umarım bir gün latte içer sohbetini ederiz 😉

  Haziran 9, 2018
  Yanıtla
 21. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Bay E,

  Hayırlı olsun bol kazançlar dilerim:) Ben hep toplanıp tavla oynayacağız diyorum:)

  Saygılar.

  Haziran 9, 2018
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.